Władysław Kosiniak-Kamysz: Szwedzki okręt A-19 w Gdyni, program ORKA
Władysław Kosiniak-Kamysz 12 marca 2026 komentuje wizytę ministra obrony Szwecji i obecność okrętu podwodnego A-19 w porcie w Gdyni. Mówi o podpisanej umowie na okręty A26 w ramach programu ORKA, współpracy ze Szwecją oraz poparciu dla mechanizmu SAFE jako sposobu przyspieszenia modernizacji armii.
Najważniejsze fakty: Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla symbolikę wizyty okrętu A-19 i przypomina podpisanie międzyrządowej umowy na zakup trzech okrętów podwodnych A26 oraz pozyskanie zmodernizowanego okrętu Gapfiller A17. Prace negocjacyjne między Agencją Uzbrojenia a producentami toczą się zgodnie z harmonogramem.
Sojusz polsko-szwedzki: Lider akcentuje, że współpraca ze Szwecją obejmuje wspólne ćwiczenia, wymianę zdolności i ochronę przestrzeni powietrznej. Obecność szwedzkich sił i delegacji, w tym wizyta królewska, potwierdza zacieśnianie relacji w obszarze bezpieczeństwa bałtyckiego.
Program ORKA i przemysł: Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę na transfer umiejętności, treningi załóg oraz współprodukcję komponentów w polskim przemyśle zbrojeniowym. To element strategicznego budowania zdolności operacyjnych bez zaczynania wszystkiego od zera.
Bezpieczeństwo i SAFE: W przemówieniu podkreślone jest poparcie dla mechanizmu SAFE jako narzędzia przyspieszającego dozbrajanie Europy. Lider apeluje o odpowiedzialne decyzje polityczne, wskazując SAFE i propozycje Narodowego Banku Polskiego jako możliwe uzupełnienia finansowania.
Konsekwencje polityczne: Kosiniak-Kamysz odnosi się krytycznie do prób blokowania szybkiej modernizacji i wprost apeluje o decyzję prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych. Wskazuje też na skalę inwestycji we wzmacnianie obronności w ostatnich latach i potrzebę kontynuacji tych działań.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Szanowni Państwo, witamy bardzo serdecznie na konferencji prasowej. Właściwie będą to oświadczenia, ale także dwa, trzy pytania panów wicepremiera, ministra obrony narodowej, Józefa Kocinia-Kakamysza i naszego niezwykle ważnego gościa ze Szwecji, ministra obrony Szwecji, pana Pala Jonsona. Panie premierze, bardzo proszę. Szanowni Państwo, drogi Paul, witaj ponownie w Polsce. Nie ma ministra obrony narodowej spośród państw Unii Europejskiej, NATO, spośród wszystkich państw na świecie, który tak często odwiedzałby Polskę jak ty. Jesteś naszym przyjacielem, jesteś naszym sojusznikiem, jesteś u siebie. Dzisiaj przybyłeś z okrętem podwodnym Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji, okręt A-19, który jest za nami. Można go zobaczyć. Przed chwilą miałem sposobność porozmawiać z załogą, odwiedzić okręt, porozmawiać o zdolnościach, możliwościach. Jest wizyta pary królewskiej, trzydniowa oficjalna. Król Szwecji będzie za chwilę razem z nami też na panelu dyskusyjnym dotyczącym bezpieczeństwa, obronności, ale to wejście do portu w Gdyni okrętu podwodnego Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji ma symboliczne znaczenie. Ono jest nie tylko wyrazem sojuszniczych umiejętności, zdolności, nie tylko wyrazem wzajemnej chęci podnoszenia swoich umiejętności, ćwiczenia wspólnego odpowiedzialności jeden za drugiego, ale jest też symbolem umowy, którą zawarliśmy z panem ministrem pod koniec ubiegłego roku. Polska po wielu latach prowadzenia programu ORKA dochodzi do finału realizacji zakupu nowych okrętów podwodnych. Podpisaliśmy umowę międzyrządową w tej sprawie. Pod koniec listopada zdecydowaliśmy o wyborze Szwecji jako partnera, z którym będziemy realizować zakup okrętów podwodnych, trzech okrętów podwodnych A26. Wcześniej pozyskania Gapfillera A17 zmodernizowanego, bardzo podobnego do tego, który stoi tutaj w porcie w Gdyni. Nabywanie umiejętności już w tym roku, ćwiczenia, treningu naszych żołnierzy, inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy, wspólnej produkcji komponentów. To wszystkie są przedmioty umowy rządowej. Trwają teraz negocjacje już biznesowe pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmami, które mają wyprodukować i dostarczyć zdolności operowania. Pod wodą jest to wszystko w dobrym rytmie, z założonym harmonogramiem prac. Bez roli pana ministra nie udałoby się to. Bez zaangażowania, najlepszej oferty byłoby to po prostu niemożliwe. Więc ta symboliczna obecność okrętu podwodnego, szwedzkiego okrętu podwodnego obok naszego wysłużonego już okrętu ORP Orzeł, którego zdolności utrzymały nas pod wodą, utrzymały nas w operowaniu pod wodą dzięki sile i determinacji polskich marynarzy, którym jeszcze raz chcę podziękować. Ci wszyscy, którzy służą na okrętach, szczególnie na ORP Orzeł, tutaj w trzeciej flotylli, utrzymali tą zdolność operowania, utrzymali możliwość funkcjonowania i umiejętności, które są konieczne do tego, żeby nie zaczynać tej drogi od początku, tylko żeby ją kontynuować już w dużo lepszej jakości, w dużo lepszych zdolnościach operacyjnych. Spotykamy się w dniu też symbolicznym. 27 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wstąpiła do NATO. Szwecja jest tym państwem, które jako ostatnie w naszych czasach przystąpiło do sojuszu i zmieniło pozycję Sojuszu Północnoatlantyckiego, zmieniło pozycję NATO. Morze Bałtyckie jako wewnętrzne morze sojuszu, nowa architektura bezpieczeństwa oparta właśnie o sojusz polsko-szwedzki, budowanie wspólnych zdolności, wspólne zakupy, współdziałanie, treningi, ochrona polskiego nieba przez gripeny szwedzkie, Polacy ćwiczący z 6 Brygady Powietrzno-Desantowej, ćwiczący na Gotlandii. To są efekty ostatnich tygodni i miesięcy. Wspólne działania w Unii Europejskiej, w NATO, prezentowanie tego samego stanowiska, ta sama wrażliwość na ataki ze strony Federacji Rosyjskiej, ochrona infrastruktury krytycznej, przeciwdziałanie wojnie hybrydowej, walka z fake newsami, budowanie odporności społecznej, budowanie obrony cywilnej. To są wspólne nasze tematy, wspólna nasza odpowiedzialność. Gdybym dzisiaj szukał państwa, z którym nas tak wiele łączy ze względem budowania bezpieczeństwa, to najlepszym przykładem jest Szwecja. Mamy to samo myślenie, to samo poczucie zagrożeń, tą samą odpowiedzialność i na tym samym poziomie też zrozumienie, że wielkie inwestycje w transformacje, modernizacje armii są po prostu konieczne. Mamy też przed sobą wielką przyszłość, będziemy rozwijać te wszystkie zdolności, umiejętności, będziemy wspólnie inwestować w przemysł zbrojeniowy. Europa musi być silniejsza i bezpieczniejsza. Europa musi zapewnić łańcuch dostaw dla swojego przemysłu zbrojeniowego. O tym myślę, dzisiaj będziemy dużo rozmawiać. Przygotowujemy się do objęcia dowództwa nad Bałtykiem. Na razie to dowództwo sprawują Niemcy przez cztery lata, później Polska, później Szwecja, ale to jest wszystko współdziałanie. Morze Bałtyckie nie jest tylko szlakiem transportowym i handlowym, ale jest najwrażliwsze w NATO pod względem zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. Flota złomu, flota cieni, przerwane kable, naruszone i zakłócane GPS. To wszystko powoduje, że ta współpraca jest absolutnie konieczna. Nigdy w historii nie była tak silna współpraca, tak silny sojusz polsko-szwedzki jak jest dzisiaj. Nigdy też nie mieliśmy tylu dowodów wzajemnej relacji zarówno wojskowych, jak i przemysłowych, gospodarczych, ale też czysto ludzkich. Wielu Polaków mieszka w Szwecji, mamy o sobie wspólnie dobre zdanie, jesteśmy