Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Ostrzeżenie przed wyprzedażą LOTOS-u

Koalicja Obywatelska: Ostrzeżenie przed wyprzedażą LOTOS-u

Koalicja Obywatelska na konferencji prasowej stwierdziła, że połączenie Orlenu i Lotosu odbywa się bez przejrzystości i grozi wyprzedażą majątku narodowego. Zażądała ujawnienia szczegółów transakcji oraz rzetelnej analizy opłacalności.

Brak informacji na posiedzeniu Komisji


Koalicja Obywatelska poinformowała, że na posiedzeniu Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych nie otrzymała rzetelnej informacji. Minister Sasin nie był obecny, a wiceminister Gryglas odsyłał posłów do prezesa spółki, który powoływał się na tajemnicę.

Zarzuty dotyczące wyprzedaży majątku narodowego


Mówca ostrzegł, że planowane przejęcie oznacza ryzyko wyprzedaży ponad 350 stacji Lotosu, baz paliwowych, terminali oraz udziałów w wydzielonej rafinerii. Zwrócono uwagę na pytania o to, w czyje ręce trafi majątek i czy polskie interesy są właściwie zabezpieczone.

Brak analiz i nadzoru nad transakcją


Koalicja wskazała, że nie przeprowadzono rzetelnych analiz opłacalności, a Ministerstwo Aktywów Państwowych rzekomo nie panuje nad procesem. Podnoszono, że negocjacje z ewentualnymi nabywcami trwają mimo zmienionych warunków stawianych przez Komisję Europejską.

