Lewica: M-Obywatel nie zostanie zamknięty - idzie do Europy
Lewica dementuje informacje o zamykaniu aplikacji M-Obywatel i zapowiada rozwój oraz wdrożenie europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. Premier i minister Standerski ogłaszają pilotaż M-Obywatel Europa od grudnia, aby rozszerzyć zasięg i funkcje aplikacji w Unii Europejskiej.
Najważniejsze fakty
Lewica podkreśla, że M-Obywatel będzie rozwijany, a nie zamykany. Aplikacja ma dziś 11 milionów użytkowników; w 2025 roku została rozbudowana o rekordowe 16 dokumentów i 20 usług. W planach jest wdrożenie europejskiego portfela tożsamości cyfrowej i pilotażowe uruchomienie rozszerzenia od grudnia.
Korzyści dla obywateli
Rozszerzenie ma umożliwić korzystanie z funkcji M-Obywatela w innych krajach UE - m.in. otwieranie kont bankowych czy wynajem samochodu za granicą. W aplikacji pojawią się też mechanizmy weryfikacji wieku i inne narzędzia ważne dla ochrony dzieci w sieci. Wszystkie obecne krajowe funkcje pozostaną dostępne.
Kontekst legislacyjny i techniczny
Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych; kolejne etapy przewidują testy, warsztaty i wersje demonstracyjne. Po pilotażu dokumenty będą zgłaszane do Europejskiego Rejestru Standardów - Komisja Europejska szacuje ten proces na 3-6 miesięcy.
Konsekwencje gospodarcze i rynkowe
Lewica akcentuje współpracę z przedsiębiorcami, samorządem i organizacjami pozarządowymi, wskazując na szansę dla polskich firm, by tworzyć i eksportować rozwiązania cyfrowe. Okres pilotażowy ma dać czas firmom i partnerom z innych państw UE na dostosowanie usług i przyjęcie standardów.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
naszą konferencję w trochę inny sposób, bo czas dotyczący usług cyfrowych wiąże się niewątpliwie też z tym, że pojawiło się w ostatnich dniach wiele nieprawdziwych informacji, złych intencji, mówiących o tym, że zamykamy naszą narodową, polską, najlepszą aplikację M-Obywatel. To kłamstwo. To złe duchy, które chcą robić na cyfryzacji politykę, wprowadzają do szeroko pojętego takiego obiegu komunikacyjnego informacje, żeby komuś mogło przyjść do głowy, że będzie M-Obywatel zamknięty. Dementuję to i z przyjemnością ogłaszam, będziemy rozwijali M-Obywatela, wzbogacając go o wersję europejską, implementując, wdrażając do aplikacji M-Obywatel Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej. I to ważny element budowania naszej przewagi konkurencyjnej w Europie, bo dzisiaj ta aplikacja, z której jesteśmy dumni, M-Obywatel, to już 11 milionów użytkowników i użytkowniczek. To znaczy, że co trzeci mieszkaniec Polski ma tą aplikację. To znaczy, że jesteśmy dzisiaj liderem wśród państw europejskich, posiadających dostęp do administracji publicznej w sposób łatwy, prosty i przyjemny. I to nam gwarantuje M-Obywatel, a jego rozbudowa w 2025 roku to chwała polskiej cyfryzacji w Polsce i za granicą. To podziękowania dla pana dyrektora, jego zespołów, Centralnego Środka Informatyki, determinacji pana ministra Standerskiego i dziesiątek, jak nie setek osób pracujących nad tą aplikacją, bo jej wyniki w 2025 roku są oszałamiające. Została rozbudowana o rekordową liczbę 16 dokumentów oraz 20 usług i funkcji. To oznacza, że w tamtym roku, w 2025 roku, co 10 dni wprowadzaliśmy do M-Obywatela nową funkcjonalność. To się nigdy w przeszłości nie zdarzyło. W ciągu dwóch lat kadencji, kiedy tutaj z panem ministrem Standerskim urzędujemy, M-Obywatel