Koalicja Obywatelska żąda bezterminowego dodatku covidowego
Koalicja Obywatelska dziękowała pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym oraz zaapelowała o przedłużenie dodatków covidowych bezterminowo. W wystąpieniu wskazano, że dodatki zostały wprowadzone z opóźnieniem, nie trafiły do wszystkich pracowników i wobec tego toczą się dziesiątki procesów sądowych.
- Koalicja przypomniała o 157 pielęgniarkach, które zmarły w związku z COVID, podkreśliła pracę w ekstremalnych warunkach i stwierdziła, że COVID zmienił wszystko poza wynagrodzeniem. Zaapelowano, by dodatków covidowych nie odbierać.
- W wystąpieniu przedstawiono dane z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wypłatach nagród urzędnikom w okresie, gdy personel medyczny nie otrzymywał dodatków. Mówca krytykował rozdysponowanie środków i wskazywał na potrzebę sprawiedliwszego traktowania pielęgniarek i położnych.
- Koalicja postuluje przedłużenie dodatków covidowych bezterminowo oraz wprowadzenie ich rozporządzeniem, tak by środki trafiały bezpośrednio na konta pielęgniarek, położnych i białego personelu, a nie do szpitalnych budżetów.
- W przemówieniu poruszono też kwestię stałego wzrostu płac i tzw. zembalowego, które mają obowiązywać do końca czerwca. Zwrócono uwagę na nasiloną mobilizację personelu, lokalne protesty i ryzyko dalszych problemów w systemie ochrony zdrowia, jeśli nie poprawią się warunki płacy i pracy.
Najważniejsze ustalenia
- Koalicja przypomniała o 157 pielęgniarkach, które zmarły w związku z COVID, podkreśliła pracę w ekstremalnych warunkach i stwierdziła, że COVID zmienił wszystko poza wynagrodzeniem. Zaapelowano, by dodatków covidowych nie odbierać.
Pieniądze i odpowiedzialność
- W wystąpieniu przedstawiono dane z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wypłatach nagród urzędnikom w okresie, gdy personel medyczny nie otrzymywał dodatków. Mówca krytykował rozdysponowanie środków i wskazywał na potrzebę sprawiedliwszego traktowania pielęgniarek i położnych.
Postulowane rozwiązanie
- Koalicja postuluje przedłużenie dodatków covidowych bezterminowo oraz wprowadzenie ich rozporządzeniem, tak by środki trafiały bezpośrednio na konta pielęgniarek, położnych i białego personelu, a nie do szpitalnych budżetów.
Kontekst płacowy i konsekwencje
- W przemówieniu poruszono też kwestię stałego wzrostu płac i tzw. zembalowego, które mają obowiązywać do końca czerwca. Zwrócono uwagę na nasiloną mobilizację personelu, lokalne protesty i ryzyko dalszych problemów w systemie ochrony zdrowia, jeśli nie poprawią się warunki płacy i pracy.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska: Domaga się zwrotu rządowych nagród
KO: Program Batory i jego koszty - pytanie do ministra Marchewki
Robert Kropiwnicki: Nocne ślubowania prezydenta są nielegalne
Koalicja Obywatelska proponuje aborcję do 12 tyg. i in vitro
Koalicja Obywatelska: Romanowski porównany do bohaterów? Skandal
Koalicja Obywatelska domaga się delegalizacji ONR i Marszu Niepodległości
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Ryszard Majer
Ryszard Majer przedstawia sprawozdanie o Karcie Dużej Rodziny
Jacek Bogucki
Jacek Bogucki: zdjęcia jako dowód i elastyczne terminy dla rolników
Stanisław Lamczyk
Stanisław Lamczyk pyta o rekordowe ceny energii i CO2
Wadim Tyszkiewicz
Wadim Tyszkiewicz dziękuje Pani Senator Sekule i popiera ustawę
Marek Pęk
Marek Pęk wzywa do pilnej ratyfikacji decyzji o zasobach UE
Marek Pęk
Marek Pęk: Ostro o obstrukcji Senatu ws. ratyfikacji zasobów UE
Artykuły
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — PiS odbija mandaty kosztem Konfederacji
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Transkrypcja
Szanowni Państwo, dziś święto pielęgniarek i pielęgniarzy, dziś święto położnych. Z tej okazji chcemy tutaj wspólnie z Dariuszem Miońskim i Michałem Szczerbą, ale także w imieniu naszych koleżanek i kolegów z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej złożyć wszystkim wykonującym ten szlachetny zawód najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy za Waszą odpowiedzialną pracę, dziękujemy za Wasze poświęcenie, dziękujemy za Wasze zaangażowanie, dziękujemy za Wasze serce i opiekę nad nami, pacjentkami i pacjentami. W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych trzeba wspomnieć 157 pielęgniarek pośród nich, które wykonując swoją ciężką pracę w wyniku COVID straciły życie. To też dzień, kiedy chcemy się o Was upomnieć. Upominaliśmy się przez miesiące, kiedy, przypomnijmy, że kiedy pandemia zaczęła nabrzmiewać do olbrzymich rozmiarów na świecie, w Europie, ale także w Polsce, dodatek COVID-owy pielęgniarki otrzymały dopiero we wrześniu. I to nie wszystkie. Chcieliśmy powiedzieć, że COVID w pracy pielęgniarek zmienił absolutnie wszystko. Wszystko poza wynagrodzeniem. Chociaż od ponad roku pielęgniarki i pielęgniarze wykonują pracę w ekstremalnych warunkach. Wykonują ciężką pracę w stresie, w lęku o swoje życie i zdrowie, w przemęczeniu, ale także w odpowiedzialności za nasze życie. Władza, choć rozdaje nagrody urzędnikom, choć wywala miliardy pieniędzy na chociażby elektrownię, którą dzisiaj trzeba rozbierać. Kiedy władza ma pieniądze i przekazuje miliardy na telewizję publiczną, miliony na ochronę Kaczyńskiego, dzisiaj chce zabrać dodatki COVID-owe pielęgniarkom. Nie ma na to naszej zgody. Będziemy się o was upominać. Nie tylko dzisiaj. Nie tylko dzisiaj wasze święto. Szanowni Państwo, dziś kłaniamy się nisko wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom, wszystkim tym, którym zawdzięczamy życie Polek i Polakom. Dziś jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarzy, Pielęgniarek, Położnych i dziś zamiast świętować protestują. Protestują u siebie w małych miejscowościach, protestują w Warszawie na kilkunastu protestach. Protestują, bo walczą o godniejsze życie. Szanowni Państwo, kiedy się rozpoczynała pierwsza fala w zeszłym roku pandemii, a później druga, pytaliśmy często premiera Morawieckiego, dlaczego. Dlaczego nie ma specjalnych dodatków dla pielęgniarek, położnych, dla białego personelu, skoro od nich zależy nasze życie. Skoro pracują w pocie czoła, po 12 często godzin, 7 dni w tygodniu. Usłyszeliśmy, że będą wypracowywane szczegóły w najbliższych miesiącach. Otóż, Szanowni Państwo, zadaliśmy pytanie do KPRM-u. Czy w okresie od marca do października były wypłacane nagrody wtedy, kiedy była pandemia, a pielęgniarki położne nie dostawały żadnych dodatków? Otrzymaliśmy wczoraj odpowiedź, Szanowni Państwo, że urzędnicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w tym okresie, kiedy nie było pieniędzy dla pielęgniarek i położnych w zeszłym roku, wypłacili sobie, uwaga, 857 tysięcy złotych. To jest wstyd, panie premierze Morawiecki, że dla swoich urzędników, pan miał, ale dla pielęgniarek, położnych, dla białego personelu wtedy nie było. Dopiero 1 października minister zdrowia zaproponował dodatki covidowe i to w wysokości 50%, a później od listopada 100%. Ale też nie wszyscy dostali, dlatego że nie wydano rozporządzenia, tylko wydano to polecenie ministra zdrowia. Po raz pierwszy w historii coś takiego się wydarzyło. Polecenie dla szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, ten do oddziałów, oddziały podpisywały kontrakty ze szpitalami. Ale nie były to znaczone pieniądze dla pielęgniarek i położnych. Dziś rozpoczynają się dziesiątki procesów w sądach, m.in. o właśnie te dodatki, dlatego że duża część pielęgniarek położnych, białego personelu, tych dodatków nie dostała. Dlaczego? Bo brakuje jasnej interpretacji tego polecenia, które pan minister zdrowia wydał. Szanowni Państwo, my uważamy, że oprócz słowa dzisiaj dziękuję, które się należy, oprócz tych pięknych słów, pięknych grafik w mediach społecznościowych od wszystkich polityków, trzeba też podejść z szacunkiem do pielęgniarek położnych i po prostu powiedzieć, że przedłużamy bezterminowo dodatki covidowe. Jeśli chcemy na poważnie traktować pielęgniarki i położne, to nie można tylko sporadycznie i incydentalnie przekazywać dodatki, dlatego że następnym razem możemy mieć dużo głębsze problemy, tak jak w innych krajach, gdzie służba zdrowia sobie nie poradziła, bo personel po prostu nie był w stanie i nie wytrzymał. Dlatego proponujemy jako Koalicja Obywatelska, aby nie odbierać dodatków covidowych, jak chce premier Morawiecki, tylko wydłużyć bezterminowo dla personelu, który jest najniżej uposażony, a wśród niego jest niewątpliwie, są pielęgniarki i położne. I to postulujemy i nie w formie polecenia pana ministra zdrowia, ale w formie rozporządzenia, żeby to było jasno, czytelnie zapisane i żeby było kierowane bezpośrednio, żeby było jasne, do kieszeni czy na konta pielęgniarek położnych i białego personelu, a nie tak jak w przypadku zębalowym, o który za chwilę poseł Szczerba powie, na konta szpitali, bo stamtąd często już nie wędrują te środki dla pielęgniarki i położnych. Szanowni Państwo, dzisiaj powinny paść wobec pielęgniarek, położnych, pielęgniarzy dwa słowa. Pierwsze słowo, które było dzisiaj już wymieniane kilkakrotnie, to słowo dziękuję. Dziękuję za pracę, dziękuję za poświęcenie, czasami ponad siły. Ale również słowo przepraszam. Przepraszam za to, że państwo polskie w sposób niewystarczający zapewnia warunki płacy i pracy personelowi medycznemu. W szczególności dzisiaj o tym chcemy mówić pielęgniarkom, położnym, pielęgniarzy. Szanowni Państwo, poza dodatkiem covidowym, które sobie same pielęgniarki i położne wywalczyły, jest kwestia stałego wzrostu płac poprzez tzw. zembalowe. Szanowni Państwo, pamiętacie w 2015 roku, gdy premierem była Ewa Kopacz, ministrem zdrowia profesor Zembala, pielęgniarki wywalczyły cztery razy po 400 zł. Do końca czerwca zembalowe będzie obowiązywać, bo wydawane jest jako rozporządzenie w ramach rozporządzenia do ustawy. Ale od 1 lipca będzie wielka niewiadoma. Do tej pory Rada Ministrów nie przedstawiła Sejmowi projektu ustawy, który by przedłużał dodatki zembalowe na okres późniejszy. To wielka niepewność. Dzisiaj Panie pielęgniarki o tym będą mówić na protestach w całym kraju. Ale to jest również kwestia inwestycji w zawód pielęgniarki, w zawód położnej. Szanowni Państwo, w tej chwili średnia wieku polskiej pielęgniarki to 53 lat. Jeżeli popatrzymy na prognozy demograficzne, prognozy w obrębie tego zawodu medycznego, to średnia wieku polskiej pielęgniarki w roku 2030 będzie wynosić 60 lat. Co roku z zawodu odchodzi 10,5 tysiąca pielęgniarek. Absolwentek i absolwentów szkół pielęgniarskich mamy 5300, ale jedna trzecia nie wchodzi do zawodu. Wybiera inne formy pracy zawodowej. To jest poważny kryzys, jeśli chodzi o kadry medyczne. Dzisiaj nasz apel jest również w tej sprawie. Żądamy od rządu natychmiastowych prac nad utrzymaniem dodatku zębalowego, dodatku do pensji medycznych, tak aby mógł on funkcjonować od 1 lipca. Dość tych działań pozorowanych. Dzisiaj pielęgniarki oczekują konkretów. Chcemy jako Sejm pracować nad tymi propozycjami, ale te propozycje muszą spłynąć do Sejmu z rządu. Absolutnie apelujemy o to, żeby projekt w sprawie przedłużenia dodatków wynegocjowanych w 2015 roku pojawił się natychmiast w Sejmie. Dziękuję. I na koniec, drodzy Państwo, apel do ministra zdrowia, do premiera Morawieckiego, do władzy. Szanowni Panowie, już raz pandemię odwołaliście. My tutaj przypominamy, że pandemia nadal trwa. Pielęgniarek jest coraz mniej. Pielęgniarek, które ramię w ramię z lekarzami, z pracownikami niemedycznymi w ochronie zdrowia ratują nasze życie i zdrowia. Więc apelujemy do Was o rozsądek, o to, żebyście się wystrzegali pogardy, która wróciła w Waszej retoryce. Zupełnie niepotrzebnie. I są to tak skandaliczne słowa, na które dzisiaj, w ten szczególny dzień, w dzień Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, chcemy przypomnieć, dziękując pielęgniarkom za ich bardzo ciężką pracę, za ich wyrzeczenia, wspominając te pielęgniarki, które straciły życie, ratując zdrowie i życie innych. Trzeba docenić służbę zdrowia i pielęgniarki szczególnie, które narażają każdego dnia swoje zdrowie i życie, ratując zdrowie i życie innych. Dziękujemy. Dziękujemy bardzo. Dziękujemy bardzo.