Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijTo zaszczyt i duża przyjemność móc przedstawić Wysokiej Izbie, państwu senatorom kandydaturę Bogdana Borusewicza na funkcję wicemarszałka Senatu X kadencji. Bogdan Borusewicz to wybitny opozycjonista z czasów opozycji demokratycznej w PRL-u, legenda „Solidarności”, osoba, która walczyła o wolność, a w wolnej Polsce poprzez pełnienie istotnych funkcji publicznych tę wolność zagospodarowywała. Dla formalności odczytam informację o najważniejszych faktach z życia pana marszałka, choć wszyscy pana marszałka świetnie znamy.
Urodził się 11 stycznia 1949 r. w Lidzbarku Warmińskim. W 1975 r. ukończył historię na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był, jak wspomniałem, działaczem opozycji demokratycznej. W maju 1968 r. został aresztowany, a następnie skazany na 3 lata więzienia za druk i kolportaż ulotek popierających protesty studentów.
W latach siedemdziesiątych XX w. współorganizował opozycję demokratyczną w Lublinie i na Wybrzeżu. Uczestniczył w akcji pomocy robotnikom Radomia. Został członkiem Komitetu Obrony Robotników. W latach 1977–1978 współtworzył Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Był także redaktorem pism opozycyjnych, bezdebitowych „Robotnik” i „Robotnik Wybrzeża”.
W 1980 r. przygotowywał – i przygotował – słynny, epokowy strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej, wtedy im. Lenina. Współtworzył postulaty strajkowe, postulaty strajkujących załóg. Po wprowadzeniu stanu wojennego kierował strajkiem w Stoczni Gdańskiej w grudniu 1981 r. Potem przez 4 lata ukrywał się i kierował działalnością podziemnych struktur „Solidarności” na Wybrzeżu Gdańskim. W latach 1984–1986 był członkiem Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Był aresztowany i więziony. Następnie w roku 1988 brał czynny udział w strajkach majowych i sierpniowych, które, jak wiemy, doprowadziły do Okrągłego Stołu, a potem do pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.
W wolnej Polsce sprawował bardzo wiele funkcji samorządowych, rządowych, publicznych. Był posłem I, II i III kadencji Sejmu. Sprawował wtedy ważną funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego m.in. za Policję. Pełnił również funkcje samorządowe. W latach 2001 i 2005 był wicemarszałkiem i członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego. I wreszcie był marszałkiem Senatu, Izby, w której jesteśmy; był marszałkiem VI, VII i VIII kadencji. W kadencji minionej pan marszałek Borusewicz pełnił funkcję wicemarszałka.
W imieniu senatorów klubu Koalicji Obywatelskiej zwracam się o poparcie kandydatury Bogdana Borusewicza do funkcji wicemarszałka Senatu X kadencji. Dziękuję. (Oklaski)