Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
Ściągnij
8. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw (druk nr 597).
9. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (druk nr 378).
Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo! (Poruszenie na sali)
(Głos z sali: Gdzie jest Krzysiu?)
(Poseł Artur Dziambor: Współczujemy.)
Premier Gliński jest na sali, odpowiadam.
(Poseł Artur Dziambor: A, przepraszam.)
Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw przewiduje rozwiązania mające na celu wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, w szczególności poprzez wprowadzenie kilku zakazów, które będą miały efekty humanitarne. Otóż zakazane będzie trzymanie zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używanie kolczatek. Będzie zakazane organizowanie i prowadzenie występów cyrkowych z udziałem zwierząt oraz wykorzystywanie zwierząt w celach rozrywkowych.
Będzie zakazana hodowla zwierząt futerkowych hodowanych w celu pozyskania z nich futer. Krótko mówiąc, celem, który przyświecał ustawodawcy, jest przede wszystkim zapewnienie lepszego traktowania zwierząt, zwiększenie kontroli samorządów i czynnika społecznego nad prowadzeniem schronisk dla bezdomnych zwierząt, wzmocnienie skuteczności kontroli przestrzegania przepisów prawa w zakresie ochrony zwierząt przez podmioty prowadzące schroniska przez zwiększenie częstotliwości tych kontroli. To wszystko powoduje, że w ocenie Rady Ministrów zmiany zaproponowane w projekcie należy uznać za zasadne. A w konsekwencji Rada Ministrów rekomenduje przyjęcie projektu omawianej ustawy.
Wysoka Izbo! Padło kilka pytań do rządu, de facto wynotowałem sobie dwa pytania. Pierwsze dotyczyło wysokości wpływów z branży futrzarskiej do budżetu, to jest rząd wielkości ok. 11 mln zł z podatku PIT.
(Głos z sali: A drobiarstwo?)
Jeżeli chodzi o wpływ funkcjonowania ferm norek na cenę mięsa w Polsce, bo takie pytanie też padło, to jest to wpływ w granicach błędu statystycznego. Bardzo dziękuję pani marszałek i Wysokiej Izbie.