Elżbieta Witek ogłasza uchwałę ws. 30-lecia relacji z Słowenią
Elżbieta Witek przedstawiła projekt uchwały uczczenia 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Republiką Słowenii. Opowiedziała się za uznaniem dotychczasowych relacji i wyraziła nadzieję na ich dalszy rozwój.
Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowenii, stwierdzając zadowolenie z dotychczasowej, przyjaznej współpracy i wyrażając nadzieję na jej wszechstronny rozwój.
W wystąpieniu wskazano, że u podstaw relacji leży przywiązanie do wartości wolności, demokracji i solidarności. Podkreślono także wspólne członkostwo w Unii Europejskiej i NATO jako fundament dalszej współpracy.
Zwrócono uwagę na znaczenie polityki regionalnej, w tym inicjatywy Trójmorza, oraz na wspólne podejście do wyzwań bezpieczeństwa i wsparcia procesu zbliżania Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej.
Wicemarszałek odczytała projekt uchwały (druk nr 2122) i powitała obecnego na sali ambasadora Republiki Chorwacji. Po odczytaniu stwierdzono podjęcie uchwały przez Sejm.
Najważniejsze ustalenia
Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowenii, stwierdzając zadowolenie z dotychczasowej, przyjaznej współpracy i wyrażając nadzieję na jej wszechstronny rozwój.
Powody i wartości łączące państwa
W wystąpieniu wskazano, że u podstaw relacji leży przywiązanie do wartości wolności, demokracji i solidarności. Podkreślono także wspólne członkostwo w Unii Europejskiej i NATO jako fundament dalszej współpracy.
Współpraca regionalna i priorytety
Zwrócono uwagę na znaczenie polityki regionalnej, w tym inicjatywy Trójmorza, oraz na wspólne podejście do wyzwań bezpieczeństwa i wsparcia procesu zbliżania Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej.
Przebieg posiedzenia i gość specjalny
Wicemarszałek odczytała projekt uchwały (druk nr 2122) i powitała obecnego na sali ambasadora Republiki Chorwacji. Po odczytaniu stwierdzono podjęcie uchwały przez Sejm.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Elżbieta Witek o sześciolatkach: przedszkola zamiast chaosu
Elżbieta Witek przedstawia wniosek o uchylenie immunitetu
Elżbieta Witek o 14. emeryturze, budżecie i szczepieniach
Elżbieta Witek o obniżce PIT, ochronie dzieci i wyborze prezesa NIK
Elżbieta Witek: Apel o jedność, bezpieczeństwo i wybory korespondencyjne
Elżbieta Witek wzywa do udziału w wyborach 28 czerwca
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Barbara Bartuś
Barbara Bartuś: Apel o kontynuację nauki dzieci uchodźców
Michał Wójcik
Michał Wójcik ostro o rzekomej manipulacji przy śledztwach
Włodzimierz Tomaszewski
Włodzimierz Tomaszewski o trzech poprawkach do ustawy o PPK i IKE
PiS
Jarosław Selin informuje o rekordowym budżecie programów kulturalnych
Klaudia Jachira
Klaudia Jachira o 'grzechach' rządu i karach unijnych
Jan Szopiński
Jan Szopiński: 15 mln euro zabrane Kujawom i Bydgoszczy
Transkrypcja
Proszę Państwa, przystąpimy za chwileczkę do rozpatrzenia punktu 16. porządku dziennego, czyli przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie uczczenia 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowenię w dniu 10 kwietnia 1992 roku. Druk numer 2122. Chciałabym powitać bardzo serdecznie pana Tomislava Bidoszewicia, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Republiki Chorwacji, który przysłuchuje się tej części dzisiejszego posiedzenia. Proszę Państwa, posłów o powstanie. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uczczenia 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowenię w dniu 10 kwietnia 1992 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zadowolenie z tradycyjnie bardzo dobrych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Słowenii oraz pragnie zauważyć, że u ich podstaw leży przywiązanie do wspólnie wyznawanych wartości wolności, demokracji i solidarności. Łączy nas członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, a także intensywny dialog dwustronny na szczeblach rządowym, parlamentarnym i samorządowym. Ponadto ważnym polem współpracy obu państw jest polityka regionalna, w tym przede wszystkim inicjatywa Trójmorza służąca naszym krajom, regionowi Europy Środkowej i całej Unii Europejskiej. Rzeczpospolitą Polską i Republikę Słowenii łączy też podobne spojrzenie na przyszłość europejskiego sąsiedztwa, w tym także wspieranie procesu zbliżania regionów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej, jak również pogląd na najważniejsze wyzwania dotyczące bezpieczeństwa naszego regionu. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Słowenii z zadowoleniem zauważa, iż ostatnie 30 lat cechowała nas przyjazna współpraca oraz wyraża nadzieję na jej wszechstronny rozwój. Bardzo dziękuję. Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowenii w dniu 10 kwietnia 1992 roku. A A A A G