Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (druki nr 514 i 517).
(Wypowiedź posła jest wyświetlana na telebimach)
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Wicemarszałek Ryszard Terlecki:
Witam pana.
Poseł Romuald Ajchler:
Pozdrawiam pana.
Wicemarszałek Ryszard Terlecki:
Pan poseł zdalnie.
Bardzo proszę.
Poseł Romuald Ajchler:
Cieszę się, że się udało połączyć.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Lewicy zawsze popiera dodatkowe środki, które płyną na wieś, a tak jest w projekcie tej ustawy. Projekt ten, mimo że w dniu wczorajszym został zgłoszony do marszałka Sejmu a w dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, bez głosu sprzeciwu został przyjęty.
Dlaczego Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera przedłożenie w tej sprawie? Bowiem zawsze jesteśmy za tym, aby środki, które płyną i które mogą ulżyć polskiemu rolnictwu w jego trudnej sytuacji, także w czasie COVID-u... Takie jest podejście Lewicy. I to samo dotyczy ustawy zawartej w druku nr 514.
Wysoka Izbo! Jest to kwestia, mówimy o środkach... Jest to kwota ok. miliarda, który ma trafić na doraźne wsparcie rolnictwa. Szkoda tylko, że dotyczy to tej ograniczonej kwoty 7 tys. euro, bo to są maksymalne środki, bowiem są producenci rolni, szczególnie zajmujący się produkcją trzody chlewnej i drobiu, którym strat wynikających z COVID-u ta pomoc w żaden sposób nie jest w stanie zrekompensować. Ale zawsze dobrze, że te środki, chociaż niewielkie, ale wpłyną.
Mój niepokój i obawę budzi to, że one trafią do rolników dopiero w listopadzie lub w grudniu, a sytuacja ekonomiczna, jeśli chodzi o płynność finansową rolników, jest bardzo, bardzo trudna. Być może, że wskutek organizacyjnego podejścia KOWR-u uda się przyspieszyć wypłaty, tak aby one trafiły do polskiego rolnika jak najwcześniej.
I co jeszcze w wyniku działania komisji rolnictwa... Za co mogę podziękować rządowi? Bowiem ta pomoc dotyczy wszystkich podmiotów pracujących w rolnictwie, także i w spółdzielczości, a szczególnie pytałem o spółdzielczość rolniczą, która w wielu tarczach została skutecznie pominięta. Rolnicy spółdzielcy, praktycznie po raz pierwszy, mogą liczyć na pomoc z tejże ustawy.
Wysoka Izbo! Jestem przekonany, że po reorganizacjach, jakie zostają dokonywane w agencjach państwowych, te środki szybciej trafią - jak zapowiadał minister na posiedzeniu komisji rolnictwa - do rolników, w wyniku czego poprawi się sytuacja ekonomiczna tak dotkniętego COVID-em polskiego rolnictwa, jak to obserwujemy na co dzień. Klub Sojuszu Lewicy będzie popierał projekt ustawy i na dzień dzisiejszy nie wnosimy żadnych poprawek. Jeśli ukażą się takie, które będą ulepszać ten projekt ustawy i przyspieszać wypłaty środków, z pewnością także i te poprawki poprzemy. Dziękuję bardzo, panie marszałku.