Donald Tusk - Nie wyślemy wojsk do Iranu, priorytet: energia
Donald Tusk przed Radą Europejską zapowiada, że Polska nie wyśle wojsk do Iranu i stawia priorytet na bezpieczeństwo energetyczne oraz negocjacje w sprawie ETS. Premier wskazuje na konieczność polskich rozwiązań dla rynku energii i rozwój OZE oraz energetyki jądrowej.
Donald Tusk jednoznacznie stwierdził, że Polska nie wyśle swoich wojsk do Iranu, bo konflikt nie dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa kraju. Premier podkreślił, że bezpieczeństwo Polski realizowane jest w ramach NATO i skoncentrowane na obronie Bałtyku.
Przed Radą Europejską Tusk zwracał uwagę na konkurencyjność europejskiej gospodarki, gdzie na pierwszy plan wysuwają się ceny energii. Premier skrytykował populistyczne pomysły opuszczenia umów europejskich w sprawie ETS i zaznaczył, że Polska będzie domagać się specyficznych rozwiązań uwzględniających jej sytuację.
Tusk przypomniał, że odnawialne źródła energii są najbardziej suwerennym źródłem dla Polski i że rozwój wiatru, słońca oraz energetyki jądrowej to droga do bezpiecznej i możliwie taniej energii. Premier zapowiedział praktyczne, nie ideologiczne działania na rzecz transformacji energetycznej.
Premier poinformował o pozytywnych ustaleniach dotyczących programu SAFE i kontynuacji wsparcia dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zaznaczył, że rozwiązania dotyczące pożyczek i współpracy z partnerami są zabezpieczone.
Zobacz pełne wystąpienie Donalda Tuska i subskrybuj kanał, by śledzić kolejne materiały z debat o bezpieczeństwie i polityce energetycznej Polski.
Deklaracja ws. Iranu
Donald Tusk jednoznacznie stwierdził, że Polska nie wyśle swoich wojsk do Iranu, bo konflikt nie dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa kraju. Premier podkreślił, że bezpieczeństwo Polski realizowane jest w ramach NATO i skoncentrowane na obronie Bałtyku.
Energia i konkurencyjność Polski
Przed Radą Europejską Tusk zwracał uwagę na konkurencyjność europejskiej gospodarki, gdzie na pierwszy plan wysuwają się ceny energii. Premier skrytykował populistyczne pomysły opuszczenia umów europejskich w sprawie ETS i zaznaczył, że Polska będzie domagać się specyficznych rozwiązań uwzględniających jej sytuację.
OZE i energetyka jądrowa jako strategia
Tusk przypomniał, że odnawialne źródła energii są najbardziej suwerennym źródłem dla Polski i że rozwój wiatru, słońca oraz energetyki jądrowej to droga do bezpiecznej i możliwie taniej energii. Premier zapowiedział praktyczne, nie ideologiczne działania na rzecz transformacji energetycznej.
Postępy w sprawie SAFE i obronności
Premier poinformował o pozytywnych ustaleniach dotyczących programu SAFE i kontynuacji wsparcia dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zaznaczył, że rozwiązania dotyczące pożyczek i współpracy z partnerami są zabezpieczone.
Zobacz pełne wystąpienie Donalda Tuska i subskrybuj kanał, by śledzić kolejne materiały z debat o bezpieczeństwie i polityce energetycznej Polski.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Donald Tusk ogłasza zwycięstwo i podkreśla rolę Polski w Europie
Donald Tusk: Uroczyste podpisanie umowy #PolskaSAFE
Donald Tusk pyta: Jak to możliwe? Finansowanie firmy i powiązania
Donald Tusk: Raport NIK potwierdził nasze najgorsze podejrzenia
Donald Tusk o Euroterminalu Sławków i państwowej kontroli hubu
Oświadczenia Premiera Donalda Tuska i Premier Japonii Sanae Takaichi.
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Czesław Mroczek
Czesław Mroczek - Co stracą służby po wecie SAFE?
PiS
PiS: SAFE to szwindel - proponuje Polski SAFE 0%
PiS
PiS: Alarm finansów - Tusk zadłuża Polskę 1,2 mld zł/dzień
VideoParlament
Trybunał Konstytucyjny wzywa Prezydenta do pisemnego stanowiska
Michał Wójcik
Michał Wójcik - Regulamin Sejmu nie może wybierać sędziów
Konrad Frysztak
Konrad Frysztak - Zarzuca PiS zdradę przemysłu zbrojeniowego
Artykuły
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Tusk: prezydentura Nawrockiego nacechowana polityczną agresją, SAFE to gra polityczna
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Transkrypcja
Rzecznie na kolejnym posiedzeniu rządu, to już dwunaste posiedzenie Rady Ministrów w tym roku. Pozwólcie Państwo, że zacznę od komunikatu, który, który powinien uciąć wszelkie spekulacje w sprawie, która oczywiście interesuje wszystkich Polaków. Polska nie, nie wyśle swoich wojsk do Iranu, ten konflikt nie dotyczy bezpośrednio naszego bezpieczeństwa. Polska ma inne zadania w ramach NATO, dotyczy to zarówno naszych sił lądowych, powietrznych, jak i morskich, które są ciągle w, powiedziałbym, w budowie, to co mamy w dyspozycji, jeśli chodzi o, o morze, musi służyć bezpieczeństwu Bałtyku. I to nasi sojusznicy, w tym Amerykanie, bardzo dobrze rozumieją, a więc nie ma powodu do niepokoju, rząd nie przewiduje żadnej ekspedycji w kierunku irańskim i nie budzi to jakichś wątpliwości ze strony naszych sojuszników. Pojutrze rozpocznie się Rada Europejska, która będzie dotyczyła problemu konkurencyjności europejskiej, w tym polskiej gospodarki na scenie globalnej. Siłą rzeczy ceny energii będą tam, no chyba nawet na pierwszym miejscu, bo wiadomo, że właśnie ceny energii mogą, mogą postawić całą gospodarkę europejską, w tym polską, w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o konkurowanie z takimi gospodarkami jak Chińska, na przykład, gdzie ceny energii są wyraźnie niższe. I w związku z tym znowu rozgorzała dyskusja o ETS, ETS1, ETS2, politycy PiSu prężą mu z kuły i udają, że mają i świetne pomysły, i że są zdeterminowani i skuteczni w walce o tanią energię i coraz częściej słyszymy wezwania, żeby natychmiast opuścić umowy europejskie, w tym ETS. Ja pozwolę sobie tylko zatytułać byłego premiera PiSu, pana Morawieckiego i to niedawno, z 2023 roku, kiedy mówi wyjście z ETS nie jest możliwe w prawie europejskim, to proponują ci, którzy nie mają wiedzy albo mają złą wolę w tej kwestii. To tyle jeśli chodzi o komentarz byłego premiera PiS-owskiego wobec tych wszystkich głosów pochodzących właśnie dzisiaj z PiSu o tym, żeby Polska wycofała się z umów europejskich. Zresztą też narzuca mi się kolejny cytat, z kolei lider Konfederacji słusznie zauważył i to też jest dosłowny cytat. Jeżeli spojrzymy na relację z Unią Europejską, to Tusk jest według mnie bardziej asertywny niż Morawiecki. Tak to wygląda, jeżeli chodzi nie o mówienie tylko o robienie i tutaj w pełni się zgadzam z tym, z tą opinią. My dużo, bardzo dużo działań przeprowadziliśmy, aby rozbroić ETS ten pierwszy i żeby zupełnie przykształcić myślenie o cenach energii w kontekście dyskusji o ETS-2 i nasze działania przyniosły już w tej chwili efekt. Dla mnie bardzo ważną sprawą było uzmysłowienie wszystkim instytucjom europejskim i partnerom europejskim, że Polska ma bardzo specyficzną sytuację i że jeśli chodzi o Polskę będziemy domagali się i to znalazło zrozumienie. Wreszcie po, po, po latach nieporozumień Polska będzie domagała się specyficznie polskich rozwiązań tak, aby uszanować naszą sytuację, w której między innymi ETS stanowi bardzo istotny i no negatywnie rozstrzygający czynnik, jeśli chodzi o ceny energii i o to będziemy dalej i skutecznie walczyć. Także mogę tym wszystkim, którzy uważają, że ETS to taki sretes, że użyję języka obowiązującego dzisiaj w opozycji. Nie, to nie jest proste, to wymaga bardzo skomplikowanych i bardzo pomysłowych działań. Na szczęście mamy ekipę, która potrafi to rzeczywiście w Europie załatwić. A jeśli chodzi o tak zwane OZE-SROZE, to cytat kolejny z naszych oponentów, to chcę Państwu uzmysłowić wszystkim sceptykom, że OZE, tak poza wszystkim to jest najbardziej suwerenne źródło energii dla Polski. My ropy nie wydobędziemy z polskich złóż. Ropa będzie zawsze albo rosyjska, albo arabska i wojna w Iranie pokazuje bardzo wyraźnie, jak groźne może być uzależnienie od zewnętrznych dostaw energii. Tak jak groźne jest uzależnienie od zewnętrznych dostaw amunicji czy broni, co z kolei pokazała nam bardzo wyraźnie wojna, wojna w Ukrainie. A więc my będziemy działać tak czy inaczej, w sposób mądry, nie ideologiczny, ale będziemy rozwijać odnawialne źródła energii w Polsce, szczególnie energię wiatrową, bo naprawdę jak wieje w Polsce, to to jest polski wiatr. Jak świeci w Polsce, to to jest polskie słońce i to jest polska energia. Bezpieczna, rozproszona i jeśli się do tego podchodzi z głową, to jest także energią tanią. I oczywiście energetyka jądrowa, no ten rozdział otworzyliśmy naprawdę z przytupem, są, podjęliśmy już odpowiednie decyzje. Jutro w Gdańsku na, na Power Connect, to jest takie wielkie spotkanie poświęcone energii wspólnie z ministrem Motyką, ministrem Balczunem będziemy prezentowali, ten minister Domański chyba będzie w piątek tam, będziemy także dyskutowali, prezentowali stanowisko polskiego rządu w sprawie przyszłości energii w Polsce. Sytuacja to jest wielkie wyzwanie, nie tylko dla nas, ale będziemy działali i to jest dla mnie priorytet. Nie ideologicznie, tylko praktycznie celem głównym będzie, będzie energia dostępna, możliwie tania, bezpieczna z punktu widzenia geopolityki i będziemy, tak jak to już zauważyli nawet nasi oponenci, będziemy dużo robić i mniej gadać na ten temat. Dziękuję bardzo. A ja jeszcze, o, jeszcze jedna rzecz, bo przed, pewnie zauważyliście Państwo, że jeszcze chwilę, parę słów zamieniłem swoim rękosięgiem kamyszem w sprawie SAFE, tu mam bardzo dobre informacje, nie będzie żadnych problemów, jeśli chodzi o naszych partnerów, wszyscy rozumieją, co się stało w Polsce, program SAFE, program Polska Zbrojna i pożyczka w projekcie SAFE będą, będzie realizowany i te pożyczki będą płynąć do Polski. Dziękuję Panu Premierowi za, za pracę na rzecz szybkiego rozwiązania tego niepotrzebnego kryzysu wywołanego przez stanowisko prezydenta i opozycji, ale tutaj także spokojnie te kwestie będziemy kontynuować z pożytkiem dla polskiej obronności i polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tym razem powiedziałem zbrojeniowego. Dziękuję bardzo.