Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: krytyka rządu za represje wobec protestujących

Koalicja Obywatelska: krytyka rządu za represje wobec protestujących

Koalicja Obywatelska oskarżyła rząd o rozpalanie konfliktu zamiast walki z pandemią i zapowiedziała stworzenie sieci obrony protestujących oraz ochronę praw obywatelskich. Mówca zadeklarował, że parlamentarzyści będą korzystać z immunitetów i innych narzędzi, by stać po stronie osób walczących o swoje prawa.

Najważniejsze ustalenia


Koalicja Obywatelska podkreśliła, że państwo znajduje się w głębokim kryzysie, a aparat państwowy jest wykorzystywany do walki z protestującymi zamiast do zwalczania pandemii. Przedstawiciele zapowiedzieli obserwację wydarzeń, deeskalację napięć i aktywną obronę uczestników demonstracji.

Wyrok Trybunału i reakcja społeczeństwa


W ubiegły czwartek Trybunał Pani Julii Przyłębskiej i Jarosława Kaczyńskiego wydał, według mówcy, polityczny wyrok na kobiety i rodziny, zaostrzając prawo aborcyjne. W rezultacie protesty rozlały się po miastach i wsiach, uczestniczą w nich młodzi ludzie, a wokół sprawy powstała kłamliwa propaganda i nagonka na demonstrantów.

Rola adwokatury i pomoc prawna


Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i inni prawnicy poinformowali, że adwokatura zorganizowała pomoc dla osób zatrzymanych; w akcję zaangażowanych jest ponad tysiąc adwokatów, głównie młodych. Zwrócono uwagę, że pismo prokuratora krajowego może prowadzić do licznych zatrzymań i że każdy zatrzymany ma konstytucyjne prawo do adwokata.

Zastrzeżenia o praworządności i ochrona protestów


Mówca zapowiedział, że parlamentarzystki i parlamentarzyści będą wszędzie, gdzie łamane są prawa człowieka i wolność wypowiedzi, i że użyją immunitetów oraz praw parlamentarnych, by chronić protestujących. Zapewniono wsparcie organizacji pozarządowych i apelowano o bezpieczne prawo do demonstrowania.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
...prawa i poczucie własnej godności. Niestety to, co obserwujemy w ostatnim czasie, powoduje, że obywatele tracą jakiekolwiek zaufanie do instytucji państwowych. Niestety nieodpowiedzialni politycy od kilku dni bardzo mocno podżegają i dolewają benzyny do tego, co się dzieje. Dzisiaj miejscem każdego przyzwoitego... Przepraszam bardzo. Mały problem techniczny. Dobrze, mam nadzieję, że to chwilowe problemy. Już pytam raz jeszcze, czy państwo macie teraz dźwięk? Bardzo prosimy, panie przewodniczący, o rozpoczęcie konferencji. Poprosimy. Szanowni państwo, państwo polskie znalazło się w głębokim kryzysie. Nieodpowiedzialna władza, zamiast walczyć ze skutkami pandemii, rozpętała ideologiczną wojnę. W czasie, w którym powinniśmy całą energię skupić na tym, jak zabezpieczyć zdrowie i życie milionów Polaków, dolano oliwy do ognia. Rozpętano ideologiczną wojnę i spowodowano, że miliony polskich kobiet muszą walczyć o swoje elementarne prawa. Niestety, ten rząd robi wszystko, by te emocje jeszcze bardziej podgrzewać. Niestety, dzisiaj ten rząd, zamiast tłumić te nastroje, sięgać po narzędzia, które posiada, robi wszystko, by podgrzać agresję. Cały aparat państwowy został przeznaczony na walkę z protestującymi, a nie na walkę z pandemią. Dzisiaj miejscem każdego odpowiedzialnego polityka powinien być protest i wspieranie osób, które walczą o swoje słuszne prawa. Dlatego, jako odpowiedzialni politycy, tworzymy sieć obrony protestujących. Chcę podziękować w tym miejscu wszystkim organizacjom