Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Władysław Kosiniak-Kamysz - Startuje Ośrodek Systemów Autonomicznych

Władysław Kosiniak-Kamysz - Startuje Ośrodek Systemów Autonomicznych

Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił uruchomienie Ośrodka Systemów Autonomicznych (OSA) w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Celem jest szybkie testowanie i wdrażanie polskich rozwiązań autonomicznych oraz dronowych do masowej produkcji i użytkowania w armii.

Start OSA i jego zadanie


Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił OSA jako platformę łączącą instytuty wojskowe, instytuty badawcze, wojsko i przemysł zbrojeniowy, w tym Polską Grupę Zbrojeniową i ITWL. OSA ma przyspieszyć translację odkryć naukowych w realne systemy, testować prototypy w warunkach poligonowych i wdrażać rozwiązania do Sił Zbrojnych.

Finansowanie i skala programu


W przemówieniu podkreślono gwałtowny wzrost finansowania systemów bezzałogowych: od około 100 mln zł w 2023 roku do planowanych 25 mld zł na umowy w 2026 roku. Sam system antydronowy SAN jest wyceniany na około 15 mld zł, co obrazuje skalę inwestycji i priorytetów MON.

Technologie i tryb działania


OSA skupi się na dronach w różnych domenach, sztucznej inteligencji, rozwiązaniach kwantowych i biotechnologii. W pracach wezmą udział uczelnie, instytuty, startupy i firmy przemysłu zbrojeniowego; planowane są testy poligonowe już w kwietniu.

Władysław Kosiniak-Kamysz — migawka z przemówienia: Władysław Kosiniak-Kamysz - Startuje Ośrodek Systemów Autonomicznych (19.03.2026)

Znaczenie dla bezpieczeństwa i przemysłu


Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na konieczność budowy niezależnych zdolności produkcyjnych i wykorzystania doświadczeń ukraińskich. OSA ma przyspieszyć wdrażanie, skrócić barierę administracyjną i wzmocnić współpracę wojska z nauką i przemysłem, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.

Zachęcamy do oglądania materiału i dyskusji na temat przyszłości polskich zdolności autonomicznych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, witamy w siedzibie Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Przed chwilą zakończyliśmy uroczystość podpisania umowy o utworzeniu Ośrodka Systemów Autonomicznych. Są dzisiaj z nami pan Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej, pan Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz pułkownik, doktor habilitowany, inżynier Mariusz Zieja, kierownik Zakładu Informatycznego, wsparcia, logistyki i TWL. Panie premierze, oddaję głos. Szanowni Państwo, OSA startuje. OSA, czyli Ośrodek Systemów Autonomicznych, łączący umiejętności, zdolności instytutów wojskowych, instytutów badawczych, wojska oraz naszego przemysłu zbrojeniowego, Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest to niesamowity moment, kiedy wielkie odkrycia połączą się z praktyką i produkcją. To jest zawsze największy problem. Mamy wspaniałych naukowców, mamy wspaniałych inżynierów, mamy niezwykle ciekawe pomysły, mamy super młodych ludzi, którzy tworzą start-upy i zawsze jest później ta bariera. Od odkrycia do wdrożenia, od odkrycia do masowej produkcji, od przejścia z badania na prawdziwy rozwój i na prawdziwą możliwość oddziaływania. A my mamy jeszcze w wojsku z panem ministrem Tomczykiem jeszcze jeden krok. Najpierw jest odkrycie, później jest masowa produkcja, a na końcu jest jeszcze wdrożenie do armii, czyli synchronizacja ze wszystkimi systemami, możliwość użytkowania, wyszkoleń. Ten proces jest po prostu długi, za długi, dlatego podjęliśmy decyzję o utworzeniu ośrodków systemów autonomicznych, OSA, która dzisiaj startuje i ma takie zadanie, żeby jak najszybciej te wszystkie badania, które już trwają w instytucjach, te wszystkie odkrycia, które są udziałem małych firm, naukowców, pasjonatów, testować, dawać do testowania wojsku i wdrażać w masową produkcję, jeżeli spełniają nasze potrzeby i nasze oczekiwania. Łączymy siły, OSA łączy siły wszystkich instytutów wojskowych z Instytutem IDEAS oraz z Polską Grupą Zbrojeniową. ITWL, instytut zajmujący się lotnictwem, będzie miał tutaj kluczową rolę i wiodącą. Pan pułkownik jest moim pełnomocnikiem do spraw właśnie autonomicznych systemów i całego ośrodka. Ten pomysł wynika z inicjatywy pana ministra Tomczyka, departamentów, który nadzoruje współpracę właśnie z Departamentem Przede Wszystkim Innowacji z panem generałem Górką. Bardzo serdecznie dziękuję, bo to jest wyraz tego, że stawiamy na innowacje, stawiamy na nowoczesność, stawiamy na implementację, czyli wdrożenie. Pamiętam jak na studiach czy zaraz po studiach swoich na medycynie, to już niestety trochę lat minęło, rozwijała się bardzo dynamicznie wtedy medycyna translacyjna. Sam miałem jakiś swój udział, żeby w krakowskim uniwersytecie, w krakowskim ośrodku rozwijać medycynę translacyjną, czyli tłumaczenie z języka odkrycia na język praktyki, z wynalazku na masową produkcję. To dotyczyło wtedy medycyny, odkryć medycznych, ale to nie różni się niczym żadne odkrycie. Oczywiście obszarem działania, ale bariery administracyjne, przeszkody, na które napotykamy od wielu lat na poziomie polskim, europejskim i światowym są te same. Dobre decyzje często są później przez barierę administracyjną zupełnie inaczej przedstawiona, a często nawet zmienione. OSA jest po to, żeby pokonać wszystkie bariery administracyjne. OSA jest po to, żeby przyspieszyć możliwość wdrażania do armii, żeby nie stracić ani jednego dnia, żeby korzystać z doświadczeń ukraińskich. Ukraińska armia w ciągu czterech lat brutalnej agresji Rosji na ich terytorium przeszła największą w historii transformację, jakbyśmy obserwowali wszystkie armie na świecie. Żadna armia nie przeszła takiej transformacji, szczególnie w trakcie działań pełnoskalowej wojny, jak przeszła ukraińska armia. Tego doświadczenia nie wolno nam zmarnować. Ono nie musi być naszym udziałem, żebyśmy tak brutalną lekcję musieli odrabiać. Skorzystajmy z tych doświadczeń i po to jest również OSA. Za nami, jak widzicie państwo, są odkrycia wojskowych instytutów. Część już wdrożona, część funkcjonująca w armii, część udziałem polskiej grupy zbrojeniowej, a część na finale pracy. Na co liczymy i co jest takim zadaniem dla pana pułkownika, dla całego zespołu, wszystkich instytutów, dla całej OSY? To są działania szczególnie w obszarze dronów. Systemy bezzałogowe, latające, naziemne, nawodne, podwodne, we wszystkich domenach, wszystkich rodzajach wojsk. Wszędzie muszą być i są już obecne, ale zwielokrotnione. Rosjanie używają nawet do tysiąca dronów przeciwko Ukrainie dziennie. To są gigantyczne możliwości. My produkujemy już dzisiaj i firmy prywatne i państwowe najlepsze drony, czy w niektórych domenach najlepsze drony na świecie. Budujemy system antydronowy i tutaj pomimo tego, że nie wszyscy chcą pomagać, nie wszyscy wspierają ten proces, my doprowadzimy to do finału. System SAN, system antydronowy, to wszystko, co jest udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego i budowy tarczy przed niebezpieczeństwem ze wschodu, będzie zrealizowane. Ale musi być też potencjał rażenia, potencjał oddziaływania, dlatego oprócz systemów antydronowych, systemy dronowe i dalekie precyzyjne rażenie to jest absolutny priorytet na ten rok, myślę, że na kolejny dla polskiego wojska, dla naszego przemysłu zbrojeniowego, dla naszych instytutów wojskowych, dla naszych naukowców, dla naszych inżynierów. Na finale prac, tu bym chciał z dumą poinformować, jest polski szachit. W programie Pelargonia jest on realizowany, ale ta nazwa tłumaczona na ten język używanego sprzętu dzisiaj na Ukrainie, czy też na Bliskim Wschodzie, chyba bardziej obrazuje jakiego rodzaju zdolności i możliwości może mieć ten dron. Jest to już finał pracy i to jest pierwsze zadanie dla OSY, żeby doprowadzić ten projekt jak najszybciej do użyteczności. Już w kwietniu będziemy mieli na poligonie w USCE testy różnych systemów, bo też, co jest ważne, zaproszenie prywatnych podmiotów, zaproszenie prywatnych inicjatyw, młodych naukowców, młodych doświadczonych również, nie pomijamy każdego, do tego, żeby prezentował, przywoził tutaj swój sprzęt i będziemy go testować. Oprócz dronów to sztuczna inteligencja, systemy autonomiczne właśnie muszą być wyposażone w sztuczną inteligencję, połączenia kwantowe, analizy kwantowe, biotechnologia niezwykle ważna, dlatego też instytuty zajmujące się nie tylko techniką, ale też chemią są zaangażowane w ten projekt, więc wiele obszarów działania, zarządzanie bazami danych, współpraca z DKWOC-em, to wszystko to jest OSA, to wszystko to jest Ośrodek Systemów Autonomicznych, to wszystko to jest wielka innowacja i budowa najsilniejszej armii do roku 2030. Nie da się tego zrobić bez własnych zdolności produkcyjnych, bez własnych odkryć. Musimy być niezależni, bo widzicie Państwo, że jak można łatwo zaburzyć rynek dostaw, jeżeli gdzieś wybucha konflikt, inne armie będą produkować na swoje potrzeby. My musimy mieć swoje zaplecze zbrojeniowe, żeby produkować na swoje potrzeby. Wszystkim sygnatariuszom dzisiejszego porozumienia, wszystkim wojskowym instytutom, które podpisały się, Instytutowi IDEAS oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej bardzo serdecznie dziękuję. Liczę na wasze działania. Bezpieczeństwo Polski zależy od efektów waszej pracy. Dziękuję panie premierze. Panie ministrze, proszę o zabranie głosu. Szanowni państwo, na naszych oczach dzieje się rewolucja dronowa. Drony, drony i jeszcze raz drony. To jest dzisiaj dla wszystkich nas taki sygnał, w którym te zdolności muszą być budowane. Pokażę państwu na przykładzie, jak wygląda to w praktyce. Rok 2023 Ministerstwo Obrony Narodowej na systemy bezzałogowe wydało około 100 milionów złotych. W roku 2024, czyli w pierwszym roku naszych rządów to było 300 milionów złotych. W tym roku jest to 700 milionów złotych. Natomiast mówię o roku 2025. Ale w tym roku, czyli rok 2026 to jest autostrada dronowa, bo de facto mówimy o tym, że przeznaczymy na drony bezzałogowe, systemy autonomiczne i na systemy antydronowe 25 miliardów złotych, jeżeli chodzi o umowy, które zostaną podpisane w tym roku. Sam system SAN to jest około 15 miliardów złotych. Systemy uderzeniowe, drony rozpoznawcze, laboratoria dronowe w jednostkach wojskowych. To jest rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Ośrodek systemów autonomicznych, tak jak powiedział pan premier Władysław Kosiniak-Kamysz, będzie sercem tego miejsca. Każda firma, każdy startup, do których dzisiaj się zwracamy, jeżeli tylko będzie chciał przetestować to, co ma w swoim portfolio. Będzie chciał sprawić, żeby w przyszłości jego produkty mogły być częścią Sił Zbrojnych, to właśnie OSA jest tym miejscem, gdzie te testy przeprowadzone przez żołnierzy będą się odbywać. Nie ma dzisiaj alternatywy dla systemów autonomicznych. To wynika też z prostego faktu, że wszyscy musimy w pierwszej kolejności dbać o zdrowie i życie żołnierzy. W związku z tym naturalnym kierunkiem jest ograniczenie ewentualnych szkód, no bo jeżeli czegoś nie możemy w tym systemie zastąpić i coś, co jest bezcenne, to jest ktoś, kto jest żołnierz, który jest w centrum naszego działania. Dlatego tak ważne są systemy autonomiczne i ich wykorzystanie w praktyce. Tak jak powiedział pan premier, pierwsze zadanie, polski szachet, ale mam też dla państwa dobrą informację, która płynie do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych. Polska Kuna, czyli ten dron, który był już prezentowany, który jest tutaj bezpośrednio za nami, trafił właśnie na listę Pentagonu, na zieloną listę Pentagonu, jako ten, który jest możliwy do zakupu przez dowódców jednostek bez żadnych testów wstępnych. To jest dzisiaj siła też polskich innowatorów, polskich instytutów wojskowych, polskich start-upów, polskiej myśli technicznej, polskich naukowców. Bądźmy z tego dumni, bo naprawdę jest z czego. Chciałbym państwu przedstawić pana pułkownika Zieję, który staje na czele Ośrodka Systemów Autonomicznych. Pan pułkownik jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej Wydziału Zbrojenia i Lotnictwa. Służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Trzykrotnie był wyróżniany nagrodą Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego i zajmuje się innowacją od wielu lat. Decyzją pana premiera to właśnie on stanie na czele. Myślimy, że jest najlepszą osobą, żeby dać ten impuls dla całej innowacji. I tak jak powiedziałem, rok 2026 to jest 25 miliardów złotych na umowy, które będą zawarte i które dotyczą programu SAFE. Więc jeżeli się zastanawiamy, czy warto, czy warto realizować SAFE, to zobaczmy, jaka to jest różnica, jaka to jest skala. 100 milionów złotych w roku 2023 i 25 miliardów złotych w roku 2026. Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do samego programu, myślę, że te liczby mówią wszystko. Dziękuję bardzo. Dziękuję panie ministrze. Naturalną koleją rzeczy przechodzimy do pana pułkownika. Panie premierze, panie ministrze, z pełną odpowiedzialnością podejmuje się tego zadania, trudnego, wymagającego, ale jest to niezwykła szansa. Nie tylko dla instytutów naukowo-badawczych, nie tylko dla polskiej armii, ale przede wszystkim dla polskiego przemysłu. Małych, średnich przedsiębiorstw, jak również przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Obrony Narodowej. Myślę, że uda nam się stworzyć właściwy system, ekosystem do wdrażania, do szybkiego wdrażania polskich innowacji. Po to, aby polski inżynier, polski naukowiec pracujący w instytucie, pracujący na uczelni, polskiej uczelni, mógł realizować swoje pomysły, a te pomysły będą wdrażane na potrzeby polskiej armii. Chciałbym również prosić, ale również zaznaczyć, że bardzo mocno liczę na współpracę ze wszystkimi jednostkami wojskowymi. Ponieważ zarządzanie innowacją to nie tylko polscy inżynierowie, to nie tylko polscy naukowcy, ale również, a przede wszystkim polscy żołnierze. I chciałbym, żeby wymagania operacyjno-techniczne, wymagania taktyczno-techniczne, chciałbym, aby wnioski z testowania polskiej myśli technologicznej były opracowywane przez polskich żołnierzy i te wnioski były wykorzystywane do rozwijania polskich wynalazków i polskiego przemysłu. Myślę, że synergia działań polskiego przemysłu, polskiej nauki, polskiego wojska, to jest przyszłość nie tylko Sił Zbrojnych, ale całego państwa polskiego. Dziękuję bardzo. Dziękuję, panie pułkowniku. Szanowni państwo, mamy czas na pytania. W pierwszej kolejności proszę skupić się na tematyce dzisiejszego spotkania, następnie płynnie przejdziemy do tematów bieżących. Proszę bardzo. Agnieszka Drążkiewicz, Polskie Rady Informacyjne, Agencja Radiowa. To zapytam o tematy, które dotyczą OSY. Chciałam zapytać, bo pan, pani premierze powiedział o tych pierwszych testach w kwietniu, więc chciałam dopytać, co dokładnie będzie testowane. A pan pułkownik...