Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Alicja Fulnicka krytykuje 38% środków dla Dolnego Śląska

Alicja Fulnicka krytykuje 38% środków dla Dolnego Śląska

Alicja Fulnicka alarmuje o drastycznym obniżeniu środków unijnych dla Dolnego Śląska i krytykuje proponowany podział. Wzywa marszałka Przybylskiego oraz parlamentarzystów do zdecydowanych działań, wskazując na poważne konsekwencje dla regionu.

Najważniejsze ustalenia


38% środków to jest 870 milionów euro, co według mówcy oznacza znaczne obniżenie finansowania wobec poprzedniej perspektywy. W wypowiedzi pada także szacunek, że to oznacza „6 miliardów złotych mniej” dla Dolnego Śląska.

Zarzuty wobec władz regionu


Mówca zarzuca brak reakcji marszałka Przybylskiego na ekspertyzę z 2019 roku, która mogła umożliwić inny podział środków. Koalicja rządząca jest określona jako „koalicja kapitulacji”, a decyzja o przyznaniu środków — jako polityczne ukaranie regionu.

Porównanie z innymi regionami


Przywołany jest przykład marszałka Struzika, który podzielił mazowieckie na część miejską i regionalną i doprowadził do korzystnego rozdziału środków. Mówca sugeruje, że podobne rozwiązanie mogło zostać zastosowane na Dolnym Śląsku, aby lepiej wesprzeć słabsze obszary.

Skutki dla ochrony zdrowia i lokalnych projektów


Wypowiedź zwraca uwagę na ryzyko dla szpitali i uczelni medycznych — brak środków na oddziały onkologiczne, terapie i sprzęt oraz trudności w realizacji projektów takich jak Sudety 2030. Mówca podkreśla, że inwestycje samorządowe i programy lokalne są poważnie zagrożone.

