Prezydent Karol Nawrocki: Polska i Rumunia, bezpieczeństwo i Trójmorze
Prezydent Karol Nawrocki przyjął w Pałacu Prezydenckim Prezydenta Rumunii w ramach rozmów o bezpieczeństwie i współpracy dwustronnej. Spotkanie w Warszawie skupiło się na NATO, relacjach transatlantyckich, inicjatywie Trójmorze oraz przygotowaniach do szczytu bukaresztańskiej dziewiątki w maju.
Najważniejsze ustalenia
Prezydent Nawrocki podkreślił, że podstawy współpracy Polski i Rumunii to NATO, członkostwo w Unii Europejskiej oraz partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Obaj przywódcy zgodzili się na dalsze zacieśnianie współpracy obronnej i obecności wojskowej po obu stronach flank.
Formaty i perspektywy
Rozmowa objęła kluczowe formaty regionalne, w tym inicjatywę Trójmorze i bukaresztańską dziewiątkę. Prezydent Nawrocki zapowiedział dążenie do zaproszenia państw skandynawskich, by rozszerzyć format B9 i wzmocnić współpracę na wschodniej flance NATO.
Współpraca gospodarcza i praktyczna
Przywódcy omówili także współpracę gospodarczą, wymianę handlową i możliwości wspólnych zakupów obronnych w ramach programów unijnych. Prezydent Nawrocki przypomniał o obecności rumuńskich żołnierzy w Bemowie Pińskim i polskim kontyngencie w Rumunii jako dowodzie praktycznej współpracy.
Kontekst międzynarodowy
Dyskutowano ponadto o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o podejściu Unii Europejskiej wobec nowych wyzwań. Prezydent podkreślił, że wszelkie decyzje dotyczące zdolności obronnych powinny być podejmowane z poszanowaniem prawa międzynarodowego i w dialogu dyplomatycznym.
Obejrzyj pełne wystąpienie, by poznać szczegóły rozmów i zapowiedzi na majowy szczyt. Subskrybuj kanał, by nie przegapić kolejnych komunikatów z Pałacu Prezydenckiego.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Szanowni Państwo, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Karol Nawrocki i Prezydent Rumunii pan Nikoszur Dan. Jako pierwszego o zabranie głosu uprzejmie proszę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Karola Nawrockiego. Szanowny Panie Prezydencie, Drodzy Państwo, przede wszystkim bardzo się cieszę, że Polskę, Warszawę, Pałac Prezydencki Prezydenta Polski odwiedził Prezydent Rumunii, naszego strategicznego partnera Prezydent Rumunii Nikoszur Dan. Witam Pana Prezydenta jeszcze raz serdecznie w Warszawie. Jak mówię, Drodzy Państwo, Rumunia jest strategicznym partnerem Rzeczypospolitej Polskiej od roku 2009. Wówczas nasi poprzednicy świętej pamięci Prezydent Lech Kaczyński i Prezydent Rumunii Basescu podpisali strategiczne partnerstwo, które wypełniamy już od wielu lat i tego też dotyczyła dzisiejsza wizyta Pana Prezydenta w Polsce. Najwięcej kontekstów naszej rozmowy dotykało kwestii bezpieczeństwa. Jest to rzeczą naturalną. Natomiast zanim przejdę do bezpieczeństwa, chcę Drodzy Państwo powiedzieć, że od trzech dni wokół Pałacu Prezydenckiego i na Pałacu Prezydenckim wielu gości widziało rumuńskie flagi. Chcę też Polakom przypomnieć i Rumunom, którzy nas oglądają, że 3 marca to jest Dzień Solidarności pomiędzy narodami polskimi i rumuńskimi. Stąd rumuńskie flagi w Pałacu Prezydenckim i wokół Pałacu przygotowane także na wizytę Prezydenta, naszego strategicznego partnera. Jeśli chodzi, Drodzy Państwo, o bezpieczeństwo, to naturalnie trzy fundamenty, które łączą Polskę i Rumunię i o tym z Panem Prezydentem dyskutowaliśmy. Trzy najważniejsze fundamenty naszego bezpieczeństwa to przede wszystkim Sojusz Północnoatlantycki, któremu poświęciliśmy wiele czasu w kwestiach gospodarczych, celnych. Jesteśmy także częścią Unii Europejskiej. Natomiast dużo czasu w naszej rozmowie poświęciliśmy także naszej współpracy, współpracy Polski, współpracy Rumunii ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Cieszę się, że tutaj z Panem Prezydentem jesteśmy przekonani o tym, że zarówno obecność wojsk amerykańskich w Polsce i w Rumunii, jak i współpraca militarna, współpraca w zakresie bezpieczeństwa jest interesem zarówno Polski i Rumunii. Duża część naszej rozmowy poświęcona była dwóm bardzo istotnym formatom. Dla mojej prezydenturzy w kontekście geopolitycznym najważniejszym. A więc z jednej strony formatowi inicjatywy Trójmorza. Zawsze przypominam i będę przypominał