Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska ogłasza plebiscyt Bohaterki naszej historii

Koalicja Obywatelska ogłasza plebiscyt Bohaterki naszej historii

Koalicja Obywatelska ogłosiła plebiscyt "Bohaterki naszej historii" i wezwała obywateli do zgłaszania kandydatur na patronki roku 2022. Mówczyni podkreśliła konieczność ochrony praw kobiet, pamięci historycznej oraz debat o prawach reprodukcyjnych, parytetach i bezpieczeństwie kobiet.

Najważniejsze informacje


Koalicja Obywatelska, wraz z parlamentarzystkami innych ugrupowań, ogłosiła konkurs na bohaterkę historii i zaprosiła obywateli do nadsyłania kandydatur. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 kwietnia na adres prawapolek.maupa.gmail.com.

Pamięć historyczna


Mówczyni wskazała, że kobiety tworzyły historię, lecz są w niej słabo widoczne. Zapowiedziano nadanie jednej z sal w Sejmie imienia Olgi Krzyżanowskiej oraz części ogrodów wokół parlamentu imion Krystyny Bochenek i Zofii Kuratowskiej.

Bieżące wyzwania i postulaty


Zwrócono uwagę na ograniczanie praw kobiet przez rząd oraz na skutki orzeczeń Trybunału dla rodzicielstwa i bezpieczeństwa Polek. Podkreślono potrzebę działań legislacyjnych dotyczących praw reprodukcyjnych, ochrony przed przemocą, równości wynagrodzeń i emerytur oraz parytetów w życiu publicznym.

