Paulina Hennig-Kloska: Apel o zmianę mechanizmu cen energii
Paulina Hennig-Kloska mówiła o kryzysie energetycznym i wezwała do zmiany systemu kształtowania cen energii. Poparła apel i postulowała odejście od ceny krańcowej, reformę ETS oraz opodatkowanie nadmiarowych zysków.
Kryzys energetyczny nie trwa od czasu wojny — to zjawisko trwające od wielu lat z powodu zacofania w transformacji energetycznej. Wojna nasiliła problemy, ale podstawą są zaległości w modernizacji, które trzeba nadrobić szybciej niż dotychczas.
Węgiel jest opisany jako koło ratunkowe potrzebne tymczasowo do czasu nadrobienia zaległości w transformacji. Mówczyni podkreśla konieczność zapewnienia Polakom zdrowej, czystej energii, która nie będzie zagrażać zdrowiu.
Zwrócono uwagę na nieuzasadniony ekonomicznie wzrost cen energii na rynku hurtowym, który przekłada się na taryfy szkół, szpitali i biznesu. Postulowano odejście od ceny krańcowej jako jednego ze sposobów rozwiązania problemu oraz ostrzeżono przed możliwością wtórnego szczytu inflacyjnego na początku przyszłego roku.
Wprowadzenie praw do emisji CO2 na giełdę oceniono jako błąd — ETS porównano do podatku, który powinien być przewidywalny, a nie przedmiotem gry rynkowej. Podkreślono, że pieniądze z ETS-u rząd "przepala", i wskazano brak w ustawie opodatkowania nadmiarowych zysków; Polska 2050 zgłaszała te rozwiązania wcześniej i zapowiedziała poparcie apelu.
Ocena kryzysu energetycznego
Kryzys energetyczny nie trwa od czasu wojny — to zjawisko trwające od wielu lat z powodu zacofania w transformacji energetycznej. Wojna nasiliła problemy, ale podstawą są zaległości w modernizacji, które trzeba nadrobić szybciej niż dotychczas.
Rola węgla i potrzeba czystej energii
Węgiel jest opisany jako koło ratunkowe potrzebne tymczasowo do czasu nadrobienia zaległości w transformacji. Mówczyni podkreśla konieczność zapewnienia Polakom zdrowej, czystej energii, która nie będzie zagrażać zdrowiu.
Problemy rynku hurtowego i ryzyko inflacji
Zwrócono uwagę na nieuzasadniony ekonomicznie wzrost cen energii na rynku hurtowym, który przekłada się na taryfy szkół, szpitali i biznesu. Postulowano odejście od ceny krańcowej jako jednego ze sposobów rozwiązania problemu oraz ostrzeżono przed możliwością wtórnego szczytu inflacyjnego na początku przyszłego roku.
Krytyka ETS i postulat opodatkowania nadmiarowych zysków
Wprowadzenie praw do emisji CO2 na giełdę oceniono jako błąd — ETS porównano do podatku, który powinien być przewidywalny, a nie przedmiotem gry rynkowej. Podkreślono, że pieniądze z ETS-u rząd "przepala", i wskazano brak w ustawie opodatkowania nadmiarowych zysków; Polska 2050 zgłaszała te rozwiązania wcześniej i zapowiedziała poparcie apelu.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Paulina Hennig-Kloska krytykuje projekt ustawy o edukacji seksualnej
Paulina Hennig-Kloska: Dyskryminacja pracowników administracji?
Paulina Hennig-Kloska: Ostrzeżenie przed recesją przez ceny energii
Paulina Hennig-Kloska o PSD-2 i ochronie danych klientów
Paulina Hennig-Kloska: nie AMNESTIA! nie ABOLICJA! ABDYKACJA waszego rządu jest potrzebna!
