Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (druki nr 574 i 593).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Lewicy uważa ten projekt za kierunkowo dobry. Naprawia on to, co do tej pory zostało niedopracowane i co zostało zepsute w tych programach, o których już wcześniej wspominano, czyli programie ˝Stop smog˝ i programie ˝Czyste powietrze˝. Przypomnę, że te programy okazały się klapą, jeśli chodzi o liczbę osób i liczbę budynków, które zostały nimi objęte, a także jeśli chodzi o środki, jakie zostały na nie wydatkowane.
Jako Lewica zwróciliśmy uwagę na jeden ważny element, a mianowicie na to, że w tych nowych regulacjach uległa zmniejszeniu z 50% do 30% wymagana redukcja zapotrzebowania na ciepło grzewcze w przedsięwzięciach niskoemisyjnych realizowanych np. przez gminę w ramach jednego przedsięwzięcia. Co to tak naprawdę oznacza? To oznacza, że jeśli mamy działać, przeciwdziałać smogowi, to obniżenie wymogów wobec tych budynków stawia pod znakiem zapytania zasadność tego programu. Wielokrotnie już różne podmioty wskazywały, że tak powinno właśnie być, że ta 50-procentowa redukcja zapotrzebowania na ciepło jest niezbędna. Wskazywała na to m.in. PAN, wskazywały na to inne organizacje, stwierdzając, że jest to nieuzasadnione i będzie wpływać negatywnie na efektywność realizowanych modernizacji. Ale jednak ten zapis pozostał na razie jeszcze w projekcie. Zgłosiliśmy to jako wniosek mniejszości.
Do dwóch rzeczy jeszcze chciałabym się odnieść. Bo z jednej strony rozumiem, że ta 50-procentowa termomodernizacja przy obecnym stanie budynków może być trudna, dlatego że one są rzeczywiście niekiedy w bardzo trudnym stanie, i to też sprawia, że osoby, które mieszkają w takich niezaizolowanych budynkach w zasadzie cały czas wrzucają paliwo do pieca, żeby ogrzać i swoje domy, i na zewnątrz powietrze, bo nie ma tam, w tych budynkach, termoregulacji, termomodernizacji. Ale z drugiej strony mamy także coraz bardziej wyśrubowane i coraz bardziej sensowne także cele klimatyczne, unijne, które wskazują, że należy podwyższać efektywność energetyczną budynków, a to jest dla nas niezwykle ważne. Przypomnę, że 72% budynków jednorodzinnych w Polsce, jak się wskazuje, wymaga termomodernizacji. A więc pole do popisu, pole do tego, żeby rzeczywiście działać na rzecz termomodernizacji, ale jednocześnie także realizować te cele klimatyczne... ta droga jest otwarta.
Będziemy popierali, tak jak powiedziałam, ten projekt, ale zależy nam na tym, żeby ta poprawka została przegłosowana. Bardzo dziękuję.