Program debat i współpracy


Koalicja zapowiedziała spotkania z Gabinetem Cieni Kongresu Kobiet i debaty o najważniejszych elementach życia Polek - prawach reprodukcyjnych, bezpieczeństwie w pracy i w domu, udziale kobiet w życiu publicznym oraz propozycjach ustawodawczych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dni wokół 8 marca to są dni, w których dużo więcej uwagi zwraca się na problemy kobiet, więcej o tych problemach się mówi i mam nadzieję, że także w tych dniach lepiej będzie słuchano tego, o czym mówią kobiety. Bo bardzo często daje nam się kwiaty, życzę wszystkiego najlepszego, tylko za tymi życzeniami nie idą żadne mądre rozwiązania i tak naprawdę to jest taki pusty gwest. A my chcemy, żeby kobiety na całym świecie, a szczególnie w naszym kraju, miały prawa i mogły realizować swoje pasje i marzenia, żeby mogły być w naszej historii. Dlatego te kilka dni wokół 8 marca to będą dni, w których będziemy mówiły i opowiadały o sprawach dla nas najważniejszych. Jedną z takich spraw to jest nasza historia. W naszej historii tworzyły ją kobiety, a tych kobiet, wiemy o nich bardzo mało, nawet w polskim Sejmie kobiety nie są zauważone. W zeszłym roku ani jedna kobieta nie była patronką roku. Także musimy o tym mówić i przypominać każdą kobietę, która wpłynęła na to, jak wygląda nasze życie. Ważne są także te sprawy najważniejsze, o których będziemy rozmawiały z naszymi koleżankami z Kongresu Kobiet na podstawie rozmów, których przygotowałyśmy już kiedyś w przeszłości ustawę kwotową. Będziemy o tym wszystkim rozmawiać, bo dla nas to jest bardzo ważne. I mam nadzieję, że te dni pozwolą posłuchać tego, czego oczekują polki, kobiety, żeby nam się lepiej żyło. Jeżeli będziemy my żyły lepiej, będzie żyło się lepiej w rodzinach i w całym naszym społeczeństwie. Bo nasze prawa są dokładnie takie same jak prawa mężczyzn i powinniśmy być tak samo szanowane i mieć takie same prawa w życiu publicznym. Bardzo proszę. Szanowni Państwo, my parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, Partii Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Nowoczesnej i Zieloni ogłaszamy dzisiaj konkurs, plebiscyt na bohaterkę naszej historii. I zapraszamy wszystkich obywateli i obywatelek do zgłaszania kandydatur kobiet, grup osób lub wydarzenia istotnego dla praw kobiet, aby uchwałą Sejmu i Senatu RP stali się patronami roku 2022. Podejmujemy te inicjatywy w trudnym czasie, bo państwo, zamiast chronić prawa kobiet, systematycznie je ogranicza. W plebiscycie, który nazwałyśmy bohaterki naszej historii, chcemy oddać hołd wyjątkowym kobietom pracującym i działającym w naszym całym kraju, w różnych regionach, które poświęcały cały często swój czas, swoją energię, swoje doświadczenie i edukację na walkę o prawa kobiet. Chcemy, aby w ten sposób podziękować za dar, którego my wszystkie tutaj jesteśmy beneficjentkami kobiety żyjące i działające w XXI wieku. Bez działalności naszych wielkich poprzedniczek nie byłybyśmy tutaj, gdzie teraz jesteśmy. Dlatego przed dzień Święta Kobiet ogłaszamy plebiscyt i zwracamy się do obywateli o zgłoszenie kandydatur. Nie będę omawiać tutaj całego regulaminu, ale chcę tylko powiedzieć, że konkurs, zgłoszenia do konkursu trzeba przysyłać do 15 kwietnia na adres prawapolek.maupa.gmail.com. Dziękuję bardzo. Bardzo proszę, pani senator. Z historią również są związane niezwykłe parlamentarzystki. Trzy wicemarszałkinie, pani Olga Krzyżanowska, wicemarszałkini Sejmu oraz pani Krystyna Bochenek i pani Zofia Kuratowska, wicemarszałkinie Senatu. I tak jak pani marszałek powiedziała o Sejmie, również w Senacie patronami wszystkich naszych sal są panowie. Stąd nasza wspólna inicjatywa posłanek i senatorek, aby jedną z sal w Sejmie nazwać imieniem Olgi Krzyżanowskiej, a części ogrodów wokół parlamentu nazwać imieniem Krystyny Bochenek i Zofii Kuratowskiej. Bohaterki naszej historii, kobiety niezwykłe, kobiety aktywne. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zaprosić państwa na uroczyste otwarcie sali imienia Olgi Krzyżanowskiej, jak również ogrodów imienia Krystyny Bochenek i Zofii Kuratowskiej. Dziękuję bardzo. Ta pamięć historyczna o kobietach jest bardzo ważna, ale bardzo też ważna jest nasza przyszłość. I tak jak będziemy dbały o pamiętanie o ważnych kobietach dla Polski, musimy myśleć o przyszłości. Ten 8 marca to najczarniejszy 8 marca we współczesnej historii. Polki pozbawione praw reprodukcyjnych, narażone na kryzysy związane z pandemią, często pozostawione bez pomocy i bez nadziei na lepszą przyszłość. Tym bardziej dlatego trzeba rozmawiać o działaniach ustawodawczych, legislacyjnych, o możliwościach wyjścia wspólnie z tego kryzysu. Dawniej dobrą tradycją było, że rząd spotykał się z organizacjami pozarządowymi. Przez wiele lat taką dobrą współpracę prowadził z Gabinetem Cieni Kongresu Kobiet. Teraz jest zamknięty