pozarządowym, polskiej adwokaturze i radcom prawnym, za to, że z całą determinacją bronią elementarnych praw do protestu, ale przede wszystkim elementarnych praw, by przeciwstawić się, kiedy władza łamie prawo. I z tego miejsca chcę raz jeszcze podkreślić, że politycy Koalicji Obywatelskiej, parlamentarzystki i parlamentarzyści będą w każdym miejscu, w którym łamane są prawa człowieka, w którym łamane jest podstawowe prawo do swobody wypowiedzi. Użyjemy naszych immunitetów, użyjemy naszych parlamentarnych praw do tego, by zawsze stać po stronie osób, które walczą o swoje prawa. W ubiegły czwartek Trybunał Pani Julii Przyłębskiej i Jarosława Kaczyńskiego wydał polityczny wyrok na polskie kobiety i polskie rodziny, zmieniając i tak restrykcyjne prawo aborcyjne w Polsce w sposób absolutnie nieludzki, powodując, że Polki już dziś narażone są na opresję ze strony państwa, będą zmuszone do donoszenia płodu, który nie ma szansy na przeżycie. Wokół tego rozlała się kłamliwa propaganda, nagonka na kobiety, nagonka na protestujących. Dzisiaj, po ponad tygodniu protestów, w proteście aktywnie uczestniczą nie tylko wielkie miasta i mniejsze miejscowości, ale także protesty zaczynają przechodzić przez polskie wsie. W miejscowościach 6-7 tysięcznych gromadzą się osoby po kilkadziesiąt, czasami kilkaset osób. Często młodzi ludzie. Młodzi ludzie, którzy wiedzą, że ten wyrok jest wyrokiem na ich przyszłość, na bezpieczeństwo ich rodzin. Jest zamachem na godność i na fundamentalne prawa człowieka. Organizacje społeczne, organizacje kobiece, ale także ludzie dobrej woli wspierają protestujące i protestujących w całej Polsce. Polskie państwo niestety zaczyna używać coraz mocniej aparatu opresji i zastraszania. Stąd my, osoby, które są po stronie praw człowieka, po stronie godności kobiet, będziemy robić wszystko, żeby dać ludziom prawo do bezpiecznego demonstrowania. Dlatego od samego początku nasze parlamentarzystki i parlamentarzyści obserwują, co się dzieje. Kiedy trzeba, możecie na nas liczyć. Kiedy trzeba, będziemy starali się deeskalować konflikty. Kiedy trzeba, będziemy was bronić. Dziewczyny, chłopaki, nigdy nie będziecie maszerować same. Bardzo proszę o zabranie głosu pana mecenasa Jacka Trele, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Od tygodnia obserwujemy protesty na ulicach. Ludzie wyszli w obronie praw kobiet, w obronie godności kobiet, w obronie praw człowieka. Po ostatnim piśmie prokuratora krajowego zawierającego instrukcje do prokuratorów regionalnych co do sposobu postępowania z osobami protestującymi, spodziewamy się, że mogą być liczne zatrzymania. Adwokatura zawsze stoi po stronie ludzi, po stronie praw obywatelskich. Tak jest też i teraz. Naczelna Rada Adwokacka i Okręgowe Rady Adwokackie w całym kraju zorganizowały pomoc dla osób zatrzymanych. W tę pomoc zaangażowanych jest ponad tysiąc adwokatów, głównie młodych, co ogromnie cieszy. Proszę pamiętać, że każdy protestujący, każdy zatrzymany ma prawo do pomocy profesjonalnego pełnomocnika, adwokata. To prawo jest gwarantowane konstytucją, to prawo jest gwarantowane dyrektywami Parlamentu Europejskiego oraz Kodeksem Postępowania Karnego. Każdy zatrzymany ma prawo zażądać pomocy adwokata. Wiem, że organizacje pozarządowe instruują, w jaki sposób to czynić, a ze swej strony Naczelna Rada Adwokacka i Okręgowe Rady Adwokackie na stronach internetowych swoich publikują listy adwokatów, którzy się zgłosili do pomocy dla zatrzymanych. Proszę o tym pamiętać. Adwokatura od stu lat stoi po stronie praw obywatelskich. Tak było w okresie międzywojennym, tak było w trudnych czasach stanu wojennego i tak jest dzisiaj. Jesteśmy z ludźmi. Proszę o zabranie głosu pana mecenasa Jacka Dibuła. Szanowni Państwo, ostatnie dni to próba naruszenia praw kobiet. Próba pozbawienia ich prawa samostanowienia u siebie. Próba naruszeniu ich godności. To próba wprowadzenia współczesnego niewolnictwa. Zgoda na tortury w rozumieniu konwencji praw człowieka. Nie jest nic dziwnego, że kobiety w tym momencie chcą protestować, chcą walczyć o swoje. I reakcją na to jest pismo prokuratora generalnego, który nawołuje, żeby karać za to, żeby stawiać zarzuty karne. I w tym momencie trzeba powiedzieć jedną rzecz, że każdy człowiek ma prawo protestować w momencie, kiedy jest pozbawiany swoich praw. Ma prawo walczyć o godność, o równość, o wszystkie te zasady, które wynikają z konstytucji. I jako adwokat chcę powiedzieć jedno, że naszym obowiązkiem adwokatów jest strzeżenie praworządności, jest dbanie o prawa człowieka. I w imieniu wszystkich kolegów chcę oświadczyć, że nikt z protestujących nie zostanie bez pomocy. Będziemy tam wszędzie, gdzie policja nadużywając prawa będzie próbowała bezprawnie zatrzymywać, legitymować, pozbawiać wolności. Historia adwokatury to jest pomoc, to jest walka dla tych, którzy tej pomocy potrzebują, którzy upominają się o swoje prawa. To historia procesu brzeskiego, to procesy radomskie, to stan wojenny. I przykro to powiedzieć człowiekowi, który jeszcze tamte procesy pamięta, że historia powróciła, że znowuż prawa obywatelskie są zagrożone. Będziemy z tymi, którzy potrzebują pomocy. W ostatniej gazecie wyborczej przedstawiliśmy instrukcję, jak osoby zatrzymane powinny się zachować. Mamy swoje prawa, możemy żądać podania powodu zatrzymania, możemy żądać podania nazwiska funkcjonariusza, który nas zatrzymuje. W końcu możemy żądać kontaktu z adwokatem. Nie jesteście Państwo bezbronni wobec Państwa. Prawo Was chroni i będą Was chronić adwokaci. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękujemy. Poprosimy Panią Poseł Kamilę Gasiuk-Pichowicz. Szanowni Państwo, PiS wywołał powszechną falę sprzeciwu wobec bestialskiego nakazu rodzenia śmiertelnie chorych dzieci. Dzisiaj na ulicach miast i miasteczek obserwujemy wielką falę solidarności w obronie podstawowych praw obywatelskich. Wielką falę solidarności w obronie podstawowych praw człowieka. To uczestnictwo w tych spacerach sprzeciwu jest powszechne i my także czujemy tę solidarność. Dlatego chciałabym przypomnieć, że każdy uczestnik takiego spaceru, marszu sprzeciwu, jeżeli będzie potrzebował pomocy prawnej, może liczyć na pomoc prawną, którą uzyska w biurze poselskim w swoim okręgu, w tej części Polski, w której dojdzie do protestów. Chciałabym powiedzieć także, że w ramach tej współpracy, w ramach pomocy prawnej działa także wielu adwokatów. Działa także wiele organizacji pozarządowych, nieformalnych grup. I bardzo za to dziękujemy. Chcę podkreślić bardzo jasno, że każdy, kto będzie potrzebował pomocy prawnej, będzie mógł na tą pomoc prawną w biurach poselskich, posłów Koalicji Obywatelskiej liczyć. Jest to tym bardziej ważne, że wczoraj światło dzienne ujrzał dokument Prokuratury Krajowej, który należy po prostu odbierać jako taką groźbę prześladowań wobec organizatorów, uczestników marszu sprzeciwu. I to jest niedopuszczalne wykorzystywanie Prokuratury po prostu do działań politycznych. I tak działają państwa autorytarne. Tak nie działają demokracje. Dzisiaj natomiast dowiedzieliśmy się, że kontrolowany przez nominatów obecnej władzy Sąd Okręgowy w Warszawie szykuje się na masowe aresztowania. W związku z tym trzeba sobie zadać pytanie, czy PiS zaplanował już masowe aresztowania, zatrzymania osób biorących udział w marszach sprzeciwu. Te wszystkie informacje napawają nas niepokojem, ale jeszcze raz podkreślę, że każdy, kto będzie potrzebował pomocy prawnej, będzie mógł ją znaleźć w biurach poselskich parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Bardzo prosimy panią poseł Urszulę Zielińską o zabranie głosu. I na koniec kilka rad praktycznych do wszystkich protestujących. Mężczyzn, kobiet, dziewczyn, chłopaków. Bądźmy bezpieczni. Protestujmy pokojowo i bezpiecznie. Znajmy swoje prawa. Mamy prawo do protestu i nie może ograniczyć tego prawa rozporządzenie. Zapiszcie sobie numer do swojej posłanki, swojego posła, organizacji pomocowej, zanim pójdziecie na protest. Zapiszcie ten numer najlepiej na ręku, tak żebyście nigdzie go nie zgubili. Niech to będzie numer do kogoś, kto będzie odbierał telefon nawet w nocy, gdybyście potrzebowali pomocy. Jeżeli legitymuje nas policja, to my legitymujemy policję i koniecznie zapisujemy dane. Imię, nazwisko, numer służbowy funkcjonariuszy, którzy nas legitymują. Koniecznie dbajcie o siebie nawzajem. Pijcie dużo gorącej herbaty i wody, ale odradzam picie alkoholu przed wybraniem się na demonstrację, bo jeśli zostaniecie zatrzymani, to czynności służbowe, policyjne wobec was będą wtedy trwały dłużej. Koniecznie podajcie swoje nazwisko. Przy okazji, jeżeli przydarzy wam się zatrzymanie przez policję, podajcie swoje nazwisko. Nawet krzyknijcie je do osób z tłumu, które będą mogły podać je do prawników, którzy natychmiast rozpoczną akcję poszukiwania was na najbliższej komendzie i obrony i wszelkich porad prawnych. I przede wszystkim bądźmy bezpieczni przed pandemią, przed wirusem. Maseczki, dystans, dbajmy o siebie nawzajem. I bardzo, bardzo, bardzo wdzięczna jestem i bardzo serdecznie dziękuję wszystkim prawnikom, którzy wiem teraz w większości i głównie pro bono bronią wielu osób nękanych i zatrzymywanych. Dziękujemy serdecznie. Bardzo dziękujemy. Teraz pytania, które napłynęły przez SMS ze względów pandemicznych. Pan redaktor Michał Wróblewski, Wirtualna Polska. Pytanie do przewodniczącego Borysa Budki. Jak odnosi się pan do informacji o zwiększeniu ochrony przez policję domów i biur polityków PiS? Czy taka ochrona policji jest uzasadniona? Czy popiera pan protesty przed domem Jarosława Kaczyńskiego? Czy jednak demonstranci powinni skupiać się na demonstrowaniu przed instytucjami państwowymi? Po pierwsze, rola policji to przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo obywateli, a nie ochrona biur parlamentarzystów partii rządzących. Po drugie, Kaczyński brutalnie wszedł w życie polskich kobiet. To Kaczyński stoi za tym wyrokiem tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego. To Kaczyński najpierw stchórzył w parlamencie, bojąc się wprowadzić nieludzkie przepisy ograniczające prawa kobiet. A potem, gdy jesteśmy w centrum pandemii, zdecydował się, by takie regulacje tylnymi drzwiami pseudotrybunałem wprowadzić. Jestem ostatnią osobą, która chciałaby kogokolwiek pouczać, gdzie i jak ma demonstrować. Jedyne, o co mogę zawsze apelować, to o to, by protesty były zawsze pokojowe, by nigdy nie miały form agresji i by żadna z Was i żaden z Was nie dał się sprowokować, zwłaszcza, że może się okazać, że te bojówki, do których wzywał Jarosław Kaczyński w swoim orędziu, mogą właśnie do czegoś takiego dążyć. Marta Bilińska, TVN24. Pytanie do Pana Przewodniczącego Budki i mecenasów, naszych gości. Jak odniosą się Państwo do stanowiska prokuratora krajowego w sprawie protestujących? Jak oceniają Państwo fakt, że z drugiej strony Sąd Okręgowy w Warszawie prosi o mobilizację w sądach rejonowych w sprawie wniosków aresztowych? Czy to standardowa praktyka w związku z na przykład planowanymi protestami? Można zapytać, gdzie był prokurator krajowy, kiedy wyprowadzano z polskiego budżetu miliony złotych na testy bez atestów, na maseczki bez atestów, kiedy w kasie Ministerstwa Zdrowia brakuje kilkudziesięciu milionów złotych wydanych na respiratory. Można zapytać, gdzie był prokurator krajowy i podlegała mu prokuratura, kiedy kolejne afery PiSu pozostawały bez echa. Gdzie była taka aktywność ze strony prokuratury, kiedy wypływały słynne taśmy Kaczyńskiego, na których mówił o budowie tzw. dwóch wież? Te zachowania ze strony prokuratora krajowego to nic innego jak próba zastraszenia obywateli. To próba wykorzystania aparatu państwowego do walki z ludźmi, którzy słusznie upominają się o swoje prawa. W dodatku, jeżeli nominatka pana ministra Ziobry, prezes sądu wprost mówi o tym, że mogą być zwiększone posiedzenia aresztowe, to znaczy, że posiada jakąś wiedzę. To znaczy, że ta władza decyduje się na konfrontację. To bardzo źle wróży, bo dzisiaj państwo powinno skupić się nie na walce z polskimi kobietami, nie na walce z własnymi obywatelami, a walce z pandemią. Gdyby przez ostatnie pół roku jedna dziesiąta tej energii, którą politycy PiSu poświęcają na walkę z własnymi obywatelami, na walkę z polskimi kobietami, poświęcili na przygotowanie Polski do drugiej fali pandemii, bylibyśmy w innym miejscu. Ale niestety, oni potrafią tylko zastraszać, używać służb państwowych do celów politycznych, a po stronie obywateli nie zdarza im się stanąć. Panie mecenasie, bardzo prosimy. Pismo prokuratora krajowego jest instrukcją dla prokuratorów regionalnych i napawa poważnymi obawami co do wzmożenia działań prokuratorskich i policyjnych w zakresie zatrzymań i aresztowań. Stąd adwokatura zorganizowała tę akcję, o której państwu już wcześniej mówiłem. Akcję pomocy dla osób zatrzymanych. Uważamy zresztą, że protestowanie, jak większość prawników tak uważa, że protestowanie nie jest zabronione. Przynajmniej w obecnym stanie prawnym wyjście na ulicę i pokazywanie swojego niezadowolenia z tego, co się wydarzyło tydzień temu jest prawnie dozwolone. Uważamy w związku z tym to pismo prokuratora krajowego za poważne zagrożenie dla spokoju dzisiaj na ulicach. Na końcu ważne jest to, co będą robiły sądy w stosunku do osób zatrzymanych i w stosunku do osób, co do których będą ewentualnie postawione wnioski o tymczasowe aresztowanie. Dlatego tak ważne było i jest, żeby sądy były niezależne, a sędziowie niezawiśli. Dlatego tak ważne było pięć lat temu, że Trybunał Konstytucyjny powinien być Trybunałem Niezależnym, a sędziowie powinni być niezawiśli. Wtedy, pięć lat temu, społeczeństwo nie zdawało sobie sprawy, co to jest Trybunał Konstytucyjny, bo on zawsze był daleko od spraw bieżących. Tak się wszystkim wydawało, a dzisiaj okazało się w sposób bezwzględny, jak jest blisko i jak dotyka właściwie wszystkich. Dziękuję. Dziękuję panie mecenasie. Proszę państwa, prawo działa dobrze, jeżeli jest niezależne od polityki. Sądy były tą trzecią władzą, na