Paulina Hennig-Kloska krytykuje utajnienie listy beneficjentów
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Katarzyna Lubnauer
Katarzyna Lubnauer pyta, czy stanowisko z 2006 r. zamyka sprawę reparacji
Mirosław Suchoń
Mirosław Suchoń domaga się rozliczeń Poczty Polskiej
Zdzisław Wolski
Zdzisław Wolski pyta o umowy PGNiG z Norwegią
PSL
Mieczysław Kasprzak: Apel o wsparcie węgla dla gospodarstw
Tadeusz Tomaszewski
Tadeusz Tomaszewski pytał o paczkomaty i płace w Poczcie
Jan Szopiński
Jan Szopiński: Krytyka świadectw energetycznych i ich kosztów
Artykuły
Transkrypcja
Panie marszałku, panie ministrze, panie i panowie posłowie, powiedzmy sobie szczerze, kryzys energetyczny nie trwa od czasów wojny. Ja dobrze pamiętam, jak w 2018 roku zjeżdżaliśmy tutaj do Sejmu na nadzwyczajne posiedzenie, by przyjąć regulacje, które uchronią gospodarstwa domowe w Polsce przed 40% wzrostami cen energii. Kryzys energetyczny w Polsce nabrał na sile z powodu wojny, ale trwa od wielu lat, bo od wielu lat mamy zacofanie w transformacji energetycznej i dopóki nie nadrobimy tego straconego czasu, dobrze nie będzie. Węgiel? Tak, to koło ratunkowe, którego potrzebujemy do czasu nadrobienia zaległości. Polakom trzeba zapewnić zdrową, czystą energię, która nie będzie przeprawiała nas o zawał i udar. I to musimy dzisiaj, to jest zadanie domowe, które musimy odrabiać dużo szybciej niż było to założone dotychczas. Tak, od wielu tygodni obserwujemy nieuzasadniony ekonomicznie wzrost cen energii na rynku hurtowym, które w sposób bezpośredni rzutują na ceny energii, które otrzymują dzisiaj szkoły, szpitale, biznes w swoich taryfach. Z tym wzrostem trzeba coś zrobić i odejście, bo system jako tako, kalkulacji energii przyjęty w Unii Europejskiej w czasach wojny się po prostu nie sprawdza. Odejście od chociażby ceny krańcowej jest jednym z sposobów rozwiązania tego problemu. To, co dzieje dzisiaj się na rynku energii, może wywołać w Polsce na początku przyszłego roku wtórny szczyt inflacyjny. I to jest ostatni moment, by ten problem rozwiązać i by się z nim zmierzyć. ETS. Wprowadzenie praw do emisji CO2 na giełdę było błędem. ETS jest pewnego rodzaju podatkiem. Podatki muszą być pewne i przewidywalne, a nie być przedmiotem gry rynkowej. Mówimy to też od dawna. Niestety pieniądze z ETS-u rząd przepala. To też jest prawda. System kształtowania cen na rynku energii musi się zmienić. Potrzebujemy obniżenia także cen dla gospodarki w zakresie marszy. I to uspokoi sytuację, ale również w obszarze paliw. Opodatkowanie nadmiarowych zysków. To jest rzecz, której w tej ustawie brakuje. A rzecz, która leży totalnie po stronie rządu. Mówiliśmy o tym jako Polska 2050 chyba z miesiąc temu. To jest rzecz, która może doprowadzić też do samoograniczania się spółek energetycznych. I to jest inicjatywa, którą rząd powinien podjąć dawno temu. Myśmy o problemie, o którym dziś mówimy, mówili na konferencji miesiąc temu. Pokazywaliśmy rozwiązania, które tutaj w Polsce mogliśmy przyjąć samodzielnie w kompetencji Parlamentu Krajowego. Ale oczywiście te rozwiązania przyjęte w apelu są spójne z tym, o czym mówimy od wielu tygodni. W związku z czym Polska 2050 ten apel poprze. Dziękuję. Bardzo dziękuję. Dziękuję.