Małgorzata Golińska pyta o skutki porozumienia paryskiego
Małgorzata Golińska zadała pytanie o wyniki konferencji COP21 i skutki porozumienia paryskiego dla Polski oraz wpływ na politykę klimatyczną Unii. Pytała, czy porozumienie umożliwia zmianę niekorzystnych dla Polski uregulowań wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego.
- Małgorzata Golińska zwróciła uwagę, że porozumienie paryskie przyjmuje obowiązki dla wszystkich państw oraz wskazała zapis o równowadze emisji i pochłaniania, co pozwala na racjonalne użytkowanie zasobów energetycznych i regenerację układów przyrodniczych.
- W wystąpieniu przypomniano wcześniejsze zobowiązania wynikające z pakietu z 2008 roku: cele 20% redukcji emisji CO2, 20% udziału OZE i 20% wzrostu efektywności energetycznej. Zasygnalizowano wątpliwości, że dwa pierwsze cele mogą rzutować na rozwój gospodarki i zapytano, czy porozumienie paryskie może zmienić te uregulowania.
- W dyskusji podkreślono rolę lasów i pochłaniania dwutlenku węgla jako elementu polskiego wkładu w porozumienie paryskie. Wskazano, że zapisy dotyczące pochłaniania znalazły swoje odzwierciedlenie w dokumencie, a Polska prezentowała pomysły związane z leśnymi gospodarstwami węglowymi.
- W odpowiedzi przypomniano, że Polska zadeklarowała dobrowolny udział w tzw. zielonym funduszu dla biedniejszych krajów i wskazano kwotę około 8 mln dolarów. Podkreślono, że porozumienie zostało przyjęte przez wszystkie strony, a polska pomoc ma charakter dobrowolny i nie jest obowiązkiem finansowym narzuconym przez dokument.
- Zwrócono uwagę, że porozumienie paryskie będzie wyłożone do podpisu na wiosnę, a niektóre kwestie proceduralne wymagają działań w kraju. W trakcie konferencji Polska była aktywna merytorycznie, prezentując także tematy związane z geotermią i czystymi technologiami węglowymi.
Najważniejsze tezy
- Małgorzata Golińska zwróciła uwagę, że porozumienie paryskie przyjmuje obowiązki dla wszystkich państw oraz wskazała zapis o równowadze emisji i pochłaniania, co pozwala na racjonalne użytkowanie zasobów energetycznych i regenerację układów przyrodniczych.
Obawy o pakiet klimatyczno-energetyczny
- W wystąpieniu przypomniano wcześniejsze zobowiązania wynikające z pakietu z 2008 roku: cele 20% redukcji emisji CO2, 20% udziału OZE i 20% wzrostu efektywności energetycznej. Zasygnalizowano wątpliwości, że dwa pierwsze cele mogą rzutować na rozwój gospodarki i zapytano, czy porozumienie paryskie może zmienić te uregulowania.
Ochrona lasów i pochłanianie
- W dyskusji podkreślono rolę lasów i pochłaniania dwutlenku węgla jako elementu polskiego wkładu w porozumienie paryskie. Wskazano, że zapisy dotyczące pochłaniania znalazły swoje odzwierciedlenie w dokumencie, a Polska prezentowała pomysły związane z leśnymi gospodarstwami węglowymi.
Deklaracje i zielony fundusz
- W odpowiedzi przypomniano, że Polska zadeklarowała dobrowolny udział w tzw. zielonym funduszu dla biedniejszych krajów i wskazano kwotę około 8 mln dolarów. Podkreślono, że porozumienie zostało przyjęte przez wszystkie strony, a polska pomoc ma charakter dobrowolny i nie jest obowiązkiem finansowym narzuconym przez dokument.
