Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska - Służby gotowe po wichurach i opadach

Koalicja Obywatelska - Służby gotowe po wichurach i opadach

Ministrowie przekazują aktualne informacje po porannej odprawie z wojewodami i służbami. W ciągu doby wpłynęło prawie 600 zgłoszeń; największe zagrożenie hydrologiczne koncentrowało się w Elblągu i Fromborku, gdzie dzięki szybkim działaniom służb sytuacja została opanowana.

W obszarze dróg głównym problemem był odcinek S7 w okolicach Ostródy, gdzie zatrzymanie tira spowodowało wielogodzinne korki. Służby zapewniały pomoc osobom stojącym w zatorach, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad współpracowała z policją i strażą pożarną, by utrzymać choć jedną nitkę przejezdną.

W odpowiedzi podjęto wzmożone kontrole techniczne ciężarówek przez Policję i Inspekcję Transportu Drogowego, sprowadzono ciężki sprzęt i zwiększono zasoby GDDKiA. Koalicja Obywatelska zapowiada dalszy monitoring sytuacji i gotowość do działania.

Koalicja Obywatelska zachęca do subskrypcji kanału i śledzenia kolejnych aktualizacji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Najnowsze dane i informacje przekażą panowie ministrowie. Zapraszam. Dzień dobry, witam państwa bardzo serdecznie. Witamy z panem ministrem Dariuszem Klimczakiem. Jesteśmy po porannej odprawie z wojewodami, ze służbami podległymi MSWiA i służbami podległymi Ministerstwu Infrastruktury w związku z trudną sytuacją atmosferyczną, głównie na północy Polski, choć wiecie państwo, że najbliższe godziny też będą pewnie pokazywać, że te opady będą się przemieszczać. W ciągu wczorajszego popołudnia wieczoru, dzisiaj do godziny 10.00 odnotowaliśmy prawie 600 zgłoszeń zgłoszonych do Straży Pożarnej bądź Policji dotyczących konieczności interwencji. Znakomita większość z tych zdarzeń została już przez służby obsłużona, jeśli tak mogę powiedzieć, choć są jeszcze miejsca, w których cały czas prace trwają. Na tej konferencji skupimy się na dwóch aspektach, bo jak państwo wiecie, wczoraj bardzo niebezpieczna sytuacja, jeżeli chodzi o warunki hydrologiczne i o tym powiemy w pierwszej kolejności, a potem o sytuacji na drogach. Jeżeli chodzi o sytuację hydrologiczną, jeżeli chodzi o sytuację w Elblągu, w Fromborku, która wczoraj wieczorem była głównym obiektem zainteresowania, jeżeli chodzi o potencjalne zagrożenie od strony hydrologicznej, sytuacja wydaje się opanowana. Wczoraj wieczorem mieliśmy przekroczone 12 stanów alarmowych, dziś jest przekroczony tylko jeden stan i to bardzo niewiele, to znaczy o jeden centymetr. Działania Straży Pożarnych, Służb Podległych, Ministerstwo Infrastruktury, Policji polegały oczywiście na zabezpieczeniu bezpośrednio domostw, budynków. W Elblągu rozłożono prawie 380 metrów bieżących rękawa przeciwpowodziowego i tam wydaje się, że wszystkie kwestie, które podjęła Straż Pożarna, zabezpieczyły miasto. Na dziś, podkreślam to szanowni państwo, bo zaraz też o prognozach pogody będziemy mówić, ale na dziś wydaje się, że zagrożenie powoli ustępuje. Podobna sytuacja we Fromborku, tam zagrożone obiekty zabezpieczono workami z piaskiem. Nie ma żadnych informacji o tym i nieprawdziwe były informacje, które pojawiały się, że zarówno w Elblągu, jak i we Fromborku doszło do jakiegokolwiek zalania, bądź to budynków użyteczności publicznej, bądź to budynków mieszkalnych. Tak jak powiedziałem, na tę chwilę wydaje się, że sytuacja jest opanowana, choć pozostaje cały czas pod bieżącym monitoringiem Straży Pożarnej pana generała Kamienieckiego, szefa Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ prognozy, jeżeli chodzi o ten silny wiatr, osłab w ostatnich godzinach są jednak takie, że on może powrócić na bieżąco. Będziemy Państwa informować, jeżeli chodzi o te kwestie. Jeżeli chodzi o kwestie drogowe, tak jak Państwo wiecie, wczoraj główne natężenie działań to droga krajowa nr 7 na odcinku w okolicach Ostródy. Tam największe problemy związane z zatrzymaniem się jednego z tirów, który zatarasował przejazd i zablokował całkowicie drogę, stworzył się wielogodzinny korek. Sytuacja w tamtym regionie też powoli wraca do normy. Przynajmniej w każdym momencie tej drogi przynajmniej jedna nitka jest