Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Karol Nawrocki: Węgiel to polskie bezpieczeństwo energetyczne

Karol Nawrocki: Węgiel to polskie bezpieczeństwo energetyczne

Karol Nawrocki odwiedził Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie, dziękując górnikom za ich codzienny trud i etos pracy oraz oddając hołd 15 górnikom, którzy zginęli w 2025 roku.
W swoim przemówieniu podkreślił, że polski węgiel to fundament bezpieczeństwa energetycznego, atom to przyszłość, a odnawialne źródła energii są dodatkiem do bilansu. Zaznaczył potrzebę odpowiedzialnej społecznie transformacji.
Nawrocki zapowiedział kontynuację polityki, która stawia polski interes narodowy ponad ideologicznymi modami z zewnątrz, oraz podkreślił trwałe wsparcie dla górniczej tradycji i wspólnoty.

Wypowiedź z 10-01-2026 r.

Karol Nawrocki - Konferencja prasowa


Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/karol-nawrocki

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Drodzy przyjaciele, tak chyba mogę powiedzieć, drogi przyjacielu, przewodniczący NSZZ Solidarność, drogi Piotrze, szanowny panie prezesie, drogi panie prezydencie, drodzy państwo, drodzy górnicy, przede wszystkim chciałem, bo zauważyłem dopiero wchodząc na salę, podziękować Lisowi Majorowi, że siedzę w tablicy prawej. Wszystko się zgadza, ale powodzenia życzę też tablicy lewej, ale tutaj w tym sektorze tablicy prawej jest mi szczególnie blisko. Za to dziękuję. Przyjechałem z wielką przyjemnością i też z ogromnym szacunkiem, drogi panie przewodniczący do Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, bo w Jaworznie rzeczywiście 1 kwietnia 2025 roku daliście mi pełne przekonanie, że idę wprost do prezydentury po to, aby ochronić Polskę przed niektórymi wariactwami i aby jeszcze raz usłyszeć od was w Jaworznie na rynku, że chcemy Polski normalnej, chcemy Polski bezpiecznej i chcemy, żeby Polska była Polską. Bez was to by się nie odbyło. Dziękuję za spotkanie z kwietnia 2025 roku i za to wsparcie. Bóg zapłać. Ale przyjechałem też do was już jako prezydent Polski, żeby skłonić głowę nad waszym codziennym trudem pracy, nad etosem pracy polskiego górnika. Jest coraz mniej polskich górników, dzisiaj ponad 70 tysięcy, ale symbolicznie tutaj w Jaworznie, aby powiedzieć wam, że prezydent Polski tak głęboko ceni etos waszej pracy i te piękne tradycje, w których dzisiaj po raz pierwszy będę uczestniczył. Ja mam pełną świadomość i pan przewodniczący ma i pan przewodniczący i wy wszyscy, moi drodzy przyjaciele, macie świadomość, że węgiel jest aż surowcem, ale jest też tylko surowcem. Węgiel staje się tak ważny dla naszego życia społecznego, gospodarczego dzięki waszej ciężkiej pracy. Dzięki węglowi i waszej pracy możemy mieć ciepłe mieszkania, możemy mieć energię, ale ten surowiec nabiera społecznego znaczenia tylko dzięki waszej ciężkiej, odważnej pracy pod ziemią. I dlatego chciałem być dzisiaj z wami, żeby powiedzieć, że głęboko cenię pracę polskiego górnika i powiedzieć wam, że polskie bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj niemożliwe bez polskiego węgla i to wiemy. Jestem o tym przekonany. Jestem też tutaj dlatego i bardzo dziękuję za tę chwilę ciszy, aby oddać hołd tym 15 górnikom, którzy odeszli w roku 2025. Tak, 15 górników w czasie wykonywania swojej pracy w roku 2025 skończyło swoje życie. To pokazuje jak nie tylko ciężka, ale też trudna i ryzykowna jest praca dzisiejszego górnika, który nie jest tylko, drodzy państwo, o czym wy wiecie, najlepiej robotnikiem, który pracuje pod ziemią, ale dzisiaj górnicy to specjaliści tak bardzo ważnej branży dla polskiej ekonomii i dla polskiej gospodarki. To często specjaliści wielu, wielu dziedzin, szczególnie dziedzin inżynieryjnych i dziedzin technicznych. Chcę wam też podziękować za tę piękną tradycję. Choć ona narodziła się i karczmy piwne narodziły się w Słowacji w drugiej połowie XVIII wieku, a w Polsce są od kilku dekad, to dziękuję wam za to, że pokazujecie głęboki sens tradycji w ogóle. Jak ważne jest przywiązanie do tego, co niesie konkretny zawód, konkretna profesja. To każdy Polak może przełożyć na myślenie o naszej narodowej wspólnocie. Tak, panie przewodniczący, drodzy państwo, tradycja jest ważna i pokazywanie tradycji w taki sposób za sprawą karczmy piwnej pokazuje, że nasza praca to coś więcej niż zwykła, codzienna, warta, ważna dla Polski praca, ale to też pewne przywiązanie do tego, co za nami. Pamięć o tych, których już nie ma i myślenie o tym, co będzie w przyszłości. A co będzie w przyszłości, to już chcę jako prezydent Polski wam zadeklarować, będąc konsekwentnym w swoich postulatach, gdy byłem jeszcze kandydatem na urząd prezydenta. Jestem głęboko przekonany, że dzisiaj węgiel znaczy tyle, co stabilizacja polskiej energetyki. Atom to nasza przyszłość, a odnawialne źródła energii to pewien dodatek do balansu energetycznego. Nie może być poczucia we wspólnocie narodowej, w żadnym państwie, aby pozbywać się polskiego bezpieczeństwa energetycznego za sprawą zapomnienia o czarnym złocie, jakie mamy, czyli o polskim węglu. Dlatego już to pokazałem w swoich decyzjach, nie tylko w swoich słowach, a będę przez kolejne pięć lat świadomy tego, że zachodząca transformacja energetyczna musi przede wszystkim odbywać się w odpowiedzialności społecznej, a tego pilnuje ten gość, który jest bardzo twardy i bardzo zdecydowany. Jestem przekonany o tym, że razem sobie, drodzy Państwo, poradzimy. I musi przebiegać tylko z myślą o polskim interesie narodowym. Żadna ideologia, żadne chwilowe mody z Brukseli, żadne zielone łady nie będą decydowały o polskim bezpieczeństwie energetycznym, dopóki będę prezydentem polskim. Oklaski. Myślę, że jeszcze dwa lata mojej prezydentury i będę śpiewał z Wami górniczy hymn. Jestem, jak wiecie, z nadmorza. Na razie śpiewam z Wami tylko refren tego hymnu, ale jestem przekonany, że tak często będę z Wami i z górnikami, że za dwa lata będę potrafił zaśpiewać cały górniczy hymn, bo dzisiaj musicie wybaczyć facetowi prezydentowi z nadmorza, że jeszcze nie śpiewa całego górniczego hymnu, ale jest tutaj z Wami i pokazuje Wam, że Karol z Wami, z górnikami będzie zawsze. Niech żyje nam górniczy stan, niech żyje Polska. Dziękuję.

---