Procedury krajowe i prezentacje polskie
- Zwrócono uwagę, że porozumienie paryskie będzie wyłożone do podpisu na wiosnę, a niektóre kwestie proceduralne wymagają działań w kraju. W trakcie konferencji Polska była aktywna merytorycznie, prezentując także tematy związane z geotermią i czystymi technologiami węglowymi.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Małgorzata Golińska: Ostrzeżenie przed blokowaniem inwestycji CPK
Małgorzata Golińska o ukraińskich upamiętnieniach i bezpieczeństwie
Małgorzata Golińska- 4 listopada 2015 r. - wręczenie zaświadczenia o wyborze
Małgorzata Golińska broni prawa stron i kryterium odległości
Małgorzata Golińska: Wzywa do poparcia ustawy i oskarża opozycję
Małgorzata Golińska ogłasza harmonogram posiedzeń komisji
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Sławomir Nitras
Sławomir Nitras o powrocie XIII LO Szczecin na 1. miejsce
Monika Wielichowska
Monika Wielichowska: Ostrzeżenie przed ograniczeniem prywatności
Jacek Kurzępa
Jacek Kurzępa pyta o narzędzia służb wobec handlu ludźmi
Bartosz Józwiak
Bartosz Józwiak krytycznie o nowelizacji ustawy o policji
Paweł Bańkowski
Paweł Bańkowski pyta o pozyskiwanie danych bez zgody sądu
Jacek Wilk
Jacek Wilk: Krytyka przepisów o odbieraniu dzieci
Transkrypcja
Pytanie zadają posłanki pani poseł Anna Paluch i Małgorzata Golińska z klubu Prawo i Sprawiedliwość w sprawie wyników konferencji stron COP21 w Paryżu oraz skutków podpisanego porozumienia dla Polski i wpływu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej do ministra środowiska. Jako pierwsze pytanie zada pani poseł Anna Paluch. Bardzo proszę. Dziękuję bardzo. Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Panie Ministrze. Przed kilkoma tygodniami zostało podpisane w Paryżu porozumienie COP21 dotyczące prowadzonych od lat już negocjacji i działań będących efektem czy rezultatem protokołu z Kioto. Jak wiadomo, wszystkie państwa, zgodnie z podpisanym w Paryżu porozumieniem, przyjmują na siebie obowiązki. To jest istotna kwestia, bo dotychczas prace w tym zakresie wyglądały w ten sposób, że państwa unijne przyjmowały na siebie jakieś obowiązki, które nie skutkowały istotną redukcją, a wiązały się z istotnymi ograniczeniami w rozwoju gospodarek. Więc z jednej strony podstawowa kwestia, że wszystkie państwa na siebie przyjmują obowiązki, to jest rzecz niezwykle ważna. Kwestia kolejna, co można bez kozery powiedzieć, że to jest polski wkład, to jest zapis o równowadze emisji i pochłaniania. Czyli mamy do czynienia z taką sytuacją, że koncentracja gazów cieplarnianych będzie mogła być zmniejszana przez racjonalne użytkowanie zasobów energetycznych, przez regenerację układów przyrodniczych. Ale trudno tutaj abstrahować od sytuacji, jaką mamy od 2008 roku. To znaczy, kiedy rząd Donalda Tuska podpisał tzw. pakiet klimatyczno-energetyczny, czyli pakiet, który prowadzi do tego, że państwa skupione w Unii Europejskiej przyjęły na siebie bardzo ambitne zobowiązania 20% obniżki emisji dwutlenku węgla, 20% wprowadzania energii z odnawialnych źródeł energii i 20% wzrostu efektywności energetycznej. O ile to ostatnie uregulowanie jest jak najbardziej rozsądne, o tyle dwa pierwsze w oczywisty sposób rzutują na gospodarkę. I stąd zmierzam do konkluzji mojego pytania. Panie ministrze, czy podpisane w Paryżu porozumienie da szansę na zmianę tych niekorzystnych dla Polski uregulowań wiążących się z pakietem klimatyczno-energetycznym? Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo, pani poseł. Na pytanie odpowiedź jest sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, Paweł Sałek. Bardzo proszę, panie ministrze. Pani marszałek. Panie posłanki, panowie posłowie, pani poseł. Dziękuję uprzejmie za zadanie tego pytania. Chciałem na początku wspomnieć, że 21. konferencja stron ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbyła się w Paryżu w dniach od 30 listopada do 12 grudnia 2015 roku. Polska w zakresie zmian klimatycznych i polityki klimatycznej reprezentuje spójne i jednoznaczne stanowisko. Chciałem tutaj wspomnieć w tym momencie o tym, że podczas wrześniowego posiedzenia sesji Narodów Zjednoczonych