Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Adam Szłapka: Polska Zbrojna ruszy w kwietniu. 'Kapitulacja' PiS

Adam Szłapka: Polska Zbrojna ruszy w kwietniu. 'Kapitulacja' PiS

Adam Szłapka wyjaśnia stan prac nad programem Polska Zbrojna, zapowiada pierwsze środki i kontrakty w kwietniu oraz komentuje list prezydenta i stanowisko rządu wobec Unii Europejskiej. Poseł krytykuje politykę PiS w sprawach europejskich i przedstawia priorytety rządu: tańsza energia, deregulacja i wsparcie przemysłu.

Najważniejsze fakty


Adam Szłapka informuje, że uchwała rządu dotycząca programu Polska Zbrojna jest znana, a założenia programu zostały publicznie przedstawione podczas konferencji z udziałem ministrów i szefów sztabu. Poseł zapowiada, że w kwietniu mają trafić pierwsze środki do Polski i będą podpisywane kontrakty z firmami realizującymi program.

Stanowisko wobec listu prezydenta


Szłapka tłumaczy, że list prezydenta zawiera propozycje do polskiego stanowiska, a premier przed posiedzeniem Rady Ministrów precyzyjnie przedstawił reakcję rządu. Poseł zwraca uwagę na krytykę wobec działań polityków Prawa i Sprawiedliwości, których określa jako agresywnie antyeuropejskich i kapitulanckich w obronie polskiego interesu.

Energia, deregulacja, przemysł


W wypowiedzi podkreślono trzy filary polityki gospodarczej: inwestycje w odnawialne źródła energii jako sposób na tańszą i dostępną energię; deregulację, m.in. przez pakiety Omnibus, by zmniejszać obciążenia regulacyjne; oraz program SAFE, mający wspierać polski i europejski przemysł, by zapobiegać jego relokacji.

Adam Szłapka — klatka z przemówienia: Adam Szłapka: Polska Zbrojna ruszy w kwietniu. 'Kapitulacja' PiS (17.03.2026)

Działania w Unii Europejskiej


Szłapka zaznacza, że priorytety związane z ETS i konkurencyjnością Europy będą tematem najbliższej Rady Europejskiej, gdzie Polska będzie budować koalicje z partnerami takimi jak Austria, Włochy czy Belgia. Poseł deklaruje kontynuację negocjacji i działań na forum unijnym oraz przekonuje, że rząd działa skuteczniej niż poprzednicy.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Paweł Zieliński, TVP Info. Ja mam trzy pytania. Pierwsze odnośnie do programu Polska Zbrojna. Czy i kiedy poznamy jego szczegóły? Drugie odnośnie do listu, który prezydent wysłał do premiera. Czy będzie jakaś oficjalna odpowiedź? Jeśli tak, to jaka? Czy oficjalną odpowiedzią było to, co mówił premier przed posiedzeniem? I z jakim stanowiskiem Polska jedzie w osobie pana premiera na szczyt do Brukseli? Dziękuję. To są trzy. Jeśli chodzi o program Polska Zbrojna, no to uchwała rządu jest znana. Co do zasady założenia tego programu też są znane. Wiele informacji na ten temat zostało publicznie też powiedzianych w czasie konferencji, dużej konferencji, w której uczestniczyli ministrowie, generałowie. Był pan premier, pan premier Kosiniak-Kamysz, także minister infrastruktury, minister spraw wewnętrznych i administracji, szef sztabu generalnego. Także te informacje były przygotowane. Teraz jesteśmy na etapie przygotowania i podpisania umowy bezpośrednio z Komisją Europejską. Myślę, że w kwietniu powinny być pierwsze środki wprowadzane do Polski i podpisywane kontrakty z firmami, które mają już cały ten program realizować. Jeśli chodzi o list pana prezydenta, to jest to propozycja, takie można powiedzieć punkty do polskiego stanowiska. Ja myślę, że w tej sprawie bardzo precyzyjnie wyraził się pan premier przed posiedzeniem Rady Ministrów. Politycy Prawa i Sprawiedliwości w czasie, kiedy mieli wszelkie możliwe narzędzia, żeby kształtować różnego rodzaju polityki europejskiej, byli bardzo, można powiedzieć, agresywnie antyeuropejscy w czasie konferencji prasowych i de facto wykazywali się pełną kapitulacją, jeśli chodzi o walkę o polski interes. Czasem przyjmowali pewne rozwiązania jako swoje. Zielony Ład jest dobrym przykładem, którym się chwalił zarówno Jarosław Kaczyński, jak i inni politycy Prawa i Sprawiedliwości, czy kwestie migracyjne. W tej sprawie, o której pisze pan prezydent, od samego początku, od powstania rządu Donalda Tuska, my bardzo konsekwentnie realizujemy politykę, która ma zmienić podejście Unii Europejskiej w tych sprawach. Po pierwsze tania i dostępna energia i w tym zakresie np. odnawialne źródła energii mają fundamentalne znaczenie. Słyszymy, co mówią politycy, m.in. Czarnek, Prawa i Sprawiedliwości o odnawialnych źródłach energii. Tak, żeby Polska i Europa była konkurencyjna, musimy inwestować w odnawianie źródła energii. To po pierwsze. Po drugie, Europa musi być konkurencyjna, w związku z tym musi następować deregulacja. Budujemy, pracujemy nad tym w Polsce, ale też np. dwa pakiety Omnibus to były takie dokładnie kierunki zmian, jakie Polska postuluje po to, żeby zmniejszać obciążenia regulacyjne. I po trzecie, żeby Europa była konkurencyjna, potrzebujemy inwestować w polski przemysł, w polski, w europejski przemysł de facto, tzn. unikać tego, żeby przemysł się wyprowadzał i o tym jest program SAFE, czyli żeby realizować te postulaty, o których dzisiaj krzyczą politycy Prawa i Sprawiedliwości, a de facto w tej sprawie nic nie robili wcześniej, my podejmujemy bardzo konkretne działania. Inwestycje w OZE, deregulacja i też przekonywanie naszych partnerów o tym, że kwestie związane z ETS-em trzeba w sposób fundamentalny zmieniać, w taki sposób, żeby energia w Europie była po prostu tańsza i bardziej dostępna. Między innymi to będzie przedmiotem dyskusji najbliższej Rady Europejskiej, ale oczywiście Rada Europejska przyjmuje konkluzje, a nie jeszcze konkretne rozwiązania, więc raczej to jest ustalanie kierunków, budowanie koalicji i dokładnie to jest to, co robimy, także z naszymi partnerami z Unii Europejskiej, z Austrii, z Włoch, z Belgii. Pracujemy nad tym i będziemy nad tym pracować. Myślę, że dużo, dużo skuteczniej niż nasi poprzednicy.

---