Robert Winnicki: Energetyka jądrowa — nie mit, tylko konieczność
Robert Winnicki, Jerzy Lipka i dr Leszek Sykulski podczas konferencji Konfederacji mówili o potrzebie przyspieszenia budowy energetyki jądrowej i zapowiedzieli konferencję naukowo-polityczną. Eksperci argumentowali, że energetyka jądrowa zwiększa niezależność energetyczną, pozwala gromadzić rezerwy strategiczne i jest niezbędnym elementem miksu energetycznego.
Dr Leszek Sykulski podkreślił, że nowoczesna energetyka jądrowa jest najbardziej niskoemisyjnym i dyspozycyjnym sektorem energetycznym, dostępnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Wskazał też na zdolność energetyki jądrowej do gromadzenia rezerw strategicznych.
Inżynier Jerzy Lipka przytoczył przykład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie przygotowanie i budowa czterech bloków trwały 24 lata, a realny czas budowy jednego bloku wyniósł około 5 lat. Według niego elektrownię jądrową w Polsce można oddać wcześniej niż w 2033 roku, jeśli pojawi się odpowiednia polityczna wola.
Lipka publicznie zaapelował do pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby zdyscyplinował członków swojej partii i ministrów opóźniających inwestycję, ostrzegając, że bez energetyki jądrowej żadna infrastruktura gazowa nie wystarczy i Polska wpadnie wtórnie w zależność od wschodu. Robert Winnicki podkreślił, że lęk przed energetyką jądrową to zabobon i mit.
Winnicki zaznaczył, że energetyka jądrowa ma uzupełniać polski miks energetyczny, a nie zastępować wszystkie inne źródła. Przykładowo Francja, mimo kilkudziesięciu reaktorów, produkuje z nich około 70% energii, co pokazuje konieczność utrzymania różnorodnych źródeł.
Najważniejsze ustalenia
Dr Leszek Sykulski podkreślił, że nowoczesna energetyka jądrowa jest najbardziej niskoemisyjnym i dyspozycyjnym sektorem energetycznym, dostępnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Wskazał też na zdolność energetyki jądrowej do gromadzenia rezerw strategicznych.
Kontekst techniczny i harmonogramy
Inżynier Jerzy Lipka przytoczył przykład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie przygotowanie i budowa czterech bloków trwały 24 lata, a realny czas budowy jednego bloku wyniósł około 5 lat. Według niego elektrownię jądrową w Polsce można oddać wcześniej niż w 2033 roku, jeśli pojawi się odpowiednia polityczna wola.
Apel do polityków
Lipka publicznie zaapelował do pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, aby zdyscyplinował członków swojej partii i ministrów opóźniających inwestycję, ostrzegając, że bez energetyki jądrowej żadna infrastruktura gazowa nie wystarczy i Polska wpadnie wtórnie w zależność od wschodu. Robert Winnicki podkreślił, że lęk przed energetyką jądrową to zabobon i mit.
Rola w miksie energetycznym
Winnicki zaznaczył, że energetyka jądrowa ma uzupełniać polski miks energetyczny, a nie zastępować wszystkie inne źródła. Przykładowo Francja, mimo kilkudziesięciu reaktorów, produkuje z nich około 70% energii, co pokazuje konieczność utrzymania różnorodnych źródeł.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Konfederacja: Od stycznia gigantyczny wzrost rachunków za prąd
Witold Stok ostrzega przed Armią Europejską
Marta Czech o rujnowaniu energetyki i drożejącym prądzie
S. Mentzen: Zarzuty fałszerstwa to rozdmuchana histeria
Konfederacja rusza z TIR-em Wolności i przedstawia postulaty
Krzysztof Mława: KSEF to system e-frustracji, żąda pełnej jawności
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki o aresztowaniu Andżeliki Borys: stanowczy sprzeciw
Ewa Leniart
Ewa Leniart zapowiada konkurs na zagospodarowanie Prawobrzeża Wisłoka
Artur Dunin
Artur Dunin przedstawia raport o hulajnogach i bezpieczeństwie
Ewa Matecka
Ewa Matecka pyta: po co ZUS ma dane o absolwentach?
