Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Ewa Kaliszuk: kurator nie traci kompetencji przy zmianach

Ewa Kaliszuk: kurator nie traci kompetencji przy zmianach

Ewa Kaliszuk (KO) wyjaśniła podczas posiedzenia komisji senackiej proponowane zmiany w procedurze zatwierdzania arkuszy organizacji szkół i rolę kuratora oświaty. Odniosła się do negatywnych opinii Konferencji Rektorów oraz pytań senatorów dotyczących skutków zmiany kolejności opiniowania.

Najważniejsze zmiany:


W rozmowie wskazano, że kluczowa zmiana polega na przesunięciu kolejności działań - najpierw organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacji szkoły, a następnie przekazuje go kuratorowi oświaty do oceny. Senatorka podkreśliła, że zmiany w ustawie nie odbierają kuratorowi kompetencji opiniodawczych.

Reakcje i obawy:


Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich wyraziła negatywną opinię wobec proponowanych zmian, wskazując ryzyko utraty mechanizmów kontrolnych dotyczących kwalifikacji nauczycieli, struktury oddziałów i dostępu uczniów do pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Senatorowie pytali o praktyczne konsekwencje nowej kolejności, zwłaszcza termin przekazywania opinii kuratora i możliwy wpływ na rozpoczęcie roku szkolnego.

Kapituła profesorów:


W dyskusji wyjaśniono też kwestie dotyczące kapituły profesorów oświaty - jej zasady funkcjonowania mają zostać przeniesione z rozporządzenia do ustawy. Kapituła ocenia wnioski o tytuł profesora oświaty, który bywa przyznawany nauczycielom z wieloletnim dorobkiem i wiąże się z jednorazową gratyfikacją finansową w wysokości kilkunastu tysięcy złotych brutto.

Konsekwencje proceduralne:


Senatorka argumentowała, że zmiana ma porządkować terminy i eliminować dublowanie procedur, które wcześniej powodowało rozbieżności i opóźnienia. Zaznaczono równocześnie, że odpowiedzialność za przygotowanie arkusza spoczywa na dyrektorze szkoły, który powinien dostosować dokument po ewentualnych uwagach kuratora.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziękuję bardzo. Pytania do pani senator. Bardzo proszę. Senator Aleksander Szwet. Dziękuję, panie marszałku, pani senator. Co do proponowanych zmian odniosło się wiele podmiotów. Konferencja rektorów zawodowych szkół polskich wskazuje wiele nieścisłości w ustawie i wydały opinie negatywną co do zmian w artykule 51 ustęp 1, punkt 12 ustawy prawo światowe, czyli zmiany dotyczące arkuszy organizacji szkół. W opinii czytamy, że zdecydowanie sprzeciwiamy się proponowanej zmianie polegającej na uchyleniu obowiązku opiniowania przez kuratora oświaty arkuszy organizacyjnych, publicznych szkół i pracówek. Zadanie to, choć formalnie administracyjne, pełni kluczową funkcję kontrolną i zapobiega systemowi nieprawidłowością w zakresie organizacji pracy szkół, w tym zgodności z przepisami dotyczącymi m.in. kwalifikacji nauczycieli, liczby i struktury oddziału, wymiaru i rodzaju realizowanych zajęć, zatrudnienia specjalistów i zapewnienia uczniom dostępu do pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Moje pytanie brzmi, czy rozmawiali Państwo o tych opiniach, zwłaszcza negatywnych na komisji i jakie było stanowisko rządu co do tych opinii? Podczas komisji oczywiście była rozmowa o tym, natomiast nie było wskazania co do, że tak powiem, opinii konferencji. Natomiast zmiany w ustawie absolutnie nie odbierają kuratorowi tychże kompetencji. Zostaje tylko zmieniona kolejność tych działań, tzn. do tej pory najpierw kurator oświaty opiniowo, przy czym opinia nie była wiążąca dla organu prowadzącego szkołę czy placówkę, a w tej chwili najpierw organ prowadzący zatwierdzi ten arkusz i następnie przekaże go kuratorowi oświaty, aby ten mógł dokonać oceny arkusza organizacji i wnioskować ewentualnie czy sugerować pewne zmiany. Pamiętajmy również, że odpowiedzialnym za arkusz organizacji szkoły jest tak naprawdę dyrektor, na którym zgodnie z przypisami prawa spoczywa odpowiedzialność za również zatrudnianie pracowników zgodnie z posiadanymi i wymaganymi kwalifikacjami i za to, że w tej chwili nie było organizacji pracy szkoły. Także tak jak powiedziałam, kuratorowi nikt nie odbiera żadnych kompetencji. Nadal będzie mógł we wskazanych zakresach, które pan senator był uprzejmy wymienić, dokonać opinii arkusza i wnosić o konkretne zmiany. Wydaje mi się również, że biorąc pod uwagę powagę sytuacji i odpowiedzialność dyrektorów, jeżeli kurator stwierdzi, że zostały naruszone prawo bądź nauczyciel zatrudniony w tych kwalifikacji, wówczas dyrektor szkoły na pewno dokona zmian i dostosuje się do wskazań kuratora. Tak też było i w tej chwili. Dziękuję bardzo. I bardzo proszę pan senator Michał Zawiriński, panie profesorze, proszę. Dziękuję. Pani senator użyła w swoim wystąpieniu takiego określenia kapituła profesorów. Co to takiego jest i w czemu to ma służyć? Ja już dokładnie nie pamiętam tych wymaganych lat. Ale wydaje mi się, że są to przede wszystkim kapituła do spraw profesorów oświaty. Jest to takie ciało, które dokonuje oceny wniosków organów prowadzących szkoły i placówki, w których nauczyciel dyplomowany, który przepracował jako ten nauczyciel dyplomowany co najmniej 10 lat, ma znaczący dorobek zawodowy, może ubiegać się o przyznanie takiego tytułu honorowego profesora oświaty. Jest to jakby taki oświat. Jest to jakby taki ostatni stopień awansu, który jest takim uwieńczeniem pracy nauczycielskiej wieloletniej i wiąże się tylko i wyłącznie z określoną gratyfikacją finansową jednarazowo w wysokości kilkunastu tysięcy złotych brutto. I ta kapituła do tej pory funkcjonowała również. Natomiast w tej chwili ona bodajże chyba jest przyniesiona z rozporządzenia do ustawy, jeśli chodzi o jej zasady funkcjonowania, powoływania członków tej kapituły, oceniania wniosków i w ogóle funkcjonowania całej działalności tej kapituły. Dziękuję bardzo. Za moich czasów było łatwiej, jak tylko zacząłem pracować w Koleśniu Dniu, od razu zostałem profesorem. No tam trzeba się wykazać znaczącym dorobkiem. Pani senator Anna Bogucka, bardzo proszę. Pani marszałku, pani senator, chciałam dopytać jeszcze. Wczoraj rozmawialiśmy na komisji odnośnie teraz roli kuratora. Uważam, że dotychczas była to dobra praktyka, bo ta opinia była od razu na bieżąco przed zatwierdzeniem arkusza, przed przekazaniem przydziału godzin nauczycielom, więc wszyscy wiedzieli, czy to jest właściwie poprawnie. Natomiast w tej chwili nie bardzo wiem. Będzie przekazany ten arkusz, w jakim czasie będzie ta informacja. Będą wdrożone te maty, które są w arkuszu. Rozpocznie się rok szkolny i co? I dopiero później będzie jakaś informacja. Uważam, że ten sposób dotychczasowy był bardzo dobry i tutaj nie widzę sensu zmiany tego. Ja myślę, że jest to kwestia porządkująca, dlatego że wszelkie terminy, w których należy postępować z arkuszami organizacji szkół, czyli poddawaniu ich opiniowaniu przy związki zawodowe, przygotowywaniu, przekazywaniu do organu prowadzącego, a następnie termin, w jakim organ musi zatwierdzić taki arkusz organizacji, powodowało, że kiedy arkusz organizacji trafiał do kuratora oświaty zanim pojawił się w organie prowadzącym do zatwierdzenia, to tak naprawdę zadania obu organów były w tym samym czasie dublowane. To znaczy arkusz jednocześnie podlegał kontroli kuratora oświaty i w tym samym czasie procedowaniu przez organ prowadzący. I czasami te stanowiska były różne, a już było też zbyt mało czasu, żeby arkusz znowu wracał do szkoły, znowu dyrektor go poprawiał, znowu przedstawiał związkom zawodowym i mogło to też w tym momencie uchybić terminowi do zatwierdzenia arkuszy. W związku z tym ścieżka ta, w której od razu dyrektor szkoły po zaopiniowaniu arkusza przez Radę Pedagogiczną, przez związki zawodowe w swoim zakładzie pracy, przekazuje arkusz do organu prowadzącego, ten w odpowiednim terminie określonym ustawowo dokonuje zatwierdzenia arkusza, po czym przekazuje go do kuratorium oświaty. Który kurator, co powiedziałam wcześniej, nadal korzysta ze swoich kompetencji w każdym, w pełnym zakresie jak dotychczas co do opinii i oceny tego arkusza. Trzeba też jeszcze podkreślić jedną rzecz ważną, że dyrektorzy, to zresztą powiedziałam, dyrektorzy zawsze dostosowują się do sugestii kuratora oświaty. Ponadto, nawet jeśli taka opinia nie będzie wzięta przez dyrektora szkoły pod uwagę czy organ prowadzący, myślę, że jest to kwestia taka, że również kurator ma możliwości dokonywania kontroli placówki oświatowej szkoły, ma do tego odpowiednie narzędzia i może po prostu wydać zalecenia co do naprawienia pewnej sytuacji, która dzieje się z skrzywdą dla dzieci bądź dla procesu edukacyjnego i wówczas dyrektor zgodnie z przepisami prawa jest zobligowany do dostosowania się do zaleceń kuratora i przywrócenia właściwego stanu. Dziękuję bardzo. Jeszcze pani senator, bardzo proszę. Dotychczas była ta opinia, teraz tak jak rozumiem, jest to przypisanie większej roli dla kuratorów, bo będą decydować, do tej pory była to opinia, tak zrozumiałam wczoraj na komisji. To jest nadal opinia. Tak? Tak. Dobrze, dziękuję. Dziękuję bardzo, więcej pytań nie widzę do pani senator. Dziękuję bardzo.