Koalicja Obywatelska: przeciw odebraniu dodatków lekarzom
Koalicja Obywatelska skrytykowała projekt ustawy zabierający dodatki dla lekarzy i zapowiedziała stanowczy sprzeciw w Sejmie. Mówiła, że odebranie dodatków w czasie epidemii to skandaliczne i szkodliwe działanie, dlatego będzie głosować przeciwko.
Koalicja Obywatelska podkreśliła, że dodatki dla lekarzy zostały ustanowione przez Sejm dzień wcześniej, by odpowiednio zabezpieczyć i wyposażyć personel pracujący na oddziałach zakaźnych. Zabranie tych świadczeń w trakcie pandemii określono jako skandaliczne i niedopuszczalne.
W wystąpieniu skrytykowano tryb pracy nad projektem, który ma być procedowany w Sejmie „w jeden dzień”, w trzech czytaniach naraz. Mówca zarzucił, że procedowanie „walcem” narusza zakończony już proces legislacyjny i grozi cofnięciem wcześniej podjętej decyzji.
Koalicja ostrzegała przed dzieleniem pracowników medycznych na „covidowe” i inne placówki, zauważając że wszyscy narażeni na zakażenie powinni otrzymać równe, dodatkowe wynagrodzenie. Wystąpienie wskazywało, że personel potrzebuje testów, szacunku, motywacji oraz wsparcia finansowego.
W imieniu klubu wystąpiono z apelem do PiS „Wstydźcie się” i zapowiedziano obronę decyzji Sejmu o przyznaniu dodatków. Mówca stwierdził, że jeśli projekt zostanie przyjęty, dojdzie do silnej reakcji poselskiej i społecznej, a Koalicja będzie głosować przeciwko zmianom.
Najważniejsze stanowisko
Koalicja Obywatelska podkreśliła, że dodatki dla lekarzy zostały ustanowione przez Sejm dzień wcześniej, by odpowiednio zabezpieczyć i wyposażyć personel pracujący na oddziałach zakaźnych. Zabranie tych świadczeń w trakcie pandemii określono jako skandaliczne i niedopuszczalne.
Procedura legislacyjna
W wystąpieniu skrytykowano tryb pracy nad projektem, który ma być procedowany w Sejmie „w jeden dzień”, w trzech czytaniach naraz. Mówca zarzucił, że procedowanie „walcem” narusza zakończony już proces legislacyjny i grozi cofnięciem wcześniej podjętej decyzji.
Podziały wśród personelu medycznego
Koalicja ostrzegała przed dzieleniem pracowników medycznych na „covidowe” i inne placówki, zauważając że wszyscy narażeni na zakażenie powinni otrzymać równe, dodatkowe wynagrodzenie. Wystąpienie wskazywało, że personel potrzebuje testów, szacunku, motywacji oraz wsparcia finansowego.
