Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk: Największa afera XXI wieku — rafineria gdańska

Donald Tusk: Największa afera XXI wieku — rafineria gdańska

Donald Tusk określił sprzedaż Rafinerii Gdańskiej jako największą aferę XXI wieku w Polsce i oskarżył rząd o roztrwonienie inwestycji. Mówił, że udziały sprzedano za niewiele ponad miliard złotych, a Arabowie odzyskają wydatki w niecały rok.

Najważniejsze ustalenia


- Donald Tusk przedstawił transakcję jako skandal, twierdząc, że udziały w rafinerii sprzedano za niewiele ponad miliard złotych, co ma pozwolić kupującym na zwrot inwestycji w 9-10 miesięcy.

Inwestycje w rafinerię


- Według mówcy Polska w czasie jego rządów zainwestowała w rafinerię 10 miliardów złotych i uczyniła ją jedną z najnowocześniejszych na świecie. Podkreślił skalę poniesionych nakładów publicznych.

Mechanizm transakcji


- Tusk użył obrazowego porównania do stacji benzynowej, wskazując, że za cenę hot-doga kupujący dostaje całą stację, co ilustruje jego zdaniem ekonomiczny absurd i straty związane ze sprzedażą udziałów za niską cenę.

Oświadczenie i zapowiedź działań


- Mówca stwierdził, że nie rozstrzygnie dziś, czy była to tylko głupota, czy wielka korupcja, i zapowiedział, że nie zostawi tej sprawy bez reakcji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Niech Was nie zmyli ta scenografia. Nie będę mówił o prezentach, jakie dałem moim wnukom pod choinkę. Będę mówił w jakimś sensie o prezencie, wielkim prezencie, a tak naprawdę o największej aferze XXI wieku w Polsce. O prezencie, jaki rząd PiSu podarował Arabii Saudyjskiej. Mówię o rafinerii gdańskiej. Wszyscy pewnie myślicie, tak jak większość ludzi, że Arabowie robią najlepsze interesy na swoich polach naftowych. Nie, zrobili najlepszy interes na Polsce przez tych durnów z PiSu. Oni sprzedali udziały w rafinerii gdańskiej za niewiele ponad miliard złotych i tyle mają zapłacić Arabowie, którym się to zwróci w niecały rok. Oni za 9-10 miesięcy będą mogli powiedzieć, że ta rafineria de facto jest za darmo, bo kupiliśmy ją z zysku, który mamy z tej rafinerii. A trzeba pamiętać, że w tę rafinerię w czasie moich rządów Polska zainwestowała 10 miliardów złotych i zrobiliśmy z tej rafinerii jedno z najnowocześniejszych rafinerii na całym świecie. Wyobraźcie sobie taką sytuację, podjeżdżacie samochodem po tę stację benzynową, kupujecie hot-doga, płacicie za hot-doga, a właściciel stacji mówi, nie tylko hot-dog, cała stacja benzynowa jest nasza. Ja dzisiaj tu nie rozstrzygnę przed Państwem, czy to jest tylko głupota, czy to jest wielka korupcja, ale jednego możecie być pewni. Tak tego nie zostawię.