Karol Nawrocki: Polska przy białoruskiej opozycji - tradycja i nadzieja
Prezydent Karol Nawrocki przemawia podczas tradycyjnego spotkania w Bielbederze, na którym podkreślił historyczne więzi Polski i narodu białoruskiego oraz znaczenie wolności i suwerenności.
W przemówieniu przypomniano wspólne rozdziały historii, symbole oporu i rolę solidarności wobec więźniów politycznych. Prezydent zapewnił o stałym wsparciu Polski dla dążeń niepodległościowych Białorusinów.
Wystąpienie akcentuje nadzieję na przyszłość opartą na relacjach dwóch suwerennych państw oraz potrzebę kontynuowania tradycji spotkań jako wyrazu politycznego i moralnego wsparcia.
Wypowiedź z 13-01-2026 r.
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/karol-nawrocki
W przemówieniu przypomniano wspólne rozdziały historii, symbole oporu i rolę solidarności wobec więźniów politycznych. Prezydent zapewnił o stałym wsparciu Polski dla dążeń niepodległościowych Białorusinów.
Wystąpienie akcentuje nadzieję na przyszłość opartą na relacjach dwóch suwerennych państw oraz potrzebę kontynuowania tradycji spotkań jako wyrazu politycznego i moralnego wsparcia.
Wypowiedź z 13-01-2026 r.
Karol Nawrocki - Konferencja prasowa
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/karol-nawrocki
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Karol Nawrocki: lider sondażu, 'urlop' z wyborcami i plan dla zdrowia
Karol Nawrocki krytykuje Trzaskowskiego i obiecuje CPK
Karol Nawrocki wzywa do debaty: 'Idę po ciebie, Trzaskowski'
Karol Nawrocki: Będzie strażnikiem polskiej suwerenności
Karol Nawrocki zapowiada wypowiedzenie paktu migracyjnego
Karol Nawrocki o powodzi, chaosie w sądach i wyborach
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Roman Giertych
Roman Giertych: zakaz mediów społecznościowych dla dzieci do 15 lat
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski: Właściciel Aquinos porzucił pracowników
Senat RP
Senat: Oświadczenie marszałek Senatu i przewodniczącego Senatu Rumunii
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński: Port Haller szansą dla polskiej gospodarki morskiej
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz Czarzasty: Polska i Niemcy muszą współpracować
Adam Szłapka
Adam Szłapka: 'Lepiej nie kłamać' o dezinformacji i Ziobrze
Artykuły
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Artykuł
Weto Nawrockiego wobec SAFE wywołuje polityczną burzę w Woronicza 17
Artykuł
Weto prezydenta wobec SAFE i spór o Trybunał - gorąca debata w Radiu ZET
Artykuł
Tusk: w wojnie o SAFE opadły wszystkie maski
Transkrypcja
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Karol Nawrocki. Szanowne Gospodarstwo, Prezydent Republiki Polska, Karol Nawrocki. Oklaski. Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Pani Przewodnicząca Zjednoczonego Kabinetu Przejściowego. Witamy serdecznie w Bielbederze na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ze społecznością białoruską. To już piąte spotkanie, którego gospodarzem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo proszę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Karola Nawrockiego o zabranie głosu. Słowa maja Prezydent Karol Nawrocki. Oklaski. Szanowna Pani Liderka Opozycji Demokratycznej na Białorusi, Drodzy Państwo Przedstawiciele Mniejszości Narodowej, Drodzy Więźniowie, Drodzy Goście Rezydencji Prezydenckiej w Bielbederze. Drodzy Państwo, Rzeczpospolita, nasza wspólnota narodowa jest zbudowana wokół symboliki korony, którą tysiąc lat temu przyjął nasz wielki król Bolesław Chrobry. A ta korona znaczy tyle, co wolność, suwerenność i niepodległość. Do niej wracała i pierwsza, i druga, i wraca, jak widzicie Państwo, trzecia Rzeczpospolita, bo w tej koronie zamknięty jest znak szacunku do wolności i suwerenności narodów. Z Wolnym Narodem Białoruskim tworzyliśmy I Rzeczpospolitą, budowaliśmy odpowiedzialność za II Rzeczpospolitą. Przedstawiciele narodu białoruskiego bili się w polskich powstaniach, a symbolem tego do dnia dzisiejszego dla nas, dla Polaków i dla Was, dla Białorusinów pozostaje bohater powstania styczniowego Konstanty Kalinowski. Razem z Białoruskim Narodem wzmachaliśmy się za I Rzeczpospolitą i za II, a tak samo razem z Białoruskim Narodem wzmachali się o powstanie z symbolem, jakiego zjawiaje się Kalinowski. Biliśmy się z sowiecką Rosją w roku 1920, a generał Bułak-Bałachowicz do dnia dzisiejszego pozostaje częścią historii Polski, częścią historii narodu