Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Patryk Jaki krytykuje Okrągły Stół jako 'ordynarne lądowanie PRL'

Patryk Jaki krytykuje Okrągły Stół jako 'ordynarne lądowanie PRL'

Patryk Jaki w wystąpieniu z 12 marca 2014 r. ostro skrytykował porozumienie przy Okrągłym Stole, nazywając je źródłem bezkarności aparatu PRL i rabunkowej prywatyzacji. Zadeklarował ponowne zgłoszenie poprawki do uchwały, wskazując na społeczne i gospodarcze konsekwencje tego porozumienia.

Najważniejsze tezy


Patryk Jaki porównał porozumienie do „drugiej Magdalenki” i przypomniał, że Jaruzelski i Kiszczak przewidzieli trzy scenariusze końca systemu PRL - enerdowski, rumuński i polski - z „uwłaszczeniem nomenklatury”. Twierdził, że celem było utrzymanie władzy przez aparat PRL, a nie prawdziwe rozliczenie przeszłości.

Emerytury i wymiar sprawiedliwości


W swoim wystąpieniu wskazywał na wysoki poziom emerytur dla byłych funkcjonariuszy PRL, wymieniając liczby przytoczone w mowie i krytykując fakt, że oprawcy otrzymują świadczenia znacznie wyższe niż ofiary. Podniósł też problem przeszczepienia sędziów z PRL do nowego systemu i konieczność odwoływania się do instytucji międzynarodowych.

Pamięć i nierozliczone zbrodnie


Jaki zwracał uwagę na symboliczne skutki porozumienia - pochówki z honorami dla niektórych funkcjonariuszy i brak miejsc pamięci dla takich postaci jak Witold Pilecki czy żołnierze wyklęci. Przytoczył też konkretne przypadki, mówiąc o braciach Kowalczykach i nierównym traktowaniu ofiar.