przyjaciółmi i po raz kolejny ta wizyta Bary Królewskiej, pana ministra, kilku ministrów z rządu szwedzkiego, potwierdza naszą przyjaźń, nasz sojusz i budowę nowej architektury bezpieczeństwa na Bałtyku. Bardzo dziękuję, panie ministrze, bardzo proszę. Drogi Władysławie, panie ministrze, bardzo dziękuję za zaproszenie do Gdyni. Jest dla mnie ogromną przyjemnością być tutaj z wami. To już moja siódma wizyta w Polsce w ciągu krótszego okresu niż rok. Wciąż pracuję nad polskim, angielski na razie mam lepszy, ale już troszeczkę rozumiem niektóre słowa w języku polskim. Oczywiście tym razem ta delegacja jest pod znakiem wizyty królewskiej Bary, króla Karola XVI Gustawa i jego żony, królowej Sylwii. Żyjemy w trudnych czasach, rzeczywiście Rosja zagraża naszej jedności. Wtargnięcia rosyjskich dronów w naszą przestrzeń powietrzną to jeden z przykładów kilka tygodni temu. Również doszło do takich naruszeń w przestrzeni powietrznej nad Szwecją przez rosyjskie drony. Rzeczywiście Rosja próbuje nas prowokować, testować. Nas musimy być zdeterminowani. Musimy pamiętać, jak ważne jest, żebyśmy kontynuowali modernizację sektora obronnego, żebyśmy upewnili się, iż NATO posiada odpowiednie siły odstraszania, że kraje sojusznicze nad tym pracują. I to jest druga kwestia. Władysławie chciałem tutaj podkreślić, jak istotne dla nas jest przywództwo Polski, jeżeli chodzi o inwestycje w zbrojenia w sektor obronny. To robi wrażenie. Jesteście liderem w Europie, jeśli o to chodzi. Dziękuję za to, że jesteście liderami w tej dziedzinie, w inwestycjach w sektor obronny. Dzięki temu możemy wszyscy tutaj w Europie, wszystkie państwa europejskie, czuć większą odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo na starym kontynencie. Jesteśmy też niezwykle zadowoleni z tego, że mogliśmy od was kupić przeciwlotnicze zestawy przenośne pioruny. Rzeczywiście w tej chwili możemy z nich korzystać, by chronić naszych żołnierzy. Ponadto także nie możemy się doczekać pogłębienia naszej współpracy w zakresie przemysłu. Rzeczywiście tutaj mamy coraz to nowe obwieszczenia dotyczące tej współpracy. Do recenzji podmiotów jestem zainteresowany. Oczywiście to jest taka dwukierunkowa wymiana. Wy dajecie dostęp szwedzkim firmom w Polsce. My chcemy zrobić to samo na rynku szwedzkim, ponieważ rzeczywiście pioruny dowodzą, że możecie wyprodukować produkty pierwszej klasy. Oczywiście też współpracujemy w dziedzinie marynarki wojennej. Za nami widać okręt podwolny A-19. Tego typu okręty przeobrażą to, co się dzieje na Morzu Bałtyckim. Osiem takich mamy okrętów. Będziemy wspólnie tutaj oczywiście ćwiczyć. Będziemy opracować wspólną taktykę. Razem będziemy silniejsi. Jeszcze raz, Władysławie, dziękuję ci bardzo za zaproszenie do Polski dzisiaj oraz za twoje przywództwo. Niewątpliwie program Orka będzie wielkim sukcesem i w Polsce, i w Szwecji. Bardzo dziękuję. Bardzo dziękuję panom ministrom. Dwa pytania, tak ustaliliśmy. Bardzo proszę, aby adresować je precyzyjnie do naszych gości. Dzień dobry, Tomasz Siliwańczyk, Telewizja Polska. Precyzyjne adresowanie do obu panów, jeśli można. Wiadomo, że jesteśmy w Polsce, panie ministrze, czy panowie ministrowie, w środku wielkiej debaty na temat programu wsparcia Save. Brać, nie brać. Czy to jest przedmiotem także, czy było, będzie rozmowy między panami, jakaś rekomendacja ze strony Szwecji, bo znamy też szwedzkie stanowisko w tej sprawie? My już o tym rozmawialiśmy w Brukseli kilka tygodni temu, kiedy informowałem pana ministra, że Polska jest największym beneficjentem programu Save. Rozmawialiśmy też o wspólnych zakupach, bo chcemy dokonywać wspólnych zakupów. Pan minister przed chwilą wymienił pioruny jako taki sztandarowy produkt