drodzy Państwo suporem, że w państwach inicjatywy Trójmorza, w której jest zarówno Polska, jak i Rumunia, mieszka 130 milionów obywateli. To najbardziej dynamicznie rozwijające się gospodarki i w tym formacie jest także duża, ważna i gospodarczo, i ekonomicznie, i w zakresie bezpieczeństwa odpowiednia i oczekiwana przez nasze narody przyszłość zarówno Polski, jak i Rumunii. W maju odbędzie się drodzy Państwo szczyt grupy bukaresztańskiej dziewiątki. O tym także dyskutowaliśmy z Panem Prezydentem. Jak Państwo wiecie już od czasów swojej kampanii wyborczej, ale także jako Prezydent Polski prowadzę rozmowy z państwami skandynawskimi o poszerzeniu formatu B9 o państwa skandynawskie do formatu B12 albo B11 po to, aby zamknąć wertykalną linię odpowiedzialności wschodniej flanki NATO i dać od państw skandynawskich przez Polskę do Rumunii możliwość wpływania na kwestie bezpieczeństwa także w Sojuszu Północnoatlantyckim. Bardzo się cieszę, że dzisiaj w Panu Prezydencie Nikosurze Danie znalazłem partnera. Będziemy dążyć do tego, aby na szczycie w Bukareszcie w maju wysłać oficjalne zaproszenie do państw skandynawskich, aby stały się częścią bukaresztańskiej dziewiątki. Nasza rozmowa to także dyskusja drodzy Państwo o kwestiach geopolitycznych, o tym co dzieje się na Bliskim Wschodzie. To jest rzecz oczywista, naturalna, o kierunku, w którym zmierza Unia Europejska. Wybrzmiewa z naszych stanowisk pewien pragmatyzm, którego oczekujemy w Unii Europejskiej. Pragmatyzm uwzględniający także emocje, perspektywę i sytuację w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Tutaj z Panem Prezydentem jesteśmy oczywiście wspólnego zdania, co mnie bardzo cieszy i za co Panu Prezydentowi dziękuję. W sposób drodzy Państwo symboliczny, ale też jak bardzo praktyczny i rzeczywisty obrazem czy wyrazem naszej przyjaźni i współpracy pomiędzy Polską a Rumunią są z jednej strony żołnierze rumuńscy, którzy są w Bemowie Pińskim, którzy współpracują z XV Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, ale także polski kontyngent wojskowy w Rumunii, a więc to nie są tylko strategie, dyskusje dyplomatyczne, polityczne o ekonomii, gospodarce i formatach międzynarodowych, ale to są też żołnierze polscy w Rumunii i rumuńscy w Polsce, których myślę, że wspólnie z Panem Prezydentem serdecznie pozdrawiamy, dziękując za ich codzienną służbę. Cieszą także relacje gospodarcze pomiędzy Polską a Rumunią, temu także poświęciliśmy chwilę naszej rozmowy. Drodzy Państwo, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2025 eksport polskich towarów do Rumunii wzrósł o 3,3% w stosunku do poprzedniego roku, a import towarów z Rumunii do Polski wzrósł o ponad 1,5%. Rośnie też liczba firm zainteresowanych inwestycjami w Rumunii i myślę, że nasze dzisiejsze spotkanie pokazuje klimat do rozwoju gospodarczego z korzyścią dla obu państw. Jeszcze raz dziękuję Panu Prezydentowi za dzisiejszą wizytę. W tym samym czasie zostawaliśmy prezydentami w maju 2025 roku i cieszę się, że będę miał okazję się spotkać z Panem Prezydentem w Bukareszcie już 13 maja podczas spotkania bukaresztańskiej dziewiątki. Następne nasze spotkanie to z całą pewnością szczyt na to fankarzy, ale wierzę, że będą jeszcze okazje do tego, aby spotkać się poza tymi oficjalnymi formatami. Dziękuję. Bardzo dziękuję Panie Prezydencie. Teraz zabranie głosu uprzejmie proszę Pana Prezydenta Nikołszura Dana. Szanowny Panie Prezydencie, chcę Panu podziękować za ciepłe przyjęcie, które Pan przygotował dla nas i za całą symbolikę flag rumuńskich na Pałacu Prezydenckim. Rumunia i Polska mają długie stosunki, przyjacielskie, które tak jak Pan Prezydent powiedział skonkretyzowały się w partnerstwie strategicznym podpisanym w 2009 roku. Co więcej, Rumunia i Polska są bardzo bliskie czy zbliżane przez kilka rzeczy. Są to ważne kraje na flance wschodniej. Są to przykłady sukcesu zarówno gospodarczego, jak i społecznego z perspektywy drogi w ramach Unii Europejskiej. Są to kraje, które wspierają partnerstwo transatlantyckie, bo rozumieją jak ważne jest dla bezpieczeństwa Europy. Są to kraje, które mają wspólne wizje w ramach Unii Europejskiej, bo razem mówimy o konkurencyjności, o pewnej relatywności czy relatywizowaniu zielonej strategii, żeby pozwolić trochę na większe miejsce dla konkurencyjności i te wszystkie rzeczy zbliżają nas. Rozmawialiśmy oczywiście, pierwsze o czym rozmawialiśmy to bezpieczeństwo, bo żyjemy w kontekście skomplikowanym globalnie. I tak jak pan prezydent powiedział, ta współpraca w zakresie bezpieczeństwa jest konkretna, co oznacza, że Polska ma swoich żołnierzy w Rumunii, a Rumunia ma swoje wojska w Polsce. Rozmawialiśmy o współpracy, bo Morze Czarne jest ważnym morzem dla bezpieczeństwa Rumunii, tak samo jak Bałtyk jest ważnym morzem dla bezpieczeństwa Polski, więc rozmawialiśmy o możliwości współpracy i wymiany doświadczenia w tym zakresie. Rozmawialiśmy o naszych przemysłach obronnych i o możliwościach, które niestety zmuszani kontekstem musimy rozwinąć, no bo mamy taki kontekst. Ale jest tu też możliwość gospodarcze dobra. Rozmawialiśmy o możliwości współpracy w zakupach wspólnych w ramach programu SAFE Unii Europejskiej i również o wspólnej produkcji uzbrojenia. I też rozmawialiśmy o szczycie B9, bo tak jak Państwo wiecie Polska i Rumunia są inicjatorami tego formatu i będziemy koordynować swoją pracę w zorganizowaniu szczytu w Bukarestzie w maju, łącznie z kierowaniem zaproszenia dla krajów na północy Europy. Rozmawialiśmy o gospodarce, bo po bezpieczeństwie jest to najważniejszy temat. Podziękowałem Polsce za wsparcie, które zadeklarowała dla połączenia Rumunii, czy wejścia Rumunii do OCDE. Tak jak Państwo wiecie dzisiaj będziemy też uczestniczyli w forum gospodarczym, gdzie się spotkają polskie i rumuńskie firmy i jest to coś, co będziemy dalej robić i jak Państwo wiecie też będziemy tam mieli wspólne posiedzenie rządów naszych krajów. Rozmawialiśmy też o sytuacji międzynarodowej, o sytuacji w Ukrainie, w Republice Mołdawii i tu znowu nasze wizje się pokrywają i też rozmawialiśmy trochę o aktualnych problemach w ramach Unii Europejskiej, czyli wspólne przyszłe ramy wieloroczne i inne wspólne rzeczy. W skrócie więc była ta rozmowa, która wzmocniła nasze partnerstwo i doprowadzi do wspólnego zachowania w różnych tematach odtąd. Jeszcze raz bardzo dziękuję Panie Prezydencie za ciepłe przyjęcie i oczekujemy Pana w Bukareszcie. Bardzo dziękuję Panie Prezydencie. Szanowni Państwo teraz czas dla Państwa na pytania Państwa skierowane do obu Panów Prezydentów. Jako pierwszego poproszę zadanie pytania Pana Michała Ratkowskiego z RMF FM. Bardzo proszę. Dzień dobry. Witam obu Panów i do obu Panów mam pytanie jakie działania w tej chwili kraje europejskie powinny podjąć w sprawie sytuacji w Iraku na Bliskim Wschodzie. Widzimy, że ten konflikt eskaluje. To po pierwsze jeszcze mam pytanie do Pana Prezydenta Nawrockiego. Chciałem zapytać po pierwsze czy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie planuje Pan zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i po drugie chciałem zapytać o słowa Wiceszefa Pentagonu Pana Kolbiego, który mówił w kontekście ewentualnych rozwijania ewentualnych zdolności nuklearnych przez między innymi Polskę. Wypowiedział się dość sceptycznie. Zacytuję co najmniej stanowczo byśmy się temu sprzeciwiali jak Pan by skomentował te słowa i czy takie słowa nie powinny paść od naszego największego sojusznika jak Pan zawsze mówi o Amerykanach jednak w cztery oczy a nie publicznie. Dziękuję. Bardzo proszę Panie Prezydencie. Pan Prezydent Karol Nawrocki. Jak ja mówię Panie Redaktorze, ale też chyba jak wszyscy czujemy i jak myślimy. Stany Zjednoczone są obiektywnie od wielu dekad naszym najważniejszym sojusznikiem w zakresie bezpieczeństwa, technologii, gospodarki. To jest rzecz oczywista. To nie tylko, że mówi to Prezydent Polski, ale to jest pewien obiektywny obraz naszej rzeczywistości. Nie mamy chyba co do tego wątpliwości. Natomiast jeśli chodzi o polskie postępy w kwestii, o którą Pan Redaktor pyta, tak jak powiedziałem w swoim pierwszym wywiadzie powinna być ona zawsze w uszanowaniu międzynarodowego prawa. To jest rzecz naturalna, ale także w dialogu i w dyskusji dyplomatycznej z naszymi najważniejszymi, ale też mniej ważnymi czy niestrategicznymi partnerami. Tak musimy poruszać się w tym świecie dyplomatycznym, natomiast nasza droga do tego czy moje deklaracje są po prostu wyrazem troski o bezpieczeństwo Polek i Polaków.