Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Ostro przeciw podwójnemu opodatkowaniu

Koalicja Obywatelska: Ostro przeciw podwójnemu opodatkowaniu

Koalicja Obywatelska skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, który przewiduje opodatkowanie spółek komandytowych i likwidację ulgi abolicyjnej. W ocenie Koalicji zmiany prowadziłyby do podwójnego opodatkowania dochodów z zagranicy i uderzałyby w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby otrzymujące emerytury i inne dochody z zagranicy.

Najważniejsze zastrzeżenia


- Koalicja wskazała, że proponowane przepisy zakładają opodatkowanie spółek komandytowych i zniesienie ulgi abolicyjnej. Wskazano, że chodzi o różne dochody z zagranicy - stypendia, wynagrodzenia, emerytury - które zgodnie z projektem miałyby zostać opodatkowane ponownie w Polsce.

Skutki dla przedsiębiorstw


- Zdaniem Koalicji podwójne opodatkowanie doprowadzi do likwidacji formy prowadzenia biznesu w spółkach komandytowych, co dotyczy ponad 40 tysięcy rodzimych i rodzinnych firm. Proces legislacyjny i krótki czas na dostosowanie przepisów mają według niej utrudnić planowanie i inwestycje przedsiębiorców.

Krytyka priorytetów i rządowych decyzji


- Mówca krytykował wybór priorytetów rządu w czasie pandemii i wskazywał, że państwo powinno wspierać przedsiębiorców, a nie dodatkowo ich obciążać. Wypomniano też, że prasa informowała o znalezieniu 6 milionów złotych na nagrody dla pracowników resortu, które miałyby pochodzić z pieniędzy podatników.

