Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska apeluje o otwarcie sezonu i zmianę ferii

Koalicja Obywatelska apeluje o otwarcie sezonu i zmianę ferii

Koalicja Obywatelska przedstawiła projekt petycji i zapowiedziała złożenie projektu ustawy, domagając się otwarcia sezonu turystycznego oraz zmiany terminu ferii. W wystąpieniu podkreślono, że restrykcje pandemiczne prowadzą do dramatycznej sytuacji branży hotelarskiej, gastronomicznej i okołoturystycznej oraz wezwano rząd do dialogu i złagodzenia obostrzeń.

Projekt petycji i projektu ustawy


Koalicja zapowiedziała zbieranie podpisów pracowników, przedsiębiorców, samorządowców i turystów pod petycją skierowaną do premiera oraz umieszczenie jej na specjalnych stronach. Równocześnie przygotowano projekt ustawy, który ma być złożony najpóźniej w przyszłym tygodniu i ma m.in. wydłużyć termin ferii oraz poluzować obowiązujące ograniczenia.

Skala strat i regiony dotknięte


Wystąpienie opisuje hotele, pensjonaty i kwatery prywatne jako praktycznie nieczynne, a wiele małych firm zagrożonych bankructwem z powodu kosztów utrzymania przy zamkniętej działalności. Podano przykłady strat — gmina Karpacz ma stracić około 200 milionów złotych — oraz wskazano regiony szczególnie zależne od turystyki, m.in. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Bielsko-Biała, Szczyrk, Wisła, Bieszczady, a także wybrzeże.

Postulaty i proponowane rozwiązania


Koalicja apeluje o pełen dialog z branżą, uwolnienie terminu ferii od 4 stycznia do 15 marca, rozszerzenie katalogu objętych wsparciem sektorów oraz szybkie uruchomienie środków z tarczy 5060 i Polskiego Funduszu Rozwojowego. Rozważane jest także dopuszczenie ozdrowieńców do korzystania z usług turystycznych po ustaleniach ekspertów dotyczących działania przeciwciał.

Apel o dialog z rządem i konsekwencje braku działań


Mówcy podkreślili, że samorządy górskie zgłosiły konkretne propozycje i oczekują rozmów, na które do tej pory nie ma odpowiedzi ze strony rządu. Zwrócili uwagę, że otwarcie sezonu za granicą, np. w Czechach, grozi odpływem turystów i dodatkowymi stratami dla polskich przedsiębiorców, a turystyka odpowiada za około 7% PKB i daje pracę około milionowi mieszkańców.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej, posłanach i posłów, którzy zajmują się m.in. całą branżą turystyczną, tak mocno poszkodowaną przez pandemię. Otóż chcielibyśmy Państwu zakomunikować, że przygotowaliśmy projekt petycji, pod którą będziemy zbierać podpisy pracowników, przedsiębiorców, samorządowców, turystów, wszystkich ludzi, którym polska turystyka leży na sercu. Dzisiaj polska turystyka umiera przez restrykcje, które zostały zastosowane w czasie pandemii. Hotele większości miast, miasteczek są albo zamknięte, albo ograniczyły praktycznie do zera swoją działalność. Hotele, pensjonaty, kwatery prywatne właściwie wegetują. Koszty są tak ogromne, że tysiącom głównie polskich małych firm grozi bankructwo przez restrykcje, które zastosował rząd. Podobnie jest z branżą gastronomiczną. Dlatego przygotowaliśmy z jednej strony petycję, która ma być sygnałem do polskiego rządu, jak również projekt ustawy, aby wydłużyć termin ferii, aby poluzować wszystkie obostrzenia i pozwolić funkcjonować branży turystycznej. Szanowni Państwo, branża turystyczna w Polsce jest gotowa do otwarcia najbliższego sezonu. Przedsiębiorcy działający w tej branży, samorządowcy doskonale wiedzą, jak zagwarantować w czasie pandemii bezpieczeństwo turystom i mieszkańcom. Przedstawiciele samorządów górskich złożyli konkretne propozycje rządowi i chcą podjąć dialog, aby rząd zgodził się i przedyskutował razem z nimi te wielkie restrykcje, które w tej chwili obowiązują i żeby te restrykcje zostały złagodzone. Do tej pory odpowiedzi nie ma. Ludzie chcą pracować, chcą działać, bo Czesi za naszą południową granicą już ogłosili otwarcie sezonu. Oczywiście są ograniczenia, ale branża działa. Zapraszają turystów z Polski. Czy my mamy zgodzić się, aby turyści masowo wyjeżdżali do Czech, aby pozbawiać naszych przedsiębiorstw dochodów? Wystarczy powiedzieć, że taka gmina, takie miasto jak Karpacz z tego tytułu straci około 200 milionów złotych. A to nie tylko Karpacz. Są inne miasta turystyczne typowo, gdzie 80% mieszkańców żyje z turystyki, ale też inne, mniejsze miejscowości, do których każdego roku przyjeżdżają tysiące turystów. Dlatego branża chce otwarcia, chce pracować. Apeluje, aby zmienić termin ferii zimowych. Ten apel jest zgodny z opinią znakomitych profesorów znających się na pandemii, na ograniczeniach, na tym, aby nie pozwolić, aby pandemia się rozwijała. Niestety, na razie odpowiedzi nie ma. Kiedy będzie ta odpowiedź? Jak długo przedsiębiorcy mają czekać? Jak można lekseważyć branżę, która daje rocznie 7% produktu krajowego brutto? Branży, w której żyje około miliona mieszkańców. Apelujemy o rozmowy. Apelujemy o otwarcie sezonu. Szanowni Państwo, nie pozwolimy na to, aby przez chaotyczną, nieprzemyślaną i nieodpowiedzialną politykę rządu, przez nieodpowiedzialny lockdown pozostawić wielu polskich przedsiębiorców i ich pracowników, podkreślam, w dramatycznej sytuacji. Dzisiaj mówimy o branży turystycznej i współpracującej z nią i wiele innych branżach, gastronomicznej, hotelarskiej, eventowej, przewozowej. Wiemy, że wielu przedsiębiorców i pracowników jest w dramatycznej sytuacji i wiemy, jak ważna jest turystyka dla gospodarki polskiej i dla wielu regionów. Ja wymienię choćby Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Bielsko-Białą, Szczyrk, Wisłę i Bieszczady, jak ważna jest dla regionu ta turystyka i ten biznes okołoturystyczny. Ale chcę zaapelować do wszystkich i powiedzieć im prost, że nie zostawimy Was samych. Już dzisiaj przygotowaliśmy, proszę Państwa, projekt ustawy po wczorajszych głosowaniach, który przywraca katalog tych branż, które zostały wczoraj odrzucone w głosowaniu. I będziemy wracać do rozszerzenia katalogu, do poszerzenia wsparcia, ale także będziemy rozważać uwolnienie polskiej turystyki od zamknięcia w ten sposób, żeby dopuścić ozdrowieńców. Na tej chwili jest wielka debata wśród ekspertów, którzy rozmawiają na ten temat, jak długo te przeciwciała SARS-2 będą ważne działać w organizmie. I po decyzjach, po ustaleniach ekspertów rozważamy włączenie tych ozdrowieńców do korzystania z tych branż. Nie ma żadnych przeciwwskazań i w wielu krajach już też to jest rozważane i prawdopodobnie w Szwajcarii już jest to w tej chwili stosowane. Dlatego, jeszcze raz powtórzę, nie pozwolimy na to, żebyście pozostali sami. W przyszłym tygodniu, najpóźniej w przyszłym tygodniu złożymy projekt ustawy. Szanowni Państwo, chciałem powiedzieć, że turystyka dotyczy wszystkich regionów. Od południa Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny, terenów leżących nad Polskim Morzem. To ograniczenia, które dzisiaj zabijają tysiące polskich firm. Jeżeli są miejscowości, w których 80% osób nie pracuje z uwagi na ograniczenia prowadzone przez rząd, apelujemy raz jeszcze o pełen dialog z branżą turystyczną dotyczącą wypracowań nowych schematów, funkcjonowania, otwarcia sezonu właśnie z przestrzeganiem zasad epidemiologicznych. Po drugie, uwolnienia terminu ferii od 4 stycznia do 15 marca i zapewnienia pełnej pomocy w nowelizacji ustawy dotyczącej tarczy 5060 oraz środków płynących z Polskiego Funduszu Rozwojowego, aby ta pomoc w związku z zamknięciem branż natychmiast mogła trafić do przedsiębiorców, którzy dzisiaj nie mają już rezerw finansowych, aby pokrywać stałe koszty. O to apelujemy i w przyszłym tygodniu nie będziemy składać stosowne ustawy, a petycję już dzisiaj zawiesimy na specjalnych stronach, aby ona mogła być podpisana i skierowana przez tysiące Polaków do polskiego premiera. Dziękuję. Czy są pytania? Dziękuję. Dziękuję.