Działania i żądania parlamentarzystów


Zapowiedziano wspólną interpelację z posłem Jarosłem i wezwano parlamentarzystów oraz marszałka Przybylskiego do aktywnych negocjacji. Mówca domaga się pracy nad zmianą propozycji finansowania i ochrony interesów 3 milionów mieszkańców regionu.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Parlamentu, Komisji, wywarczyć wspólnie naprawdę przemysłowi kurczuśki. Tym bardziej z niedowierzaniem przyjmujemy to, co znajduje się w oficjalnych już projektach dotyczących naszego regionu. Szanowni Państwo, jeśli chodzi o projekt umowy karterstwa, jeśli chodzi o bezbójności, to informacja, która jest w poprzednim obiegu jest absolutnie nie do zaakceptowania i nawet nie do wyobrażenia, że mamy dostać tylko 38% środków, które były w perspektywie poprzednich. 38% środków to jest 870 milionów euro. To jest absolutnie nie do przyjęcia z punktu widzenia tego, co dostają inne regiony. W jakiej wysokości, w jakiej procentowej wysokości i kwotowej. I tutaj powstaje różowe pytanie. Jaka jest rola władz województwa samorządowego? Jaka jest rola dzisiaj Pana Marszałka Cezaregu Przytulskiego, który, przypomnę, zawiązując Prawem i Sprawiedliwością twierdził, że to w trosce o obywateli Dolnego Śląska, o nasz region. Dzisiaj widzimy, że nie ma nic wspólnego z perspektywą, która przed nami, z punktu widzenia tego subjektu. Chciałbym zapytać tutaj w obecności Państwa, jaką rolę w tym wszystkim odgrywa ta koalicja Pan Marszałek Przybylski, w związku z tym, że miał projekt ekspertyzy dotyczący tego, jak można było z punktu widzenia różnic w samych regionach, z tej perspektywy, w nowej perspektywie sobie poradzić. Zrobił to znakomicie Marszałek Struzik w województwie mazowieckim, który podzielił miasto, bogate miasto Warszawa i mniej zasobny region mazowiecki. I w związku z tym, że udało mu się to, poprzez proces dochodzenia do takiego rozstrzygnięcia, ustawić i doprowadzić, że dzisiaj województwo mazowieckie, bogate przecież i miasto i region, mają naprawdę wysokie i procentowe i kwotowe środki. Zatem pytam, dlaczego mając ekspertyzę w ręku, która była przygotowana w 2019 roku, nie podjął żadnych działań, aby przeprowadzić ten skuteczny proces rozdziału bogatszych i mniej bogatych obszarów naszego regionu. Wyobrażam sobie, że północ, południe można było bardziej zadbać o Wałbrzych i Renią Górę, północ województwa dolnośląskiego, nic takiego się nie zdarzyło. Zatem pytam, co się stało i nie wyobrażam sobie, aby to się tak mogło skończyć. Zatem też w sposób jednoznaczny mówimy do ciężkiej pracy, negocjacji, aby nie skończyło się na tym, co dzisiaj jest proponowane dla Dolnego Śląska. Dziękuję. Pan marszałek, czegoś pytam? Dzień dobry Państwu. Mówił o tym przewodniczący Doda bardzo wyraźnie. To jest krzyk parlamentarzystów, radnych Koalicji Obywatelskiej, wszystkich ugrupowań opozycyjnych na pewno. Ale to też powinien być głos większości rządzących. Nie słyszymy polityków, posłów, senatorów PiS, którzy w twardy sposób mówią, jak nie zgadzają się na tak taniebny podział, na takie ograniczenie czy wykonanie politycznego wyroku na naszym regionie, na Dolnym Śląsku. 38% tego, co było w perspektywie 2014-2020. To 6 miliardów złotych mniej. I mówimy bardzo wyraźnie, że nie pozwolimy na takie traktowanie regionu. Chcemy powiedzieć, że nie akceptujemy. Mówiliśmy to od początku, od pierwszego dnia. Mówiliśmy, że koalicja PiS-u i bezpartyjnych samorządowców to koalicja gorszego, złego wyboru. Dzisiaj mówimy zupełnie wprost. To koalicja kapitulacji. To koalicja zgody na to, żeby Dolny Śląsk był zubażany przez politykę państwa PiS. Żądamy reakcji wszystkich parlamentarzystów. Będziemy razem z posłem Jarosłem inicjatorami interpelacji, która będzie pokazywać, co trzeba zrobić i jak powinna wyglądać regionalna solidarność. Oczekujemy także aktywności ze strony marszałka Przybylskiego. To on uspokaja opinię publiczną. To on mówił, że koalicja z PiS-em bezpartyjnych samorządowców przyniesie wymierne efekty finansowe. Widzimy dzisiaj, jak wyglądają te efekty. Chcą nas zubożyć. Chcą nam politycznie ograniczyć możliwości regionalnego rozwoju. Przez lata pracowaliśmy poprzedni marszałkowie Platformy Obywatelskiej, zarządu