Działania Koalicji


- Koalicja Obywatelska zapowiedziała sprzeciw na Komisji Finansów Publicznych, zgłaszanie poprawek i forsowanie rozwiązań chroniących przedsiębiorców, w tym odłożenia lub niewprowadzania proponowanych zmian podatkowych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzieńnego dnia życzymy Panu. Szanowni Państwo, spotykamy się dzisiaj w dosyć wczesnej porze, dlatego że za chwilę rozpocznie się Komisja Finansów Publicznych, która będzie rozpatrywać projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada tak naprawdę dwie kluczowe zmiany w systemie, które miałyby wejść w życie od przyszłego roku. Pierwsza to jest opodatkowanie spółek komandytowych, a druga to jest likwidacja tzw. ulgi abolicyjnej, czyli de facto przepis sprowadzający się do tego, że Polacy, którzy osiągają różne, podkreślam, różne dochody z zagranicy, bo to mogą być dochody ze stypendiów, to mogą być dochody z pracy, to mogą być również dochody z emerytur. Proszę pamiętać, że wielu Polaków część swojego życia przepracowało za granicą i dzisiaj z systemów emerytalnych różnych krajów otrzymuje część swojej emerytury. Te wszystkie dochody zgodnie z propozycją rządu PiSu zostaną w Polsce po raz drugi opodatkowane, bo pierwszy raz podatek będzie opłacony w kraju, z którego dochody pochodzą. To są przepisy bardzo szkodliwe, szczególnie szkodliwe wiązł pod uwagę czas, w którym żyjemy. Pomysł, żeby dodatkowo nakładać obciążenia podatkowe, łamiąc pewne zasady, którą ustalono, bo przecież umówiliśmy się na coś z osobami, które prowadzą spółki komandytowe, w czasach pandemii jest pomysłem nie tylko szkodzącym polskiej gospodarce, ale jest takim rozpaczliwym krzykiem rządu, który mówi nie mamy pieniędzy, bo wszystkie pieniądze rozdaliśmy. Pomysł, żeby opodatkowywać osoby, które pracują za granicą, które w ten sposób zasilają w Polsce rodziny, bo po co Polacy pracują za granicą? Często Polacy wypchnięci z rynku pracy w Polsce. Pracują po to, żeby te pieniądze przysłać do Polski, żeby dzięki tym pieniądzom żyją ich dzieci, żony, bardzo często całe rodziny, włącznie z dziadkami żyjąc pieniędzy, osoby, która pracuje za granicą i co kilka miesięcy tak naprawdę widzi swoją rodzinę. To są pomysły rozpaczliwe, pomysły bardzo szkodliwe i pomysły, które są gigantyczną klęską rządu PiSu. My się będziemy temu bardzo konsekwentnie przeciwstawiać. Nie widzimy możliwości, żeby te przepisy zafunkcjonowały w polskim systemie prawnym. Nie widzimy jakichkolwiek podstaw do tego, żeby w większym stopniu Polaków w dobie kryzysu obciążać. Szczególnie, kiedy czytamy na główki gazet, a dzisiaj rano prasa donosi, że pani minister Emilowicz w ostatnim dniu swojego urzędowania znalazła 6 milionów złotych na nagrody dla pracowników resortu gospodarki, rozwoju, przedsiębiorczości, czyli tych, którzy jak rozumiem te przepisy przygotowywali w ostatnich dniach, oni dostaną nagrody, a te pieniądze będą pochodzić od tych ludzi, którym w taki naprawdę nieuczciwy sposób wyciąga się te pieniądze z kieszeni. Nie będzie naszyli zgody na to. Szanowni Państwo, Pan poseł nitras mówił dużo o uldze abolicyjnej, której jesteśmy przeciwko zniesieniu tej ulgi abolicyjnej. O tym dzisiaj będziemy mówili na Komisji Finansów Publicznych i na pewno będziemy stosowne poprawki do tej ustawy składali. Natomiast warto też powiedzieć o firmach, o spółkach komandytowych. To są małe, średnie przedsiębiorstwa z polskim kapitałem. Nawet niecały procent to jest kapitał zagraniczny, więc tutaj PiS pokazuje, likwidując w jakimś stopniu te spółki komandytowe, bo podwójne opodatkowanie doprowadzi w konsekwencji do likwidacji tych spółek, tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, aktywności przez polskich przedsiębiorców. Niestety naszym zdaniem ta sytuacja jest bardzo zła. Bardzo zła w tym czasie, kiedy w Polsce mamy inne wyzwanie, jakim chociażby jest walka z koronawirusem. Ta walka odbywa się nie tylko na obszarze medycznym, zdrowotnym, ale przede wszystkim też odbywa się na tym obszarze gospodarczym. To właśnie polskie przedsiębiorstwa, które dzięki spółkom komandytową mogły rywalizować z konkurencją zagraniczną, która ma lepsze warunki, ma większy kapitał. Dzisiaj w jakimś stopniu będą obciążone poprzez ten projekt ustawy, który PiS wprowadza, kolejnym podatkiem dochodowym, który realnie doprowadzi do likwidacji tych spółek. To jest ponad 40 tysięcy rodzimych i rodzinnych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność poprzez spółki komandytowe. I w jakimś stopniu trzeba powiedzieć, że PiS spróbował po cichu sięgnąć do kieszeni podatników, zresztą nie po raz kolejny, i wprowadza tę ustawę. Sam proces procedowania tej ustawy powoduje to, że przedsiębiorcy realnie po wprowadzeniu tej ustawy, po wejściu tej ustawy w życie będą mieli zaledwie kilkanaście dni na to, żeby przystosować przepisy. Chciwość PiS-KUSa jest po prostu niewyobrażalna. Żeby sięgać po pieniądze polskich podatników, po pieniądze polskich przedsiębiorców w taki sposób. Przecież wiele firm prowadzi wieloletną działalność gospodarczą, wieloletnie planuje swoje inwestycje, swój biznes, przygotowuje, projektuje, a w ten sposób w ciągu kilku dni mają się zmienić warunki gry i zasady dla tych firm polskich właśnie poprzez ten projekt ustawy. Dlatego my jako Koalicja Obywatelska stoimy po stronie przedsiębiorców, stroimy po stronie polskich podatników. Słuchamy ich głosu, bo on jest i będzie coraz głośniej go słychać, szczególnie w czasach, w których państwo powinno nie przeszkadzać przedsiębiorcom, jeśli może to pomagać. A tu dzisiaj państwo sięga po raz kolejny do kieszeni polskich podatników, do kieszeni polskich przedsiębiorców, sięgając po ich pieniądze, w jakimś stopniu utrudniając im rywalizację z zagranicznymi spółkami. Więc my się na to nie godzimy. Dzisiaj będziemy na pewno przedstawiali nasze stanowisko, ale będziemy też przedstawiali nasze poprawki, które będą szły w kierunku przedsiębiorców, szły w kierunku odłożenia tej zmiany w czasie, a właściwie tak naprawdę przede wszystkim jej niewprowadzanie. I na tym nam zależy, zależy nam na polskich przedsiębiorcach, zależy nam na tych przedsiębiorcach, którzy w trudnych czasach, w czasach kryzysu, w czasach walki z pandemią, stają twardo na nogach i walczą o każdą złotówkę, a państwo nie powinno ich tych złotówek zabierać w sytuacji, kiedy chcą inwestować, kiedy chcą prowadzić biznesy. Temu służą spółki komandytowe. 40 tysięcy spółek komandytowych w Polsce dzisiaj ma być na Komisji Finansów ograbionych z pieniędzy poprzez podwójne opodatkowanie. Dziękuję serdecznie. Drodzy Państwo, kampania wyborcza już się skończyła. Populistyczne obietnice, o nich możemy już wszyscy zapomnieć. A opowieści o niepodwyższeniu danin na rzecz państwa możemy między bajki włożyć. Przypomnijmy, premier Morawiecki nie tak dawno powiedział, że budżet na 2021 rok to racjonalny kompromis. Stawia w Centrum Bezpieczeństwo naszych rodzin. A prezes Narodowego Banku Polskiego mówił o niezliczonych ilościach pieniędzy. I to już widzimy. Czekają nas zupełnie nowe podatkowe ciężary. Kilka już jest wdrożonych w życie. I zapamiętajcie dzisiaj, szanowni Państwo, nasze słowa. Kilka kolejnych zostanie wdrożonych w życie. Rząd szuka pieniędzy. To jest jasne jak słońce. Dzisiaj Koalicja Obywatelska będzie walczyć na Sejmowej Komisji Finansów, aby kolejny podatek nie obciążał kieszeni polskich podatników. Dziękujemy. Jeszcze chciałem dodać jeszcze jedną kwestię. Rząd szuka pieniędzy u polskich podatników, jednocześnie wydając pieniądze na nagrody. I to jest skandaliczna sytuacja. Na to nie powinniśmy się godzić i nie będziemy się godzić jako Koalicja Obywatelska. Dziękujemy. Dziękuję serdecznie. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.