Elżbieta Witek o 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Elżbieta Witek przedstawiła uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu. Zaproponowała przyjęcie uchwały przez aklamację i podkreśliła obowiązek pamięci oraz ostrzeżenie przed antysemityzmem, rasizmem i ideologicznym opętaniem.
Sejm złożył hołd wszystkim ofiarom jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości i podjął uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu. W treści dokumentu akcentowano obowiązek pamiętania i wychowywania kolejnych pokoleń w świadomości tego, co się wydarzyło.
Wystąpienie zwracało uwagę, że nasz obowiązek to przypominanie o losie, jaki zgotował człowiek człowiekowi, gdy kierował się antysemityzmem, rasistowskimi i narodowymi uprzedzeniami oraz polityczną nienawiścią. Podkreślono, że faszyzm, komunizm, nazizm i obozy śmierci nie zrodziły się z dnia na dzień, a Europa stopniowo przyzwyczajała się do praktyk zbrodniczych ideologii.
Sejm oddał cześć wszystkim ofiarom nazistowskiej machiny śmierci i hołd bohaterom, którzy walczyli z niemiecką III Rzeszą. W wystąpieniu akcentowano także konieczność ostrzegania świata przed obojętnością i biernością wobec przejawów nienawiści oraz wagę upamiętniania tych wydarzeń jako przestrogi dla przyszłych pokoleń.
Auschwitz-Birkenau wskazano jako symbol zagłady i nieludzkiego terroru obok Treblinki, Bełżca, Majdanka, Stutthofu i innych miejsc kaźni polskich Żydów i Polaków. Mówiono, że to na okupowanych polskich ziemiach hitlerowskie Niemcy realizowały plan wyniszczenia i zniewolenia przedstawicieli różnych narodów.
Treść uchwały
Sejm złożył hołd wszystkim ofiarom jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości i podjął uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu. W treści dokumentu akcentowano obowiązek pamiętania i wychowywania kolejnych pokoleń w świadomości tego, co się wydarzyło.
Przestroga przed nienawiścią
Wystąpienie zwracało uwagę, że nasz obowiązek to przypominanie o losie, jaki zgotował człowiek człowiekowi, gdy kierował się antysemityzmem, rasistowskimi i narodowymi uprzedzeniami oraz polityczną nienawiścią. Podkreślono, że faszyzm, komunizm, nazizm i obozy śmierci nie zrodziły się z dnia na dzień, a Europa stopniowo przyzwyczajała się do praktyk zbrodniczych ideologii.
Pamięć o ofiarach i bohaterach
Sejm oddał cześć wszystkim ofiarom nazistowskiej machiny śmierci i hołd bohaterom, którzy walczyli z niemiecką III Rzeszą. W wystąpieniu akcentowano także konieczność ostrzegania świata przed obojętnością i biernością wobec przejawów nienawiści oraz wagę upamiętniania tych wydarzeń jako przestrogi dla przyszłych pokoleń.
Symbolika miejsc kaźni
Auschwitz-Birkenau wskazano jako symbol zagłady i nieludzkiego terroru obok Treblinki, Bełżca, Majdanka, Stutthofu i innych miejsc kaźni polskich Żydów i Polaków. Mówiono, że to na okupowanych polskich ziemiach hitlerowskie Niemcy realizowały plan wyniszczenia i zniewolenia przedstawicieli różnych narodów.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Elżbieta Witek: Sejm potępia agresję Federacji Rosyjskiej
Elżbieta Witek krytykuje inicjatywę referendalną o sześciolatkach
Elżbieta Witek: Samorządy nie wiedziały o mniejszych wpływach
Elżbieta Witek: podatek 'zbójecki' zagraża KGHM i regionowi
Elżbieta Witek pyta o wsparcie dla wiejskich stowarzyszeń sportowych
Elżbieta Witek krytykuje propozycje dla frankowiczów
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke żąda zgody Sejmu na duże wydatki rządu
Michał Gramatyka
Michał Gramatyka krytykuje rozrost struktur rządowych
Joanna Borowiak
Joanna Borowiak o konstytucji dla biznesu i ulgach dla firm
Dominika Chorosińska
Dominika Chorosińska przedstawia sprawozdanie o przemocy w rodzinie
Czesław Siekierski
Czesław Siekierski krytykuje przesunięcia wydatków w budżecie 2020
Rafał Weber
Rafał Weber informuje o postępach na S19, S17, S12 i A2
Transkrypcja
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu. W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz upamiętniające to wydarzenie Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim ofiarom jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tym, jaki los zgotował człowiek człowiekowi, gdy kierował się antysemityzmem, rasistowskimi i narodowymi uprzedzeniami oraz polityczną nienawiścią. Faszyzm, komunizm, nazizm i w końcu obozy śmierci i łagry nie zrodziły się z dnia na dzień. Cywilizowana Europa latami przyzwyczajała się do praktyk zbrodniczych ideologii. Dziś już wiemy, jak daleko może posunąć się człowiek powodowany uczuciem wrogości do drugiego człowieka tylko dlatego, że wyznaje inną wiarę, należy do innego narodu lub ma inne poglądy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ma szczególny moralny obowiązek upamiętniania ofiar i ostrzegania świata przed groźbą ideologicznego opętania i jego konsekwencjami. To tu, na okupowanych polskich ziemiach, hitlerowskie Niemcy dokonały mordu na narodzie żydowskim. To tu realizowały plan wyniszczenia i zniewolenia Polaków, Romów, jeńców sowieckich i obywateli wielu innych europejskich narodów. W oczach międzynarodowej opinii publicznej Auschwitz-Birkenau jest i pozostanie symbolem zagłady i nieludzkiego terroru obok Treblinki, Bełżca, Majdanka, Stutthofu i innych miejsc kaźni polskich Żydów i Polaków. Chylimy głowy przed wszystkimi ofiarami nazistowskiej machiny śmierci. Oddajemy cześć bohaterom, którzy walczyli z niemiecką III Rzeszą, ale przede wszystkim przestrzegamy przed obojętnością i biernością wobec przejawów nienawiści wywołanej rasizmem i antysemityzmem. Niech historia Auschwitz-Birkenau będzie przestrogą dla wszystkich. Proponuję, żebyśmy przyjęli tę uchwałę przez aklamację. Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu.