Koalicja Obywatelska o Nowym Ładzie i sytuacji przedsiębiorców
Koalicja Obywatelska relacjonowała wizytę Donalda Tuska w Szczecinie i zaplanowane konferencje. Podkreśliła, że w ramach inicjatywy "Kierunek? Przyszłość!" jednym z priorytetów są problemy przedsiębiorców i apelowała o wysłuchanie ich głosu.
Koalicja zapowiedziała panel dyskusyjny w Koszalinie dla parlamentarzystów i mieszkańców oraz krótką konferencję. Wskazano, że spotkanie ma służyć bezpośredniemu dialogowi z przedsiębiorcami i wypracowaniu programów odpowiadających ich potrzebom.
Przemawiający skrytykowali propozycje Nowego Ładu jako obciążające przedsiębiorców i osoby zarabiające około 5 tys. zł brutto. Podkreślono, że uczestnicy określają obecną sytuację jako 3D - daniny, dług, drożyzna, oraz zwrócono uwagę na najwyższą obecnie inflację w UE i rosnący dług publiczny.
Przypomniano wcześniejsze rozwiązania podatkowe z lat 2007–2008: zniesienie sankcji 30-procentowej wobec przedsiębiorców oraz skrócenie okresu zwrotu VAT, które miały poprawić płynność firm. Wspomniano też o kontrowersjach związanych z działaniami wobec ministra po tych zmianach oraz o pracach komisji śledczej do spraw VAT.
Spotkanie miało charakter otwarty i swobodny - pytania nie musiały dotyczyć wyłącznie przedsiębiorczości. Organizatorzy zapowiadali punktualne zakończenie panelu i szybki wyjazd delegacji na kolejne wydarzenia w Szczecinie.
Najważniejsze ustalenia
Koalicja zapowiedziała panel dyskusyjny w Koszalinie dla parlamentarzystów i mieszkańców oraz krótką konferencję. Wskazano, że spotkanie ma służyć bezpośredniemu dialogowi z przedsiębiorcami i wypracowaniu programów odpowiadających ich potrzebom.
Krytyka Nowego Ładu
Przemawiający skrytykowali propozycje Nowego Ładu jako obciążające przedsiębiorców i osoby zarabiające około 5 tys. zł brutto. Podkreślono, że uczestnicy określają obecną sytuację jako 3D - daniny, dług, drożyzna, oraz zwrócono uwagę na najwyższą obecnie inflację w UE i rosnący dług publiczny.
Doświadczenia z reformami podatkowymi
Przypomniano wcześniejsze rozwiązania podatkowe z lat 2007–2008: zniesienie sankcji 30-procentowej wobec przedsiębiorców oraz skrócenie okresu zwrotu VAT, które miały poprawić płynność firm. Wspomniano też o kontrowersjach związanych z działaniami wobec ministra po tych zmianach oraz o pracach komisji śledczej do spraw VAT.
Organizacja spotkania i dalsze plany
Spotkanie miało charakter otwarty i swobodny - pytania nie musiały dotyczyć wyłącznie przedsiębiorczości. Organizatorzy zapowiadali punktualne zakończenie panelu i szybki wyjazd delegacji na kolejne wydarzenia w Szczecinie.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska ujawnia 197 rezerwacji Karola Nawrockiego
Koalicja Obywatelska: pięć lat szkodliwych decyzji dla armii
Koalicja Obywatelska: Orzeczenie TSUE to szczepionka na bezprawie
Koalicja Obywatelska proponuje ochronę flagi UE w kodeksie karnym
Jarosław Pakuła: Samorządy stracą na Polskim Ładzie - alarm
Marek Wójcik wzywa do odwołania ministra za chaos w policji
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski krytykowany za plany zwężeń Alei Jerozolimskich
Lewica
Beata Maciejewska mówi: Nie zagłuszycie nas
Konfederacja
Michał Urbaniak ostrzega przed zakazem chowu klatkowego
VideoParlament
Wstępne wyniki egzaminu maturalnego 2021 – konferencja MEiN i CKE
Konfederacja
Konfederacja zapowiada trasę Wakacje z Konfederacją po Polsce
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia o planach wobec wsi i oskarżeniach o złodziejstwo
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
...z parlamentarzystami i Platformy Obywatelskiej w ramach wizyty, bym powiedział, bardzo szerokiej, bardzo dynamicznej w zachodniopomorskim i Platformy Obywatelskiej pod czasem kierunek przyszłości. Akurat tak się złożyło, że jesteśmy pierwsi, jeśli chodzi o odwiedziny naszego nowego, starego wodza, Donalda Tuska, który jest w Szczecinie i o godzinie 13.15.20 będziemy mieli jako parlamentarzyści konferencję. Przyjechali parlamentarzyści, pani minister Krystyna Szuginas z Gliwis, sekretarz, spod Gliwisa, sekretarz grubu parlamentarczego Platformy Obywatelskiej, z niedalekiego, bardzo zaprzyjaźnionego stanu Słupska, pan Dziwiew Podliński. No i Ubylców chyba nie trzeba przedstawiać, pan poseł, senator Rym, Krzysztof Pawłowski, pan wicemarszałek województwa, pan Tomasz Sobieraj, i wiceprezydenci miasta, pan wiceprezydent Przewysław Krzyżanowski i pan wiceprezydent Wojciech Kasprzyn. Serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia, takiego można powiedzieć ad hoc, dlatego że zmieniały się godziny, chcieliśmy dostosować do nowego kalendarza, bo przecież wydarzenie, że przejął stery Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, stało się w sobotę. W związku z tym nie przewidywaliśmy wcześniej jego wizyty w naszym województwie, ale obiecał, że ma ambitny cel, ażeby odwiedzić przynajmniej większość powiatów. I myślę, że tutaj zrobimy wszystko, żeby w samym poszalinie także zagosić. Dzisiaj, jako że w ramach kierunek przyszłości, jednym z czterech priorytetów są przedsiębiorcy, problem przedsiębiorców, w związku z tym wybraliśmy ten jakby panel dyskusyjny na dzisiaj, na godzinę. Chcemy skończyć punktualnie godzinie 13, żeby odbyć krótką konferencję i jedziemy bardzo szybko, w miarę możliwości, zgodnie z Przewidzianem do Szczecina, żeby zdążyć na dalsze tam spotkania, na konferencję. Później jest także takie ogólne spotkanie Platformy Obywatelskiej. Także, proszę Państwa, to tyle wstępu. Myślę, że byśmy zaczęli od takiej swobodnej dyskusji może pytań. Niekoniecznie muszą one dotyczyć sytuacji przedsiębiorców. To mogą być pytania natury ogólnej. Niekoniecznie przedsiębiorców, bo się nad tym nie