białoruskiego. Ten sam generał, który w roku 1939 wspólnie z innymi Białorusinami, którzy patrzyli na II Rzeczpospolitą jako na swoje państwo, bronili tejże Rzeczpospolitej przed najazdem i sowieckim, i niemieckim. Po roku 1945 także Polska nie odzyskała swojej niepodległości, stając się w istocie sowiecką kolonią, a bohaterowie polskiej wolności siedzieli w więzieniach, jak tutaj niedaleko przy ulicy Rakowieckiej, ginęli na ulicach polskich miast, ginęli w lasach. Na ulice miast zdominowanej przez Sowietów Polski wychodzili robotnicy, też pragnący wolności i byli zabijani jeszcze w latach 80. XX wieku. I takim czynem w roku 1945 Polska tak samo nie otrzymała swojej niezależności i stała się kolonią Rosji, ale razem z ludźmi, jakie wyszli na ulicy, zmagali się za niezależność i swobodę na ulicy i później polityczne wiaźnie, jakie siedzieli na ulicy Rakowieckiej i wychodzili tak samo razem z robotnikami u lat 80., jakie wtedy jeszcze pomierali za wolność i swobodę w Polsce. Mówię to wszystko po to, żeby jeszcze raz przypomnieć, że Polacy to wspólnota narodowa, która w sposób szczególny uszanowała wolność, niepodległość i suwerenność. A chcemy traktować siebie samych tak samo jak naszych przyjaciół, bo jesteśmy chrześcijanami w zasadniczej części w państwie polskim. Dlatego z tego miejsca, jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej chciałem podziękować wszystkim wolnym Białorusinom, że jesteście na swojej trudnej, wymagającej tak wielu poświęceń, dla wielu z państwa poświęcenia przebywania w więzieniu reżimu Łukaszenki, ale jesteście na swojej długiej drodze do niepodległości i suwerenności i w tej drodze Polska was nigdy nie zostawi. My Polacy... My Polacy z wielkim szacunkiem stawiamy się do wolności, suwerenności i niezależności i temu ja rady witać was, naszych białoruskich siobrów, tak samo chrześcijan, temu, że Polska w większości jest chrześcijańską krainą i tak samo ja bym chciał przywitać was, naszych politycznych więźniów. Mam świadomość, że ta piękna tradycja spotkań prezydenta Polski z mniejszością białoruską, drodzy państwo, jest ważna dla naszej dzisiejszej sytuacji społecznej i politycznej, dla teraźniejszości, ale jest także bardzo ważna dla naszej przyszłości. Ja jako historyk z zawodu głęboko wierzę, że w kolejnych latach, a być może w kolejnych dekadach ciężko mi przewidzieć oczywiście przyszłość, ale wierzę, że właśnie za sprawą tych spotkań prezydenta Polski z mniejszością białoruską, z liderami białoruskiej opozycji, ale także z więźniami idziemy w kierunku, drodzy państwo, którego wszyscy pragniemy, a więc relacji dwóch niepodległych, suwerennych, niezależnych państw Polski i Białorusi dla dobra wspólnego i naszych relacji i po prostu dla lepszego świata. Więc patrzę na nasze spotkania jako na potrzebę codzienności, teraźniejszości, wyraźnego sygnału, po której stronie stoi prezydent Polski, ale także z wielką nadzieją na suwerenną i niepodległą Białorusi. Ja radę tak samo, że te spotkania stają się tradycyjne i ja wierzę, że one są bardzo ważne dla naszych przeszłych, a tak samo dla naszej przyszłości. I ja, historyk, wierzę, że to jest naprawdę ważne dla stosunków pomiędzy Polską i Białorusią, dziś, teraz i w przyszłości. Patrzę też na pana wiceministra Zajączkowskiego, na przedstawiciela rządu polskiego. Chcę też z tego miejsca państwa zapewnić, że w Polsce istnieje konsensus, kompromis w odniesieniu do stosunku Polaków, prezydenta Polski i polskiego rządu do niepodległościowych i suwerennych aspiracji Białorusinów, czego dzisiejsza obecność pana ministra jest najlepszym, drodzy państwo, wyrazem. Zapewniam też, że w kwestii więźniów politycznych reżimu Łukaszenki na arenie międzynarodowej i dyplomatycznej ubiegałem się, drodzy państwo, w swoich rozmowach wspólnie z ministrem Przydaczem o uwolnienie więźniów. Symbolem pewnym pozostaje Andrzej Poczobut, którego miałem wielką satysfakcję i zaszczyt wprawdzie zaocznie odznaczyć najważniejszym państwowym odznaczeniem, orderem Orła Białego. Ale niech to będzie symbol, drodzy państwo, że wolna, niepodległa, suwerenna Polska i jej prezydent nigdy nie zapomni o Polakach, którzy przebywają w białoruskich więzieniach. I osobliwe ważne też, że my razem z wiceministrem Zajęczkowskim znachodzimy się tutaj w tej sali i ja bym chciał podkreślić tak samo, że ja starałem się, aby polityczne więźnie tak samo byli wyzwolene i symbolem tej braćby zjawiaje się Andrzej Poczobut,
---
---