województwa. Marszałek Rafał Nilkowlaniec czy marszałek Marek Łapiński. To były osoby, które były odpowiedzialne za rozwój całego regionu. Dzisiaj program Sudety 2030. Dzisiaj ta szansa, którą budowali prezydenci Roman Szałomej i Jerzy Łużny, prezydenci Wałbrzycha i Reni Góry. Te wszystkie aktywności są odłożone do politycznego śmietnika, ponieważ jest decyzja o ukaraniu Dolnego Śląska. Mówimy twarde nie. Będziemy o tym mówić i będziemy apelować. Oczekujemy zaangażowania i pełnej aktywności ze strony marszałka Przybyńskiego. A jeżeli nie jest w stanie jej podjąć, to lepiej niech się poda do dolicy. Pani profesor senator Alicja Fulnicka. Panie przewodniczący, to strasznie przykro, że zdobyli pieniądze, które marszałkowie zdobyli pieniądze z Unii Europejskiej na budowę. Przypoczyna panowie, który doradzyło się życzyć oryna nowotwory nie tylko z naszego regionu, ale także z całej Polsce. I dlatego, że tych jest więcej. I na to liczymy między innymi władze Uniwersytetu Medycznego, który... Szpital Uniwersytetu w Kulsku, który znajduje Centrum Gągę, reżli dla moich nowotwory tej aktywności. Nawet takie urgały ekologiczne potrzeby są ogromne. Tych pieniędzy potrzebują zarówno przygodnie, jak i AOS-u, jak i oddziały szpitalne, szpitalne małe, duże, nowoczesne terapie. Ja sobie nie powyżam bez wsparcia królinnego takiego, jak dotykają utrzymania wielu dzieci w stawie swojej formie leczenia, jak to miało miejsce. Jak miałam dosłownie wójce, muszą to pieniądze z budżetu nie wystarczają. Ja chcę przypomnieć, że na wiele rzeczy trzeba jeszcze ciągle zbierać pieniądze. Na sekurciała ANT-GD2 nadal 2 miliony jedno dziecko. Minion 300 na karti sęsy. I może GD2 były trochę nieznalazne i by się naprawdę na to wydatki umreszenie pieniącowe. A za tym naprawdę Panie Marszałku i Panie Wojewodni, że Pan Wezkrze Marszałka, ażeby on te pieniądze zdobił, ażeby ten podział był również sprawiedliwy, nasze województwo jest wielkie. To dlaczego dostaje praktycznie najmniejszych pieniędzy? Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo, symbolicznie w tym miejscu bijemy dzisiaj na alarm w imieniu wysoko 3 milionów Dolnoślązaków 165 gmin, dlatego że ta koalicja, koalicja PiSu i bezpartyjnych samorządowców może być grabarzem tak naprawdę polityki regionalnej Dolnego Śląska. W programie regionalnym przewidziane jest 6 miliardów złotych mniej, które w stosunku do lat 2013-2020 planuje rząd w dyspozycji regionu Dolnego Śląska, w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego. Ta kwota z 2,2 miliarda euro, która została usankcjonowana rządami Platu Obywatelskiej spada do 870 milionów złotych, co w przeliczeniu daje 6 miliardów złotych mniej na środków, które nie trafią do dolnośląskich gmin, do wielu gmin o specyfice wiejskiej, do słabszych powiatów. To jest, proszę Państwa, dzisiaj decyzja, której honorowo, jeżeli Marszałek Przybylski nie będzie w stanie wynegocjować większych środków, powinien podać się do dymisji albo zmienić tego złego kalicjału. Chcę powiedzieć, że rząd polski mówi o tym, że środki europejskie są większe. Na cały punkt spójności trafia do Polski 72 miliardy euro. To dlaczego do wszystkich regionów, do 16 województw ma trafić o 10 miliardów euro mniej? Chcę Państwu powiedzieć, że za naszych rządów te środki to było 31 miliardów euro. Tyle trafiło do dyspozycji 16 marszałków. Dzisiaj to plan na 21 miliardów euro. Jedna trzecia miliard. Mimo tego, że środki są większe. A dla Dolnego Śląska oznacza to spadek o 6 miliardów złotych. Nie możemy się na to zgodzić. Trwają konsultacje i będziemy zabiegać o każde euro dla Dolnego Śląska. Na budowę dróg, przedszkoli, żłobków, służby zdrowia. Na wszystkie inwestycje, które mają trafić do przedsiębiorców w covidzie. Nie możemy pozwolić na to, aby Dolny Śląsk przy tej koalicji był stratny. I aby to odbyło się na przeszłości do Loszązaku w naszym regionie. Dziękuję bardzo. Dziękuję. Szanowni Państwo. Wcześniej wiatr to się odbija do wszystkich, że nie ważne do imienia. To, że wcześniej powiedziałem, że to jest ten wielki projekt w środowisku 2032. Dlatego, że to jest w środowisku drogi. To jest kataklisy, które będą nas przekroja. A ja dzisiaj jeszcze chciałbym powiedzieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Bo