przejezdna. Na bieżąco pracują i służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale oczywiście też Policja, oczywiście też Straż Pożarna. Wczoraj w sytuacji tego największego zabezpieczenia Straż Pożarna Policja, lokalne samoloty, którym chcę bardzo podziękować, zajęły się także dotarciem do osób, które stały w tym korku, a ewentualnie zaoferowaniem ciepłego napoju, ewentualnie paliwa, bo takie mieliśmy sygnały, że samochody, które stały w tym korku, wyczerpało im się paliwo. Jeżeli chodzi o tę informację, tylko jeden z kierowców skorzystał z propozycji uzupełnienia paliwa. Każda osoba, do której dotarły służby, która potrzebowała pomocy, tak jak powiedziałem, ciepłego napoju, taką pomoc otrzymała. Tam sytuacja powoli się stabilizuje. Chcę też Państwa poinformować, że podjęliśmy z panem ministrem Klimczakiem decyzję o wzmożonych kontrolach, w związku z tą sytuacją, tirów poruszających się po drogach ekspresowych i drogach krajowych, głównie jeżeli chodzi o kwestię stanu technicznego tychże pojazdów. Tutaj Policja, Inspekcja Transportu Drogowego będą działały w najbliższych godzinach bardzo intensywnie, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pojazdów, aby te pojazdy odsyłać na parkingi, aby nie dochodziło do sytuacji, że mogą zablokować przejazdy. Gro tych problemów, które Państwo także przecież raportujecie, wynika bądź to z bieżących stłuczek tych zdarzeń w województwach północnych, bo takie diagnozujemy, tylko w ostatnich godzinach było prawie 100 stłuczek i wypadków, ponad 130. W takich warunkach każde tego typu zdarzenie oczywiście powoduje problemy, konieczność dojechania, scholowania tych pojazdów, udrożnienia pasa przy padającym śniegu, to oczywiście ten korek powoduje także to, że Policja musi na bieżąco wspomagać Generalną Dyreksję, jeżeli chodzi o stworzenie tuneli, żeby mogły pługi po prostu przejechać i stworzyć warunki do normalnego ruchu. Ja chcę powiedzieć, że wzmocnione zostały stany, to informowała wczoraj Pani Minister Roguska, Pan Minister Trzepański, wzmocnione zostały stany osobowe tych garnizonów Policji i Straży Pożarnej, gdzie mamy do czynienia z najsilniejszymi anomaliami pogodowymi, czy też najsilniejszymi opadami. Sprowadzony też na bieżąco jest ciężki sprzęt ze strony Straży Pożarnej, aby w przypadku zatarasowania drogi przez większe jednostki te samochody były jak najszybciej usuwane, choć pamiętajcie Państwo, że to nie jest operacja, która trwa 2-3 minuty, tylko to jest dość czasochłonne zawsze wydarzenie. Ale jeżeli chodzi o gotowość służb, jest pełna gotowość służb przygotowane stosowno od wody, jeżeli będzie potrzeba tych odwodów użyć. Panie Ministrze? Panie Ministrze, Szanowni Państwo, sytuacja pogodowa jest trudna i wymaga maksymalnego zaangażowania osobowego, sprzętowego, intensywnej współpracy i koordynacji pracy służb. Co ma miejsce? Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim służbom Państwa za współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, innymi zarządcami dróg, polskimi liniami kolejowymi, wodami, polskimi, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkimi służbami, które odpowiedzialne są za transport i komunikację. Tylko praca zespołowa może przynieść szybkie reszty w postaci przejezdnych dróg, dróg, które mają być czarne, mają dawać najlepsze warunki do bezpiecznego komunikowania się i przejechania. Oprócz newralgicznych odcinków, głównie drogi S7 na północnym Mazowszu oraz województwie warmińsko-mazurskim, drogi krajowe w Polsce są przejezdne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaangażowała dwa razy więcej sił i środków niż to miało miejsce dotychczas, niż to normalnie się dzieje. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wspólnie ze Sztabem Kryzysowym Ministerstwa Infrastruktury przygotowywała się do tego zdarzenia i koncentrowała siły i środki, tak aby móc koordynować i zespalać pracę różnych obwodów, które takiego zaangażowania dotychczas nie wykorzystywały, żeby te środki przełożyć tam, gdzie jest największa intensyfikacja pracy. Zanim przejdę jeszcze do dróg, chciałbym o sytuacji meteorologicznej, nad którą czuwa przede wszystkim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej,