Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
KO: e-rejestracja mammografii i cytologii - pytanie do ministra

KO: e-rejestracja mammografii i cytologii - pytanie do ministra

Koalicja Obywatelska 12 marca 2026 zapytała ministra zdrowia o podłączenie placówek oferujących mammografię, cytologię i konsultacje kardiologiczne do centralnej rejestracji oraz o automatyczne przypomnienia dla pacjentek. Posłanki podkreśliły, że łatwiejszy zapis może zwiększyć udział w badaniach profilaktycznych i przyspieszyć wykrywanie chorób.

Kontekst


Problem dotyczy niskiego udziału w badaniach profilaktycznych: według exposé w Polsce co roku jest około 22 tys. nowych zachorowań na raka piersi i ~3 tys. na raka szyjki macicy, przy udziale w programach profilaktycznych rzędu ok. 25% w cytologii i 35% w mammografii. Centralna rejestracja ma ułatwić dostęp i zwiększyć liczbę badań.

Treść pytania


Koalicja Obywatelska domagała się informacji, czy ministerstwo planuje automatyczne przypomnienia dla pacjentek o konieczności wykonywania mammografii i cytologii oraz ilu świadczeniodawców wykonujących te badania zostało już podłączonych do systemu centralnej rejestracji.

Odpowiedź rządu


Podsekretarz stanu Tomasz Maciejewski poinformował, że centralna rejestracja zrealizowała już ponad 1,5 mln wizyt kardiologicznych, podał procentowe wskaźniki podłączeń (blisko 60% świadczeniodawców kardiologii, 68% mammografii) oraz wskazał „21 wykonujących testy” w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy. Minister potwierdził, że w ramach IKP funkcjonują przypomnienia o badaniach oraz zapowiedział wdrożenie usługi VoiceBot dla pacjentów mniej obeznanych cyfrowo. Jednocześnie wyjaśnił, że e‑rejestracja na razie umawia głównie wizyty pierwszorazowe, zgodnie z limitami NFZ, a prace nad optymalizacją pierwszych wizyt trwają.

Koalicja Obywatelska (konferencje prasowe) — migawka z wypowiedzi: KO: e-rejestracja mammografii i cytologii - pytanie do ministra (12.03.2026)

Ocena i konsekwencje


Odpowiedź zawiera konkretne deklaracje (przypomnienia w IKP, VoiceBot) i statystyki, ale nie rozwiązuje wszystkich wątpliwości: brakuje jednoznacznego, szczegółowego harmonogramu pełnego podłączenia placówek, a liczba dotycząca testów w profilaktyce raka szyjki macicy wymaga doprecyzowania. Koalicja Obywatelska zapowiedziała dalsze kontrole postępów wdrożenia centralnej rejestracji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Przechodzimy do następnego pytania. Następne pytanie zadadzą posłanki klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie podłączenia placówek oferujących mamografię, cytologię i konsultację kardiologiczną do centralnej rejestracji. Jako pierwsza zapraszam panią poseł Katarzynę Stachowicz Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska. Pani Marszałek, Panie Ministrze, Wysoka Izbo. Profilaktyka chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowia publicznego w Polsce. Szczególnie ważna jest dostępność badań jak mamografia, cytologia czy konsultacje kardiologiczne. W Polsce mamy co roku 22 tysiące nowych zachorowań na raka piersi i około 3 tysiące nowych przypadków raka szyjki macicy. Niestety pomimo bezpłatnych badań, bez skierowania w Polsce w programie badań cytologicznych uczestniczy około 25% kobiet, a jeżeli chodzi o mamografię około 35%. Od 1 stycznia 2026 roku placówki oferujące te badania mają obowiązek podłączenia się do systemu, a nam, pacjentom, wystarczy zalogować się na swoje internetowe konto pacjenta i zarejestrować na badanie. Ułatwienie zapisu na badania, możliwość sprawdzenia dostępnych terminów może przełożyć się na zwiększenie liczby wykonywanych badań profilaktycznych i wczesne wykrycie chorób. Panie ministrze, proszę o informację, czy planowane jest wprowadzenie automatycznych przypomnień dla pacjentek o konieczności wykonywania mamografii i cytologii i ile placówek wykonujących mamografię i cytologię zostało już podłączonych do systemu centralnej rejestracji. Dziękuję. Dziękuję bardzo pani poseł. O udzielenie odpowiedzi poproszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia pana ministra Tomasza Maciejewskiego. Bardzo proszę panie ministrze. Pani marszałek, Wysoka Izbo. Dzięki centralnej rejestracji odbyło się już ponad 1,5 mln wizyt pacjentów w obszarze kardiologii. Ponad milion i kolejne ponad milion już jest zaplanowanych. To są wizyty w ciągu 40 dni od zapisania się pacjenta. Jeśli chodzi o w tej chwili ilość jednostek, którą mamy uruchomionych, to w tej chwili jest podłączonych już, jeżeli chodzi o kardiologię, blisko 60% świadczeniodawców udzielających w tym zakresie. 68% wszystkich świadczeniodawców, jeżeli chodzi o mamografię. Na dzień dzisiejszy na razie jest 21 wykonujących testy, jeżeli chodzi o profilaktykę rakaszyki-macicy. Ale chciałbym zwrócić uwagę, że tutaj notujemy w tej chwili największy wzrost zgłaszających się podmiotów udzielających tych świadczeń. Myślę, że wynika to również ze zmiany systemu, całego programu profilaktyki rakaszyki-macicy na badanie HPV-HR z poprzez tradycyjnej i klasycznej cytologii, bo mamy w tej chwili miesięczne przyrosty już od 30% miesiąc do miesiąca, czyli w tej chwili już mamy, jak powiedziałem, ponad 20% wszystkich, a jak powiedziałem, co tydzień obserwujemy kolejne duże zainteresowanie w tej dziedzinie. Mamy też bardzo wiarygodną informację o wolnych terminach. Wiemy, że na dzień 6 marca mamy 24 tysiące dostępnych wizyt kardiologa w ciągu najbliższych 40 dni, a w czasie, kiedy mamy i pilotaż, i już aktualnie funkcjonującą centralną rejestrację, odzyskaliśmy 235 tysięcy wizyt do kardiologa. To jest 20% wszystkich zrealizowanych, a od sierpnia oczywiście będą włączone kolejne zakresy i kolejne zakresy świadczeń ambulatoryjnych, ale jak powiedziałem, jeżeli chodzi, odpowiadając wprost na pytanie o programy profilaktyki, to widzimy rzeczywiście, że ten element pozwalający łatwo umówić się kobietom na badania profilaktyczne, jak również świadczeniodawcom, znacząco łatwiej umawiać i obsługiwać te wizyty, powoduje dużo zainteresowania. Jak powiedziałem, już mamy, jeżeli chodzi o mamografię, kardiologię już przekroczyliśmy powyżej 60%, acytologia co miesiąc o 29%, praktycznie 30% co miesiąc wzrost kolejnych świadczeń dodawców dołączających do tego programu. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Pytanie dodatkowe zada Pani Poseł Urszula Koszulska, Klub Parlamentarny, Koalicja Obywatelska. Szanowna Pani Marszałek, Panie Ministrze, Wysoka Izbo. E-rejestracja jest potrzebna z wielu powodów. Ma skracać kolejki, ułatwiać zapisy do lekarzy, lepiej wykorzystywać wolne terminy, ale co najważniejsze uprościć system dla pacjentów i przychodni. Jeden ogólnokrajowy portal to ogromne ułatwienie dla pacjentów mogących wybrać specjalistę, miasto oraz najbliższy wolny termin w swoim regionie. E-rejestracja to nowy i bardzo potrzebny projekt. Już teraz widzimy jego pozytywne efekty. Jednak każdy projekt wymaga ewaluacji, rozmów z świadczeniodawcami oraz przygotowania technicznego. Docelowo ma objąć większość wizyt finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zatem pojawia się pytanie, w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zadbać o to, aby pierwsze wizyty kardiologiczne planowane przez e-rejestrację nie ograniczały dostępu do wizyt kontrolnych i nie przeciążały poradnik kardiologiczny. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Odpowiedzi pani poseł udzieli podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pan minister Tomasz Maciejewski, bardzo proszę. Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Jeszcze zapomniałem w odpowiedzi swojej a propos przypomnień. Tak, w ramach mojej IKP są przypominania o badaniach profilaktycznych, jak również o zaplanowanej wizycie, czy to kardiologicznej, czy na mamografię, czy na test HPV. Oczywiście takie przypomnienia są przekazywane. Oprócz tego jeszcze dodam, już wyłoniony został wykonawca usługi VoiceBot, która będzie również sposób dla tych osób, które nie obsługują biegle cyfrowego świata w swoich smartfonach, będzie mógł wykorzystywać też przez VoiceBota, czyli głosowe powiadomienie, głosowe potwierdzania i odwoływania wizyt. Będziemy wdrażali, bo już wykonawca został wyłoniony. Zgodnie z planem będzie ten proces uruchomiony. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ liczba wizyt pierwszorazowych jest ściśle określony limit, jaki powinien być w danej poradni wykonywany. W związku z tym pozostały limit jest dla dyspozycji pacjentów następowo razowych. Nie oczekujemy, że w ramach, przynajmniej na dzień dzisiejszy na razie umawiamy tylko pierwszorazowe wizyty w określonym zakresie dla danego świadczeniodawcy. Umawiamy tylko te wizyty pierwszorazowe. Natomiast pozostała pula zostaje w gestie oczywiście danego świadczeniodawcy i on dalej dba już o następowe wizyty. Jednocześnie też zmierzamy w pracach w tej chwili Departamentu Analiz i Strategii do tego, żeby ta pierwszorazowa wizyta była wizytą jak najbardziej wyposażoną, w jak największą dostępność do badań dodatkowych po to, żeby można było na tej pierwszej wizycie pacjenta dokładnie zdiagnozować, żeby potem nie mnożyć tych wizyt następczych, wizyt kolejnych pacjentów, pacjenta w danym podmiocie po to, żeby na pierwszej wizycie zrobić badania, na drugiej móc już wdrożyć stosowne leczenie i nie mnożyć wizyt w kolejnych miesiącach czy kwartałach. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję Panie Ministrze.

---