Artur Dunin
Artur Dunin o regulacjach hulajnóg, kartach rowerowych i oświetleniu
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski: linki do zdalnego posiedzenia wysłane
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Debata o ETS, wyroku NSA i ryzyku zaangażowania w konflikt - spór w Radiu ZET
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Artykuł
Weto Nawrockiego wobec SAFE wywołuje polityczną burzę w Woronicza 17
Transkrypcja
Dzisiejsza konferencja prasowa jest zapowiedzią konferencji naukowo-politycznej pod tytułem Przyspieszyć z energetyką jądrową. Konferencja odbędzie się w siedzibie Konfederacji przy Alejach Ujazdowskich 37 w samo południe o godzinie 12.00. Już teraz wszystkich Państwa na tę konferencję serdecznie zapraszamy. Zwracam uwagę, że jest to wydarzenie naukowo-polityczne. Spotkanie wybitnych, wysokiej klasy ekspertów i polityków. Profesor Bogusław Wolniewicz mówił, że znakiem firmowym nauki jest to, że jest trudna. I przez transpozycję rozumując wszystko co nie jest trudne nie jest naukowe. Stąd też wielu polityków nauka odstrasza. Natomiast znaleźli się wśród nich tacy, którzy podjęli wyzwanie i którzy żywo zareagowali na pomysł naszej naukowo-politycznej. Konferencji. Bowiem nie można zarządzać skutecznie państwem bez przenikania się w tych dwóch dziedzin nauki i polityki. A już na pewno bez jednej i drugiej nie można mówić o skutecznej, roztropnej energetyce i strategii energetycznej dla kraju. Także nie przedłużając już zapraszam do głosu naszych gości, polityków i ekspertów. Pierwszy zabierze głos ekspert do spraw geopolityki i geostrategii, pan dr Leszek Sykulski. Zapraszam. Dzień dobry państwu. Wokół energetyki jądrowej narosło bardzo wiele mitów. W środowisku geopolitycznym i geostrategicznym od kilkunastu lat mówimy, że Polska potrzebuje silnego sektora energetyki jądrowej. Te mity zostały rozwijane już jeszcze w grudniu 2020 roku. Wspólny raport Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej oraz Agencji Energii Jądrowej OECD opracowały taki raport, który wskazuje, że energetyka jądrowa współcześnie, ta nowoczesna energetyka jądrowa jest najbardziej niskoemisyjnym oraz najbardziej dyspozycyjnym sektorem energetycznym na świecie. Dostępnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, niezależnym od warunków atmosferycznych. Tym, co wyróżnia energetykę jądrową w sensie geopolitycznym, to przede wszystkim zdolność do gromadzenia rezerw strategicznych. W energetyce, w samodzielności energetycznej, w samowystarczalności energetycznej państwa nie chodzi tylko i wyłącznie o dywersyfikację, o rozróżnianie kierunków pozyskiwania surowców, także o zdolność do ich gromadzenia. Energetyka jądrowa tutaj nie ma sobie równych, a w ostatnim czasie niestety widzimy uzależnianie Polski od właśnie dostaw ze wschodu. Widzimy, że w ciągu ostatnich lat Polska najwięcej węgla importuje z Rosji. W zeszłym roku, w pierwszych trzech kwartałach, zgodnie z danymi Eurostatu, było to ponad 6,5 miliona ton. Energetyka jądrowa wychodzi absolutnie naprzeciw nie tylko dywersyfikacji, ale także gromadzeniu złóż strategicznych. Dziękuję bardzo. Teraz głos zabierze pan inżynier Jerzy Lipka, przewodniczący obywatelskiego ruchu na rzecz energetyki jądrowej. Zapraszam. Dzień dobry, witam szanowni państwo. Otóż energetyka jest taką dziedziną, gdzie trzeba planować 30 lat naprzód i trzeba podejmować decyzje. I to zdecydowane decyzje, czasami wbrew lobbystycznym grupom interesu, które egoistycznie oczywiście nie chciałyby, żeby jakakolwiek konkurencja wyrosła im na rynku energetycznym. Ile tak naprawdę buduje się elektrownię jądrową? Szanowni państwo, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zbudowano, właściwie kończy się budowę w przyszłym roku elektrowni jądrowej składającej się z czterech dużych bloków, 1345 MW, na co czas wystarczył 24 lata, łącznie z przygotowaniem. 4 lata to były przygotowanie, cała reszta budowa czterech bloków. Czyli wychodzi 4 lata przygotowanie i po 5 lat na budowę jednego bloku. Jest to bzdura, że elektrowni jądrowej w Polsce nie można oddać przed rokiem 2033, można oddać wcześniej, jeśli się chce. A jeśli ktoś nie chce budować, to i 30 lat mu nie wystarczy. Ja tutaj za pośrednictwem mediów apeluję w tej chwili do pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Niech pan zdyscyplinuje członków swojej partii, różnych ministrów, którzy opóźniają i którzy po prostu nie biorą się do roboty za sprawę, która jest nadrzędną dla interesów Polski. Jeżeli energetyki jądrowej nie będziemy mieli, to żadna infrastruktura gazowa nie wystarczy do sprowadzenia takiej ilości gazu, która będzie wtedy w Polsce potrzebna i wpadniemy wtórnie w zależność od wschodu. Dlatego apeluję do pana Jarosława Kaczyńskiego, żeby zainterweniował, bo wiem, że interweniował w sprawach dużo mniej istotnych dla Polski niż energetyka jądrowa, więc oczekujemy, że zrobi to teraz. Bardzo serdecznie dziękuję. Dziękujemy. Teraz zabierze głos lider Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego, pan poseł Robert Winnicki. Szanowni Państwo, trzy wątki tej naszej konferencji, która rozpocznie się również online na godzinie 12.00 i zachęcamy do śledzenia. Po pierwsze, lęk przed energetyką jądrową to zabobon. To mit. Dzisiaj większość sąsiadów Polski posiada elektrownie jądrowe. Dzisiaj większość państw europejskich posiada elektrownie jądrowe. Dzisiaj energetyka jądrowa jest jedyną szansą, jeśli chodzi o sporo państw rozwijających się na świecie. Po drugie, to co powiedział pan inżynier Lipka. 30 lat potrzeba w planowaniu, jeśli chodzi o energetykę, a my jesteśmy 30 lat spóźnieni z budową polskiej elektrowni jądrowej. Tak dzisiaj przedstawiają się fakty. Kolejne ekipy roztrwaniają grosz publiczny na różne cele, a nie dokonano tego strategicznego wyboru. I dziś cały czas jesteśmy w toku dyskusji, w toku nieustannego mielenia tego tematu. I ten apel jest jak najbardziej zasadny. Po trzecie, chciałem powiedzieć, że energetyka jądrowa to jest uzupełnienie polskiego miksu energetycznego, a nie zastąpienie wszystkich innych źródeł. To jest również pewien mit, który pokutuje. Szanowni Państwo, Francja, która ma kilkadziesiąt reaktorów jądrowych, i tak produkuje zaledwie 70% swojej energii. Jest to pierwszy wynik w Europie, ale zaledwie 70% z energetyki jądrowej. Co to oznacza? To oznacza, że jedna elektrownia jądrowa nie załatwi sprawy. Nie zniweluje zapotrzebowania na węgiel, nie zniweluje zapotrzebowania na odnawalne źródła energii, ale są nam elektrownie jądrowe niezbędne do tego, żeby zastabilizować polski system energetyczny i żebyśmy nie byli państwem trwale uzależnionym od dostaw zewnętrznych, a i tak przez pewien czas będziemy, ze względu na to, co dzisiaj robi rząd. Ze względu na to, że poddaje się dyktatowi Brukseli, jeśli chodzi o politykę klimatyczną. I tak ze względu na zapóźnienie energetyki jądrowej i poddanie się Brukseli, poddanie się dyktatowi Morawieckiego w tej sprawie i tak będziemy ogromnym importerem surowców energetycznych i energii elektrycznej i będziemy płacili ogromne rachunki za prąd. To jest wyzwanie na miarę nieobecnego pokolenia, tylko poprzedniego. Także musimy to szybko nadrobić. Zapraszam teraz do zabrania głosu lidera Konfederacji, przedstawiciela partii Korwin, pana mecenasa Jacka Wilka. Proszę państwa, poważna polityka to jest polityka strategiczna. A poważny polityk musi zawsze myśleć długofalowo, zwłaszcza w tak fundamentalnych, podstawowych kwestiach, jakim jest suwerenność energetyczna Polski. Suwerenność energetyczna własnego kraju. Proszę państwa, Polska jest takim państwem, które nie może sobie po prostu pozwolić na to, żeby była zależna, aby żyła w zależności od innych państw. Po prostu nie może sobie na to pozwolić. A tymczasem, dzięki polityce ostatnich ekip od kilkunastu lat, my, zwłaszcza w ostatnim okresie, niejako pędzimy z górki w przepaść. Dlatego, że tak jak mówili moi przedmówcy, na skutek wykonywania, bezmyślnego wykonywania dyrektyw brukselskich, Polska stopniowo pozbywa się tych źródeł energii, na których bazowała do tej pory, opartych głównie o węgiel, a nowych tak naprawdę nie tworzy. To jest prosta droga nie tylko do tego, żebyśmy w coraz większym tempie, w szaleńczym tempie płacili ogromne astronomiczne rachunki za prąd, ale to jest po prostu prosta droga do tego, abyśmy się coraz bardziej uzależniani od zewnętrznych źródeł i nośników energii, tudzież technologii do ich tworzenia. Dlatego my uważamy, że Polska, zwłaszcza, że ma tutaj potencjał, powinna po pierwsze stawiać na swoje zasoby, a po drugie właśnie rozwijać te technologie, które tę niezależność i suwerenność energetyczną w jak największym stopniu dają. Te zasoby oczywiście istnieją, bo mamy zarówno ogromny potencjał chociażby geotermiki, mamy gigantyczny potencjał na to, aby tworzyć chociażby wodór z węgla. Zauważam, że kilka dni temu pojawiła się w mediach informacja, że Japonia wspólnie z Australią rozpoczynają ogromny proces wytwarzania wodoru z węgla i to brunatnego. A tymczasem Polska niejako śpi na węglu najwyższej jakości, węglu kamiennym. A jeśli chodzi o energetykę jądrową, znowuż straszy się nas czasami, na przykład obrazkami z Fukushimy. Zwracam uwagę, że na skutek tego, co się stało w Fukushimie, nie zginęło ani jeden człowiek. Tam zginęło owszem dużo ludzi, na skutek trzęsie dziań ziemi, skutków tsunami. Natomiast być może tylko jedna osoba, być może, bo to nie zostało potwierdzone, zmarła na skutek choroby popromiennej. Więc oczywiście, oprócz naszych zasobów naturalnych, które powinniśmy w Polsce eksploatować, a które są ogromne, energetyka jądrowa to jest to uzupełnienie tego miksu energetycznego, który możemy mieć, który powinniśmy rozwijać. Jest wielką zagadką, dlaczego do tej pory Polska ani nie zdobyła się, nie zbudowała, nie stworzyła ani jednego tego typu źródła energii. I to jest wielka zagadka o charakterze prawie, że kryminalnym, nie boję się tego powiedzieć. Dlatego sprawa jest prosta. Albo w tym momencie rzeczywiście Polska radykalnie przyspieszy pracę nad budową tego typu źródła energii, albo tak jak powiedziałem poprzednio, wcześniej, my naprawdę stoczymy się w jakąś katastrofę, jeśli chodzi o dostępność źródeł energii, zwłaszcza prądu, i staniemy się krajem absolutnie zależnym od innych państw. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękujemy i ponawiamy zaproszenie na konferencję naukowo-polityczną pod tytułem Przyspieszyć z energetyką jądrową organizowaną przez Konfederację, ale partnerami są takie organizacje, jak Obywatelski Ruch na rzecz energetyki jądrowej oraz Tak dla Atomu w Choczewie. Konferencja odbędzie się, przypominam, w samo południe o godzinie 12 przy Alejach Ujazdowskich 37 przez 7 w Biurze Konfederacji. Uczestnikami będą nasi goście oraz inni zaproszeni prelegenci. Między innymi spośród tutaj nieobecnych będzie jeszcze Pan Poseł Grzegorz Braun. Udzielał komentarza w ramach tej konferencji. Także zapraszamy. Będzie też czat na żywo wraz z transmisją na YouTubie na głównym kanale Konfederacji. Zachęcamy do aktywności. Można również będzie nabyć. To nawiązując już do demitologizowania energetyki jądrowej książkę naszego specjalisty Pana inżyniera Jerzego Lipki pod tytułem Odkłamać Żarnowiec. Serdecznie zapraszamy. Jeśli są pytania chętnie odpowiemy. Łukasz Peżena PNP24.pl i Polityczni.pl Ja chciałem nawiązać do tego o czym mówił Pan mecenas Jacek Wilk że Polska się wyzbywa źródeł energii na których bazowała nie zyskując następnych. Jakbyśmy to doprecyzowali i również ten zachęcający przykład choćby współpracy Japonii z Australią w wytwarzaniu węgla z węgla w tym wypadku brunatnego wodoru jak rozumiem nie należy w 28 lat zamykać kopalń tak jak planuje to rząd Mateusza Morawieckiego zwłaszcza że raczej za 28 lat to już kto inny będzie to kończył tylko należy polskie zasoby węgla wysokiej jakości jak Pan mecenas podkreślił wykorzystać w inny sposób. Dziękuję za to pytanie dlatego, że Panie redaktorze jestem osobą która już od wielu lat interesuje się technologiami związanymi z wytwarzaniem wodoru z węgla między innymi na przykład a zwłaszcza technologią podziemnego zgazywania węgla na ten temat są co prawda różne opinie ale niewątpliwie trwa na świecie od wielu lat podobny do tego sprzed lat wyścigu gazówkowy trwa teraz taki wyścig na dopracowanie technologii umożliwiającej właśnie wytwarzanie szybkie efektywne wytwarzanie wodoru z węgla są różne koncepcje są koncepcje podziemnego zgazowania są podziemne koncepcje naziemnego zgazowania węgla brunatnego węgla kamiennego natomiast niewątpliwie ta technologia rzeczywiście moim zdaniem i zdaniem wielu specjalistów prędzej czy później osiągnie taki poziom że będzie możliwe wytwarzanie na masową skalę rzeczywiście wodoru z węgla i to za pomocą nowoczesnych czystych właściwie ekologicznych technologii to że Polska zarzuciła udział w tym wyścigie mimo że było kilka prób i to dosyć udanych obiecujących w polskich kopalniach zgazowania węgla jest kolejnym następnym skandalem i wielkim znakiem zapytania z jakich to powodów myśmy się tak naprawdę z tego wycofali bo jeżeli rzeczywiście ta technologia zostanie dopracowana to pierwsze państwo tak jak w Stanach Zjednoczonych w przypadku gazu łupkowego pierwsze państwo które opanuje wielką produkcję wielkoprzemysłową produkcję wodoru z węgla będzie po prostu gigantem energetycznym i będzie robiło na tym gigantyczne pieniądze to Polska powinna właśnie na tym robić te pieniądze dlatego ja cały czas śledzę tę te sprawę uważam że są wielkie szanse na to żebyśmy mogli jako kraj z takim potencjałem takim zapleczem naukowym technicznym biznesowym żebyśmy mogli też wziąć udział w tym procesie który może doprowadzić do masowego tworzenia wodoru z węgla czyli najczystszego paliwa a chciałem zauważyć że według głównego inspektora geologa kraju jeszcze sprzed wielu lat Polska ma jeśli chodzi o głębokie zasoby węgla około 500 miliardów ton to są takie gigantyczne zasoby że gdybyśmy rzeczywiście taką produkcję chcieli uruchomić to Polska byłaby nie kuwejtem Europy byłaby 20-30 kuwejtami Europy dziękuję bardzo dziękujemy dziękujemy bardzo dziękujemy bardzo