których polityka miała nie mieć wpływu. Stało się inaczej. Prawo zostało opanowane przez polityków. Pan prokurator jest politykiem, który nie działa w imię prawa, tylko działa w interesu swojej partii. I to pismo to jest nic innego niż użycie prawa, nie w celu takim, jakim prawo funkcjonuje, czyli dla porządku, dla sprawiedliwości, ale w interesie określonej grupy. Czyli mamy sytuację, że kodeks karny używa się dla zaspokojenia partykularnego interesu. Na takie zachowanie jest jedno określenie w prawie przekroczenie uprawnień i myślę, że nadejdzie niedługo czas, kiedy ci funkcjonariusze państwa, którzy instrumentalnie to prawo stosują dla swoich potrzeb, którzy próbują zastraszyć kobiety, którzy próbują zmrozić, wybrzeć presję, którzy już przygotowują sądy, wiedząc jak zamierzają postąpić, po prostu za to kiedyś odpowiedzą. Dziękuję. Jeszcze dwa pytania z telewizji TRWAM. Redaktor Piotr Krupa. Czy Platforma Obywatelska jest gotowa rozpocząć dyskusję na temat propozycji złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę, by z zakazu aborcji wykluczyć przypadki dotyczące śmiertelnych chorób nienarodzonego dziecka? To pierwsze pytanie. I drugie pytanie. Jakie mogą być konsekwencje zdrowotne masowych protestów w czasie pandemii? I czy Platforma Obywatelska jest gotowa wziąć odpowiedzialność za wzrost zachorowań? Po pierwsze trzeba być skrajnym hipokrytą. Mówię tu o prezydencie Dudzie, który najpierw cieszy się z takiego pseudowyroku, pseudotrybunału, a później widząc jakie są skutki społeczne udaje, że z tym nie miał nic wspólnego. Przypomnę, że to prezydent Andrzej Duda, łamiąc prawo, zaprzysięgał trzech dublerów. Prezydent Andrzej Duda, łamiąc prawo, wprowadzał tylnymi drzwiami do Trybunału panią Przyłębską. Prezydent Andrzej Duda pod osłoną nocy wręczał nominację pani poseł Pawłowicz czy prokuratorowi stanu wojennego panu Piotrowiczowi. I dzisiaj pan prezydent Duda jest ostatnią osobą, która ma prawo pouczać polskie kobiety. Pan prezydent Andrzej Duda miał swój czas. Mógł spowodować, by jego obóz polityczny nie sprowokował tego, co dzieje się dzisiaj w Polsce. I dzisiaj całkowitą odpowiedzialność za wzrost zachorowań ponoszą rządzący. Kaczyński podpalił Polskę. Dziś dolewa jeszcze benzyny do ognia. A próbując obciążać tym polityków opozycji pokazuje, jak bardzo niedojrzałym politykiem jest. Bo nigdy w historii nie było tak nieodpowiedzialnego polityka jak Jarosław Kaczyński. W dobie pandemii, w środku kryzysu pandemicznego rozpętał polskim kobietom piekło. Rozpętał wojnę ideologiczną. I obawiam się, że mógł zrobić to całkowicie z premedytacją. Zrobić to po to, by ukryć, że ten rząd przez pół roku nie zrobił nic, by przygotować Polskę na drugą falę pandemii. Widząc, że ta katastrofa zbliża się wielkimi krokami. Dzisiaj Kaczyński próbuje zepchnąć na polskie kobiety odpowiedzialność za nieudolność własnego rządu. I wcześniej czy później za te zachowania osoby odpowiedzialne będą musiały ponieść konsekwencje. Przed niezależnym sądem, a zarzuty będą stawiać niezależni prokuratorzy. Ale chcę z tego miejsca raz jeszcze podkreślić. Całkowitą odpowiedzialność za to, co dzieje się w tej chwili w Polsce ponosi ten rząd, a w szczególności Kaczyński, który od 6 października jest wicepremierem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo Polaków. Jak rozumie to bezpieczeństwo, to widać od zeszłego tygodnia. Bardzo dziękujemy państwu. Dziękujemy naszym gościom za udział w konferencji. Do zobaczenia. Dziękujemy.