Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Wojciech Saługa krytykuje import rosyjskiego węgla i ropy

Wojciech Saługa krytykuje import rosyjskiego węgla i ropy

Wojciech Saługa oskarżył rząd o uzależnienie Polski od importu rosyjskiego węgla i ropy oraz stwierdził, że zakupy tych surowców finansują wojnę na Ukrainie. Minister odpowiedział, że obecna struktura dostaw wynika z warunków rynkowych, długoterminowych umów i działań dywersyfikacyjnych, a embargo wymagałoby wspólnego kroku UE.

Najważniejsze ustalenia


- Poseł wskazał, że przez niemal siedem lat rosły importy rosyjskiego węgla i ropy, co jego zdaniem osłabiło bezpieczeństwo energetyczne Polski i przyczyniło się do finansowania działań zbrojnych na Ukrainie. Minister zwrócił uwagę na silną zmienność cen na rynku światowym oraz na istnienie długoterminowych umów, które ograniczają natychmiastowe zerwanie dostaw.

Zarzuty wobec polityki energetycznej


- W wystąpieniu wymieniono wcześniejsze apele o embargo i wskazano na konsekwencje polityk energetycznych: zamykanie kopalń, zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej (ustawa 10H) oraz spadek wydobycia węgla. Poseł argumentował, że te decyzje doprowadziły do zwiększonego importu surowców z Rosji.