polski, którym Szwecja jest i zainteresowana, i kupuje, i ma bardzo dobrą ocenę. Jesteśmy otwarci na współpracę w innych obszarach. Rozmawialiśmy o fregatach. Mamy produkcję fregat tutaj na Pomorzu, w programie Miecznik. Też zastępca pana ministra będzie miał okazję zapoznać się z tym programem. Więc wszystkie państwa europejskie, czujące odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kontynentu, podnoszą i zwielakratniają wydatki na zbrojenia. Polska to robi już od kilku dobrych lat. Przypomnę, że budżet Polski naszymi decyzjami na zbrojenia wzrósł z 60 miliardów w 2022 roku, kiedy rządzili jeszcze nasi poprzednicy, do 200 miliardów w tym roku, kiedy my rządzimy. To jest najlepszy dowód, jak bardzo zainwestowaliśmy w bezpieczeństwo. Ale potrzeby armii jest dużo więcej. Dlatego chcemy skorzystać z programu Save. Ja nie jestem w stanie zrozumieć, jak trzeba być wrogo nastawionym nie do rządu. Bo opozycja ma prawo być przeciwko rządowi. To jest naturalna pozycja, którą w trakcie sprawowania władzy się przyjmuje opozycja, tą pozycję wobec rządu przyjmuje. Opozycja może być przeciwko rządowi, jest to naturalne, jest to w logice. Ale nie może być przeciwko bezpieczeństwu państwa. Nie może być przeciwko Polsce. Ja tego nie jestem w stanie zrozumieć, jak w przypadku szansy na szybką modernizację ktoś wytacza działa, żeby do tego nie doszło. Mam nadzieję, że prezydent podejmie odpowiedzialną decyzję. Nie polityczną, ale jako zwierzchni sił zbrojnych. I nic nie stoi na przeszkodzie skorzystać też z propozycji, którą wysuwa Narodowy Bank Polski. Jeżeli ona jest realna, prawdziwa, to jesteśmy nią zainteresowani. Ale nie jako alternatywę dla programu, który jest przygotowany przez wojsko i czeka tylko na realizację, ale jako uzupełnienie. Więc o tym też pewnie będziemy rozmawiać, bo to są wspólne zakupy w ramach programu SAFE, którymi ze Szwecją jesteśmy zainteresowani. Panie ministrze, bardzo proszę. Oczywiście, jeżeli chodzi o Szwecję, to wspiera całym sercem program SAFE. Myślę, że to jest istotne, ażeby Europa mogła wzmocnić swoje zdolności obronne, przejąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. I rzeczywiście mechanizm SAFE pozwala nam zagwarantować finansowanie na szybkie dozbrojenie Europy. Tak, żebyśmy mieli większe możliwości odstraszania. Zatem w pełni popieramy mechanizm SAFE. Również w kontekście paktu o stabilności jest to istotne. Potrzebujemy mieć takie dofinansowanie, żeby dozbrajać Europę. Polska tutaj pełni rolę wiodącą od dłuższego czasu, ale także w moim kraju doszło do potrujenia budżetu na obronę w przeciągu ostatnich trzech lat. Musimy po prostu więcej robić w zakresie własnej obrony. I SAFE jest tu ważnym elementem tych działań. Panie premierze, panie ministrze, Michał Tokarczyk, Polsat News. Chciałem zapytać, czy wasze rozmowy, państwa rozmowy, też tego, co się dzieje w Iranie i też tego, panie wicepremierze, czy to, co się dzieje tam w Iranie, też nie wpłynie na przykład umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, jeżeli chodzi o dostawy broni i sprzętu? Dziękuję. O tym będziemy mieli szansę porozmawiać. Przed nami jeszcze bilateralne spotkanie w Gdańsku, sesja plenarna na konferencję o bezpieczeństwie, więc tych okazji do wymiany poglądów dotyczących Bliskiego Wschodu, Iranu, sytuacji związanej z zaangażowaniem sprzętu amerykańskiego i z używaniem sprzętu amerykańskiego zarówno ofensywnego, jak i w obronie powietrznej szczególnie. Na przykład rakiety do baterii Patriot to nie tylko wielkie oczekiwanie na nie w Ukrainie, ale już teraz na Bliskim Wschodzie wszystkie państwa z Zatoki Perskiej będące przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych czy również naszymi także.