Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska apeluje: szczepienia dla osób niepełnosprawnych

Koalicja Obywatelska apeluje: szczepienia dla osób niepełnosprawnych

Koalicja Obywatelska apeluje o pilne szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, krytykując rząd za brak działań wobec najsłabszych. Mówczyni wskazała, że osoby niepełnosprawne od ponad roku są zamknięte w domach, mają utrudniony dostęp do leczenia i są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19.

Najważniejsze ustalenia


- Koalicja domaga się, aby osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie zostali objęci priorytetowymi szczepieniami przy zmianie Narodowego Programu Szczepień. W wystąpieniu zarzucono rządowi brak empatii i zaniedbanie tej grupy.

Sytuacja zdrowotna i ograniczenia


- Mówczyni podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnościami często mają obniżoną odporność i choroby układu krążeniowo-oddechowego. Od marca 2020 roku mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarskich, badań i fizjoterapii.

Ocena działań administracji i systemu zdrowia


- W przemówieniu wskazano na słabości w testowaniu, tempie szczepień oraz wsparciu jednostek opieki zdrowotnej. Koalicja wzywa władze do natychmiastowego zainteresowania się tą grupą przy planowanych zmianach w programie szczepień.

Dowody i apel do władz


- Do biur Koalicji trafiają zdjęcia osób niezaszczepionych; mówczyni zapowiedziała przekazanie albumów władzom z nadzieją, że zwrócą uwagę na dramatyczną sytuację osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Czy możemy już? Tak jest dobrze? Za chwilę. Dobrze, słychać? Tak? Witamy Państwa serdecznie na konferencji Koalicji Obywatelskiej. Kolejny raz dzisiaj będziemy się upominać o osoby z niepełnosprawnością, a także ich opiekunów, o których zapomniał rząd PiS-u. Apelujemy mocno do Pana Morawieckiego, do Pana Dworczyka, do Pani Witek, do Pana Niedzielskiego, aby pochylił się nad osobami, które są już przeszło rok zamknięte w swoich czterech ścianach w domach wraz z opiekunami. Dzisiaj usłyszeliśmy, że już w Polsce jest milion nowych dawek szczepionek. Jutro będzie procedowana ustawa, która mówi o tym, że będą poszerzone grupy np. o fizjoterapeutów, o również inne osoby, które będą mogły być zaszczepione. Więc z tego miejsca śmiem stwierdzić, że rząd PiS-u nie rozumie, w dalszym ciągu nie rozumie, jaką ogromną krzywdę robi osobom, które czekają już od wielu miesięcy, aby wyjść z domu. Więc jeszcze raz może przypomnę, że osoby z niepełnosprawnościami są wyjątkowo narażone na zakażenie koronawirusem i ciężkim jego przebiegiem. To osoby o obniżonej odporności ze schorzeniami układu krążeniowo-oddechowego. Od marca 2020 roku osoby te mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarskich, a także badań oraz fizjoterapii. Osoby z niepełnosprawnością, powtórzę to kolejny raz, niemalże od ponad roku są zamknięte z powodu obostrzeń. Proszę też zwrócić uwagę, że oprócz osób z niepełnosprawnościami są również opiekunowie. Do naszych biur zgłaszają się osoby i opiekunowie i właśnie osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą wejść na oddziały covidowskie do swoich niepełnosprawnych dzieci. Naprawdę dzieją się dramaty. Dlatego jeszcze raz z tego miejsca apeluję. Jest coraz więcej zachorowań. W Polsce właściwie już jesteśmy w sytuacji podbramkowej, a rząd nie radzi sobie z testowaniem, ze szczepieniami. Nie radzi sobie ze wsparciem jednostek opieki zdrowotnej. Niestety, ale staliśmy się już w tej chwili takimi osobami, w które ten wirus bezlitośnie uderza i tak naprawdę gonimy za nim, aby nadążyć, ale niestety robimy to bardzo wolno. Zwracamy się do pana prezydenta, do pana premiera, do pana ministra, do całego rządu o wsparcie, o pomoc w tym, aby te osoby najsłabsze w naszym społeczeństwie, osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie, osoby dorosłe, dzieci, które zamknięte od roku siedzą w domach, w mieszkaniach, nie mogą wyjść, ponieważ obawiają się o swoje życie, aby zainteresowali się tymi niepełnosprawnymi, aby wsparli najsłabszych w społeczeństwie. Panie prezydencie, panie premierze, panie ministrze, prosiłyśmy już o to w wielu naszych wystąpieniach. Prosiłyśmy podczas konferencji prasowych, prosiłyśmy podczas naszych wystąpień w Sejmie, prosiłyśmy w interpelacjach, prosiłyśmy w zapytaniach. Kto ma się ująć za tymi ludźmi? Kto ma się ująć za tymi Polkami, Polakami, dla których zdrowie i życie jest najcenniejsze w tej chwili? To wy powinniście zadbać o nich. Zróbcie wszystko, aby teraz, kiedy będzie zmiana w Narodowym Programie Szczepień, wiem, że Ministerstwo Zdrowia do tego się przygotowuje, aby te grupy najsłabsze znalazły się w pierwszej kolejności do zaszczepienia. Zadbajcie o nich, bo któż, jak nie wy, powinniście o nich pamiętać, o nich myśleć i prosimy o empatię. Prosimy o zdrowy rozsądek. Prosimy o analizę, w jakiej sytuacji te osoby, ich opiekunowie się znalazły. Ja jeszcze dodam tylko, że państwa do rządu PiS-u, państwa frazesy, które na ustach, gdzie mówicie o tym, że non-stop pomagacie osobom z niepełnosprawnościami, a także ich rodzinom, to jest po prostu nieprawda. Do mojego biura już od pewnego czasu rodzice dzieci niepełnosprawnych przysyłali zdjęcia. Przysyłali zdjęcia, to są zdjęcia osób, których PiS nie szczepi. To są, w sumie mogłabym zrobić z tego może już nawet 30 albumów. Proszę państwa, jutro będę miała na pewno okazję z panią poseł, żeby wręczyć, żeby wręczyć taki album pani Witek, panu Morawieckiemu, panu Niedzielskiemu. Tych osób u nas w Polsce się nie szczepi. Pytamy się, dlaczego? Dziękuję bardzo. Jeszcze pokażemy trochę zdjęć. Być może te zdjęcia wzbudzą litość u pana prezydenta, u pana premiera, u pana ministra, u pani marszałek Witek. Być może one będą miały wpływ na podejmowane za chwilę decyzje. Być może warto, jak jutro przekażemy te albumy ministrom, żeby przy świątecznym śniadaniu właśnie, wielkanocnym, rozłożyli sobie te albumy, jak będą wcinać świąteczną kiełbasę i świąteczne posiłki. Może wtedy coś dotrze do tego, że o tych osobach zapomniano. Po prostu. My wciąż zapominamy o najsłabszych. Dziękujemy bardzo. Dziękuję bardzo. Do widzenia. Dziękuję. Dziękuję.