Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska broni sędziego Tulei przed represjami

Koalicja Obywatelska broni sędziego Tulei przed represjami

Koalicja Obywatelska wystąpiła przed Sądem Najwyższym, wyrażając solidarność z sędzią Tuleją i sprzeciw wobec działań Izby Dyscyplinarnej. Podkreśliła, że Izba została zawieszona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i nie może legalnie pozbawiać immunitetu ani nakazywać przymusowego doprowadzenia.

Główne zarzuty wobec Izby Dyscyplinarnej


Koalicja Obywatelska wskazała, że Izba Dyscyplinarna nie działa legalnie - jej działalność została zawieszona mocą orzeczenia TSUE. Przemawiająca zwróciła uwagę, że mimo tego izba próbuje pozbawiać immunitetu sędziego Tulei i nakazywać jego przymusowe doprowadzenie, co jest sprzeczne z orzeczeniem międzynarodowym.

Ryzyko dla niezależności sędziów


W wystąpieniu podkreślono, że działania te mają charakter zastraszania - sędzia Tuleja został przedstawiony jako symbol ryzyka, jakie grozi sędziom wydającym orzeczenia nie po myśli władzy. Koalicja ostrzega, że podobne praktyki mogą spotkać każdego sędziego, który zakwestionuje działania władz.

Obecność i przypomnienie wcześniejszych ostrzeżeń


Mówczyni przypomniała, że razem z Kamilą Gasiuk-Pichowicz wcześniej ostrzegali przed skutkami pseudoreform wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczono też obecność innych posłów, między innymi Michała Szczerby, którzy przyszli okazać wsparcie prześladowanemu sędziemu.

Wezwanie do informowania i konsekwencje dla uczestników działań


Koalicja apelowała, by udostępniać materiały dotyczące sprawy sędziego Tulei, aby jak najwięcej osób poznało jej kontekst. Zapowiedziano jednocześnie, że osoby, które przyłożą rękę do zawleczenia sędziego na podstawie decyzji tzw. Izby Dyscyplinarnej, będą się musiały liczyć z możliwie najsurowszymi konsekwencjami dyscyplinarnymi, gdy ochrona tej władzy przestanie działać.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry. Jesteśmy dzisiaj przed Sądem Najwyższym, aby pokazać solidarność wobec prześladowanego przez obecne władze sędziego Tulej. To ważny dzień w polskiej historii, bo pierwszy raz widzimy sędziego, który może zostać już niedługo zawleczony do prokuratury Zbigniewa Ziobry. Ale to, co chciałabym podkreślić, to to, że aby móc pociągnąć sędziego do odpowiedzialności, przesłuchać, a tym bardziej przymusowo doprowadzić na przesłuchanie, potrzebne jest orzeczenie legalnie działającego sądu. A tak zwana Izba Dyscyplinarna to nie sąd. Ona nie działa legalnie. Jej działalność została zawieszona mocą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Moi drodzy, pamiętacie, jak wspólnie z Kamilą Gasiuk-Pichowicz od samego początku przestrzegaliśmy przed tym, co się stanie, jeżeli Ziobro i spółka wprowadzą te przepisy. Tu nie chodzi o reformowanie wymiaru sprawiedliwości, bo sądy działają dłużej na skutek tych pseudoreform. Ale przede wszystkim chodziło o to, by zastraszać ceny, by spowodować, że będą oni wali się wydać wyroki, które się nie spodobają władzy. Przestrzegaliśmy w zeszłej kadencji, że upartyjnienie Sądu Najwyższego poprzez nową Izbę, gdzie będą prokuratorzy Ziobry, gdzie będą ludzie wrzuceni przez tą władzę, spowoduje właśnie tego typu represje. I dzisiaj jesteśmy tutaj, bo niestety spełnia się ten najczarniejszy scenariusz. Wbrew orzeczeniu TSUE, który zakazał działania Izbie Dyscyplinarnej do czasu merytorycznego rozpatrzenia sprawy, ta Izba stara się działać. Nielegalnie pozbawia immunitetu sędziego Tulei, a dzisiaj być może nakaże jego przymusowe doprowadzenie. I to nie jest protest w obronie jednego człowieka. Sędzia Tuleja jest symbolem. Jest symbolem tego, że Ziobro tymi działaniami próbuje zastraszyć sędziów. Jeżeli teraz dojdzie do takiej samej sytuacji, jakiś sędzia w Polsce będzie rozpatrywał zażalenie na to, że prokuratura nie chce zająć się człowiekiem władzy, no to może go spotkać to samo. Jeżeli wyda orzeczenie, w którym stwierdzi, że na przykład władza działała nielegalnie, że jakiś pisowski radny, jakiś pisowski wojewoda, czy pisowski minister działał nielegalnie, to może go spotkać to samo. Tego sędziego, to znaczy prokuratura Ziobry przez tak zwaną Izbę Dyscyplinarną spróbuje mu uchylić immunitet, a później przymusowo doprowadzić, przedstawić zarzuty. Więc dzisiaj jesteśmy tutaj po to, by dać świadectwo, że niezależny wymiar sprawiedliwości to gwarancja, że władza nie będzie bezkarna. A czego Ziobro w tej spółkach? Właśnie bezkarności. Dlatego dzisiaj proszę Was, udostępniajcie materiały dotyczące sędziego Tulej, dotyczące tego postępowania, bo żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o co w tym wszystkim chodzi. Nie o bezkarność, ale o to, by politycy nie mogli pisać wyroków sądowych. A jest nas dzisiaj tutaj bardzo dużo. Są także inni posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy postanowili pokazać swoje wsparcie prześladowanemu przez obecną władzę sędziemu. Wszak Tulej jest prześladowany przez władzę, który dał niezależny wyrok. Podobną sytuację mamy, w ostatnim tygodniu mieliśmy w Olsztynie, kiedy kto sędzia jeszcze się mimo wyroku, prawie ulicznego wyroku sądu, wstawującego na to, że powinien być przywrócony do pracy, został powstrzymane przez wyrzesan Nowackiego. Zostajeł skandal działanie urzędnika PiS-owskiego, to nie jest bezwzględnika PiS-owskiego. Musimy wspierać wgły zależny sędzia czy sądu, zależny sędzia, bo wszyscy możemy być poszkodowani. Dziękuję. Idę dalej. Z nami mnóstwo osób. Jest także Michał Szczerba. Podkleja się w lepka. Witam. Bardzo serdecznie. W naszym obowiązkiem jako obywateli, obywatelek, parlamentarzystów jest być tutaj, w tych kulturystych chwili, kiedy władza w niezwolicznej, bo w przestrzeniach, którzy się nam próbuje dokonać zamachu na niezależne sędzia, odsuwać tych sędziów, którzy nie są bazyliniarzami władzy, którzy nie są zlatowani władzą, którzy nie poszli na układ władzą i stoją bardzo twardo w tym sprawie i przy sprawiedliwości, która wynika z konstytucji i na standardów międzynarodowych. Dlatego jesteśmy tutaj. Tak, musimy bronić niezależności wymiaru sprawiedliwości i to, co ważne, to to, że każda osoba, która przyłoży rękę do tego, aby sędzia Tuleja został zawleczony do prokuratury na mocy nielegalnej decyzji tzw. Izby Dyscyplinarnej, musi się liczyć z tym, że poniesie możliwie najsurowsze konsekwencje dyscyplinarne, wtedy, kiedy obecna władza już przestanie nad tymi pseudosędziami rozpościerać parasol ochrony. Jesteśmy tutaj, aby bronić niezależności wymiaru sprawiedliwości. To jest to fajne, bo tu być trzeba, bo przyzwoitość mówi, że wolne sądy to fundament wolnego państwa. Bez względem na to, w jaki sposób, gdzie wszyscy są, dotyczący prawa pracy, waszego bezpieczeństwa, pracę terytorialnej, pracę równości, tylko wolny sąd, bez gwarancji tego, że będziecie posądzeni sprawiedliwości. A to, co robi w tym miejscu, to jest pobierzenie w sędziu. To jest pokazanie, że każdego mogła dodać. Zubrali symbolicznego tego kolei i ścigali za nic tak naprawdę, za to, że powiedział prawdę. Na co się nie przyznamy. Robią sobie jakieś niby izby, niby cywilaczne, które mają wydawać niby wyroki. My to zdamy z CYB. Jedno, co jest bardzo ważne, bo zobaczcie, że to jest trudne. Jak coraz więcej osób wie, że wolne sądy są fundamentem. Część, parę lat temu, mówiła, jakie to ma znaczenie, ten trybunał. Dzisiaj ludzie byli, że jak trafrina z pobierzu. Sprawi, jak to coraz więcej ludzi byli. Właśnie w tym tendencies. Walczy z powolnego sind versus wolne demokraty. Wszyscy mówią co Kuleja. Wiemy, że Kuleja płaci za to, że powiedział prawdę, wtedy kiedy niektórzy bali się. Chcą o tą handę, i psytaci, mówić. Płaci za nas wszystkich, za to, że powiedział, co się działo na sali koronowej, jak wysłanie prawo. Jesteśmy tutaj, aby wesprzeć niezależnych sędziów, aby obronić niezależne sądy. Dla nas wszystkich.