Paweł Kowal wzywa Sejm do głosowania ws. Nord Stream 2
Paweł Kowal przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący Nord Stream 2 i wezwał posłów, by nie opuszczali sali, dopóki nie zajmą stanowiska w tej kwestii. Stwierdził, że w interesie europejskim i polskim inwestycja powinna zostać zatrzymana i oczekiwał solidarnego głosu z sojusznikami.
Paweł Kowal podkreślił, że Sejm nie powinien wychodzić z sali, dopóki nie zabierze głosu w kluczowej dla bezpieczeństwa sprawie Nord Stream 2. Złożył projekt uchwały i oczekiwał, że marszałek podejmie próbę ustalenia wspólnej uchwały i poddania jej pod głosowanie.
W swojej wypowiedzi wskazał na niedawne ataki i działania Rosji wobec sąsiadów — w tym wobec Czech oraz cyberataki na kraje bałtyckie — i argumentował, że to dowodzi chęci wywierania presji oraz iż Nord Stream 2 zwiększa możliwości wpływu Rosji na Europę Środkową i NATO.
Kowal wyraził zdumienie i żal, że uchwała nie została przyjęta ze względu na stanowisko większości i skrytykował ustosunkowanie Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił się do pana Kaczyńskiego, do premiera i do marszałek o jasne deklaracje, czy pójdą wspólnie z opozycją w sprawie blokady inwestycji.
Zapowiedział, że będą wracać do tematu i stawiać większość przed wyborem — albo z Zachodem, Unią i sojusznikami, albo z politykami, których stanowisko wobec Rosji jest inne. Podkreślił gotowość do ponownego zgłaszania uchwały i domagania się jednoznacznych deklaracji.
Postulat wobec Sejmu
Paweł Kowal podkreślił, że Sejm nie powinien wychodzić z sali, dopóki nie zabierze głosu w kluczowej dla bezpieczeństwa sprawie Nord Stream 2. Złożył projekt uchwały i oczekiwał, że marszałek podejmie próbę ustalenia wspólnej uchwały i poddania jej pod głosowanie.
Zagrożenie ze strony Rosji
W swojej wypowiedzi wskazał na niedawne ataki i działania Rosji wobec sąsiadów — w tym wobec Czech oraz cyberataki na kraje bałtyckie — i argumentował, że to dowodzi chęci wywierania presji oraz iż Nord Stream 2 zwiększa możliwości wpływu Rosji na Europę Środkową i NATO.
Krytyka większości parlamentarnej
Kowal wyraził zdumienie i żal, że uchwała nie została przyjęta ze względu na stanowisko większości i skrytykował ustosunkowanie Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił się do pana Kaczyńskiego, do premiera i do marszałek o jasne deklaracje, czy pójdą wspólnie z opozycją w sprawie blokady inwestycji.
Plany dalszych działań
Zapowiedział, że będą wracać do tematu i stawiać większość przed wyborem — albo z Zachodem, Unią i sojusznikami, albo z politykami, których stanowisko wobec Rosji jest inne. Podkreślił gotowość do ponownego zgłaszania uchwały i domagania się jednoznacznych deklaracji.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska krytykuje baner NBP: 'Prawie' robi wielką różnicę
Koalicja Obywatelska: Zarzuty o finansowanie nacjonalistów
Cezary Tomczyk: Zarzuca nielegalne finansowanie kampanii A. Dudy
Urszula Augustyn: Prywatyzacja lasów to oczywiste kłamstwo
Małgorzata Kidała-Bońska alarmuje o ograniczeniach dla stomików
Koalicja Obywatelska: Ostre zarzuty ws. zwolnienia dyrektora Suchana
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Paweł Kowal
Paweł Kowal wzywa do rozszerzenia obrad i zablokowania Nord Stream 2
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia powitał Mirosława Suchonia w Ruchu Polska 2050
Marek Ast
Marek Ast rekomenduje poprawki do Rejestru Zadłużonych
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz Czarzasty o przetasowaniach, NIK i Klerze
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia: Wyjaśnia nazwę Polska 2050 i zapowiada program
Michał Dworczyk
Michał Dworczyk: 9 mln szczepień i cięcia dostaw AstraZeneca
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Dzień dobry. Witam na konferencji Koalicji Obywatelskiej w sprawie dzisiejszej propozycji uchwały Sejmu w sprawie Nord Stream 2. Witam pana posła Sławomir Anitrasa. Ja nazywam się Paweł Kowal. Złożyliśmy ten projekt uchwały ze względu na to, że mamy dzisiaj szczególną sytuację. Sejm się zebrał. Sejm w moim przekonaniu posłowie nie powinni wyjść z sali, dopóki nie zabiorą głosu w kluczowej, a cyważnej dzisiaj sprawie dla bezpieczeństwa Polski. A mianowicie Sejm powinien zabrać głos, że to co się stało w relacjach Rosji z Czechami pokazuje, że Rosja chce siłą wymusić budowę gazociągu północnego i stworzyć dla siebie jeszcze kolejne elementy i możliwości wpływu i wywierania presji na Europę Środkową i państwa Unii Europejskiej, a także NATO. Zwróciliśmy na to uwagę, złożyliśmy tę uchwałę w przekonaniu, że pani marszałek Witek chociaż podejmie próbę ustalenia wspólnej uchwały i podjęcia głosowania. Niestety tego nie zrobiła. Nie rozumiem stanowiska Prawa i Sprawiedliwości, nie rozumiem stanowiska większości, szczególnie, że także w ich środowisku podobne poglądy jak nasze są przecież obecne i od dawna oni też próbowali złożyć tego rodzaju uchwałę. Nie wiemy, dlaczego pani marszałek Elżbieta Witek nie poddaje pod głosowanie uchwał związanych z tym, żeby zablokować skutecznie budowę Nord Stream 2. Szanowni państwo, Rosja zaatakowała naszego wschodniego sąsiada. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że zaatakowała również naszego południowego sąsiada, bezpośrednio, Czechy. Wcześniej mieliśmy do czynienia z cyberatakiem na kraje bałtyckie. Nasi sąsiedzi Czesi, nasi partnerzy, sojusznicy wzywają kraje europejskie do solidarności w tym bezprecedensowym akcie ataku, czy po tym bezprecedensowym akcie ataku ze strony rosyjskiej. Oczekiwaliśmy, że dzisiaj po wyzwaniu naszych sojuszników czeskich Parlament Polski zawierze głos. To była szansa, by silny polski głos i opozycji, i koalicji, i rządu, i opozycji był odebrany przez wszystkie kraje Europy Zachodniej, w tym, co najważniejsze, przez naszego zachodniego sąsiada, przez Niemcy. Głos, który wzywał do tego, żeby Komisja Europejska, instytucje europejskie, wszystkie kraje członkowskie, rządy krajów członkowskich zrobiły wszystko, by zablokować, przy wsparciu amerykańskim to się wydaje możliwe, by zablokować budowę Nord Stream 2. Ja pamiętam te wszystkie lata, kiedy politycy PiSu, będąc w opozycji, później rządząc, bardzo często zabierali głos w sprawie Nord Streamu, zawsze krytycznie. Bardzo często było to