znamy. Zresztą w gospodarczo-politycznej. Także wakierca do takiego... Ma być to spotkanie swobodne, Koszalinian, czy parlamentarzyst... Koszalinian z parlamentarzystami. Bo taki mamy cel, taką mamy chęć, że wychodzimy, wychodzimy do ludzi rozmawiać, słuchać. I konstruować później szczegółowe programy związane, wysłuchując właśnie poszczególnych obywateli i poszczególnych przedstawicieli ośrodek korporacji. Także to tyle wstępu. Także bardzo proszę o pytania, o wystąpienia. Czy może Pan w takim razie zwoli także o wprowadzenie? Tak jak Pan Zbigniew, poseł Zbigniew. Tak jak kolega powiedział, przede wszystkim chcemy słuchać od Państwa uwag, że rzeczywistość tak się wciąż zmienia, że pisanie programów gospodarczych, politycznych, planów politycznych, często już po tygodniu, po dwóch jest nieaktualne. Teraz Fils zapowiedział ten swój słynny Nowy Ład. Już po wstępnych analizach ekonomiści to policzyli. Z tego wynika, że ci wszyscy, którzy zarabiają przynajmniej 5 tysięcy złotych, brutto, nie netto, za to zapłacą. I ci wszyscy, którzy prowadzą w jakikolwiek sposób działalność gospodarczą, czy jednoosobowe firmy, czy w ogóle przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. To ktoś to nazwał w ten sposób na ostatnim naszym spotkaniu w Warszawie, że to jest 3D, czyli daniny, dług, drożyzna. Mamy najwyższą inflację w tej chwili w Unii Europejskiej. Mamy rekordowo zwiększający się dług publiczny ukryty w wielu obszarach, finansowany przez instytucje finansowe. I punktowo rosnące podatki. Bo to jest tak, że nawet to gdzieś chyba ostatnio w kabarecie Pan Górski z Oralnego Niepokoju to trochę inaczej, bardzo oryginalnie nazwał, ale PiS robi w ten sposób z tym swoim Nowym Ładem w tej chwili, że oni uznali, że ktoś statystycznie w mniejszym stopniu głosuje na nich, czyli przedsiębiorcy, osoby trochę lepiej zarabiające, czyli około średniej, może pobliżej średniej, że to statystycznie osoby, które mniej na nich głosują. Tak wynika też z wszystkich badań. Więc te osoby mają zapłacić na tych, którzy statystycznie w większym stopniu na nich głosują. To jest cała upraszczając filozofia PiSu w Nowym Ładzie. Ci, którzy statystycznie w mniejszym stopniu głosują na PiS, mają zapłacić dla tych, którzy statystycznie w większym stopniu na nich głosują. Oczywiście to jest dość ogólne, bo to się często zmienia, ale do tego w zasadzie sprowadzają się te ostatnie propozycje PiSu z Nowego Ładu. Mamy cały czas nowe wyzwania i nowe pojawiające się sprawy do rozwiązania. Ja mogę przypomnieć ze swojej działki. Jak my w 2007 roku wygraliśmy wybory, to jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobiliśmy, którą my się teraz zajmowaliśmy w komisji śledczej do spraw VAT, to było zlikwidowanie tak zwanej sankcji 30-procentowej. Czyli to była sankcja, jakby dodatkowa kara dla przedsiębiorców, którzy z różnych względów nie zapłacili VAT-u. Czy się pomylili, czy chcieli oszukać państwo. I przedsiębiorcy, branża informowana, że to absolutnie nie uszczelnia systemu VAT-owskiego, bo przede wszystkim uderza w tych, którzy pomylą się przy rozliczaniu VAT-u, a ten, który chce oszukać państwo na miliony, na setki milionów, w ogóle nie kalkuluje, że tam jakaś sankcja 30-procentowego dotknie. I w Sejmie przegłosowaliśmy jednogłośnie. Również posłowie PiSu w tej sprawie głosowali razem z nami. Wiecie, co później oni zrobili? Na Rostowskiego między innymi zawiadomienie do prokuratury, w związku z likwidacją sankcji 30-procentowych. A Tłuskowi drożono Trybunałem Stanów. Na marginesie ponad 2 lata od zakończenia prac tej komisji do dziś nawet nie spróbowali zabrać żadnych podpisów w sprawie wniosków o Trybunał Stanów. Skróciliśmy okres zwrotu VAT-u dla przedsiębiorców w 2008 roku. To był argument przeciwko Rostowskiemu, że uszczupliliśmy dochody budżetu państwa. One się oczywiście przesunęły. Dochody się przesunęły w czasie. Dzięki temu firmy miały więcej środków na chociażby płynność przedsiębiorców, która się potrafiła. Ale to był przeciwko nam argument, że my działaliśmy przeciwko uszczelnianiu systemu VAT-u w Polsce. Więc to były takie wyzwania w roku 2007-2008. Dziś jest oceniane w taki sposób przez PiS. Teraz mamy kolejne związane z tym tak zwanym Nowym Ładem. Do tego się oczywiście cały czas na bieżąco będziemy odnosić. Dziś chcemy też Państwa posłuchać o Państwa sugestiach, propozycjach, ale też jeżeli są i obada. Krótko tytułem wstępu. Dziękuję bardzo. Rodan jedynie, że kolega i członkiem Komisji Finansów Publicznych w Sejmie. W związku z tym tymi sprawa na co dzień się zajmuje. Poproszę o zabranie głosu panasna. Dziękuję bardzo. Trochę kontynuując, bo Zbyszek powiedział o tych zasadach 3D, drożyzna dług taniny. Po długu zazwyczaj się teraz w Polsce bardzo mało mówi. To trochę tylko dwie liczby i one nie budują zbyt dobrze i optymistycznie w przyszłości, bo gdyż w 2016 roku PiS obejmował władzę, dróg publiczny by przekraczał trochę ponad 800 miliardów złotych. Dzisiaj jest to 1,5 miliardów złotych. Jak Państwo słyszycie, że czasami na ulicy albo w telewizji publicznej, że na wszystko staliśmy, to to jest stać finansowany z długu. Dzisiaj póki co pieniądz na rynkach w Polsce i europejskich jest tani. co jest w tym obsługa budu publicznego przez rząd nie jest zbyt droga. On nie powoduje na jakiejś nadzwyczajnej zapaści finansowej, ale w momencie, gdy to się zmieni, to niestety to nie jest zbyt optymistyczne, bo obsługa, wzrost obsługi budu publicznego będzie się stosował niedobrymi działaniami ze strony rządu, niedobrymi dla Polaków, bo nie będzie rząd miał innego wyboru. Będzie musiał jakieś wydatki redukować. Pytanie jakie? Czy to socjalne, czy inwestycyjne? Inwestycyjnie nie daj Boże, bo to jest ten obszar, o którym chciałem dwa zdania powiedzieć. Dzisiaj inwestycje publiczne w Polsce spadły do 12%. Nie ma publiczne i prywatne zasadzie. Przedsiębiorcy Państwo nie chcecie inwestować, bo nie ma optymizmu. To trochę rozumiem, jest pandemia i to też jest pewien element, który jest tłumaczący tę sytuację, ale też inwestycji publicznych nie ma. Jest ich znacząco mniej. Rząd wycofuje się z aktywności w tym obszarze, a samorząd nawet gdyby chciał, to przy tych działaniach, które są prowadzone dotyczące zmniejszenia przychodów samorządu. Te działania mają różne wymiary, od zmiany zasad poboru podatku PIT, po stronie samorządowej, przez zmniejszenie obciążeń, w tej części oświatowej wydatków, które przechodzą na poziom samorządowy. I to jest druga rzecz, która się dzisiaj dzieje. Czyli poza tym obszarem dotyczącym 3D, zmniejszeniem inwestycji publicznych. Kolejny obszar, zresztą sposób Kowiński wspomniał, to jest obszar trudny do zaakceptowania, bo nie da się gospodarkom zarządzać za pomocą sądów i prokuratury. Przedsiębiorca nie może być ciągle przestraszony, że jeżeli, nie da Boże, pomylę się, to drozi mi bardzo wysoka kara. A dzisiaj w jakiejś części tego typu presja jest wybierana. Ściągulność VAT-u, zwroty VAT-u i tak dalej. Państwo, pewnie możecie o tym dużo dłużej mówić niż ja, czy my tutaj jako politycy. Sprawa kolejna, absolutnie istotna. Polska gospodarka konkurowała na rynkach europejskich przez lata głównie z dwóch powodów. Pierwszy to niskie koszty pracy, to się zmienia. Ciągle jeszcze niższe w Polsce niż w Miemczech, ale dostęp pracodawcy do pracownika się ruszy, jest nadzwyczaj trudny. I to wymaga poważnego zaangażowania, choćby w tej części dotyczącej utrzymania ludzi na rynku pracy dłużej niż tylko do osiągnięcia wieku emerytalnego. I ten pomysł, który prezentuje Platforma od jakiegoś czasu, się sprowadza do tego, że nie chcemy, i o tym Donald Tusk nie dalej jak wczoraj mówił na konferencji pasowej, nie chcemy wracać do podwyższania wieku emerytalnego, ale chcemy spowodować, żeby ludziom opłacało się pracować w poziomie wieku emerytalnego. A więc składka emerytalna, która jest pracowana przez pracodawcę w części dotyczącej pracownika i w części obciążającej pracodawcę, ma być w taki sposób podzielona, że to, co dotyczy pracownika, ma być jego przychodem dodatkowym. Czyli zachęcając, że zostaniesz w pracy, ta składka już nie pójdzie do wzrostu, ale to będzie twój dodatkowy zarobek. A ta druga część, która jest związana z kosztami po stronie pracodawcy, ma być podzielona na pół. Ułowa zostanie u pracodawcy jako zachęta do tego, żeby przytrzymał dłużej osoby, które już osiągnąły wiek emerytalny u siebie w firmie. A druga część jako wsparcie rzuci. Co oczywiście też nie zmieni innych wyzwań, o których pewnie za chwilę powie Pani Poseł Szumila z części dotyczącej edukacji zawodowej, bo przygotowanie budżet do rynku pracy, Polska ciąga kuleje i różnego rodzaju pomysłu są i ja tutaj nie jestem ekspertem, więc zostawię to. Ale powiem kilka zdań o obszarze, na którym się od lat też zajmuję. On jest związany poprzednio z klimatem, a więc o energetyce. W Polsce cena energii już jest najwyższa w Unii Europejskiej i będzie tylko i wyłącznie doroszać. Dlatego, że polska energia wytwarzana jest w dużej części, albo głównie z węgla. 80% energii wchodzi z tego źródła. Jeszcze w roku 2016, nie tak dawno, rząd zdecydował się podejść od tych wszystkich zasad, które spirały rozwój odnawialnych źródeł energii. Zlikwidowano, wprowadzono m.in. przepisy dotyczące budowy elektrowni wiatrowych na lądzie, zasada 10H. Ona de facto zamordowała rozwój energii wiatrowej na lądzie. Zlikwidowano z nami przepisy, które obowiązywały od 2014 roku dotyczące fotowoltaiki. Fotowoltaika w budownictwie indywidualnym, ona wystartowała mniej więcej od dwóch lat, ale z jednego tylko i wyłącznie powodu. Nie jest żaden ważny instrument w postaci wsparcia w wysokości 5 tysięcy złotych. Tak naprawdę oprócz zdecydowała cena energii. Jeżeli cena energii jest na tyle wysoka, każdy potrafi liczyć. Wie, że przy tych cenach zwrot z inwestycji w budownictwie wizualnym jest dużo szybszy. W Polsce około 300 tysięcy osób rodzin zamontowało w gospodarstwach domowych urządzenia fotowoltaiczne. Mówię to też na podstawie tych ludzi, które znam. Bardzo bezpieczny dla systemu energetycznego. Można tego typu instalacje zamontować na około 2 milionów dolów. To nie będzie miało żadnego wpływu dla systemu. Ale to oczywiście nie rozwiązuje w żadnym zakresie dostaw energii dla przedsiębiorców. Tak jak powiedziałem, ona już jest najdroższa. Ceny uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w ciągu roku wzrosły z niecałych 20 euro. Ostatnio notowanie to jest 57 euro. Co oczywiście musi skutkować tym, że ta cena energii wytwarzanej z węgla będzie tylko i wyłącznie droższa. Gdybyśmy nie byli w jakimś wymiarze wyspą energetyczną. Polska nie ma wymiarze wyspą energetyczną. Gdybyśmy mieli dobre połączenie mostami energetycznymi z Europą, to de facto dzisiaj opłacałoby się handlować w Polsce energią wytwarzanej w Niemczech, w innych krajach europejskich. Ciekawostka. Najsilniejsza gospodarka w Europie, jedna z najsilniejszych na świecie. Niemcy. 56% energii tam już jest wytwarzany w ciągu. To znaczy, że można. Można zmienić system i toki wytwarzania energii. To jest oczywiście wyzwanie, przed którym również w Polsce stoimy. Musimy znaleźć rozwiązanie dla tych spraw. I tu nie trzeba być jakoś szczególnie kreatywnym. Europa wie, co w tej sprawie można zrobić. Europa inwestuje w odnawialne źródła energii, w magazyny energii, bo to jest jedno z najważniejszych dzisiaj wyzwań przed cywilizacyjnych. Wyzwań, które dotyczą sposobu przetrzymania energii wytworzonej z metru czy zesłańca na czas, gdy jest potrzebna. A nie wtedy, gdy świeci albo wtedy, gdy wieje. Takim sposobem na przykład może być wodór. Zielony wodór, technologie wodorowe będą bardzo mocno się rozwijać. I to jest również szansa, przed którą w Polsce powinniśmy nie tylko wykorzystać jej, bo tylko twardo, zdecydowanie wspierać wszystkie te działania, które są możliwe po stronie rządu. I szukać przedsiębiorców i współpracy z przedsiębiorcami, bo to jest jeden ze sposobów na obniżenie ceny EDEN. O atomie mówić nie będę, bo naprawdę on nie powstanie w Polsce za naszego życia. Ja już króciutko, bo chcemy przede wszystkim słuchać tego, co Państwo macie do powiedzenia. Ale ten styk edukacji i rynku pracy jest bardzo ważny. Ale nie tylko styk edukacji i rynku pracy, ale styk edukacji z przedsiębiorcami. W 2011 roku wprowadziliśmy jeszcze ustawę, która włączała zmianę ustawy o systemie uświaty, która włączała przedsiębiorców do przygotowywania programów nauczania w szkołach zawodowych i technikach. To jest ten kierunek, który jest ważny. I druga rzecz, która jest niezwykle ważna, to też to, żeby nie tylko w przygotowaniu podstaw programowych pracodawcy brali udział, ale też już w trakcie kształcenia, w przygotowaniu zawodowym. Czyli ważne są praktyki zawodowe, ważne jest miejsce tych praktyk, ważne jest też, żeby uczniowie mogli praktyki odbywać w nowoczesnie przygotowanych pracowniach lub bezpośrednio w zakładzie pracy. Dzisiaj mamy dzień ogłoszenia wyników matur. Ja może też to przytoczę, bo też chcę powiedzieć, że ważne jest to, żeby młody człowiek po skończeniu szkoły był dobrze przygotowany zawodowo i też dobrze przygotowany do takiego uczenia się przez całe życie i bez względu na to, jaki rodzaj szkoły kończy, to powinien radzić sobie na rynku pracy nie tylko jakby dobrze być przygotowany do jednego kierunku, który skończył, ale też umieć w przyszłości rozszerzać swoje kwalifikacje, a czasami nawet zmieniać. Czyli bez względu na to, jak szkoły kończy, powinien być dobrze przygotowany. No i pytanie, czy zapowiedź o tym, że będzie więcej historii jest tym kierunkiem, w którym chcemy iść dzisiaj w edukacji, bo to tylko wynika z Nowego Ładu. Czy też rozwiązaniem jest to, żeby była obowiązkowa etyka w momencie, kiedy nie mamy wykształconych nauczycieli etyki, to znaczy albo etyka albo religia i kończy się to tym, że właściwie uczeń nie ma wyboru. I wyniki dzisiejszych matur, tak, siedemdziesiąt cztery i pół, no dwadzieścia pięć i pół procenta uczniów nie znów, tak. Ja wiem, jest pandemia, młodzież uczyła się zdalnie, bo nad rok, no ale do tego też powinniśmy być jako państwo przygotowani i praca ministerstwa, szczególnie właśnie w kształceniu zawodowym, tak. No bo jak się nauczyć zawodu przez internet, tak. No są takie miejsca, gdzie, takie kierunki, gdzie można, ale wiemy, że to był naprawdę trudny czas dla kształcenia zawodowego. O tych, o tych wynikach matur. O ile w liceum ogólnokształcącym maturę zdało osiemdziesiąt jeden procent uczniów, o tyle w techniku sześćdziesiąt cztery procent uczniów. To też pokazuje, tak, jak ważne jest odpowiednie kształcenie młodzieży i przygotowanie tego młodego człowieka do dorosłego życia i jak ważne jest inwestowanie w tych młodych ludzi, którzy wybiorą kształcenie zawodowe, tak, w technikum, czy dzisiaj w szkole branżowej. I o tym też dzisiaj z państwem chcieliśmy porozmawiać. Dziękuję. Dziękuję bardzo. Poproszę kilka słów z punktu widzenia samorządowca, szczebla wojewódzkiego, pan wicemarszałek Tomasz Sobieraj. Dział spolega na tym, że rozmawiamy, a nie mówimy tylko w jedną stronę. Także bardzo, bardzo proszę. Ten styk taki, styk gospodarki z samorządu, który jest najbardziej widać, który jest najbardziej efektywny, efektowny, to jest na pewno RPO. Dzisiaj jesteśmy już, można powiedzieć, u progu końca tego RPO, które wyjeżdżonali. Ostatnie konkursy, które w zasadzie teraz rozstrzygamy, konkursy na wsparcie dla przedsuwawców 1.5 tak wprost, na wsparcie gospodarki, innowacyjności i tych nowoczesnych technologii, właściwie kończą to stare RPO, gdzie wydaliśmy ponad 330 milionów euro na wsparcie skierowane do gospodarki wprost, czyli właśnie nowoczesne technologie, pozwalające zmieniać gospodarkę tak, żebyśmy mogli, nasze przedsiębiorstwa mogli konkurować z każdym na świecie. W sumie miliard 600 milionów euro zostało podzielone i w taki czy inny sposób pompowane w gospodarkę w Pomorze Zachodnim, w różnych dziedzinach. Pan Senator wspominał o nowoczesnych technologiach, do wiejskiej zielonej energii i nowoczesnych technologiach, które się z tym wiążą również. W Niemczech ten stopień tej energii wytwarzanych z tych właśnie ekologicznych rozwiązań zaspokaja 54% zapotrzebowania. Na Pomorzu Zachodnim energia wytworzona z OZE zaspokaja 78% potrzeb naszych zachodniopomorskich. Jesteśmy absolutnym liderem, jeżeli chodzi o Polskę. Na drugim miejscu jest Kujawsko-Pomorskie, gdzie ten spółcinek jest na poziomie około 54%. Także nasze 76-78 to jest absolutne liderowanie. Nowe RPO, które już w okresie w chwili pełności, w okresie promowania już jesteśmy, nowe RPO jest właśnie na etapie tworzenia. Międzyregiony zostało podzielone na 76% tej całej puli, która do regionu już ma trafić. I teraz jesteśmy w trakcie negocjacji w zasadzie z rządem. Kluc podziału tych pozostałych środków. Powiem tak może dość dosadnie, ale na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o te pozostałe kilkanaście procent, próbują nas poróżnąć od jakieś 100 milionów euro. Przy całej puli od półtorej miliarda euro, to może nie jest aż tak dużo, ale każe 100 milionów euro, czyli te 460 nawet milionów złotych, to bardzo duży pieniądze, który może odbudować bardzo wiele. Także podobno będziemy to do walczyć. Jeżeli chodzi o wsparcie na przedsiębiorców nowego RPO, powiem, że jest to nadal konik Komisji Europejskiej. Myślę, że ten poziom wsparcia utrzyma się na podobnym poziomie, jaki obserwowaliśmy, jaki mieliśmy dotychczas. Także ten proces tworzenia RPO już jest dość mocno zaawansowany, ale jeszcze pewnie, z kilkimi miesięcy potrwa, zakładam, że pierwsze konkursy będziemy mogli ogłaszać gdzieś w końcówce drugiego kwartału przyszłego roku. Także to już przed nami, ale takie spotkania w tym momencie szczegółu tego, co w nowym RPO będzie, na co będzie można aplikować w jakiś sposób, na pewno jeszcze będziemy, jeszcze będziemy się spotykać, będziemy rozmawiać, tak. Dziękuję bardzo i na końcu tych tematów wprowadzających, Pan Prezydent Pani Przewodniczący. Pani Przewodniczący. Bardzo krótko, dziękuję serdecznie. Chciałem powiedzieć, że my tu spotkaliśmy się z panem minister, z panem sekretarzem, już u pana prezydenta, dzisiaj przed tym spotkaniem, ale co jest najważniejsze, myślę to, akurat patrzę, że z ramienia Związku Miast Polskich byliśmy bardzo tutaj jako miasto włączeni w opiniowaniu KBO, czyli Krajowego Planu Odbudowy i patrzyliśmy na to, w jaki sposób są celowane środki oczywiście i do samorządów i do przedsiębiorców. I patrząc na to, jeżeli chodzi o tą sferę edukacyjną, o której tutaj pani minister mówiła, między innymi niestety podział jest dosyć trudny i widać, że raczej ten Krajowy Plan Odbudowy jest skierowany do tej części Polski wschodniej poza Wisłą. Takie samorządy jak Koszalin, miasta, metropolie niespecjalnie są właściwie potraktowane z tego względu, że pieniądze w dosyć dziwny sposób będą w tej materii dotyczącej rozdawania przeprowadzone albo w centralnym dzieleniu, czego my się oczywiście już boimy, bo wiemy, co oznacza centralne dzielenie albo w konkursach niekoniecznie przyjazdów. Całość środków, która jest tam przygotowana, z których oczywiście przedsiębiorcy też będą korzystali, bo przecież ktoś musi wdrażać. Ja przypomnę, że w momencie, w którym była pandemia, kiedy realizowaliśmy w Koszalinie programy między innymi edukacyjne, to przede wszystkim korzystaliśmy z oferty koszalińskiej przedsiębiorstw. My ten sprzęt, który był w ramach centralnych pieniędzy przekazywany do samorządu, zachęcaliśmy i zakupowaliśmy u koszalińskich informatyków koszalińskich firm po to, żeby ich między innymi w tym wesprzeć. Ważne jest to, że zapewnię i prezydenta Piotra Jekińskiego, moich, też jako przedstawiciela Związku Miast Polskich, Komisji Edukacji Związku Miast Polskich na pewno wspólnie z koszalińskimi przedsiębiorcami, jeżeli będzie taki moment, a ten moment będzie, będziemy na pewno opierać się na Państwu, na Państwa rozsądku, na Państwa przedsiębiorczości, by między innymi część tych pieniędzy po prostu skonsumować wspólnie. Tyle z mojej strony. Myślę, że bardzo ciekawe, bardzo fajne spotkanie też dzisiaj Pana Prezydenta, za które i Pani Minister bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję bardzo. Proszę Państwa, teraz czas na słowa, na pytania, na jakąś dyskusję swobodną.