Apel i potencjalne konsekwencje
W imieniu klubu wystąpiono z apelem do PiS „Wstydźcie się” i zapowiedziano obronę decyzji Sejmu o przyznaniu dodatków. Mówca stwierdził, że jeśli projekt zostanie przyjęty, dojdzie do silnej reakcji poselskiej i społecznej, a Koalicja będzie głosować przeciwko zmianom.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska: Broni naczelniczki poczty z Pacanowa
Cezary Tomczyk krytykuje spotkania i ostrzega przed inflacją
Maciej Lasek: Sprzedaż działki pod CPK to hipokryzja PiS
Koalicja Obywatelska: Zarzuty o korupcyjny układ w NCBR
Koalicja Obywatelska: Sprzeciw wobec ustawy wywłaszczeniowej
Wojciech Król alarmuje: koncesje mogą pozbawić Śląsk prawie 10 mld zł
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Cezary Grabarczyk
Cezary Grabarczyk: Rząd odbiera pieniądze na kapitał ludzki
Magdalena Kochan
Magdalena Kochan o protestach i roli Trybunału Konstytucyjnego
Jerzy Czerwiński
Jerzy Czerwiński: Kwestionował wybór pięciu sędziów TK
Katarzyna Lubnauer
Katarzyna Lubnauer o aborcji i porównaniu programów in vitro
Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza: Kobiety chcą prawo do wyboru, państwo zawodzi
Kamila Gasiuk-Pihowicz
Kamila Gasiuk-Pihowicz: zakaz zamrozi badania prenatalne
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Do Laski Marszałkowskiej wpłynął projekt ustawy, który zabiera dodatki dla lekarzy. Te dodatki dla lekarzy zostały ustanowione decyzją w Sejmu wczoraj, po to, żeby lekarze, którzy pracują na oddziałach zakaźnych, lekarze, którzy bronią dzisiaj nas na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, mogli być odpowiednio zabezpieczeni, odpowiednio też wyposażeni. Dzisiaj sytuacja jest wyjątkowa, bo pierwszy raz chyba w historii przez Sejm ma przejść ustawa, która dodatki dla lekarzy w czasie epidemii zabiera. Tego jeszcze Polska do tej pory nie widziała. To jest ustawa, która ma być głosowana dzisiaj w Sejmie w jeden dzień. Jak zwykle walcem, jak zwykle w trzech czytaniach, jak zwykle naraz. W tej sprawie zgłaszamy stanowczy sprzeciw. Zgłosiliśmy taki sprzeciw też na konwencie seniorów. Będziemy absolutnie głosować przeciwko tej ustawie, ale ta ustawa jest po prostu skandaliczna, sama w sobie. Zabieranie dodatków dla lekarzy w czasie epidemii, w czasie pandemii jest nie tylko głęboko złe, ale jest też wyjątkowo głupie. Pani poseł, bardzo proszę. Drodzy Państwo, za moment czeka nas skandaliczne pierwsze, drugie i trzecie czytanie ustawy, o której mówił poseł Tomczyk. Ja mam apel do PiSu. Wstydźcie się, ponieważ tym skandalicznym procedowaniem chcecie dzielić pracowników medycznych na tych, którzy pracują w specjalnych covidowych szpitalach i na tych, którzy pracują w innych medycznych placówkach, ale też są przecież narażeni na zarażenie się koronawirusem. Nie ma naszej zgody na takie podziały, ponieważ wszystkim, którzy walczą na pierwszej linii frontu, walczą o nasze zdrowie i życie z covidem, należy się 100% dodatkowego wynagrodzenia. Drodzy Państwo, w tej chwili, kiedy pandemia jest coraz niebezpieczniejsza, personel medyczny potrzebuje przede wszystkim naszego wsparcia. Potrzebuje testów, potrzebuje szacunku, potrzebuje motywacji i pomocy w odbudowywaniu zaufania, ale potrzebuje też wsparcia finansowego. Dlatego nie zgadzamy się na tak skandaliczne procedowanie i zmiany decyzji, która tak naprawdę zakończyła już proces legislacyjny w Sejmie. Teraz powinna z Sejmu podążać w drodze do Pałacu Prezydenckiego i uzyskać tam podpis prezydenta. Szanowni Państwo, nie ma bardziej skandalicznej możliwości uderzenia w te osoby, które dzisiaj dbają o nasze bezpieczeństwo, jak właśnie uderzenie w środowisko, które na co dzień dba o nasze zdrowie i o nasze życie. Tym zachowaniem PiS przekracza kolejne granice, ale jest takie stare polskie powiedzenie, kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera. I my to piekło dzisiaj urządzimy PiS-owi na sali. Będziemy bronić tego, co wczoraj, tej decyzji, którą wczoraj Sejm podjął. Ale myślę, że jeżeli PiS zagłosuje za tym skandalicznym projektem, to piekło również urządzą Polki i Polacy, bo doskonale wiedzą, że dzisiaj to środowisko medyczne walczy o zdrowie Polaków, walczy o życie Polaków. I to jest to środowisko, które codziennie trzeba doceniać. Tak jest. Dziękujemy bardzo. Dziękujemy bardzo. Dziękujemy.