zyskał więcej, o 100% użytkowników. To jest wielki sukces polskiej myśli technologicznej i cyfryzacji, która weszła do domu każdego z nas. Jest blisko, bo jest w naszym urządzeniu. Polska jest liderem europejskich rozwiązań cyfrowych. Z tego jesteśmy dumni i dlatego wprowadzamy M-Obywatela do Europy. M-Obywatel dzisiaj nadaje rytm rozwojowi Europy i rozbudowa M-Obywatela o funkcjonalności europejskiego portfela tożsamości cyfrowej ma ten ekosystem cyfrowych usług w Polsce uzupełnić. Chcemy, żeby w M-Obywatelu można było w dwóch okresach, o tym szerzej powie pan minister Standerski, dawać sobie szansę na to, żeby łatwo można było korzystać z funkcji, które dzisiaj w Polsce są dostępne. Ale w Europie M-Obywatel takich gwarancji nie miał, bo inne państwa w Unii Europejskiej są opóźnione. I powiedzmy sobie to uczciwie, to M-Obywatel wyprzedził przyszłość. W związku z tym, że ją wyprzedził, inni muszą nas gonić. W związku z tym ta europejska gonitwa nie jest łatwa, bo tak jak powiedziałem 25 rok i lata poprzednie zbudowały nam europejskiego czempiona, z którego możemy być dumni. Wprowadzamy ustawę, która będzie te wszystkie funkcjonalności umożliwiała, ale wprowadzamy rozwiązanie, które dokona pewnej rewolucji myślenia. Na przykład dzięki M-Obywatelowi wzbogaconemu o wersję M-Obywatel Europa będzie można na przykład otworzyć konto w banku za granicą. Dzisiaj coś, co się wydawało niemożliwe. Będzie można na przykład wynająć samochód za granicą. To wszystko, co dzisiaj w Polsce wydaje się rozsądkiem i normalnością, zaniesione do Europy połączy się w jednej całości. M-Obywatel zatem będzie funkcjonował, będzie się rozwijał, będzie dostępny i będzie dalem europejskim czepionem. Inni mogą nam go zazdrościć. Zostanie zmieniony, odpowiednio przygotowany. Pojawią się nowe elementy. Pan dyrektor opowie o potwierdzeniach tożsamości. Będzie go również można wykorzystywać, mówię o europejskim portfelu, w kategorii myślenia chociażby o weryfikacji wieku. To jest dla nas ważne, bo ochrona dzieci w internecie też ma dla nas priorytet. Panie ministrze, serdecznie Panu gratuluję, że przez ostatnie miesiące z wytrwałością, ale też z tym przekonaniem, że budujemy wspólnie obywatela. Tą pracę wraz ze swoimi zespołami swoimi Pan wykonał. Oddaję Panu głos. Bardzo dziękuję, Panie premierze. Ostatnie miesiące to praca nie tylko z naszymi partnerami w Unii Europejskiej w ramach różnego rodzaju pilotażowych rozwiązań europejskiego portfela tożsamości cyfrowej, ale to także praca w Polsce. Praca zarówno legislacyjna, stąd wniesiony do konsultacji społecznych projekt ustawy, który umożliwi wdrożenie tych technicznych rozwiązań. Ale ostatnie miesiące to również współpraca z przedsiębiorcami, z samorządem, z organizacjami pozarządowymi, bo funkcje, o których mówił Pan premier europejskiego portfela tożsamości cyfrowej to zaledwie fragment tego, co pojawi się w najbliższych miesiącach, ponieważ najbardziej fascynującą częścią europejskich rozwiązań w aplikacji M-Obywatel jest to, że części ich zastosowań jeszcze nie znamy, bo część tych zastosowań zostanie dopiero odkryta w ramach wdrożeń rynkowych i dlatego dzisiaj pracujemy z związkami przedsiębiorców, pracujemy z izbami gospodarczymi, bo chcemy, żeby te nowe zastosowania aplikacji M-Obywatel w wymiarze europejskim powstawały w Polsce i żeby to polskie firmy były tymi pierwszymi w Unii Europejskiej, bo tak jak chcemy umożliwiać obywatelom polskim zakładanie