Waldemar Żurek: Przywrócenie praworządności jest w toku
Waldemar Żurek wspomina Marsz Tysiąca Tóg sprzed sześciu lat - pierwsze masowe wyjście polskich prawników w obronie bezstronnego sądu. Przypomina, że razem z nimi szli sędziowie i prawnicy z innych krajów oraz obywatele.
Podkreśla, że realizacja postulatów z tamtego marszu trwa i że celem jest ustanowienie tej rocznicy dniem niezawisłości sędziowskiej. Apeluje o pamięć i konsekwentne działania na rzecz praworządności.
Zwraca uwagę na to, że wymiar sprawiedliwości istnieje dla obywatela - prawnicy i sądy działają w jego interesie. Kończy słowami pozdrowienia i zachęty do trwania przy wartościach konstytucyjnych.
Podkreśla, że realizacja postulatów z tamtego marszu trwa i że celem jest ustanowienie tej rocznicy dniem niezawisłości sędziowskiej. Apeluje o pamięć i konsekwentne działania na rzecz praworządności.
Zwraca uwagę na to, że wymiar sprawiedliwości istnieje dla obywatela - prawnicy i sądy działają w jego interesie. Kończy słowami pozdrowienia i zachęty do trwania przy wartościach konstytucyjnych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Waldemar Żurek o wniosku o uchylenie immunitetu byłego ministra
Waldemar Żurek wzywa do reformy prawa rodzinnego
Waldemar Żurek: Prezydent zawetował uproszczenie rozwodów
Waldemar Żurek: będę kierował sprawy tam, gdzie powinny trafić
Waldemar Żurek: Koniec skargi nadzwyczajnej, pewność prawa
Waldemar Żurek - Domniemanie niewinności, neosędziowie i chaos w sądach
Artykuły
Artykuł
Dworczyk: prokuratura skierowała akt oskarżenia. Co mu zarzuca?
Artykuł
Nawrocki zawetował nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Krytyka Żurka
Artykuł
Nawrocki wetuje SAFE - Kaczyński chwali, rządzący atakują
Artykuł
Prywatna skrzynka a sprawy państwa - Żurek o akcie oskarżenia wobec Dworczyka
Artykuł
Afera Epsteina: Prokuratura wszczęła śledztwo w polskim wątku
Transkrypcja
Moi drodzy, sześć lat temu szedłem w Marszu Tysiąca Tóg. To pierwszy raz taka sytuacja, kiedy polscy prawnicy ubrali togi i wyszli na ulicę, po to, by bronić praw obywatela do bezstronnego, niezawisłego sądu. To było dla nas ogromne przeżycie. Jeszcze większym przeżyciem było to, że szli z nami sędziowie z różnych części Europy. Dołączyli do nas adwokaci, radcy prawy, prokuratorzy. Ale najważniejsze było to, że w tym ogromnym marszu udział brali także obywatele. Dopingowali nas do walki o praworządność. Przywrócenie praworządności jest w toku. Realizujemy wszystkie te postulaty, które wtedy były wygłaszane na tym marszu. Zależy nam, żeby ten dzień, rocznica tego marszu, stała się dniem niezawisłości sędziowskiej. Pamiętajmy o tym. Wymiar sprawiedliwości jest dla obywatela. Prawnicy są dla obywatela. Nieodwrotnie. Pozdrawiam Was.
---
---