Koalicja Obywatelska: Protest w Olsztynie przeciw zamknięciu turystyki
Koalicja Obywatelska w Olsztynie skrytykowała decyzję rządu o nagłym zamknięciu branży turystycznej w województwie warmińsko-mazurskim i zaapelowała o rekompensaty dla przedsiębiorców. Mówcy domagali się jasnych kryteriów funkcjonowania branż, odszkodowań za straty oraz przedstawili ustawę przyjętą w Senacie jako rozwiązanie.
Na konferencji w Olsztynie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wraz z Borysem Budką, samorządowcami (w tym prezydentami Olsztyna i Elbląga) oraz posłami i senatorami protestowali przeciw nagłemu zamykaniu branży turystycznej. Mówcy wskazywali, że decyzja została ogłoszona z dnia na dzień, co zdaniem organizatorów doprowadzi do strat, likwidacji firm i zwolnień pracowników.
Konferencja stanowczo krytykowała sposób wprowadzania obostrzeń przez rząd, zarzucając brak logiki, planu i konsultacji z samorządami i przedsiębiorcami. Mówcy podkreślali, że premier i wicepremier powinni odpowiadać za chaos decyzyjny oraz że region został pominięty przy podejmowaniu decyzji dotyczących obostrzeń.
Koalicja Obywatelska i przedstawiciele branży domagali się jasnych kryteriów działania w oparciu o normy covidowe, zaufania do samorządów i przedsiębiorców oraz gwarancji odszkodowań dla firm dotkniętych restrykcjami. Krytykowano kryteria pomocy oparte na kodach PKD jako prowadzące do nierównego traktowania przedsiębiorców.
Senator Jerzy Wcisła przedstawił ustawę przygotowaną w Senacie, która zakładałaby rekompensatę 70% strat poniesionych przez przedsiębiorstwa w związku z epidemią. Senat przyjął ustawę, ale marszałek zawiesiła jej procedowanie w Sejmie. W przemówieniach padły liczby mówiące o spadku zatrudnienia na Warmii i Mazurach o 8% oraz o ponad 22% spadku zatrudnienia w branży turystycznej; zwracano też uwagę na szacunki strat sięgające dziesiątek miliardów złotych.
Najważniejsze ustalenia
Na konferencji w Olsztynie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wraz z Borysem Budką, samorządowcami (w tym prezydentami Olsztyna i Elbląga) oraz posłami i senatorami protestowali przeciw nagłemu zamykaniu branży turystycznej. Mówcy wskazywali, że decyzja została ogłoszona z dnia na dzień, co zdaniem organizatorów doprowadzi do strat, likwidacji firm i zwolnień pracowników.
Krytyka rządowych decyzji
Konferencja stanowczo krytykowała sposób wprowadzania obostrzeń przez rząd, zarzucając brak logiki, planu i konsultacji z samorządami i przedsiębiorcami. Mówcy podkreślali, że premier i wicepremier powinni odpowiadać za chaos decyzyjny oraz że region został pominięty przy podejmowaniu decyzji dotyczących obostrzeń.
Postulaty dotyczące pomocy i rekompensat
Koalicja Obywatelska i przedstawiciele branży domagali się jasnych kryteriów działania w oparciu o normy covidowe, zaufania do samorządów i przedsiębiorców oraz gwarancji odszkodowań dla firm dotkniętych restrykcjami. Krytykowano kryteria pomocy oparte na kodach PKD jako prowadzące do nierównego traktowania przedsiębiorców.
Ustawa Senatu i szacunki strat
Senator Jerzy Wcisła przedstawił ustawę przygotowaną w Senacie, która zakładałaby rekompensatę 70% strat poniesionych przez przedsiębiorstwa w związku z epidemią. Senat przyjął ustawę, ale marszałek zawiesiła jej procedowanie w Sejmie. W przemówieniach padły liczby mówiące o spadku zatrudnienia na Warmii i Mazurach o 8% oraz o ponad 22% spadku zatrudnienia w branży turystycznej; zwracano też uwagę na szacunki strat sięgające dziesiątek miliardów złotych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska: Dostęp do terapii genowych i 44 ośrodki
Koalicja Obywatelska: nominaci PiS zarobili miliony na spółkach
Michał Jarosz: Ustawa metropolitalna potrzebna Krakowowi i Polsce
Koalicja Obywatelska wzywa NIK do kontroli NBP - papierowe zyski?
Koalicja Obywatelska o akcji Broń się w necie i bezpieczeństwie
Koalicja Obywatelska: Krytyka projektu ustawy o ochronie ludności
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Pochylił się z troską nad regionem warmińsko-mazurskim. Ale chyba nie o taką troskę nam chodziło, bowiem dzisiaj zamiast pomocy polski rząd podcina gałąź gospodarki, na której opiera swój rozwój województwo warmińsko-mazurskie. Dzisiaj z dnia na dzień zamknięto całą branżę turystyczną w naszym regionie. Co doprowadzi na pewno do wielu strat, do zamknięcia wielu przedsiębiorstw, do zwolnienia wielu osób. Przedsiębiorcy warmińsko-mazurscy są zdruzgotani tą decyzją. Zdruzgotani tym, że rząd dał im dosłownie parę godzin na to, żeby zamknęli swoje hotele, nie przygotowując dla nich żadnej pomocy. Dzisiaj, szanowni państwo, jesteśmy tutaj razem w Olsztynie z panem przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Borysem Budką, który do nas przyjechał. Są przedstawiciele samorządów na czele z prezydentem Olsztyna, prezydentem Elbląga, wicemarszałkiem województwa. Są posłowie, senatorowie, są przedstawiciele branży turystycznej, hotelarskiej, restauratorskiej. Są przedstawiciele kultury, służby zdrowia po to, żeby zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu naszego regionu. Panie przewodniczący, bardzo proszę. Szanowni państwo, dzisiaj w tym miejscu powinien stać premier Morawiecki, powinien stać wicepremier Gowin i wszyscy ci, którzy w sposób nieodpowiedzialny po raz kolejny wprowadzają w Polsce olbrzymi chaos. Od wielu miesięcy upominamy się o proste rozwiązania dla przedsiębiorców, proste rozwiązania dla samorządów. Po pierwsze, potrzeba jasnych kryteriów dotyczących funkcjonowania wszelkich branż w gospodarce w oparciu o normy covidowe, w oparciu o rekomendacje osób, które na tym się znają. Zamiast tego rząd stracił niemal rok na ciągłe zamykanie, otwieranie poszczególnych branż bez żadnej logiki, bez żadnego planu. Przypomnę, że jeszcze w listopadzie premier Morawiecki na wielkich slajdach pokazywał dane, które będą świadczyły o tym, w jaki sposób będą wprowadzone ewentualne obostrzenia i co się stało? I kilka dni później o nich zapomniał. Dzisiaj premier zapomniał o województwie warmińsko-mazurskim. Zrobił rzecz najprostszą. Całkowicie wprowadził blokadę, którą odwoływał jeszcze dwa tygodnie temu. Zrobił to w sposób bezmyślny, bo przedsiębiorcy przez te dwa ostatnie tygodnie otwierają swoje działalności przygotowywali się na wiosnę, przygotowywali się na to, by przyjmować turystów w reżimie covidowym, wyprowadzić swoje działalności gospodarcze. Niestety rząd Prawa i Sprawiedliwości jedyne, czym zasłynął w przeciągu ostatniego roku, to olbrzymi chaos wprowadzany polskiej gospodarce. i dzisiaj opozycja mówi wyraźnie, dzisiaj Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska mówi wyraźnie, nigdy więcej absurdalnych lockdownów. Trzeba słuchać samorządowców, trzeba słuchać przedsiębiorców, trzeba im zaufać. Oni wiedzą doskonale, że potrafią w warunkach covidowych, gwarantując bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom, prowadzić działalność gospodarczą. I druga istotna kwestia. Jeżeli rząd decyduje się na to, by zamykać jakieś branże, co naszym zdaniem nie powinno mieć miejsca, to jednocześnie nie może skazywać na całkowite zamknięcie przedsiębiorców. Nie może skazywać pracowników na bezrobocie. Nie może nie gwarantować odszkodowań. Tymczasem to, co stało się w Polsce, to niestety jest podział przedsiębiorców na tych lepszych i gorszych. lepszego i gorszego sortu. Przypomnę, że absurdalne kryteria pomocy opierane były o kody PKD. I zdarzało się, że niektóre branże zostawały całkowicie pominięte, bowiem rząd nie chciał i nie chce do teraz usłyszeć prostej recepty. Jeżeli jest ktoś dotknięty kryzysem, jeżeli restrykcje powodują określone skutki, to państwo ma obowiązek mu pomóc. Senat Rzeczpospolitej przygotował odpowiednie rozwiązania. Kiedy rząd nie działa, kiedy większość parlamentarna w Sejmie nie potrafi podjąć tych rozwiązań, Senat Rzeczpospolitej, w której większość ma demokratyczna opozycja, potrafi przedstawić takie rozwiązania. O szczegółach ustawy, która została przyjęta w Senacie, a została przez panią marszałek zamrożona w Sejmie. Odpowie pan senator Jerzy Wcisła. Szanowni Państwo, tak jak pan przewodniczący mówił, w Senacie zajmujemy się sprawami Polaków i ich problemami, a nie kłótniami wewnątrz swoich opcji. Rzeczywiście zajęliśmy się tymi problemami, które są bardzo ważne także dla Warmii i Mazur. Na Warmii i Mazurach w naszym województwie w ubiegłym roku zmniejszyło się zatrudnienie o 8%, ale w branży turystycznej o ponad 22%, co piąta osoba pracująca w tej branży straciła pracę. I my w Senacie przygotowaliśmy ustawę, która dałaby tym przedsiębiorstwom, które dzisiaj są w kłopocie, na wrócenie do działalności gospodarczej wtedy, gdy będą mogły normalnie funkcjonować. W tej ustawie zawarliśmy takie warunki, które byłyby obowiązkowe dla państwa, gdyby wprowadzono stan klęski żywiołowej. Czyli 70% strat, które przedsiębiorstwa ponoszą w związku z epidemią powinno być przez państwo tym przedsiębiorstwom zwrócone. Niestety, tak jak pan przewodniczący powiedział w Senacie, myśmy ją przegłosowali, ale marszałek Witek powiedziała, że jeszcze nie jest czas na to, by taką ustawę przyjmować. To kiedy będzie ten czas? W czasie procedowania tej ustawy w Senacie senatorowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli nas uświadomić, że ta ustawa nie może być przyjęta, bo wywoływałaby skutki w wysokości 40 miliardów złotych. Trzeba by było dać polskim przedsiębiorcom zrekompensować kwotę 40 miliardów złotych. O czym to świadczy? To świadczy o tym, że w wyniku epidemii te przedsiębiorstwa dzisiaj poniosły straty 57 miliardów złotych, która nie została im zrekompensowana. Jak te przedsiębiorstwa mają sobie dać radę w konfrontacji z rzeczywistością, z innymi przedsiębiorstwami, z konkurencją, jeżeli one dzisiaj już ledwo żyją? Nie podołają temu usiłkowi. I przy okazji wyszło wielkie kłamstwo PiSu, który ciągle opowiada premier Morawiecki o tym, jak wiele pomaga polskim przedsiębiorstwom. My mamy takie ekspertyzy, możecie Państwo te ekspertyzy też otrzymać, czy ściągnąć ze strony Senatu. Okazuje się, że w Polsce pomoc dla przedsiębiorców wynosi zaledwie 13% PKB. W Niemczech to jest 38%, we Francji to jest 34%, w Hiszpanii to jest 28%. Gdzie się te pieniądze podziały? Na telewizie publiczną poszły, ale nie poszły na pomoc dla przedsiębiorców. Będziemy walczyli o to, by ci przedsiębiorcy otrzymali tą pomoc, byśmy w Polsce mogli wrócić do normalnej działalności, gdy przyjdzie już na towar. Dziękuję bardzo. I oddajmy głos przedsiębiorcom. Na początek poproszę Panią Katarzynę o ten Vila Palast. Jesteśmy w trudnej sytuacji, jak wszyscy hoteli w regionie. Najbardziej męczące jest to, że nie wiemy z dnia na dzień, co naszykłe jest. Nie da się tak funkcjonować, prowadzić biznesu w sytuacji, w której nie wiemy, jak się zatowarować. Nie wiemy, ile pięter mamy ogrzewać, a w ilu piętrach mamy oszczędzać gaz, czy wodę, czy energię. Nie można tak na dłuższą metę funkcjonować, bo to są koszty, których nigdy nie będziemy w stanie odzyskać. Pomoc, która jest nam udzielona, jest. Za nią jesteśmy bardzo wdzięczni, ale jest niewystarczająca. Zatem prosimy o to, żeby pochylić się nad naszą sytuacją, nad sytuacją hotelarzy w naszym regionie, bo na dłuższą metę po prostu wszyscy padniemy. Wiemy, że są regiony w równie trudnej sytuacji, nie są zamykane. Nie życzę im absolutnie, żeby były zamknięte. Życzęabym raczej, żeby to nas otworzono. Natomiast chciałabym, żeby to było robione wszystko z głową i żeby podejście ekonomiczne też miało tutaj jakieś znaczenie, bo dla nas absolutnie tutaj żadnej logiki nie ma w tym, jak w tej chwili jest to rozwiązywane. Nie pokrywa ta pomoc naszych kosztów i po prostu nie radzimy sobie z tym, jak mamy dalej funkcjonować. A przede wszystkim prosimy o to, żeby przekaz był jasny i nie deklarowany na kilka godzin przed północą, gdy na dnia następnego nie wiemy, czy mamy gości wypraszać z hotelu, czy też przyjmować. Pani Ela Lędu. Przedsiębiorca nie działa z minuty na minutę, z godziny na godzinę. Przedsiębiorca podejmuje decyzję na miesiąc, pół roku. My, hotelarze, nawet na rok do przodu. Dzisiaj mamy sytuację taką, że przygotowaliśmy, zainwestowaliśmy bardzo duże środki. Po pierwsze, w to, żeby funkcjonować w pełnym reżimie, żebyśmy byli bezpieczni dla gości, ale również dla naszych pracowników. Zainwestowaliśmy w to, żeby przygotować naszych pracowników do przyjęcia gości. Dlatego nie to zrobiliśmy. Dzisiaj jesteśmy wątpliwi. Próbujmy dyskutować z pandemią, bo ona jest, ale jednocześnie powinno być pomoc, czyli utrzymanie miejsc pracy. My tak naprawdę, czego więcej, my nie chcemy na Państwu zarobić. My przede wszystkim chcemy działać, mieć jasne warunki, ale też utrzymać miejsca pracy, utrzymać nasze biznesy. Pomoc, tak jak moja koleżanka wspomniała, była i za to dziękuję mu. Wielu z nas poprzez podział CKD nie skorzystało z pomocy. Musimy sobie jasno powiedzieć, bo branża turystyczna i hotelarska to również łańcuszek dostaw i usług. Wielu z naszych kontrahentów również poprzez nie odrzymało takie pomocy. Mamy limit pomocy, który został nałożony na nas, z którego nie możemy wyjść. Unia Europejska ten limit pomocy ma uchwalone wyższy. U nas nie jest on wprowadzony. ograniczyła dla wielu przedsiębiorców pozyskanie tych środków. Tak naprawdę, jeżeli nas się zamyka, jednocześnie powinno być wskazanie, z czego mamy się utrzymać, jak mamy się utrzymać, kiedy będziemy funkcjonować. My chcemy po prostu działać w pełnym reżimie. Doskonale wiemy, że zdrowie jest najważniejsze, ale w pełnym reżimie, żebyśmy naprawdę mogli funkcjonować. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Przedstawiciel polskiej leporystyki Pan Wojtko Czekał. Jeszcze może dwa słowa dodam. Przede wszystkim rejon Warmii Mazur postrzegany jest jako ten turystyczny tylko latem, ale to też nie jest prawda, bo nasze dochody tych obiektów całorocznych są na poziomie 30% w okresie zimowym. Jak wielka tragedia się dzisiaj wydarza, no to chyba jesteśmy w stanie sobie wszyscy to wyobrazić. Największą trudnością, którą dzisiaj mamy to jest, że dwa tygodnie temu dowiadujemy się na tydzień przed, że możemy otworzyć nasze obiekty. Przygotowanie po paru miesiącach obiektów do funkcjonowania to są ogromne koszty zarówno organizacyjne jak i finansowe. Niestety je ponosimy i za dwa tygodnie jesteśmy znowu zamknięci. Odbieramy to jak jakąś zabawę otwieranego i to jest po prostu więcej tego chyba za moment nie wytrzymamy. Prosimy o logiczne reguły i w tym wypadku jeżeli jesteśmy zamknięci o jakąś rekompensatę żebyśmy mogli funkcjonować żebyśmy mogli tych ludzi których zatrudniamy utrzymać. Dziękuję. Szanowni Państwo samorządy województwa warmińsko-mazurskiego podejmują uchwały które zwalniają przedsiębiorców z lokalnych opłat podatków niestety my jako region nie jesteśmy objęci taką pomocą jak gminy górskie gdzie rekompensuje się samorządowcom te właśnie działania. Wzywaliśmy już pana premiera o to żeby objął nasz region taką pomocą na razie bezskutecznie na razie bez odzewu. Jest z nami pan prezydent Olsztyna który również takie działania podjął również zwalniał przedsiębiorców z lokalnych opłat. Panie prezydencie bardzo proszę. Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo przede wszystkim chciałbym bardzo gorąco i serdecznie podziękować panu przewodniczącemu panu posłowi Budce również wszystkim parlamentarzystom zarówno posłom jak i senatorom przede wszystkim przedsiębiorcom którzy są dzisiaj tutaj i mówią o problemach naszych wspólnych na Warmii i Mazurach. Jesteśmy w społecznym mieście Warmii i Mazur Olsztynie i tak jak powiedział pan przewodniczący to dzisiaj tutaj powinni być rządzący propozycją wspólnego rozwiązywania naszych problemów. To nie może być tak o czym również mówił pan poseł że my tu na Warmii i na Mazurach jesteśmy traktowani inaczej niż po prostu inne regiony Polski. My nie chcemy nikomu nic odbierać ale chcemy być traktowani solidarnie uczciwie jak powinno być w całym naszym kraju. A dzisiaj po raz kolejny dzieli się nas na Polskę A Polskie B może również C bo to obserwujemy na co dzień. Pomoc dla Podhala bardzo słusznie została udzielona. Dla mieszkańców przedsiębiorców Warmii i Mazur rodzin wszystkich pracujących jej nie widać. Dzisiaj toczymy walkę z pandemią z pandemią i musimy ją wygrać. Ale nie poprzez chaos jak mówił Pan Przewodniczący bo ten chaos prowadzi do tego że jesteśmy właśnie w tej trudnej sytuacji. Dwa dni temu Pan Wojewoda mówił wypowiadając się w różnych telewizjach że tą przyczyną między innymi jest to że przyjechało bardzo wielu naszych rodaków Polaków w okresie świątecznym tu z powrotem do swoich rodzin i bardzo dobrze przyjechało ale mówi przywieźli po prostu nam tego nowego koronawirusa z Wielkiej Brytanii. No tak to ja pytam to dlaczego wówczas wiedząc o tym że jest taka sytuacja nie przystąpiono do testowania wszystkich tych osób którzy tutaj przyjeżdżali. Na pewno bylibyśmy w stanie uniknąć w tak szerokim zakresie tej pandemii która u nas dzisiaj występuje. Szanowni Państwo również jako samorządy staramy się o czym mówił Pan Jacek Protas przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Warmii i Mazurach wspierać naszych przedsiębiorców. Rada Miasta podjęła uchwałę o zwolnieniu dwóch trzecich opłat w tym roku naszych restauratorów prowadzących działalność za koncesje które muszą mieć a żeby sprzedawać na przykład alkohol w swoich lokalach rozpatrujemy indywidualnie również wszystkie wnioski i prośby naszych przedsiębiorców i staramy się wyjść temu naprzeciw. ale my jako samorząd jesteśmy wstawiani również w bardzo trudnej sytuacji bo z jednej strony chcielibyśmy pomagać a z drugiej strony odbiera się nam nasze dochody to nie robi kto inny tylko nasz rząd oczywiście podszytym hasłem chcemy dać więcej mieszkańców ale my jesteśmy zdecydowanie za tym tylko nie kosztem tych wszystkich którzy po prostu tu mieszkają żyją i jednocześnie oczywiście rozwijają ten nasz piękny region nasze miasto na to się nie godzimy fundusz rozwoju tak zwany rządowy fundusz inwestycji lokalnych szanowni państwo niedawno mówiliśmy o tym głośno zarówno my Olsztyn Elbląg Ełk ile dostaliśmy zero plus ile dostała Warmia i Mazury 138 milionów ile dostało Podlasie które jest o jedną trzecią mniejsze przeszło 180 milionów ile dostała Podkarpacie 450 milionów złotych jedna trzecia większa od naszego regionu trzy razy więcej pieniędzy dlaczego no tam gdzie głosowano na prezydenta Dudę tam gdzie głosowano na PiS tam się daje pieniądze absolutnie my się z tym nie godzimy będziemy przeciwko temu zawsze występować jesteśmy gorzej traktowani tak nie może być w normalnie a takim powinien nasz kraj być demokratyczny dobrze zarządzany uczciwie zarządzany i oczywiście powinno obowiązywać w tym zakresie Solidarność szanowni państwo mamy nowego ministra od niedługiego czasu do spraw samorządów czy ktokolwiek słyszał że taki minister jest chyba nie dopiero ostatnio usłyszeliśmy gdy się okazało że są nieporozumienia w tej