Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Elżbieta Radziszewska pyta o przyszłość POZ i oddział w Starachowicach

Elżbieta Radziszewska pyta o przyszłość POZ i oddział w Starachowicach

Elżbieta Radziszewska zgłasza zastrzeżenia wobec proponowanych rozwiązań dotyczących finansowania i monitoringu pracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz dostępu pacjentów do specjalistycznych badań. W wystąpieniu poruszyła też likwidację oddziału kardiologii interwencyjnej w Starachowicach i obawy o losy pacjentów.

Dostęp do specjalistów i rola POZ


Mówiła o skargach lekarzy i pacjentów na trudności w dostępie do wysokospecjalistycznych badań i porad specjalistycznych. Krytycznie odnosiła się do zapowiedzi monitorowania efektywności lekarzy POZ - domagała się wyjaśnienia, jakie kryteria, narzędzia i jaka biurokracja będą stosowane oraz co dokładnie ma robić lekarz POZ zgodnie z ustawą.

Preferencje poszpitalne a skoordynowana opieka


Zwróciła uwagę na potencjalny konflikt pomiędzy preferencjami dla pacjentów poszpitalnych wynikającymi z ustawy o sieci szpitali a skoordynowaną opieką kierowaną przez lekarza POZ. Pytała, jak te rozwiązania będą ze sobą współgrały w praktyce i jakie będą konsekwencje dla kolejek do specjalistów.

Finansowanie i kadry POZ


Podkreśliła wątpliwości dotyczące źródeł finansowania POZ i przyciągania lekarzy do specjalizacji z medycyny rodzinnej. Pytała, skąd mają się wziąć nowi lekarze, jakie będą pieniądze na POZ i czy opieka będzie naprawdę skoordynowana oraz dobrze opłacana.

Likwidacja oddziału kardiologii w Starachowicach i zagrożenie dla pacjentów


Wskazała, że likwidacja oddziału kardiologii interwencyjnej w Starachowicach, obsługującego trzy sąsiednie województwa, może pozbawić tysiące pacjentów dostępu do pilnej opieki. Domagała się informacji o losie pacjentów, którzy - jej zdaniem - mogą nie znaleźć potrzebnej pomocy, i zapowiedziała monitorowanie wdrożonych rozwiązań.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziękuję Pani Marszałek. Panie Ministrze, dzisiaj wiemy, na co się skarżą lekarze, na co się skarżą pacjenci, że mają kłopoty z dostępem już do wysokospecjalistycznych badań. Mają kłopoty z dostaniem się do specjalisty, jak dostaną od lekarza POZ-u skierowanie. I Pan dzisiaj opowiadając o tej ustawie mówi, teraz będzie pięknie, ślicznie, ładnie, jeszcze będziemy monitorować i badać efektywność tych lekarzy POZ-u, którym my damy budżet i oni będą dla Was pacjenci kupować porady specjalistyczne, jakieś badania dodatkowe. Panie Ministrze, proszę opowiedzieć po prostu, przychodzi pacjent do lekarza POZ-u i zgodnie z tą ustawą lekarz POZ-u będzie musiał zrobić to, to, to i to i będziemy jego pracę weryfikować w taki czy inny sposób. Ustawa o tym nie mówi. Mówi o badaniu efektywności, ale efektywności wedle jakich kryteriów, przy użyciu jakich narzędzi i z zastosowaniem jakiej biurokracji będzie ocena pracy lekarzy POZ-u. Druga sprawa i to już dzisiaj też padło. Jeżeli lekarz dzisiaj POZ-u kieruje do specjalisty, pacjent idzie w kolejkę do tego lekarza. Wedle ustawy, która już działa o sieci szpitali, pacjent ten poszpitalny ma mieć preferencję. Jak to się będzie miało do preferencji w ramach skoordynowanej opieki od lekarza POZ-u? Trzecie pytanie. Skąd nowi lekarze? Jakie będą pieniądze na POZ, żeby ta opieka była naprawdę skoordynowana i dobrze opłacana? Co się będzie wiązało również z ilością lekarzy, którzy będą chcieli robić specjalizację z medycyny rodzinnej? Jak to będzie skutkowało dla lekarzy i dla pacjentów? Jak w praktyce będzie wyglądała ta opieka? I na koniec, panie ministrze, z dzisiejszego dnia sprawa. Co z tego, że będzie sprawniej lekarz może POZ-u działać? Będziemy się przyglądać. Zobaczymy, co państwo wymyśliliście i jak to będzie działało. Natomiast dzisiaj jest problem, bo pacjent, który dostaje zawału i nie może czekać w kolejce i nie idzie do lekarza POZ-u. Państwo likwidujecie oddział kardiologii interwencyjnej w Starachowicach, obsługujących trzy sąsiednie województwa, bo to na styku. Wszędzie poza tym daleko. A teraz z sieci szpitali już się nie mieści w tej szpitali oddział interwencyjnej kardiologii. Panie ministrze, proszę o informację, co z kilkunastoma pacjentami, tysiącami pacjentów ze Starachowic, którzy będą umierać, nie znajdując opieki kardiologicznej. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo.