Elżbieta Witek: Sejm uczcił 230. rocznicę Konstytucji 3 maja
Elżbieta Witek przedstawiła uchwałę Sejmu w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i zaręczenia wzajemnego Obojga Narodów. Zapytała o przyjęcie uchwały przez aklamację i ogłosiła jej podjęcie.
- Konstytucja 3 maja została uchwalona 230 lat temu w sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie i była pierwszą spisaną konstytucją w Europie. Była wyrazem dążenia do budowy silnego państwa i manifestacją suwerenności politycznej.
- Ustawa rządowa opierała się na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych i zasadzie podziału władzy. Wprowadzała monarchię konstytucyjną oraz podkreślała poszanowanie praw jednostki i etos obywatelski, odwołując się do artykułu 5 i woli narodu.
- W zaręczeniu wzajemnym Obojga Narodów do ustawy wykonawczej z 20 października 1791 roku potwierdzono siłę wspólnoty wielonarodowej zbudowanej na fundamentach republikańskich. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejm Republiki Litewskiej oddały hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu.
- Elżbieta Witek zaproponowała przyjęcie uchwały przez aklamację, podziękowała i stwierdziła, że Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i zaręczenia wzajemnego Obojga Narodów.
Najważniejsze ustalenia
- Konstytucja 3 maja została uchwalona 230 lat temu w sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie i była pierwszą spisaną konstytucją w Europie. Była wyrazem dążenia do budowy silnego państwa i manifestacją suwerenności politycznej.
Zasady ustrojowe
- Ustawa rządowa opierała się na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych i zasadzie podziału władzy. Wprowadzała monarchię konstytucyjną oraz podkreślała poszanowanie praw jednostki i etos obywatelski, odwołując się do artykułu 5 i woli narodu.
Zaręczenie wzajemne i wspólnota
- W zaręczeniu wzajemnym Obojga Narodów do ustawy wykonawczej z 20 października 1791 roku potwierdzono siłę wspólnoty wielonarodowej zbudowanej na fundamentach republikańskich. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejm Republiki Litewskiej oddały hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu.
Przebieg uchwały
- Elżbieta Witek zaproponowała przyjęcie uchwały przez aklamację, podziękowała i stwierdziła, że Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i zaręczenia wzajemnego Obojga Narodów.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Elżbieta Witek zapowiada poparcie dla zmian w regulaminie Sejmu
Elżbieta Witek: Wyniki spotkania klubów ws. pandemii
Elżbieta Witek honoruje Paderewskiego minutą ciszy
Elżbieta Witek ogłasza konkurs upamiętniający Katyń
Elżbieta Witek - wręczenie zaświadczenia o wyborze z 26.10.2023
Elżbieta Witek: Zmiany w programie uczynią młodzież głupszą
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Stanisław Gawłowski
Stanisław Gawłowski: Ustawa o efektywności wymaga poprawek
Marcelina Zawisza
Marcelina Zawisza apeluje o produkcję szczepionek i 100% chorobowego
Aleksandra Gajewska
Aleksandra Gajewska krytykuje odebranie środków samorządom
Krzysztof Tuduj
Krzysztof Tuduj: e-wnioski mogą odciąć część rodzin
Andrzej Gawron
Andrzej Gawron pyta o zakres i przechowywanie danych w nowym systemie
Jakub Kulesza
Jakub Kulesza wzywa premiera na mównicę ws. lockdownu
Transkrypcja
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i zaręczenia wzajemnego obojga narodów. 230 lat temu w sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, rezydencji władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, została uchwalona Konstytucja 3 maja, pierwsza spisana Konstytucja w Europie. Ustawa rządowa opierała się na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych i zasadzie podziału władzy. Była wyrazem dążenia do budowy silnego państwa. Stanowiła formę umowy społecznej opierającej się na przekonaniu, że jak zapisano w artykule 5 Konstytucji, wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu. Poszanowanie praw jednostki i utrwalenie etosu obywatelskiego miały gwarantować potęgę kraju. Ustawa rządowa wprowadzała monarchię konstytucyjną, ustrój który w większości państw europejskich rozwinął się dopiero w następnym stuleciu. Konstytucja była wyraźną manifestacją suwerenności politycznej, demonstracją tej niezależności wobec mocarstw ościennych oraz wezwaniem do odnowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uchwalenie Konstytucji 3 maja stanowiło dowód odpowiedzialności politycznej elit polskich i litewskich oraz świadectwo zwycięstwa innowacyjnej myśli prawno-ustrojowej. Do wartości tych nawiązano w zaręczeniu wzajemnym Obojga Narodów ustawie wykonawczej do Konstytucji uchwalonej przez Sejm Czteroletni 20 października 1791 roku. Potwierdzono w nim siłę wspólnoty wielonarodowej zbudowanej na fundamentach republikańskich. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejm Republiki Litewskiej, podkreślając wyjątkowe dla narodów polskiego oraz litewskiego znaczenie aktu z 1791 roku, oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu i wyrażają przekonanie, że idee przyświecające uchwaleniu Konstytucji 3 maja i zaręczenia wzajemnego stały się podstawą politycznej tożsamości obywateli krajów, spadkobierców Rzeczypospolitej, Obojga Narodów. Proponuję, byśmy przyjęli przez aklamację tę uchwałę. Bardzo Państwu dziękuję. Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i zaręczenia wzajemnego Obojga Narodów.