Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Paweł Kowal pyta o bezpieczeństwo kraju i wsparcie dla Ukrainy

Paweł Kowal pyta o bezpieczeństwo kraju i wsparcie dla Ukrainy

Paweł Kowal wezwał do otwarcia drzwi Unii Europejskiej i NATO dla Ukrainy i pytał rząd o przygotowanie do obrony kraju wobec agresji Federacji Rosyjskiej. Zwrócił uwagę na potrzebę zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, działań przeciw dywersji oraz informacji o pracy wojska i organów bezpieczeństwa.

Główne tezy


Paweł Kowal podkreślił, że pytanie o bezpieczeństwo sąsiadów jest zarazem pytaniem o to, jak zapobiec wojnie - to nie jest wojna daleka, to także nasza wojna. Zaapelował, by jasno powiedzieć Ukraińcom (a być może także innym państwom regionu), że drzwi do Unii Europejskiej i NATO są dla nich otwarte, oraz zaoferował wsparcie.

Pytania o przygotowanie obronne


Poseł oczekiwał konkretnych informacji od rządu - jak przygotowano obronę przed dywersją, jak zabezpieczono instalacje dostarczające wodę przed cyberatakami, jak przygotowane jest wojsko i ile przeprowadzono ćwiczeń. Pytał także o działania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Działania międzynarodowe i sankcje


W wystąpieniu przypomniano, że część działań została już wdrożona, a część zapowiedziana - w tym rozmowy na forum Unii Europejskiej i nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Mówca odniósł się do dyskusji o sankcjach i różnic woli politycznej między państwami członkowskimi oraz do niedawnych sygnałów zmiany stanowisk największych państw.

Apel o jedność i mobilizację


Paweł Kowal podkreślił potrzebę jedności politycznej i społecznej - spokój, sankcje i solidarność oraz aktywna postawa rządu i synergii wszystkich obywateli są zdaniem mówcy kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa polskim rodzinom. Zadeklarował, że opozycja będzie wspierać działania mające na celu obronę i bezpieczeństwo.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Przechodzimy do kolejnego pytania. Pytanie przygotowane przez posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej podejmowanych przez Rady Ministrów na arenie międzynarodowej, w tym szczególnie na forum Unii Europejskiej NATO-BWE oraz krajowej w związku z agresją Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, kierowana do wiceprezesa Rady Ministrów. Pytanie zadaje pan poseł Paweł Kowal. Proszę o trzymanie się czasu, bo za chwilę mam prezydium. Muszę ogłosić przerwę. Szanowna pani marszałek, panie premierze, panie i panowie posłowie. Historia tak sprawiła, że to dzisiejsze pytanie jest pewnie najważniejszym pytaniem, przed jakim staje Wysoka Izba. Jest to pytanie o bezpieczeństwo naszych sąsiadów, ale w istocie jest to szukanie odpowiedzi na to, jak zapobiec wojnie. To nie jest ich wojna. To nie jest wojna gdzieś daleko. To jest także nasza wojna. Został podpalony dom naszego sąsiada. Dlatego pierwsza sprawa to powiedzieć dzisiaj Ukraińcom, a być może jutro Gruzinom i innym, naszym braciom, siostrom i braciom na wschodzie, że drzwi do Unii Europejskiej i NATO są dla nich otwarte. Oczekujemy od polskiego rządu i oferujemy wsparcie w tej sprawie. Oni walczą za nas. Oni dzisiaj potrzebują usłyszeć, że ich miejsce jest z nami. I sprawa kluczowa dla każdego polskiego obywatela. Dzisiaj ludzie pytają o swoje bezpieczeństwo. Musimy się zjednoczyć, żeby zapewnić bezpieczeństwo każdej polskiej rodzinie. To znaczy, że pytanie brzmi o to, jak rząd jest przygotowany do obrony przed dywersją. Jak zostały zabezpieczone instalacje dotyczące dostarczania wody przed cyberatakami. Jak zostało przygotowane wojsko. Ile zostało przeprowadzonych na rad. Jakie szczegółowe działania podejmowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Komitet, który odpowiada za bezpieczeństwo. To są pytania, przed którymi stoi dzisiaj każda polska rodzina. A więc będziemy mówić bez wytchnienia. Polacy potrzebują dzisiaj więcej bezpieczeństwa. To wymaga wielkiej mobilizacji na arenie międzynarodowej i na arenie krajowej. I będziemy mówić bez wytchnienia. Spokój, ale sankcje i solidarność. Aktywny rząd i wielka synergia wszystkich Polaków, którzy dzisiaj mają na sercu dobro naszej ojczyzny. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Odpowiedzi na pytanie udzieli podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pan minister Paweł Jabłoński. Bardzo proszę panie ministrze. Dziękuję, że jest pan z nami mimo tej trudnej sytuacji. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za to pytanie, bo ono jest niezwykle istotne rzeczywiście, zwłaszcza w kontekście wydarzeń z ostatnich godzin, ale tak naprawdę z ostatnich dni i tygodni. Jak państwo doskonale wiecie, śledzicie państwo wydarzenia międzynarodowe, doskonale zdajecie państwo sobie sprawę z tego, że Rosja dziś nad ranem po raz ostatni, mam miejmy nadzieję, przekroczyła granice, o których przekroczaniu my mówiliśmy już od wielu, wielu miesięcy. Wiele można było słyszeć takich głosów, że te działania zbrojne są tylko straszakiem, są tylko groźbą, że Rosja nigdy do tego nie posunie. W rzeczywistości niestety stało się tak, jak polski rząd i rządy innych krajów Europy Środkowej, które doskonale to zagrożenie rozumieją, tak jak my ostrzegaliśmy. Niestety, niestety dochodzi do scenariusza najczarniejszego, a myślę, że za życia nikogo w tej sali nie było jeszcze tak poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Polski rząd w tej sprawie podejmował działania od wielu miesięcy. Już w ubiegłym roku, kiedy jeszcze wszyscy skupieni byli na sytuacji bezpieczeństwa dotyczącej naszej wschodniej granicy z Białorusią, już wtedy zaczęliśmy dostrzegać, że podejmowane są także pewne działania ze strony Rosji, ze strony Federacji Rosyjskiej, gromadzenie wojsk i na terytorium przy granicy rosyjsko-ukraińskiej i także na terytorium Białorusi. Już wtedy premier Morawiecki spotykał się bardzo intensywnie z przywódcami wszystkich państw Unii Europejskiej. Informował o tym, że takie zagrożenie narasta, że trzeba podjąć zdecydowane działania. Dziś jesteśmy w sytuacji, w której część tych działań została już wdrożona, inna część została zapowiedziana. Dziś wieczorem w Brukseli odbędzie się zwołany na wniosek premiera Morawieckiego szczyt Rady Europejskiej. Nadzwyczajny szczyt poświęcony właśnie tej sytuacji. Już przez ostatnie godziny bardzo intensywne rozmowy w sprawie tego, jakie sankcje powinny zostać wprowadzone. Część z nich ogłoszona dziś rano przez przewodniczącą Komisję Europejskiej. To jeszcze oczywiście wymaga zatwierdzenia na szczeblu Rady Europejskiej. To jeszcze wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wola polityczna i zdecydowanie w nakładaniu sankcji różni się pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej. Są takie państwa, które bardzo długo, do ostatnich dni jeszcze, uważały, że wprowadzenie sankcji, nawet na takie projekty, które w zasadzie w sposób oczywisty są szkodliwe dla bezpieczeństwa, takie projekty jak Nord Stream 2, że wprowadzenie sankcji na te projekty jest czymś niewłaściwym. Takie głosy słyszeliśmy jeszcze ubiegłym tygodniu z największych państw Unii Europejskiej. Na szczęście dzisiaj to się zmienia. Na szczęście dzisiaj po wczorajszej zapowiedzi kanclerza Niemiec w końcu zaczyna się to zmieniać. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jest koniec, że nadal będą różnego rodzaju stronnicy Putina podejmowali tego rodzaju kroki, że będą starali się doprowadzić do tego, aby te decyzje za jakiś czas odwrócić. Dlatego tak ważna jest konsekwencja, dlatego tak ważna jest jedność. Ja bardzo dziękuję za ten głos, za tę deklarację, że opozycja w tej sprawie będzie wspierać rząd, bo w tej sprawie rzeczywiście wszystkie siły polityczne powinny mówić jednym głosem. To jest interes Polski, to jest interes Europy Środkowej, to jest interes całej Europy, całego naszego kontynentu. Bezpieczeństwo nie ma ceny i my musimy sobie zdawać z tego sprawę. I rzeczywiście konieczne jest to wsparcie dla naszych sąsiadów, dla naszych partnerów, dla naszych braci na Ukrainie. To wsparcie jest przygotowane. Nasze służby dyplomatyczne, nasze służby konsularne pozostają na miejscu. Oczywiście jesteśmy gotowi do tego, żeby w razie potrzeby podjąć działania ewakuacyjne, ale przede wszystkim chcemy być na miejscu, żeby służyć naszym obywatelom, którzy są na Ukrainie, którzy tam potrzebują też tej pomocy. Dziś rano zostały zaktualizowane po raz kolejny komunikaty. Zachęcamy każdego, kto tylko może, żeby jak najszybciej rozpoczął działania w celu opuszczania terytorium Ukrainy. Nasze służby konsularne będą w tym pomagały. Działania, które my podejmujemy, mają tak naprawdę na celu przede wszystkim doprowadzenie do tego, żeby była jedność sojusznicza. Wychodzimy z takiego założenia, że żadne państwo indywidualnie, czy to są Niemcy, czy to jest Francja, czy to jest Polska, czy nawet Stany Zjednoczone, indywidualnie nikt nie jest w stanie doprowadzić do tego, żeby Putina powstrzymać. Natomiast jeżeli będziemy jednością jako Zachód, jeżeli będziemy jednością i będziemy zdecydowani, to naprawdę jesteśmy silniejsi, naprawdę mamy instrumenty, których użyć możemy. Dziś wieczorem premier będzie zachęcał wszystkich pozostałych przywódców Unii Europejskiej do tego, żeby na użycie tych instrumentów była gotowość. I jesteśmy przekonani, że jeżeli ta jedność będzie, także w Polsce i także w innych krajach, jedność wewnętrzna, bo nie ma się co oszukiwać, cały czas różnego rodzaju stronnicy Putina będą starali się tę jedność rozbijać, opowiadać, że sankcje nie są skuteczne, że sankcje są bardziej bolesne dla Europy niż dla Rosji. To jest nieprawda. To jest nieprawda, trzeba o tym pamiętać. Trzeba te działania kontynuować i polski rząd będzie to robił. Bardzo dziękuję. Uprzejmie dziękuję panie ministrze. Pytanie uzupełniające pan poseł Sławomir Nitras. Proszę o trzymanie się czasu, bo za chwilę muszę zgłosić przerwę. Panie Wasek, dziękuję również za pani postawę tu dzisiaj. To jest moment, w którym żarty się skończyły i musimy rzeczywiście wszyscy z tego zdawać sprawę. Panie ministrze, dziękując panu za obecność, chciałbym z tego miejsca zaapelować do premiera, do rządzących Polską. To jest moment, w którym musicie dać Polakom poczucie bezpieczeństwa. Powiedzieć Polakom, co mają robić, jak mają się zachowywać, jakie sygnały, jak mamy pomagać Ukraińcom. My wszyscy, bo to słusznie, jak powiedział pan poseł Kowal, to nie jest ich wojna. To jest wojna, która może doktnąć również Polaków. Dzisiaj wszystkie polskie rodziny, matki, dzieci wstały rano i zadały sobie pytanie, co mamy robić, jak się w tej sytuacji zachowywać. Ja życzę rządzącym, żeby w tej sytuacji, w której się wszyscy znaleźliśmy, dostali skrzydeł i żeby udowodnili nam wszystkim, że Polska po latach rządów waszych do tego, co spotkało Europę, jest gotowa. Życzę sobie tego, żeby tu dzisiaj stanął premier i powiedział nam, że jesteśmy gotowi. Dziękuję bardzo. Panie ministrze, proszę o uzupełniającą odpowiedź. Pan minister Paweł Jabłoński. Za chwilę ogłaszmy przerwę. Pani marszałek, Wysoka Izba, Państwo posłowie. Oczywiście taka gotowość jest potrzebna i my musimy dziś Polakom dać nie tyle poczucie bezpieczeństwa, ale bezpieczeństwo. Musimy dzisiaj zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby bezpieczna była Polska, a warunkiem bezpieczeństwa Polski jest to, żeby ta wojna została zatrzymana, żeby bezpieczna była Ukraina. Dlatego ja również zwracam się z apelem do wszystkich sił politycznych, do wszystkich partii, które mają wpływ także na swoich koalicjantów w innych partiach europejskich, żeby rozmawiać, żeby oddziaływać, żeby pokazywać, że współpraca gospodarcza, energetyczna z Putinem, to, do czego doprowadziliśmy jako Europa, nie chcę tu wskazywać palcem na konkretne państwa, ale doskonale wszyscy wiemy, o kim rozmawiamy. Budowa kolejnych gazociągów doprowadziła do sytuacji, która pozwoliła Putinowi finansować te działania zbrojne, których dziś jesteśmy świadkami. To był potężny błąd. Nawet dziś ci politycy, którzy w innych krajach, na zachód od nas zwłaszcza, tego rodzaju działania podejmowali, przyznają, że to był błąd. Przyznają, że byliśmy zbyt łatwowierni. My w Polsce nie byliśmy łatwowierni. My w Polsce mówiliśmy bardzo jasno, to jest błąd, to jest niebezpieczne. Sami kręcimy sobie jako Europa sznur na szyję. Ale to, co jest dziś potrzebne, to konsekwencja. Potrzebna jest dzisiaj konsekwencja w rozmowie z tymi politykami, którzy mają realny wpływ na to, jak funkcjonuje Unia Europejska, na to, jak funkcjonuje Europa, jak funkcjonują jej największe państwa, bo to w tych państwach jest klucz do rozwiązania tego kryzysu. Jeżeli będziemy zjednoczeni, jeżeli będziemy w stanie wprowadzić te sankcje i to takie, które rzeczywiście będą dla Rosji odczuwalne, a możliwości są. Natomiast brakuje czasami woli politycznej. Jeżeli ta wola polityczna się pojawi, to jest kolektywne, zbiorowe zadanie nas wszystkich, żeby naszych partnerów w Europie tego przekonywać. Jesteśmy w stanie to zrobić. Apeluję o to, żebyśmy się w najbliższych dniach skupili przede wszystkim na tym. Spory wewnętrzne, które są między naszymi obozami politycznymi, są czymś oczywistym w kraju. Na zewnątrz tych sporów być nie powinno, bo po prostu tego wymaga nasze bezpieczeństwo. I mam nadzieję, że takich sporów zbędnych, szkodliwych będziemy unikali, a razem będziemy pracować dla bezpieczeństwa Polski i Europy i dla bezpieczeństwa naszych braci Ukraińców. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Dziękuję. Dziękuję.