Włodzimierz Czarzasty: Polska i Niemcy muszą współpracować
Włodzimierz Czarzasty podsumowuje wizytę w Niemczech i wskazuje na potrzebę nowego otwarcia w stosunkach polsko‑niemieckich oraz wzmocnienia współpracy bezpieczeństwa.
Marszałek zapowiada organizację spotkania szefów parlamentów Trójkąta Weimarskiego w Polsce z okazji 35. rocznicy oraz paralelne debaty w parlamentach na temat znaczenia traktatu polsko‑niemieckiego i kierunków przyszłej współpracy.
przyspieszenie budowy pomnika upamiętniającego ofiary z ziem polskich, inicjatywę domu polsko‑niemieckiego w Berlinie, planowaną umowę wojskową oraz propozycję powołania zgromadzenia parlamentarnego polsko‑niemieckiego.
Wypowiedź z 13-01-2026 r.
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/wlodzimierz-czarzasty
Marszałek zapowiada organizację spotkania szefów parlamentów Trójkąta Weimarskiego w Polsce z okazji 35. rocznicy oraz paralelne debaty w parlamentach na temat znaczenia traktatu polsko‑niemieckiego i kierunków przyszłej współpracy.
W wystąpieniu poruszono też kwestie praktyczne:
przyspieszenie budowy pomnika upamiętniającego ofiary z ziem polskich, inicjatywę domu polsko‑niemieckiego w Berlinie, planowaną umowę wojskową oraz propozycję powołania zgromadzenia parlamentarnego polsko‑niemieckiego.
Wypowiedź z 13-01-2026 r.
Włodzimierz Czarzasty - Konferencja prasowa
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/wlodzimierz-czarzasty
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Włodzimierz Czarzasty: Wiedza i odpowiedzialność zamiast prostych obietnic
Włodzimierz Czarzasty składa życzenia górnikom z okazji Barbórki
Czarzasty o sprawie Ziobry: emocje mam w tej sprawie, ale ZDECYDUJE SĄD!
Włodzimierz Czarzasty - NATO to nasza siła, nie nowe ciała
Włodzimierz Czarzasty broni samorządów przed centralizacją
Włodzimierz Czarzasty o zeroemisyjnej Polsce i fotowoltaice
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Senat RP
Senat: Oświadczenie marszałek Senatu i przewodniczącego Senatu Rumunii
Adam Szłapka
Adam Szłapka: 'Lepiej nie kłamać' o dezinformacji i Ziobrze
Roman Giertych
Roman Giertych: zakaz mediów społecznościowych dla dzieci do 15 lat
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Sojusz z Wielką Brytanią i alarm o praworządności
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Polska przy białoruskiej opozycji - tradycja i nadzieja
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski: Właściciel Aquinos porzucił pracowników
Artykuły
Transkrypcja
Powiem szczerze, jestem z tej wizyty bardzo zadowolony. Ona jest w kilku wymiarach. Wymiar pierwszy. Znaczy, pytanie jest najpierw, dlaczego to jest moja pierwsza wizyta tutaj w Niemczech? Dlatego, że uważam, że stosunki polsko-niemieckie wymagają ewidentnie nowego otwarcia. Dlatego, że uważam, że bezpieczeństwo Polski nie jest możliwe bez bezpieczeństwa Niemiec, a bezpieczeństwo Niemiec nie jest możliwe bez bezpieczeństwa Polski. Tak po prostu uważam. Uważam, że ważną rzeczą jest przyszłość Trójkąta Weimarskiego. I to jest pierwsza rzecz, z którą przyjechałem. Chciałem namówić naszych partnerów z Niemiec do tego, aby w związku z 35-leciem Trójkąta Weimarskiego, a na poziomie szefów parlamentu ostatni raz było spotkanie w 2016 roku, żeby w związku z 35-leciem nastąpiło to spotkanie w Polsce. I z przyjemnością mogę poinformować, będzie w Polsce spotkanie szefów parlamentu francuskiego, niemieckiego, dwóch szefowych i mojego parlamentu polskiego w związku z 35-leciem Trójkąta Weimarskiego. To ważne, dlatego że te trzy kraje mają bardzo duży wpływ na to, co się dzieje w Unii Europejskiej i w Europie, szczególnie w tej sytuacji politycznej. Dobra informacja, dzisiaj szefowa parlamentu niemieckiego poinformowała, że jest po konsultacji z szefową parlamentu francuskiego, która też wyraziła na to zgodę, ale udał się w najbliższym czasie również do Francji, żeby tą sprawę dodać. To dobrze, że jeżeli chodzi o Polskę, ta sprawa została moim zdaniem załatwiona. To jest pierwsza sprawa. Sprawa druga. Mamy 35-lecie w tej chwili podpisania traktatu polsko-niemieckiego, również w Polsce. Zostały zrobione następujące ustalenia. Po pierwsze, w parlamentach niemieckim i polskim równolegle będziemy proponowali przeprowadzenie dyskusji na temat tego, co podpisania tego traktatu dało Polsce i Niemcom. Oraz po drugie, co może dać w przyszłości i jak ułożyć te kontakty i otworzyć te kontakty i zrobić otwarcie w kontaktach polsko-niemieckich. No bo, proszę Państwa, Polska podpisywała przecież ten traktat 35 lat temu, a więc nie była ani w Unii Europejskiej, ani nie była w NATO. Więc realia się naprawdę poważnie zmieniły i będziemy chcieli odbyć taką dyskusję. Mało tego, będziemy dążyli do tego, żeby dwa parlamenty podjęły wspólną uchwałę w tej sprawie bądź wydano świadczenia jako marszałkowie sejmów jednego parlamentu i drugiego parlamentu. To jest sprawa następna. Sprawa następna to jest kwestia budowy pomnika, który dzisiaj składaliśmy kwiaty, pomnika, który będzie upamiętniał tragedię, która się zdarzyła na ziemiach polskich, upamiętniał śmierć siedmiu milionów Polek i Polaków. Wszystkie te procedury zostaną przyspieszone i idą w porządku, ale mało tego, że ten pomnik powstanie. Rozmawialiśmy również na temat domu polsko-niemieckiego. Jest uchwała Parlamentu Niemieckiego z 3 grudnia 2025 roku o tym, że na terenie Berlina zostanie takie miejsce znalezione i że zacznie funkcjonować. Daliśmy bardzo mocny impuls, że jest to dla nas ważne i że ta sprawa dla nas również ma taki wymiar bardzo symboliczny. No bo ma i to jest jakby duża sprawa, żeby to się zdarzyło. Bardzo dobra rozmowa z panem prezydentem Stadtmayerem. Naprawdę dobra rozmowa. Taka pełna przyjaźni, rozsądku i takiej rozmowy o przyszłości współpracy. Ja wierzę w współpracę polsko-niemiecką. Ja wiem, to co robię, to robię wbrew wszystkim tym środowiskom, którzy by chciały, aby tej współpracy nie było. Nie można ulegać propagandzie bardzo radykalnej, prawicowej i operować ciągle stereotypami, że Niemiec jest zły albo ktoś jest dobry. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Sytuacja międzynarodowa naszego kraju daje bezpieczeństwo Polsce wtedy, kiedy Polska blisko współpracuje z Niemcami i blisko współpracuje z Francją i w ogóle w ramach całej Unii Europejskiej, oczywiście nie zapominając o naszym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Bardzo ciekawe spotkanie z ministrem Pistoriusem, dlatego że Władysław Kosiniak-Kamysz prowadzi w tej chwili rozmowę już od dłuższego czasu na temat podpisania umowy o współpracy wojskowej. Ta umowa jest planowana i w tej sprawie również przyjechałem i podpisany tej umowy w tym roku. To, co jest ciekawe, o tej umowie nie będę opowiadał szerzej, natomiast to, co jest ciekawe, to ta umowa ma taką klauzulę podobną trochę do artykułu piątego latowskiego, czyli zobowiązuje kraje Polskę i Niemcy do wzajemnej bardzo bliskiej współpracy i reakcji w momencie, pomimo tej umowy, która jest w ramach NATO podpisana, do wzajemnej współpracy i pomocy sobie i interwencji w momencie, gdyby któryś z krajów został zaatakowany. No to proszę państwa ta sprawa następna. Teraz tak. Wniosłem sprawę związaną z powołaniem zgromadzenia parlamentarnego polsko-niemieckiego, bo mamy w tej chwili grupę współpracy, której szefuje jeden z polityków polskiego parlamentu, ale Niemcy mają w tej chwili z Francją podpisaną umowę i powołane zgromadzenie parlamentarne, jest niemiecko-francuskie. Chciałbym, żeby było też takie zgromadzenie polsko-niemieckie i w tej sprawie odbyliśmy pierwsze rozmowy. Rozmowy zostały przyjęte ze zrozumienia. Nie jestem za wyrywny z określeniem skutku ostatecznego, ale one idą w dobrym kierunku. W tej chwili przecież każdy z nas musi po pierwsze poinformować parlament o wynikach tych rozmów, jeden parlament i drugi, a po drugie po prostu przewidzieć dalsze skutki, ale ta sprawa została podniesiona. Podniosłem również sprawę zadośćuczynienia w stosunku do 55 tys. ludzi, którzy żyją i którzy są ofiarami II wojny światowej. Podniosłem ją bardzo konsekwentnie, zarówno na wizycie i na rozmowie z panem prezydentem, jak i z szefową parlamentu, jak i z ministrem Pistoriusem. Minister Pistorius jest zresztą mi szczególnie bliski, dlatego że jest socjdemokratą i współpraca między Nową Lewicą a SPD jest bardzo bliska. Myślę, że w tych sprawach związanych z zadośćuczynieniem, jedni mówią tak, drudzy mówią reparacjami, trzeba prowadzić bez przerwy rozmowę ze wszystkich stron politycznych i myślę, że te rozmowy powinny być racjonalne w trzech wymiarach. Po pierwsze w wymiarach zadośćuczynienia ludziom, którzy żyją i tutaj jednoznaczne jest bardzo stanowisko. Po drugie w warstwie symbolicznej i tu jest kwestia tego pomnika. Zresztą widzieliście dzisiaj państwo w jakim jest miejscu, bardzo dobrym, właściwie nie ma lepszego miejsca w tej chwili w Berlinie, jak i domu polsko-niemieckiego. No i w trzecim wymiarze to jest wymiar budowania infrastruktury wspólnie z Niemcami i inwestowania w bezpieczeństwo narodu polskiego i narodu niemieckiego i budowania wszystkich rzeczy związanych z infrastrukturą dotyczącą obrony narodowej. I taką rozmowę zawiedzą oczywiście Ministerstwo Obrony Narodowej. Taką rozmowę odbyłem szczególnie w tym wymiarze wojskowym z ministrem Pistoriusem. To niezła robota, chciałem wam powiedzieć. Jestem zadowolony z tej wizyty.
---
---