na organizacje społeczne, szczególnie te stojące po stronie praw kobiet. Dlatego Koalicja Obywatelska będzie spotykała się dzisiaj z Gabinetem Cieni Kongresu Kobiet i będziemy rozmawiały o najważniejszych elementach dotyczących życia Polek, tu i teraz. Będą to debaty na temat praw reprodukcyjnych, bezpieczeństwa kobiet zarówno na rynku pracy, jak i tego bezpieczeństwa w domu. Kiedy słyszymy o kolejnym zamachu na antyprzemocową konwencję, wszystkie wiemy, że znowu trzeba działać. Będziemy rozmawiać o udziale kobiet w życiu publicznym, o parytetach i udziale kobiet w rynku pracy, gdzie też są wielkie nierówności, gdzie też pandemia pokazuje, że kobiety nie dość, że zarabiają mniej, nie dość, że mają mniejsze emerytury, to jeszcze są stale ofiarami dyskryminacji. My wiemy, jak przeciwdziałać tym złym tendencjom. Na świecie to się robi i Polska jest krajem, który powinien zacząć to robić. Rząd tak wiele opowiadał o tym, jak dużo robią dla praw kobiet. Ja pamiętam premiera Morawieckiego mówiącego, że do mnie może być twierdzą, a potem jego politycy mówią o wypowiedzeniu konwencji stabulskiej. Rząd mówił o poprawie bezpieczeństwa ekonomicznego kobiet, a przy okazji skoku na ufę to emerytury kobiet. Te znacznie niższe znowu ucierpią. To kobiety zostały pozbawione bezpieczeństwa, rodzicielstwa przy wyroku Trybunału Pani Przyłębskiej. Na to nie ma naszej zgody. Dzisiaj rozmawiamy o rozwiązaniach, o konkretach, o pranie naprawy Polski dla Polek. Dziękujemy bardzo. Napłynęły do nas drogą SMS-ową trzy pytania. Pierwsze z nich od redaktor Katarzyny Kolędy-Zalewskiej z Faktów TVN do Pani posłanek Kida Wybłońskiej i Barbary Nowackiej. Jak skomentują Panie pomysł Parlamentu Europejskiego na ogłoszenie całej Unii Europejskiej strefą wolności LGBT w odpowiedzi na polskie strefy wolno-LGBT? Siłą Zjednoczonej Europy jest zagwarantowanie praw obywatelskich. Ja rozumiem to, że każdy w Europie ma się czuć bezpieczny i że to będzie strefa bez nienawiści, bez oceniania kogoś, jak żyje i jakim jest człowiekiem. Ja rozumiem to, bo dla mnie te wartości mają wielkie znaczenie i chciałabym, żeby także w Polsce było to pełne zrozumienie, że każdy z nas, niezależnie od religii, płci, zawodu, koloru włosów czy skóry, czuł się bezpiecznie i to jest bardzo mocny i silny sygnał, że taka będzie Europa. Unia Europejska staje po stronie praw człowieka. Po raz kolejny bardzo wyraźnie. Wstyd nam, że musi stawać w kontrze do rządu polskiego, który przez ostatnie lata depcze prawa i godności obywatelek i obywateli. I patrząc czasami na moich przyjaciół, gejów, lesbijki, wiem, że dla nich bycie w Unii Europejskiej ma ten dodatkowy wymiar, poczucia, że nie są sami. I musimy też ich zapewnić, że nie są sami również w Polsce. Że są za nimi organizacje, partie polityczne i ludzie, którzy będą działali na rzecz ich praw i przeciwdziałali wykluczeniu. A przede wszystkim za nimi jest polska konstytucja, która każdemu z nas daje równe szanse i równe prawa. I o tym powinniśmy pamiętać. Dwa bardzo podobne pytania od telewizji polskiej. Gdy rząd uruchomił budowę szpitali tymczasowych, koalicja obywatelska krytykowała taką decyzję. Czy z perspektywy czasu tego nie żałujecie? Szpitale tymczasowe często stoją puste. Gigantyczne przelewy pieniędzy publicznych na chociażby długo pusty szpital narodowy. Niejasne sposoby finansowania, niejasne sposoby wybierania osób i firm, które przygotowywały tenże szpital. Rząd miał dużo czasu, żeby zająć się przygotowaniem na drugą i trzecią falę pandemii. Wtedy, kiedy zbliżała się druga fala, pan premier Morawiecki mówił, że nie ma się czego bać. Wtedy, kiedy zbliża się trzecia fala, pan premier urządza chrzciny maszyn, a pan prezydent jeździ na nartach. Niech zajmą się rządzeniem, niech zajmą się ratowaniem zdrowia i bezpieczeństwa Polaków, a nie przekrętami, a nie pseudoinwestycjami, bo prawdziwe problemy są w tych szpitalach, w których brakuje dzisiaj lekarzy, brakuje sprzętu i brakuje szczepionek. Jest jeszcze jedno pytanie. Jaka państwa zdaniem będzie reakcja prokuratury Zbigniewa Ziobro w sprawie Daniela Obajtka? To jest bardzo proste pytanie. Niestety będzie taka jak w ostatnich sprawach, w których mieliśmy do czynienia, które bulwersowały opinię publiczną. Nie będzie żadnej reakcji, dlatego że pan Zbigniew Ziobro pokazał już od dawna, że wszystko to, co dotyczy Zjednoczonej Prawicy, jest poza prawem i mogą robić wszystko. Niestety już doczekaliśmy takich czasów, że prokurator krajowy, minister sprawiedliwości chroni osoby, które działają poza normalnym systemem w naszym kraju. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że reakcją prokuratury Ziobry na sprawę pana Obajtka będzie zero reakcji. I tak niestety będzie. I dziękujemy bardzo. To były wszystkie pytania. Dziękujemy za udział. Dziękujemy. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.