podszyte pewnym takim próbom zrzucenia odpowiedzialności na Platformę, powiedzenia, że to my jesteśmy tymi, którzy w tej sprawie zawierają, chociaż to jest nieprawda, zabierają zdanie w niedwuznaczny sposób. My w sposób dzisiaj absolutnie jednoznaczny stwierdzamy, że w interesie Solidarności Europejskiej, w interesie europejskim, w interesie polskim jest, by ta inwestycja została zatrzymana. Należy odnotować fakt, ze smutkiem, ale należy odnotować fakt, że nie stało się to dzisiaj ze względu na stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, zdumiewające dla nas spolegliwe stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do tej rosyjskiej inwestycji. Ja nie wiem, czy to ma jakiś bezpośredni związek z tym zapowiadanym aliansem z Węgrami, z Włochami, których stanowisko w stosunku do Rosji jest zupełnie inne niż tradycyjna polityka polska. Ale wydaje mi się, że to jest dobre pytanie do większości parlamentarnej. Do pana Kaczyńskiego, do pana premiera Morawieckiego, do pani marszałek Witek. Czy rzeczywiście są gotowi do wspólnego z opozycją głosu w sprawie zablokowania budowy Nord Stream 2? Oczekujemy takiego stanowiska i ustosunkowania się najlepiej, stanięcia razem z nami w jednym szeregu w tej kwestii. Szanowni państwo, ja mogę tylko dodać, że to jest właśnie moment, przed którym przestrzegaliśmy i przed którym stoi dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość. Oni mają taki wybór. Albo idą z Orbanem i Selvinim, albo idą z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Polskim Parlamentem. I przed tym wyborem będziemy ich jeszcze stawiali. Dlatego, że sprawa jest dzisiaj tak poważna. Żałujemy oczywiście, że dzisiaj nie doszło do uchwały parlamentu, bo to dzisiaj dzieją się najbardziej gorące wydarzenia. Ale będziemy do tego wracali. Będziemy ich stawiali przed tym wyborem, żeby musieli się jasno zdeklarować, czy idą z Zachodem i z nami, czy idą z Selvinim i Orbanem. Dziękujemy uprzejmie. Dziękuję bardzo. A pytania jeszcze. Grażyna Wagińska, Telewizja Trwam. Ja mam pytanie odnośnie deweloperskiego funduszu gwarancyjnego. Dzisiaj Sejm przyjął ustawę, tą powołującą właśnie deweloperski fundusz gwarancyjny. Jak państwo głosowali, jak państwo się odnoszą do tego funduszu, czy zdaniem państwa jest on dobry? Ja nie prowadziłem tego tematu, nie znam go. Ja też nie prowadziłem tego tematu, ale wiem oczywiście, co głosowaliśmy. Uważam, że w tej kwestii ten taki bardzo prosty postulat. Pytanie jest, jaka powinno politykę prowadzić państwo. Jeżeli państwo wyobraża sobie politykę w ten sposób, że na deweloperów, wydawałoby się na deweloperów, ale tak naprawdę na tych, którzy na końcu mieszkania kupują, zrzuci się odpowiedzialność, stworzy się pewien fundusz finansowy, który spowoduje, że w ten sposób będziemy płacić pewne zobowiązania, to na końcu trzeba pamiętać, że są klienci. I że tak naprawdę cały fundusz zostanie sfinansowany przez klientów. My mamy do czynienia, gdybyśmy stworzyli dzisiaj takie porównanie w Europie, ile my zarabiamy, ile zarabiają Polacy, przeciętny Polak, szczególnie młodzi Polacy i odnieśli to do ceny metra kwadratowego, nie tylko już dzisiaj mieszkania w Warszawie. Kiedyś się mówiło, a w Warszawie to mieszkanie kosztuje. Dzisiaj kilkanaście tysięcy złotych kosztuje mieszkanie praktycznie w każdym mieście wojewódzkim w Polsce. Jeżeli wprowadzamy fundusz, który państwu mówi, trzeba, wydawałoby się, intencja jest, dobra, trzeba dbać o to, żeby deweloperzy ponosili odpowiedzialność i coś się nie uda. No tak, tylko na końcu odpowiedzialność przerzucona zostanie na tych, którzy mieszkanie kupują. Dzisiaj się trzeba zastanowić, co zrobić, żeby polityka państwa, bo to przez politykę państwa, między innymi przez politykę niskich stóp procentowych, dzisiaj ceny mieszkań są tak wysokie. I ten projekt w tym absolutnie nie pomoże. Dziękuję bardzo.