pan prezydent Duda mówił o sprawach związanych z zrównoważonym rozwojem. Następnie podczas tak zwanego Leaders Day już bezpośrednio na konferencji paryskiej pani premier Beata Szydło miała wystąpienie, które mówiło o tym, aby zawarcie przyszłego porozumienia było wiążące dla wszystkich uczestników, aby wszystkie strony konwencji klimatycznej i emitenci brali współodpowiedzialność za ochronę klimatu. Tezy i informacje na ten temat rozwinął podczas segmentu wysokiego szczebla przewodniczący polskiej delegacji na konferencji COP21 pan prof. Jan Szyszko, minister środowiska, gdzie została podkreślona konsekwentnie polityka związana ze zrównoważonym rozwojem, z zachowaniem ducha konwencji, a także została wspomniana sprawa, która później wnalazła swoje odzwierciedlenie w końcowym dokumencie porozumienia paryskiego. To była sprawa związana z rolą lasów i pochłaniania dwutlenku węgla. Przez we zasoby przyrodnicze jako sposobu na walkę ze zmianami klimatu i z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. Należy jeszcze przy okazji konferencji paryskiej wspomnieć o tym, że Polska poprzez panią premier zadeklarowała udział dobrowolny w tzw. zielonym funduszu i będziemy uczestniczyć w tym zielonym funduszu. To jest fundusz dla biedniejszych krajów, które będą mogły z tych pieniędzy korzystać. To będzie kwota około 8 mln dolarów. Jeśli chodzi o porozumienie paryskie, zostało ono przyjęte przez wszystkie strony, które były obecne podczas tej dwutygodniowej konferencji. Ze strony polskiej należy wspomnieć o tym, że zostały wprowadzone zapisy związane z pochłanianiem. Nasza struktura energetyczna związana z naszym dobrym narodowym, jakim jest węgiel na tą chwilę jest bezpieczna, ponieważ w tym dokumencie nie ma informacji o tym, że węgiel miałby być, nazwijmy to, negatywnym paliwem, czy słowa związane z dekorbanizacją. Mówimy tylko o neutralności klimatycznej. Wszystkie kraje, które przystąpiły do porozumienia paryskiego, zobowiązały się do tego, że będą w duchu konwencji, w duchu porozumienia składać poszczególne indywidualne kontrybucje na to, ażeby ograniczać emisję dwutlenku węgla jako gazu cieplarnianego. Wspomnieć należy o tym, że do tej pory były to w ramach protokołu to zobowiązania tylko na część krajów w układzie globalnym, które miały obowiązki z tego tytułu. Polska nie będzie w świetle porozumienia paryskiego ponosić żadnych zobowiązań finansowych. Nasza pomoc będzie dobrowolna. I tak też to się stało, jeśli chodzi o deklarację dotyczącą przekradzenia środków na zielony fundusz. Porozumienie będzie na wiosnę tego roku wyłożone do podpisu. Pewne kwestie proceduralne będą musiały być przeprowadzone w kraju. Kończąc już ten wątek porozumienia paryskiego, konferencji paryskiej, chciałem powiedzieć, że byliśmy bardzo aktywną delegacją. Mieliśmy trzy swoje prezentacje, tak zwane site eventy, które odbyły się podczas konferencji paryskiej. Dotyczyły one polskiego pomysłu związanego z leśnymi gospodarstwami węglowymi. Następnie była prezentacja związana z geotermą, także z czystymi technologiami węglowymi. Jeśli chodzi o relacje pomiędzy porozumieniem paryskim i wszystkimi przepisami, które obejmują sprawy klimatu w przełożeniu na politykę unijną, to będziemy chcieli wykorzystać sukces, jakim jest porozumienie paryskie, do tego, ażeby duch porozumienia paryskiego i te wszystkie zapisy, które mówią o dobrowolności, mogły być przełożone na reformę polityki klimatycznej w ramach Unii Europejskiej. Aktualnie jesteśmy na etapie przeglądu dyrektywy o handlu emisjami w Unii Europejskiej. W ramach tego porozumienia paryskiego i te zapisy związane także z zalesianiem będziemy przekładać do wszystkich dokumentów unijnych. Będziemy chcieli być aktywni na tym polu, tak, ażeby skutki dla polskiej gospodarki związane z ambitną polityką klimatyczną Unii Europejskiej mogły być łagodzone, tak, abyśmy mogli opierać swój miks energetyczny i swoje bezpieczeństwo energetyczne o własne zasoby przyrodnicze. Jednocześnie będziemy musieli inwestować w zielone źródła energii, w odnawialne źródła energii, a także w technologie czysto węglowe związane z utylizacją dwutlenku węgla, czyli przeróbką, a nie magazynowaniem, które to będą pozwalały na to, ażeby korzystać w sposób swobodny z węgla. Oczywiście sprawa bardzo ważna. Trzeba pamiętać o efektywności energetycznej, oszczędności energii, ponieważ energia niewykorzystana jest energią najtańszą, albo może zaoszczędzona energia. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Pytanie dodatkowe zada pani poseł Małgorzata Golińska, Klub Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo proszę. Pani Marszałak, Wysoka Izbo, Panie Ministrze. Przede wszystkim jako leśnik bardzo dziękuję za determinację naszej delegacji w odkreślaniu roli lasów w pochłanianiu CO2. Redukcja dwutlenku węgla wyższa niż zobowiązania wynikające z podpisanego protokołu z Kioto. To najlepszy dowód na to, jak istotne jest prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej. Wzrost zalesienia czy projekty, o których pan mówił, tzw. leśnych gospodarstw węglowych, będą odgrywać istotną rolę w równoważeniu emisji CO2. Natomiast redukcja CO2 będzie następowała poprzez m.in. zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. I tutaj moje pytanie, na które przyznaję częściowo pan odpowiedział. W którą stronę według pana ministra będzie szło zwiększenie udziału OZE? I czy jest szansa przy tej okazji? I czy będą ze strony ministerstwa pewne działania w kierunku rozbicia monopolu? A na pewno swego rodzaju uprzywilejowania farm wiatrakowych na rzecz np. zwiększenia roli geotermii czy biogazowni? Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo pani poseł. Na pytanie ponownie odpowiada sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej, pan minister Paweł Sałek. Bardzo proszę. Szanowni Państwo, pani poseł, odpowiadając na to pytanie, rzeczywiście my jako strona polska w układzie polityki unijnej, a także w układzie polityki globalnej związanej ze zmianami klimatu chcemy bardzo podnosić i podnosimy to cały czas sprawę związaną z pochłanianiem dwutlenku węgla przez lasy. Dlatego, że uważamy, że jest to szansa na to, żeby w sposób zrównoważony prowadzić gospodarkę europejską, ogólnoświatową i naszą krajową, tak aby sposób związany z pochłanianiem przez lasy dwutlenku węgla mógł nam dać balans pomiędzy naszymi emisjami, a tym co przyroda w sposób naturalny będzie mogła przetworzyć. Jeśli chodzi o zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii, to rzeczywiście jest taka sytuacja, że musimy w te inwestycje, w odnawialne źródła energii inwestować. Sprawa wiatraków jest w niektórych obszarach kraju bardzo kontrowersyjną sprawą i rzeczywiście tutaj jest pewien problem z tym sektorem energii odnawialnej, dlatego, że wzbudza on czasami ogromne emocje społeczne i trzeba także uszanować to, w jaki sposób ci, którzy będą bezpośrednio i których inwestycje wiatrakowe będą dotyczyć, tak żeby uszanować lokalne sprawy związane z bytnością tych ludzi, którzy sąsiadują z wiatrakami. To jest bardzo ważna rzecz i mam nadzieję, że niedługo ta sprawa będzie mogła być przedstawiona bardziej tak od strony legislacyjnej. Jeśli chodzi o sprawy związane z GTR-mią, to rzeczywiście w tym zakresie Polska ma ogromny potencjał do tego, żeby z tych źródeł geotermalnych korzystać. Te inwestycje na początku mogą być droższe, ale per saldo w długim okresie czasu one mogą się opłacać nie tylko ze względu na emisję dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym i odpowiada ze zmiany klimatu, ale także należy pamiętać o tym, że pozyskanie energii cieplnej czy nawet w przyszłości energii elektrycznej z geotermii powoduje, że nie będzie mieć też problemu z emisją pyłów, która to niestety emisja pyłów w Polsce występuje. I tutaj jeśli chodzi o emisję związaną z pyłem PM2,5-PM10, inwestycje geotermalne są rzeczywiście dla nas ogromną szansą. Oczywiście one nie mogą powstać na terenie całego kraju, ponieważ nie wszędzie występują odpowiednie warstwy geologiczne do tego, żeby można było tą energię wykorzystać. Ale na dzień dzisiejszy rzeczywiście ten kierunek związany z energią geotermalną w układzie eliminacji dwutlenku węgla i eliminacji pyłów jest właściwy. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo panie ministrze.