Odpowiedź ministra i działania naprawcze


- Minister podkreślił, że ceny węgla notują historyczne wahania (przytoczył notowania z portu Ara) i że 99,7% węgla używanego przez spółki Skarbu Państwa pochodzi z krajowych źródeł. Wyjaśnił też, że zerwanie umów na dostawy ropy jest możliwe tylko przy unijnym embargo stosowanym powszechnie, oraz że konsolidacja spółek paliwowo‑gazowych i umowy z nowymi dostawcami, w tym z saudyjskim kontrahentem, mają zwiększyć dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Kolejne pytanie będą zadawali państwo posłowie. Najpierw pan poseł Wojciech Saługa, a następnie pani poseł Izabela Leszczyna. Pytać będą w sprawie importu węgla i ropy z Rosji. Pytanie jest skierowane do ministra aktywów państwowych. Odpowie na nie podsekretar stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pan minister Piotr Peźik. Proszę bardzo, pana posła Saługę. Dziękuję panie marszałku. Panie ministrze, kosztem bezpieczeństwa energetycznego Polski, kosztem wieloletnich zaniedbań, kosztem miliardów złotych pieniędzy Polaków przez prawie 7 lat kupując coraz więcej i więcej rosyjskiego węgla i rosyjskiej ropy także finansujemy wojnę na Ukrainie. Także finansujemy Putinowi tą rzeź, którą tam urządza. Tak, chcecie to zakrzyczeć, chcecie to ukryć, ale prawda jest taka, że to za waszych rządów Polska stała się czołowym importerem rosyjskiej ropy i rosyjskiego węgla. Pouczacie i krzyczycie na innych. Tak, ale to Polska jest drugim w Europie i piątym na świecie importerem rosyjskiej ropy i drugim w Europie i chyba ósmym na świecie importerem rosyjskiego węgla. I powtarzacie różne kłamstwa, ale prawda jest taka, że to za te pieniądze, za polskie pieniądze, pieniądze polskich podatników Putin kupuje samoloty i Putin kupuje także czołgi. Jeżeli chodzi o węgiel, to trwa wieloletni festiwal obudy w wielu aktach. W roku 2014 posłanka Izabela Kloc, podwycił to pan Jarosław Kaczyński, apeluje o embargo, o zatrzymanie importu rosyjskiego węgla. I co się staje? W roku 2008 ten import podwaja się, potraja i bijemy rekordy 13 milionów ton. W roku 2015 kampania wyborcza. Pani premier Szydło, pan premier Kaczyński na Śląsku mówią, że to skandal, że zamykane są kopalnie. Obiecują, że żadna kopalnia nie będzie zamknięta. Makoszowy, Krupiński, nie będę się znęcał panie ministrze. Ponad 10 innych kopalni już na drugi rok było zamkniętych. 2016 rok. PiS i pani poseł Anna Zalewska, słynna ustawa 10H, rujnuje rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Zatrzymaliście ją na wiele lat. 2019 rok. Minister Tchórzewski zapowiedział nowe kopalnie. I rok później zapowiadacie likwidację wszystkich. Pozorujecie energetykę jądrową. Zablokowaliście rozwój energetyki odnawialnej w wiatrakach. Zmniejszacie z roku na rok wydobycie węgla. Uzależniacie nas od rosyjskiej ropy i rosyjskiego węgla. Jak długo jeszcze? Kiedy premier Morawiecki przestanie się bić w niemieckie piersi, a zacznie się bić w swoją? Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję. Proszę teraz pana ministra Pyzika o udzielenie odpowiedzi. Panie Marszałku, Wysoka Izba. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem wystąpienia pana posła. Dla poprawności historiologicznej przypomnę, że za zapaść w kopalniach i węglu nie odpowiada Prawo i Sprawiedliwość, tylko ci, którzy rządzili wcześniej. Kwestia... Przepraszam, ja będę merytorycznie starał się odpowiedzieć. Dobrze. Jeśli chodzi o węgla... Zacznę od węgla. Bo przepraszam, czas leci, a chciałbym... Jeżeli czegoś nie dopowiem, nie odpowiem, bardzo proszę, odpowiem pisemnie. Więc tak, jeśli chodzi o import węgla kamiennego z Rosji. Sytuacja na rynku węgla na świecie kształtuje wysokie ceny tego surowca. Podkreślić należy, że obecna sytuacja na światowego rynka jest bardzo trudna, wręcz nieprzewidywalna, a ceny notują rekordowo wysokie poziomy. Ceny węgla w portach Ara w dniu 9 marca osiągnęły historyczny poziom 460 dolarów za tonę. Na dzień 22 marca bieżącego roku było to 266 dolarów. Czyli teoretycznie mamy do czynienia z spadkiem tego kursu, ale sytuacja na Ukrainie ewidentnie kształtuje kwestię tej ceny. Natomiast w momencie podpisywania porozumienia o transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego we wrześniu 2020 roku ceny wynosiły zaledwie 60 dolarów za tonę. W świetle powyższego należy stwierdzić, że obecna trudna i niepewna sytuacja rynku europejskiego oraz wysokich cen mogą zniechęcić importerów do sprowadzenia węgla do Polski z różnych kierunków, co ewidentnie też będzie kształtowało popyt tego węgla w Polsce. Zwłaszcza, że 99,7% węgla zużywanego przez spółki Skarbu Państwa to jest węgiel krajowy. W związku z tym ta kwestia dotyczy odbiorców niestety indywidualnych i to jest sytuacja, która spowoduje, że będzie konieczność importu, ale z innych destynacji. To tak w bardzo dużym skrócie, gdyż mamy jeszcze 2 minuty i 42 sekundy. Co do importu z ropy z Rosji, sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda w ten sposób, że zarówno Orlen, jak i LOTOS mają umowy długoterminowe podpisane z rosyjskimi firmami Rosniew oraz Tantniew na dostawy ropy. Obydwie te spółki nie udzielają informacji na temat obowiązujących umów, ale kwestią oczywistą jest to, że ich zerwanie jest możliwe, tych umów tylko i wyłącznie w sytuacji, w której Komisja Europejska podniesie embargo. To znaczy, jeżeli te embargo wszyscy zastosują. Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone, bo na przestrzeni ostatnich lat realizowane były działania zamierzające do dywersyfikacji dostaw ropy, bo jak już Pan tak historycznie na kwestie te patrzył, to wydaje mi się, że za Państwa czasów ta przestrzeń, jak dzisiaj jest ropa chyba w przestrzeni 61% chyba realizowany, to za Państwa czasów było to jakieś dobre 30% więcej. To było ponad 90%. Przez ostatnie kilka lat znacząco zwiększyło się możliwości, jeśli chodzi o magazynowanie ropy naftowej. To jest też istotne, dlatego że my jesteśmy w stanie przyjąć embargo na ropę w trybie natychmiastowym i na przykład od jutra je zastosować bez straty dla polskiej gospodarki. No cóż, cóż jeszcze mogę dodać. Ogromnym, ognieważnym aspektem zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego jest konsolidacja spółek paliwowo-gazowych Orlen-Lotos-PGNG, która wzmacnia możliwość dywersyfikacji źródeł ropy i uniezwierzenia się od wschodniego kierunku importu z Rosji. Jednym z bezpośrednich efektów wypracowanych w toku procesu konsolidacji Orlen-Lotos jest długoterminowa umowa na dostawę ropy naftowej do Polski. Dzięki temu, dzięki tej umowie Orlen połączony z Lotosem zagwarantuje dostawy ropy naftowej od saudyjskiej firmy Saudi Arabian Oil Company w ilości do nawet 337 tysięcy baryłek dziennie. To jest ponad 16 milionów ton rocznie. Cóż, na tym etapie to może tyle. Dziękuję przejmie. Dziękujemy panu ministrowi. Drugie pytanie zadaje pani poseł Izabela Leszczyna. Proszę bardzo. Panie Marszałku, Wysoki Sejmie. Przed chwilą usłyszeliśmy, że Polska będzie finansować działalność terrorystyczną Putina, bo Orlen i Lotos podpisały umowy długoterminowe. Czy pan się słyszał, panie ministrze? Jak wam nie wstyd. Od czasu napaści Rosji na Ukrainę, rząd PiSu stosuje politykę wielkich gestów i małych działań. Właściwie nie robicie nic. Co zrobiliście stosując inne przepisy niż te, które regulują handel i przepływ towarów w normalnych czasach? My mamy wojnę. Pytanie do pana ministra jest takie. Czy polski rząd zastosował wobec eksportu i importu, wobec importu węgla i ropy, kodeks karny i ustawę o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu? To są akty prawne, na podstawie których dzisiaj powinna Polska regulować swoje relacje handlowe z takim krajem jak Rosja Putina. A wy ciągle mówicie tylko tak. My zrobimy jak oni zrobią. Nie możemy zrobić, bo Unia. Więc panie ministrze, czy zastosowaliście przepisy ustaw, o których powiedziałam, wobec jakich podmiotów i jakie są tego rezultaty? I proszę nie wmawiać opinii publicznej, że nie korzystają spółki Skarbu Państwa z węgla rosyjskiego, bo pod presją opinii publicznej nie kupują bezpośrednio. Natomiast pośrednio ciągle kupujecie rosyjski węgiel i finansujecie putinowską wojnę. Dziękuję bardzo. Panie ministrze, pytania były zadane precyzyjnie i prosimy o precyzyjną odpowiedź. Panie Marszałku, Wysoka Izbo, bardzo dziękuję za to pytanie. Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze, rząd Mateusza Morawieckiego z roku na rok przeprowadza dywersyfikację, jeśli chodzi o dostawy ropy z Rosji, czego efektem jest to, co powiedziałem przed chwilą, czyli zejście z tych 91 chyba na 60%, jeśli chodzi o te dostawy z Rosji. To jest raz. Tak jak powiedziałem, jesteśmy z dnia na dzień gotowi do przyjęcia tego embargo, ale kompetencja, jeśli chodzi o politykę handlową, wydaje się być w rękach Komisji Europejskiej, czyli Unii Europejskiej, a my jesteśmy lojalnym członkiem tej Komisji Europejskiej. Tyle. Dziękuję. Panie ministrze, pani poseł poprosiła o odpowiedź na piśmie. Myślę, że pan minister jest w stanie to uczynić. Z największej przyjemności nam uczynić. Dziękuję. Bardzo dziękuję. No, chociaż faktycznie...