na przykład konta w banku za granicą, branie kredytów, zakładanie lokat, to tym bardziej chcemy, żeby obywatele innych państw Unii Europejskiej zakładali konta w polskich bankach, również korzystali z usług finansowych polskich firm, czy tutaj jak najwięcej zostawiali również swoich środków, nie ruszając się z domu, potwierdzając swoją tożsamość w innym państwie, z innego państwa Unii Europejskiej. Dlatego rozpisaliśmy to w sposób strategiczny. W zeszłym roku rozpoczynając pracę, w tym roku już wysłaliśmy projekt ustawy do konsultacji. Kolejne kroki to między innymi testy rozwiązań, warsztaty i wersje demonstracyjne. To nas zawiedzie do grudnia tego roku. I w grudniu tego roku wprowadzimy pilotażowe uruchomienie aplikacji M-Obywatel w rozszerzeniu europejskim. To znaczy pilotażowe uruchomienie M-Obywatela Europa. Jak to będzie wyglądało z punktu widzenia użytkowników? Po aktualizacji aplikacji M-Obywatel pojawi się kolejna karta w naszych dokumentach z rozszerzeniem tożsamości douznawanej w wszystkich państwach Unii Europejskiej. Po kliknięciu za pomocą tak zwanego deeplinka zaprowadzi nas do pobrania tego narzędzia i później po jednorazowym pobraniu oraz uwierzytelnieniu, za każdym razem z aplikacji M-Obywatel wchodzimy w kartę europejska, europejskie dokumenty tożsamości. I dzięki temu użytkownicy aplikacji M-Obywatel będą mieli więcej funkcji przy pozostawieniu wszystkich funkcji, do których się przyzwyczailiśmy. Wszystkie dokumenty, wszystkie usługi z nami pozostaną i będziemy dodawać nowe, ponieważ mamy w kolejce mnóstwo nowych rozwiązań. A do tego dojdzie również tożsamość na poziomie europejskim, dokumenty tożsamości, możliwość weryfikacji swoich danych, między innymi weryfikacji wieku. To rozszerzenie aplikacji M-Obywatel to będzie kilkanaście miesięcy rozwiązań pilorażowych. I dlaczego potrzebujemy tych kilkunastu miesięcy? Ponieważ, tak jak mówił Pan Premier, czekamy na Europę, czekamy na Europę rozwijając jednocześnie nasze rozwiązania krajowe. I w tym czasie, w czasie pilotażu, po pierwsze, będziemy zgłaszać nasze standardy dokumentów do uznania na terenie całej Unii Europejskiej. Bo musimy pamiętać, że przed nami po zakończeniu tego pilotażu nie tylko dokument tożsamości, ale również te dokumenty, które dzisiaj mamy w aplikacji M-Obywatel zostaną rozszerzone w ramach Europejskiego Rejestru Standardów. Prawo wykonywania zawodu, legitymacja emerytarencisty, legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta. Wszystkie dokumenty, które dzisiaj mamy i jeżeli będą wykorzystywane na terenie Unii Europejskiej, będziemy je rejestrować od grudnia tego roku. Mamy informację z Komisji Europejskiej, że taki proces potrwa od trzech do sześciu miesięcy. W związku z tym udostępnimy po pilotażu cały pakiet rozwiązań w takim rozumieniu, jaki mamy dzisiaj w aplikacji M-Obywatel. Po drugie, okres pilotażowy jest dla firm w celu dostosowania się do nowych rozwiązań, bo musimy pamiętać, że przedsiębiorstwa, tak jak mówiłem, będą dostosowywały się również do potwierdzania tożsamości osób spoza Polski, obywateli innych państw Unii Europejskiej. I do tego polskie firmy, ale także instytucje muszą się dostosować i w tych miesiącach będą się dostosowywać. Po trzecie, te kilkanaście miesięcy, które planujemy na pilotaż rozwiązania to czas dla innych państw Unii Europejskiej, ponieważ od grudnia tego roku będziemy na bieżąco udostępniać również mapę dostosowania do Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Podejrzewamy, że w pierwszych tygodniach tego rozwiązania poza Polską kilka państw Unii Europejskiej wdroży te rozwiązania u siebie i dlatego w tych państwach będzie można stosować swoją tożsamość europejską. Natomiast wiele państw Unii Europejskiej będzie potrzebowało czasu. Tak jak rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi z innych państw, oni dopiero myślą nad rozwiązaniami takimi wstępnymi, nad opisywaniem tego jak to ma wyglądać. W związku z tym będziemy musieli na nich poczekać. I dlatego po pilotażu funkcje europejskie w M.Obywatelu będą dostępne w ramach aktualizacji. To znaczy, że otrzymujemy aktualizacje tak jak już ich kilkadziesiąt otrzymaliśmy. I już dzisiaj zachęcam wszystkich do bieżącego aktualizowania aplikacji M.Obywatel nie tylko dla nowych usług, ale również dla nowych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. I po tym pilotażu zobaczymy na ekranach swoich aplikacji możliwość aktualizacji aplikacji do Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. To będzie możliwe po kliknięciu, po twierdzeniu swojej tożsamości. Jak to zrobić za chwilę pan dyrektor Rafał Sionkowski opowie. I po tym potwierdzeniu w aplikacji zmieni się to, że pojawi się cały zestaw dokumentów uznawanych w całej Unii Europejskiej. A to wszystko w ramach aplikacji M.Obywatel. Ten ekran pojawi się 11 mam nadzieję, że już większej liczbie, ale na dzisiaj 11 milionom użytkowników. W związku z tym przejście do wszystkich dokumentów i usług w ramach Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej odbędzie się w aplikacji M.Obywatel poprzez aktualizację. Kto nie będzie chciał, nie będzie jeszcze gotowy, żeby kliknąć w baner cały czas pozostaje ze wszystkimi funkcjami i usługami, ale tylko na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Co więcej, jeżeli ktoś będzie potrzebował więcej czasu, żeby zaktualizować swojego M.Obywatela do rozwiązań europejskich, będzie miał również możliwość korzystania z następnych aktualizacji krajowych w zakresie np. bezpieczeństwa, czy w zakresie uzupełniania krajowych usług. Kto czy pierwszego dnia, czy po trzech miesiącach, czy po czterech zechce kliknąć i potwierdzić swoją tożsamość, uzyska wszystkie europejskie funkcje w ramach aplikacji M.Obywatel. Co oznacza, że teraz uruchamiamy za te 10 miesięcy pilotaż, kiedy dajemy rozszerzenie funkcji w aplikacji M.Obywatel za pomocą dodatkowego rozszerzenia, które trzeba będzie pobrać i tam potwierdzić tożsamość. A po przeprowadzeniu tego pilotażu, kiedy będziemy mieli wszystkie dokumenty potwierdzone w ramach Unii Europejskiej, firmy się dostosują i nasi partnerzy z innych państw Unii Europejskiej, każdy z nas zobaczy baner z możliwością aktualizacji naszego M.Obywatela. I mam wrażenie, że to będzie największa jednoczesna aktualizacja, gdzie po prostu w naszym M.Obywatelu nagle po zweryfikowaniu tożsamości zobaczymy te wszystkie dokumenty, które znaliśmy wcześniej. Różnica będzie taka, że z tymi dokumentami będziemy mogli potwierdzać to, co jest tam napisane, nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich państwach Unii Europejskiej. A jak będziemy to robić? Oddaję głos Panie Dyrektorze. Bardzo proszę. Dziękuję. Na etapie prac nad rozporządzeniem, które wprowadza Europejskie Portfale Tożsamości Cyfrowej w całej Unii Europejskiej, państwa członkowskie doszły do pewnego konsensusu, w którym zdecydowano, że taka aktywacja