to jest powiedziane, że jesteśmy praktywczym w jednym dniu problemami samorządu. Wprawdzie rząd powie, że o 60% będzie dofinansowywał dodatki od wójta mężczyzna, które powinny wpływać już od stycznia. Od stycznia te samorządy. Ale ich pieniądze to jeszcze. I nie mają, nie dostają do 20 tysiąc podania rozwójnienia. A rząd nie powiedział, jak to będzie można rozliczyć. Dlatego, że to są pieniądze, które zawsze były do dyspozycji w tym miejscu wójtów i którego będą. Którzy łapali dziury, którzy mają ogromne problemy z opłaceniem za kasę, za prąd, za odsnieżanie, za śmieci. I to są rzeczy, które stają im na głowie. A rząd mówił, że da im te pieniądze, ale prawdopodobnie będą mogli być w środowisku na inwestycje. Czyli będą na jakimś koncie. I oni tych pieniędzy nie będą mogli korzystać. To jest załamanie i wywrócenie samorządu na dobry czas. O to chciałem apelować, aby nagodnie i inaczej do tego rząd podszedł. Bo od kilku roku obiecywanie jest cały czas tylko obiecywanie. To jest tak, jak proszę Państwa dzwonią domy i przedsiębiorcy, którzy złożyli podanie o pewne pieniądze w urzędu. Wniosek został przyjęty, ale na razie jeszcze pieniędzy nie mamy, żeby wam być. To są rzeczy, które wywracają cały pomysł tarczy do góry na gada. Szanowni Państwo, dzisiaj jest ten dzień, w którym widzimy, jak wygląda koalicja FIS-u i bezpartyjnych samorządowców Sylii. Efektem jest brak pieniędzy dla samorządów. Efektem tego będzie również mniej pociągów na domy śląskich szynach. Będzie mniej wróg, ale przede wszystkim apeluję do wszystkich wójtów i burmistrzów, żeby się nie bali mówić stanowcze weto temu, co już czeka. Mają pełne szuflady projektu, a nie starczy dla wszystkich. Bo tak jak powiedział europoseł, tutaj jest 38% tylko środków tego, co było. Nie jest 38%. Realnie będzie mniej, dlatego że wiemy, że wcześniej prace budowlane kosztowały 70-80% ceny były niższe. Więc mniej tych prac będzie wykonane. Będzie mniej żłotnych, mniej przedszkolnych, mniej dróg, mniej wojsk. Taki jest efekt koalicji bezpartyjnych samorządowców i PIS-u. I Szanowni Państwo, takie powiaty jak Góra, jak Milicz, jak Strzelin, jak Oława odczują najbardziej ten brak środków. To tam najbardziej będzie widoczna dysproporcja pomiędzy regionem, pomiędzy stolicą, a resztą. Te pieniądze, które my otrzymamy, o których mówi premier Morawiecki, o których mówi marszałem Przybyłcki i inni marszałkowie, tak naprawdę, proszę Państwa, to są pieniądze, które wystarczą na pogrzebanie tego stanu. Drodzy Szanowni Państwo, dzisiaj na naszych oczach upada mikt koalicji bezpartyjnych i PIS-u, która miała przynosić do ulnemu śląskowi korzyści. A realnie, dzisiaj widzimy, że taka koalicja bezpartyjnych i PIS-u przynosi do ulnemu śląskowi straty. Straty finansowe. Jesteśmy, Szanowni Państwo, po pierwsze 6 miliardów miejsc budżetu, który porównujemy do lat poprzednich, budżetu unijnego, który dla dolnego śląska, dla umysł na zakup, dolnośno zaczek przypadek. To po pierwsze. Po drugie, to co mówił kolega, radny Wojciech Woknak, nie wszystkie powiaty rozwijają się tak samo. Dolny Śląsk nie rozwija się równomirnie. Są powiaty, w których jest szybszy rozwój. Są powiaty, które potrzebują wsparcia. Dzisiaj możemy powiedzieć, że Dolny Śląsk potrzebuje tego wsparcia. Na tym poziomie, na którym mieszka się. I po trzecie, Szanowni Państwo, nie jako województwo, jako region, czy dzielne mieszkańca dostajemy tych środków najmniej. I to jest sytuacja skandaliczna. Chciałbym powiedzieć też o Wrocławiu, o tym, że we Wrocławiu potrzebujemy też wsparcia, chociażby przy okazji rozwoju środków transportu publicznego. Przy okazji rozwoju kolei, kolei metropolitarnej, aglomeracyjnej. W obszarze Wrocławia i metropolii. To są wyzwania XXI wieku. To są wyzwania, które powinny być wydawane ze środków europejskich. Dzisiaj wiemy o tym, że 6 miliardów mniej, to będzie mniej inwestycji. Między innymi w transport publiczny, w rozwój kolei, w rozwój tramwaju, w rozwój autobusów we Wrocławiu. Wrocławiu w całej aglomeracji Wrocławiu. Dziękuję serdecznie wszystkim Państwu. Jeżeli są pytania do tematu konferencji, to oczywiście jesteśmy w dyspozycji. Jeżeli nie, to proszę o pytania indywidualne. Dziękuję.