Skutki dla rynku paliw i dalsze kroki


Mówca podkreślił, że LOTOS i Orlen funkcjonują praktycznie jako monopol na rynku paliw, a źle przeprowadzona transakcja może podnieść ceny paliw i obciążyć konsumentów oraz Skarb Państwa. Koalicja zapowiedziała dalsze żądania transparentności, domaganie się analiz i skierowanie wniosków proceduralnych, w tym do Komisji Etyki.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Witam Państwa serdecznie na konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej. Jesteśmy krótko po posiedzeniu Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Na tej komisji miała zostać przedstawiona informacja, której domagaliśmy się jako Koalicja Obywatelska w sprawie połączenia Orlenu i Lotosu, a w zasadzie przejęcia, bo z tym mamy do czynienia przez koncern Orlen, spółki Lotos. Domagaliśmy się informacji, dlatego że wiele spraw dotyczących tego przejęcia jest owianych tajemnicą. Mamy poczucie nie tylko jako parlamentarzyści z Pomorza, akurat tak jak tutaj stoimy, jesteśmy parlamentarzystami z Pomorza, ale wszyscy parlamentarzyści, przynajmniej parlamentarzyści opozycji, którzy znają temat, którzy interesują się kwestią rozwoju gospodarki i pracy dużych polskich przedsiębiorstw, mamy wątpliwości, poważne wątpliwości. Po pierwsze, co do sensowności tego ruchu, tego działania ze strony rządu, ale po drugie, mamy poważne wątpliwości dotyczące tego, w jaki sposób się to wszystko odbywa. Domagaliśmy się dzisiaj na posiedzeniu Komisji Informacji i żadnej rzetelnej informacji nie otrzymaliśmy. Gościem na Komisji powinien być minister Sasin. Jak wiemy, minister Sasin głównie dzisiaj zajmuje się przedstawianiem różnych kontrowersyjnych test na temat pandemii, atakowania lekarzy czy innych grup społecznych, ale nie zajmuje się tym, czym powinien. Jego przedstawiciel, wiceminister Gryglas, odsyłał nas z informacjami do prezesa spółki, a prezes spółki mówił, że nic nie może powiedzieć, bo informacje są tajne. Szanowni Państwo, dzisiaj, jeśli mówimy o kwestii połączenia Orlenu z Lostosem, mamy do czynienia po pierwsze z wyprzedażą majątku narodowego, wyprzedażą i nie wiemy, w czyje ręce polskie stacje, ponad 350 stacji Lostosu trafi. Czy trafi w rosyjskie ręce? Być może, jeśli nie w pierwszej kolejności, czy w drugiej kolejności. Czy polskie interesy są zabezpieczone? Tego nie wiemy. Minister poza ogólnymi sformułowaniami, czy prezes Obajtek poza ogólnymi frazesami nie jest w stanie udowodnić, że tak się nie stanie. W związku z tym na pewno w tej sprawie będziemy domagali się dalszych informacji. Będziemy domagali się transparentności tego procesu, bo nie zgadzamy się na wyprzedaż majątku narodowego i nie zgadzamy się z brakiem zabezpieczenia polskich interesów, jeśli chodzi o sektor energetyczny, o sektor paliwowy. Widzimy tutaj wiele zagrożeń. O tym powiedzą też moi koledzy. Szanowni Państwo, dzisiaj zdarzyły się na tej komisji, która została zwołana na wniosek posłanek i posłów Koalicji Obywatelskiej trzy ważne rzeczy. Po pierwsze, Pan Przewodniczący Suski nie dopuścił gości, nawet w trybie zdalnym. Tymi gośćmi mieli być prezydent dański Aleksander Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Jednocześnie na początku zdążył obrazić się niedoszłych gości, za co będzie skierowany wniosek do Komisji Etyki na Pana Przewodniczącego Suskiego. To po pierwsze. Po drugie, dowiedzieliśmy się, że przejęcie Orlenu przez Orlen Lotosu odbywa się kompletnie bez jakichkolwiek analiz na etapie dzisiaj prowadzonych rozmów z ewentualnymi nabywcami części majątku Lotosu, który ma być rozsprzedany zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej i pomysłem Orlenu na przyjęcie tej spółki. Wiemy dzisiaj, że wszystkie analizy były prowadzone wcześniej, zanim Komisja Europejska postawiła warunki zaporowe właściwie do tej transakcji. Jednak Orlen przyszedł do tej transakcji. Wiemy dzisiaj, dzięki ministrowi Gryglasowi, że Ministerstwo Aktywów Państwowych nie panuje nad tym procesem. Nie ma żadnej analizy opłacalności tego procesu przygotowanego. Natomiast prowadzą już negocjacje z ewentualnymi nabywcami części majątku Lotosu. Tym majątkiem ma być 30% akcji w wydzielonej rafinerii, najnowocześniejsze rafinerii w Europie. Tym majątkiem mają być sprzedane 389 stacji lotosu, stacji paliw. Tym majątkiem mają być wysprzedane bazy paliwowe i terminale. To jest rozsprzedawanie i prywatyzacja majątku państwowego bez kontroli tak naprawdę skarbu państwa, bo robiona za pomocą spółki Orlen, w której państwo ma 27% udziałów. To wszystko dzisiaj wiemy. Nie ma chęci ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych do przeprowadzenia analizy tego procesu. Wiemy tylko, że pomysł polityczny na łączenie wielkiego Czebola, którym ma być Orlen, który ma zajmować się dzisiaj energią, bo już przejął spółkę Energia w pozaniżonych cenach, ma zajmować się paliwem przejmując lotos, ma zajmować się elektrownią wiatrową, ma zajmować się za chwilę mediami, bo ma przejąć koncern medialny regionalnych dzienników, to jest zbudowanie firmy, która ma być polityczną emanacją wpływów partii rządzącej, ale nie ma mieć tak naprawdę realnych korzyści dla Polaków, jeśli chodzi o zbudowanie giganta ekonomicznego i gospodarczego. Będziemy domagać się kolejnych informacji. Będziemy domagać się prawdziwej analizy przeprowadzenia tej transakcji, bo za takie przeprowadzenie, za taki nadzór można spodziewać się tylko jednego, że prokuratura i służby po dokonaniu tego procesu będą miały dużo do zrobienia i dużo do wyjaśnienia, bo tak nietransparentnej działalności, jaką prowadzi dzisiaj Ministerstwo Aktywów Państwowych razem z Orlenem w tym procesie, ja jeszcze w życiu nie widziałem. To jest ważny element, który należy podnosić, bo LOTOS i Orlen są praktycznie monopolistami wspólnie na rynku paliw. To są ceny dla kierowców, to są ceny dla transportu zbiorowego, to są ceny paliw i marże, które mają olbrzymi wpływ na całą gospodarkę. Źle przeprowadzona transakcja, czy źle dobrane parametry transakcji spowodują nie tylko koszty dla Skarbu Państwa, ale też dla każdego z nas odczujemy to w kieszeniach brak konkurencyjności i duży wzrost ceny paliw i marsz. To są dlatego tak ważne elementy, dlatego o tym dzisiaj mówimy, niezależnie od tych innych problemów, które przecież w Polsce są pod płaszczykiem, pod przykryciem pandemii, pod przykryciem kryzysu. Rząd być może chce dokonać zamachu na majątek LOTOS-u, majątek wypracowany przez wiele, wiele lat i przekazania go w ręce dzisiaj nieokreślonych nabywców. Na razie to tyle w tej komisji, ale będą kolejne. Proszę Państwa, wypowiedź Rząd Suskiego, jego argumentację, dlaczego nie chce dopuścić prezydent Dulkiewicz i marszałka Struka, w szczególności ja dotyczyło to Aleksander Dulkiewicz, miała haktor nie tyle nieparlamentarny, ale wręcz skandaliczny. On stwierdził mniej więcej, nie pamiętam dokładnie, że ona się może wypowiadać w radiu niemieckim. To jest coś skandalicznego, żeby wywoływać duchy, upiory z przeszłości, z czasów władysława Gomułki, czyli lat 60. To jest niedopuszczalne w polskim parlamencie i w polskim życiu zarówno towarzyskim, jak i publicznym. To jest jeden element. Inny element to jest taki, otoż, jak sami Państwo wiecie, kilka dni temu w poważnym piśmie The Economist ukazała się informacja o tym, iż PKN Orlen zamierza wykupić grupę gazet wydawanych przez koncern PASA w Polsce. To jest grupa 11 pism w wielu dużych miastach wojewódzkich ukazujących się dzienników. Tą informację ochoczo, nie wprost, ale jednak potwierdził, zaakceptował wicepremier Piotr Gliński, który powiedział, że właśnie Orlen, tudzież spółki kontrolowane przez rząd, mogłyby kupować media. Na nasze wyraźne pytania skierowane do ministra Gryglasa nie dostaliśmy odpowiedzi. Minister Gryglas odesłał nas do członka zarządu Orlenu, a członek Orlenu powiedział, że nie będzie wypowiadał się kwestii enucjacji prasowych. No paradoksalnie to wicepremier polskiego rządu potwierdził tą koncepcję wykupywania przez Orlen i firmy kontrolowane przez państwo polskie, tytułów prasowych, czy też instytucji medialnych. I na te pytania będziemy oczekiwali odpowiedzi do skutku. Dziękuję. Dziękuję bardzo. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.