Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijMam zaszczyt przedstawić dziś…
(Rozmowy na sali)
(Marszałek Tomasz Grodzki: Bardzo proszę o skupienie i uwagę.)
…kandydaturę pani Gabrieli Morawskiej-Staneckiej na stanowisko wicemarszałka Senatu.
Proszę państwa, Gabriela Morawska-Stanecka urodziła się 17 marca 1968 r. w Szczyrku. W 1991 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracę magisterską napisała w Katedrze Postępowania Karnego pod kierunkiem prof. Stanisława Waltosia. W latach 1991–1993 odbywała aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie, którą ukończyła egzaminem sędziowskim. W tym samym roku zdała również uzupełniający egzamin radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. W latach 1994–1998 pracowała jako radca prawny, w latach 1998–2007 wykonywała zawód notariusza, po czym powróciła do zawodu radcy prawnego. W 2011 r. uzyskała wpis na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Działalność prawniczą prowadziła najpierw jednoosobowo, a później jako partner spółki. W roku 2008 ukończyła podyplomowe studia latynoamerykańskie w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
W pracy zawodowej zajmowała się m.in. procesami restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, współpracując z Nadwiślańską Spółką Węglową SA, następnie Kompanią Węglową SA, którą zresztą współtworzyła, i Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA. Prowadziła procesy prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, obsługę prawną spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek z udziałem zagranicznym. Posiada szeroką wiedzę z zakresu prawa nieruchomości, prawa spółek i prawa mieszkaniowego, jak również funkcjonowania podmiotów gospodarczych, w tym w szczególności spółek Skarbu Państwa. Prowadziła projekty połączenia, przekształcenia, podziału spółek, w tym również transgraniczne. W latach 2009–2010 była członkinią Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego SA.
Posiada wszechstronną wiedzę i bogate doświadczenie zawodowe w zakresie prawa medycznego. Od 2008 r. zajmowała się prawną obsługą podmiotów leczniczych, skupiając się na zagadnieniach prawnych związanych z kontraktowaniem świadczeń leczniczych, dochodzeniem roszczeń od Narodowego Funduszu Zdrowia, badaniami klinicznymi, bieżącą działalnością podmiotów leczniczych, prowadzeniem w ich imieniu procesów związanych z tzw. szkodami medycznymi. Prowadziła również szkolenia dla lekarzy w tym zakresie. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe „prawo medyczne i bioetyka” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W samorządzie adwokackim pełniła funkcję przewodniczącej Koła Przyjaciół Czworonogów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach. Jest również członkinią Zespołu do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, w tym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Centrum Pro Bono, jak również z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy prowadziła w każdej edycji tej akcji zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i średnich, przybliżając im Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadziła też lekcje prawa dla młodzieży w liceum ogólnokształcącym.
Jest członkinią Stowarzyszenia „Kongres Kobiet” i pełnomocniczką Kongresu w Katowicach. Prowadzi szeroką działalność społeczną oraz edukacyjną związaną z kwestiami równościowymi, prawami kobiet, ochroną przed dyskryminacją.
Sprzeciw wobec dokonywanych po 2015 r. zmian w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego, sposobu stanowienia prawa, w tym w szczególności ustaw związanych z funkcjonowaniem sądownictwa, był bezpośrednią przyczyną jej czynnego zaangażowania się w życie polityczne. Najpierw protestowała wobec naruszenia konstytucji i łamania zasady trójpodziału władzy, a następnie wstąpiła do partii Wiosna Roberta Biedronia, tworząc struktury tej partii w okręgu katowickim. Od lutego 2019 r. jest wiceprezeską tej partii. W wyborach do Parlamentu Europejskiego pełniła funkcję pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego „Wiosna” Roberta Biedronia.
W wyborach parlamentarnych do Senatu kandydowała z listy Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu nr 75: Tychy, Mysłowice, powiat bieruńsko-lędziński, uzyskując 64 tysiące 172 głosy.
Prywatnie jest mężatką, mamą 2 córek.
Proszę państwa, jest to osoba młoda, pełna energii, bardzo dobrze wykształcona kobieta. Biegle posługuje się językami angielskim i hiszpańskim, co również ma znaczenie w pełnieniu funkcji wicemarszałka.
Zwracam się z gorącą prośbą do państwa o poparcie kandydatury pani senator Gabrieli Morawskiej-Staneckiej na stanowisko wicemarszałkini Senatu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Senator Jolanta Hibner: Brawo!)