dobrej zmianie że trzeba go odwołać no bo no bo taka poszła rekomendacja ze strony partii porozumienie ten minister niestety ani razu tu nie był u nas u samorządowców nie wiem czy gdziekolwiek był czy gdziekolwiek rozmawiał zarówno z nami samorządami z mieszkańcami ażeby zapytać jakie mamy problemy ażeby również te problemy stawiać w ministerstwie na szczeblu oczywiście rządu i je rozwiązywać no myślę że daje to wiele do myślenia szanowni państwo oszekujemy pomocy ze strony rządu dziękujemy tutaj tak jak powiedziałem wszystkim którzy dzisiaj są razem z nami z naszymi przedsiębiorcami bo jestem przekonany że zarówno te informacje jak i oczywiście spotkania służą temu ażeby ażeby pomóc naszym przedsiębiorcom że nasz rząd nie pozostanie głuchy że również no niestety wypowiadane jak ja czytam w prasie że w najbliższy wtorek to będzie 300 milionów złotych dla regionu Warmii Mazur tak zabrali nam pieniądze więc być może w tej chwili dadzą ale to nie dla przedsiębiorców to nie są pieniądze dla przedsiębiorców a dla samorządów będziemy się z tego cieszyć a dzisiaj a dzisiaj musimy zrobić wszystko ażeby nasi przedsiębiorcy mogli przeżyć bo dzisiaj ci przedsiębiorcy mają pracowników mają swoje rodziny natomiast nasz rząd stawia na rodziny rodzina Maryja i koto ojciec dyrektor a więc z tym się nie godzimy wspieramy naszych przedsiębiorców dziękuję serdecznie Państwu dziękuję bardzo szanowni Państwo czy macie pytania do Pana Przewodniczącego nie ma telewizja polska przedstawiliście dzisiaj swoją receptę na to jak z tego kryzysu jest pytanie no skąd pieniądze na to wszystko chociażby 2 miliardy złotych które rocznie idą na ordynarną partyjną propagandę w telewizji publicznej ale to są również cięcia w rozmuchanej administracji fundusz odbudowy daje gwarancję tego że dobrze wydatkowane pieniądze mogą służyć ludziom mogą służyć przedsiębiorcom samorządom mogą służyć utrzymaniu miejsc pracy tylko do tego potrzeba odpowiedzialnych ludzi dwa razy premier Morawiecki przedstawiał różne slajdy, programy program sprawiedliwego rozwoju już nawet chyba nikt nie pamięta jak one się nazywały gdzie jest milion elektrycznych samochodów które obiecywał gdzie jest 100 tysięcy nowych mieszkań dla młodych gdzie są słynne promy gdzie są agencje kosmiczne to są mrzonki to są mrzonki i dzisiaj ci sami ludzie którzy pokazali że nie potrafią zarządzać polską gospodarką będą mówić jak wydatkować pieniądze z funduszu odbudowy to jest wielka kpina dzisiaj pan premier Morawiecki powinien być tutaj w Olsztynie powinien tutaj rozmawiać z tymi którzy najbardziej cierpią na tym chaosie i na tym że nie potrafi zarządzać polską gospodarką ale po raz kolejny wybrał ciepły gabinet wybrał obostrzenia a kiedy opozycja podaje mu rękę w postaci gotowych projektów ustaw które od zeszłego roku leżą w parlamencie to zdaje się tego nie widzieć można dobrze sfinansować polską gospodarkę z funduszu odbudowy ale do tego potrzeba mądrych ludzi i przypomnę że kiedy Polska przechodziła kryzys w 2008 roku to potrafiliśmy dzięki rekomendacjom ekspertów dzięki dobremu zarządzaniu być najlepsi w Europie dzisiaj jesteśmy na szarym końcu dlatego że dzisiaj w Polsce kariery robią ludzie pokroju obajtka o którym słyszeliśmy wczoraj na słynnych taśmach ludzie którzy nie mają żadnego doświadczenia chyba że w robieniu pieniędzy na własnych rodzinach zamiast ekspertów mamy bandy nieudaczników i dzisiaj ci nieudacznicy będą wydawać europejskie pieniądze możecie być państwo pewni że nic z tego dobrego nie będzie jeżeli chcą wiedzieć jak zmieniać gospodarkę niech przyjadą w takie miejsce niech rozmawiają z przedsiębiorcami oni wiedzą dużo lepiej jak pomagać innym aniżeli banda nieudaczników z Warszawy dziękuję czy jeszcze jakieś pytania? jeśli nie dziękujemy państwu bardzo serdecznie