Konsekwencje społeczne i proponowana poprawka


Mówca podkreślił, że obrady Okrągłego Stołu przyczyniły się do rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównania krzywd, braku dekomunizacji oraz do wykluczenia społecznego, bezrobocia, obóztwa i emigracji zarobkowej. Zapowiedział ponowne zgłoszenie poprawki do uchwały, która ma odzwierciedlać te zarzuty.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziękuję bardzo. Panie Marszałku, Wysoka Izbo, cóż za zgoda dzisiaj w Wysokim Sejmie, cóż za sojusze, cóż za sojusze można by było powiedzieć. Jak na to patrzę, to można by było powiedzieć druga Magdalenka. Tylko polacie Wam jeszcze wszystkim troszeczkę wódeczki i można by było na nowo podzielić Polskę. Panie Marszałku, ja wiem, że ta prawda może i w oczy kole, może i nie jest wygodna dla wszystkich, którzy tutaj siedzicie, ale tak się o to składa, że tylko przedstawiciele dzisiejszej Solidarnej Polski nie siedzieli przy okrągłym stole i nie dzielili wtedy tej władzy. I powiem tak, że wcale się nie dziwię, że Sojusz Lewicy Demokratycznej był autorem tej uchwały, bo to był Wasz największy sukces. To prawda. Porozmawiajmy o faktach. Chcecie rozmawiać o faktach? Proszę bardzo. W 1988 i w 1989 roku Jaruzelski i Kiszczak wiedzieli, że nie utrzymają już władzy. Wiedzieli, że Moskwa nie przyjdzie im z pomocą. I w związku z tym były tylko trzy możliwości, trzy scenariusze wydarzeń, które zresztą bardzo dobrze przewidzieli. To znaczy był scenariusz enerdowski, gdzie władze ówczesnego komunistycznego systemu zostały odsunięte na margines społeczny. Był wariant rumuński, gdzie wisiały na szubienicy i był wariant polski, gdzie kończyły willi z basenem. Uwłaszczenie nomenklatury. To jest właśnie to, co wydarzyło się przy okrągłym stole. Dzisiaj jesteście dumni z tego porozumienia, które zostało zawarte 25 lat temu? Tak? Proszę bardzo. To czy dumni jesteście z tego, że zbrodniarze PRL, ludzie, którzy wysyłali czołgi i strzelali do własnego narodu, dzisiaj otrzymują gigantyczne emerytury? Ponad 50 tysięcy osób z byłego aparatu PRL otrzymuje dzisiaj emerytury. Ponad 5,5 tysiąca. Oprawcy otrzymują tak wysokie emerytury, a ich ofiary ile? Zazwyczaj tysiąc złotych i ledwo co wiążą koniec z końcem. Jesteście dumni z okrągłego stołu? A czy jesteście dumni z tego, że morderca księdza Popiełuszki otrzymuje dzisiaj emeryturę ile? 4,5 tysiąca złotych. Dumni jesteście z tego porozumienia? A czy dumni jesteście z wymiaru sprawiedliwości? Gdzie zwyczajowo polscy obywatele muszą dzisiaj prosić o pomoc w Strasburgu, ponieważ byli funkcjonariusze PRL, byli sędziowie z PRL-u, przeszli niezweryfikowani do nowego systemu i dzisiaj dalej wydają wyroki w imieniu Rzeczpospolitej. Czy dumni jesteście tego, że przywódcy junty wojskowej mieszkają w gigantycznych villach? Samozwańcze junty wojskowe mieszkają w gigantycznych villach? Czy dumni jesteście z tego, że pierwsze wolne wybory właśnie w wyniku waszego porozumienia przy okrągłym stole szybciej odbyły się w Rumunii i w Bułgarii niż w Polsce? Czy z tego jesteście dumni? O tym już zapominacie dzisiaj mówiąc o okrągłym stole. Czy dumni jesteście również z tego, że wojskowi, którzy byli na usługach Moskwy są dzisiaj chowani z wojskowymi honorami? Są dzisiaj chowani w Alei Zasłużonych. A osoby takie, jak Witold Pilecki, jak inni żołnierze wyklęci, do dzisiaj nie mają miejsca, gdzie można by było postawić im symboliczne znicze i zapalić znicze, gdzie rodziny mogą przyjść i się pomodlić za nich. Czy jesteście z tego wszystkiego dumni? Czy dumni jesteście? Wiele historii mogę podać. Mogę podać moją historię z Opola. Sędziowie, którzy wskazywali braci Kowalczyków na śmierć, do dzisiaj żyją tak z Lexusami, z samochodami w gigantycznych willach, a bracia Kowalczykowie ledwo co wiążą koniec z końcem. To jest właśnie efekt waszego porozumienia przy okrągłym stole, którego dzisiaj tak zaciekle przy wysokiej izbie bronicie i w ogóle się temu nie dziwię. Okrągły stół to jeszcze rabunkowa prywatyzacja. To tysiące ludzi, którzy wylądowali na bruku. I wy dzisiaj chcecie, żebyśmy w wysokiej izbie powiedzieli tak, brawo. To była fantastyczna decyzja. Musimy sobie dzisiaj powiedzieć wprost. Jaruzelski i cała jego ekipa usiedli do okrągłego stołu nie po to, aby się władzą dzielić, ale po to, aby władzę utrzymać. Okrągły stół to było nic innego jak ordynarne, ordynarne lądowanie na cztery łapy całego aparatu PRL. A wy dzisiaj chcecie powiedzieć nam, że mamy zorganizować je w związku z tym po raz kolejny picie sobie z dzióbków, tak jak w Magdalence i po raz kolejny mamy bić brawa. No nie, na to zgody nie będzie. I w związku z tym po raz kolejny ponawiamy poprawkę do uchwały, która będzie brzmiała w sposób następujący. Obrady okrągłego stołu przyczyniły się do rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównania krzywd dla ich ofiar oraz braku dekomunizacji i ilustracji. Doprowadziły do wykluczenia społecznego, bezrobocia, obóztwa, emigracji zarobkowej i wielu milionów Polaków oraz spowodowały inne problemy społeczne i gospodarcze, które trwają do dziś. Dziękuję bardzo. Dziękuję.