Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Elżbieta Witek pyta o podpisanie oświadczenia ws. immunitetu

Elżbieta Witek pyta o podpisanie oświadczenia ws. immunitetu

Elżbieta Witek zażądała wyjaśnień dotyczących zapisów w projekcie ustawy o rezygnacji z immunitetu poselskiego. W swoim wystąpieniu wskazała na rozbieżność między ustnym wyjaśnieniem sprawozdawczyni a literalnym zapisem projektu dotyczącym przyjęcia kary.

Wyjaśnienie procedury rezygnacji z immunitetu


Elżbieta Witek zwróciła się do Pani Poseł Sprawozdawczyni z pytaniem, czy rzeczywiście poseł, który zostanie zatrzymany za wykroczenie drogowe, będzie musiał podpisać oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Podkreśliła, że usłyszała informacje, iż podpisanie takiego oświadczenia miałoby być wymagane.

Treść zapisu w projekcie ustawy


Witek przypomniała, że w projekcie ustawy jest zapis mówiący, iż przyjęcie mandatu, czyli zapłacenie kary, jest równoznaczne ze zrzeczeniem się immunitetu lub z wyrażeniem zgody na przyjęcie kary w takiej formie. Zwróciła uwagę na rozbieżność między tym zapisem a słownym wyjaśnieniem sprawozdawczyni.

Pytanie o genezę projektu poselskiego


Posłanka poprosiła o wskazanie bezpośredniej przyczyny, która doprowadziła do powstania projektu poselskiego. Zadała pytanie o motywację inicjatorów projektu, podkreślając, że kwestia ta ma znaczenie dla oceny zmian prawnych.

Porównanie do projektu obywatelskiego i tempo prac parlamentarnych


Witek przypomniała o wcześniejszym projekcie obywatelskim w sprawie referendum dotyczącego podwyższenia wieku emerytalnego, który zebrał niemal 2 miliony podpisów i nie doprowadził do natychmiastowych działań. Zwróciła uwagę, że w obecnym przypadku 58 posłów podpisało projekt poselski i szybko pojawiła się dyskusja w izbie, co jej zdaniem wymaga wyjaśnień co do praktyki legislacyjnej i jasności zapisów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izboja, mam pytanie do Pani Poseł Sprawozdawcy, bo albo czegoś nie zrozumiałam, albo nastąpiło jakieś przejęzyczenie. Bo Pani powiedziała, że kiedy Poseł przekroczy krętkość, złamie przepis ruchu drogowego, zostanie zatrzymany, to będzie musiał podpisać oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Tak Pani powiedziała. Natomiast w projekcie ustawy jest zapis, że przyjęcie bandatu, czyli zapłacenie jest równoznaczne ze zrzeczeniem się tego immunitetu, a właściwie jest napisane, że jest z wyrażeniem zgody na przyjęcie kary w takiej właśnie formie. I drugie pytanie, takie dosyć ogólne, ale myślę, że jednak istotne w świetle tego, o czym wszyscy tutaj mówimy. Co było takim bezpośrednim powodem, który doprowadził do tego, że powstał ten projekt poselski? Bo proszę Państwa, pamiętam w tej Izbie, kiedy było prawie 2 miliony podpisów pod projektem obywatelskim o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, bo wtedy nic się nie stało. A pod tym projektem podpisało się 58 posłów i natychmiast mamy ustawę, mamy projekt ustawy i mamy dzisiaj dyskusję. Ale to pierwsze pytanie bardzo proszę o wyjaśnienie, czy to jest nieporozumienie, czy rzeczywiście poseł będzie musiał pisać oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Dziękuję.