Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPoprawka została złożona, a więc trochę wyszedłem przed szereg, ale temat jest aktualny…
(Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka: Ale bardzo bym prosiła o przybliżenie się do mikrofonu.)
Okej, już się przybliżam.
Chciałbym zadać pytanie związane z likwidacją karty pojazdu. Karta pojazdu w założeniu miała służyć nam wszystkim. Chodziło o to, żeby były tam odnotowywane wszystkie zdarzenia związane z pojazdem. Jak wiemy z doświadczenia, ona nie spełniała do końca swojej funkcji. Mam pytanie: czy w CEPiK będą zawarte wszystkie informacje związane ze zmianą właściciela pojazdu i z całą historią pojazdu? To pytanie odnosi się szczególnie do informacji związanych ze zdarzeniami dotyczącymi określonego pojazdu. No, chodzi o ubezpieczalnię. Zmierzam do tego, że ta forma, która była do tej pory, rzeczywiście nie spełniała swojej funkcji, bo odnotowywana była tylko zmiana właściciela, podczas gdy nowego właściciela pojazdu interesowałoby raczej – myślę, że to dotyczy nas wszystkich – czy pojazd był uszkodzony i czy był poważnie uszkodzony. Czy w CEPiK takie informacje będą zawarte? Bo likwidacja książki pojazdu – okej, zgadzamy się na to. Ale czy CEPiK będzie na tyle rozbudowany, że cała historia pojazdu będzie w CEPiK zawarta? Dziękuję.
Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, Panie Ministrze.
(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel: Jeżeli pani marszałek pozwoli, to pani minister…)
Pani minister Wanda Buk. Bardzo proszę.
Pani Minister, proszę z miejsca.
Szanowny Panie Senatorze! Szanowni Państwo!
(Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka: Proszę do mikrofonu.)
Szanowny Panie Senatorze! Szanowna Wysoka Izbo!
Tak, potwierdzam, że już dzisiaj te wszystkie informacje, o które pytał pan senator, w Centralnej Ewidencji Pojazdów się znajdują i zawsze można je sprawdzić. Pamiętajmy też, że w wyniku wprowadzanych zmian wydruk z CEPiK ma moc dokumentu urzędowego, tak że nie będzie wątpliwości.
A jeżeli państwo jeszcze pozwolą, to w związku z tym, że padły pytania, no, może nie wprost sformułowane… W każdym razie na pewno poruszono wątek dotyczący przychodów powiatu z tytułu wydawania nalepki i z tytułu karty pojazdu. Pan minister już w części odpowiedział, ale ja chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na to, że w ubiegłym roku wprowadzono możliwość nakładania przez powiat, przez wydział komunikacji kar w sytuacji, kiedy zbywca lub nabywca… Bo obie strony umowy sprzedaży pojazdu mają obowiązek zgłosić zbycie i nabycie pojazdu, i jedna, i druga strona. A jeżeli nie dopełnią tego obowiązku, to wydział komunikacji, starosta ma możliwość nałożenia kary administracyjnej. I są to np. dochody, które wprost stanowią przychód powiatu. Widzicie państwo, to są… Mimo tego, że tutaj pojawiło się kolejne źródło, nikt nie kompensował tego, nie zestawiał z innymi dotychczasowymi przychodami, żeby, powiedzmy, bilans wyszedł na zero. Tak że już od 1 stycznia tego roku jakieś środki mogły się kumulować. Ja tutaj jeszcze powiem, tak gwoli sprawiedliwości, że w związku z COVID, w ustawie COVID-owej ten czas jakby został odsunięty i będzie to nie od 1 stycznia, tylko 180 dni później, pół roku później. Jednak zniesienie obowiązku posiadania nalepki i wydawania karty pojazdu nie następuje tak z dnia na dzień. Zgodnie z przepisami przejściowymi jeszcze przez 24 miesiące, tj. przez 2 lata powiaty ten przychód będą miały. Czyli już sobie jakieś źródła kumulują, dodatkowe, których wcześniej nie miały, wiedząc, że tego akurat źródła nie będą miały. To nie jest taki zero-jedynkowy bilans.
Zachęcam jednostki samorządu terytorialnego do tego – my jesteśmy otwarci – żeby nadal szukać w całym procesie administracyjnym, którym zajmują się wydziały komunikacji, uproszczeń, które część pracy im zabiorą. I nie mówmy, że te nasze zmiany, które wprowadzamy, nie odbierają części tej pracy. Przecież trzeba było zaktualizować kartę pojazdu, trzeba było ją wydać, trzeba było przygotować nalepkę kontrolną. Ludzie w wydziałach komunikacji musieli wykonać odpowiednie czynności, a teraz tych czynności wykonywać nie będą. Tak się brzydko mówi, że zasoby ludzkie… No, jakaś możliwość tego, żeby optymalizować pracę w powiatach, również się pojawi.
I to jest też, powiedziałabym, nasze stanowisko względem zaproponowanej przez pana sekretarza we wcześniejszym punkcie, ale do tego punktu…
(Głos z sali: Pana senatora.)
…zaproponowanej przez pana senatora poprawki. Dziękuję.