Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Wypowiedź Premiera Donalda Tuska przed posiedzeniem Rady Ministrów

Wypowiedź Premiera Donalda Tuska przed posiedzeniem Rady Ministrów

Donald Tusk podczas posiedzenia rządu zapewnił o bezpieczeństwie dostaw paliwa i gazu oraz o gotowości państwa do pomocy Polakom przebywającym na Bliskim Wschodzie. W wystąpieniu poruszył też rozmowy z Francją na temat współpracy przy systemie odstraszania nuklearnego.

Zapasy paliw i ceny


Donald Tusk podkreślił, że zapasy ropy i paliw w Polsce są bezpieczne. Przekazał, że poziom wypełnienia systemu magazynów paliw wynosi ponad 73 procent, co odpowiada około 3 milionom metrów sześciennym ropy i że dostawy do Polski nie są uzależnione od cieśniny Ormuz ani od importu z Iranu. Orlen, zdaniem Tuska, monitoruje sytuację i użyje narzędzi finansowych, w tym marż, by ograniczać skutki ewentualnych skoków cen na rynkach światowych.

Ochrona Polaków za granicą


Lider wskazał, że państwo działa kryzysowo w kwestii obywateli w regionach objętych napięciami. Poinformował o ponad 480 osobach, które zostały już sprowadzone do Polski lub są w drodze, o rejestracji w systemie Odyseusz i o blisko 14 tysiącach Polaków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zapewnił o gotowości samolotów rządowych i współpracy MSZ, MON i innych resortów oraz zaapelował o korzystanie wyłącznie z oficjalnych komunikatów i nieuleganie dezinformacji i oszustom.

Donald Tusk — moment z wypowiedzi: Wypowiedź Premiera Donalda Tuska przed posiedzeniem Rady Ministrów (03.03.2026)

Bezpieczeństwo nuklearne


Donald Tusk poinformował również o konsultacjach z Francją i innymi państwami europejskimi w sprawie zaawansowanego systemu odstraszania nuklearnego. Zapowiedział udział w Szczycie Energii Atomowej w Paryżu i podkreślił, że Polska poważnie traktuje zarówno rozwój energetyki jądrowej, jak i kwestie bezpieczeństwa nuklearnego w kontekście militarnym.

Obejrzyj cały materiał, aby poznać szczegóły i udostępnij, by rzetelna informacja dotarła do jak najszerszego grona.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Witam Państwa serdecznie. Pozwólcie, że zacznę dzisiejsze obrady rządu od trzech spraw, które w związku z narastającymi konfliktami w świecie, wojny na Bliskim Wschodzie budzą i zainteresowanie i niepokój wszystkich Polek, Polaków, podobnie jak to jest na, na całym świecie. Zacznijmy od rzeczy bardzo praktycznej, ale chciałbym, żeby komunikat w tej sprawie zabrzmiał bardzo precyzyjnie i żeby dotarł do wszystkich, a wszyscy są właściwie w Polsce zainteresowani. Pojawiły się sygnały, czy taka paskudna dość, muszę powiedzieć, narracja ze strony niektórych polityków dotycząca paliwa, że za chwilę zabraknie i próba wywołania takiej paniki, znamy to z historii, to często działa skutecznie. Ktoś zaczyna mówić w związku z jakąś wojną albo inną sytuacją, że na pewno zabraknie paliwa i że, i że za chwilę ludzie zaczną szturmować stacje benzynowe, no i wtedy ludzie zaczynają szturmować stacje benzynowe i kupować paliwo na taki zapas, no i wtedy jest kłopot. Chcę Państwu powiedzieć, że nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o zapasy paliwa w Polsce. Wojna, chociaż wszyscy jesteśmy bardzo przejęci tym, co się dzieje w całym regionie w związku z atakiem na, na Iran, wojna nie ma bezpośredniego wpływu na dostawy ropy naftowej i innych paliw do Polski. Komunikat Orlenu, bardzo rozbudowany, nie będę czytał całego tego komunikatu, jest absolutnie jednoznaczny. Dotyczy zarówno bezpieczeństwa szlaków, jakimi do Polski, do Orlenu płynie ropa i nie jest to cieśniona ormuz, więc nie ma, nie ma problemu. Akurat w tym przypadku Orlen i nie sprowadzał, i nie sprowadza żadnej ilości ropy naftowej przez, przez cieślinie, cieślinę ormuz, oczywiście nie sprowadza także ropy z Iranu. Wszystkie, cała struktura dostaw ropy do Orlenu i do Polski jest całkowicie w tej chwili bezpieczna i nie ma mowy o żadnych, nawet najmniejszych zakłóceniach. Poziom wypełnienia systemu, tam gdzie gromadzimy paliwa, wynosi ponad 73% i to jest więcej niż normalnie. I to jest 3 miliony metrów sześciennej ropy naftowej z tendencją rosnącą, a nie malejącą. Mówię o tym z tymi konkretnymi danymi, żeby sprawę postawić absolutnie jasno. Trzeba mieć bardzo dużo złej woli, bardzo dużo złej woli, żeby w sytuacji takiego, no potężnego kryzysu geopolitycznego, wojny w kilku miejscach, nieprzypadkowo niektórzy mówią, że de facto III Wojna Światowa już się zaczęła, tyle państw jest zaangażowanych pośrednio lub bezpośrednio w konflikty zbrojne, żeby jeszcze próbować destabilizować sytuację zupełnie bez żadnego powodu w naszym kraju. Więc chcę powiedzieć, że zgodnie z tymi komunikatami, jakie od firm paliwowych, szczególnie od Orlenu otrzymaliśmy, dotyczy to też zapasów gazu ziemnego. Sytuacja jest absolutnie stabilna, nie ma żadnego najmniejszego powodu do niepokoju, jeśli chodzi o i dostawy i zapasy. Jeśli chodzi o ceny, my oczywiście tutaj o ocenie ropy naftowej i gazu ziemnego na giełdach światowych nie będziemy decydowali, ale Orlen jako główny aktor na tej scenie jest w pełni świadomy, dzisiaj jeszcze te, o tym rozmawialiśmy z ministrem aktywów państwowych, Orlen użyje narzędzi dostępnych dla niego, też narzędzi powiedziałbym finansowych, np. związanych z marżą, tak aby ewentualne skoki cen ropy na giełdach światowych nie odbiły się w sposób masywny i bardzo dokuszliwy na cenach paliwa w Polsce. Nie możemy oczywiście tak gwarantować nienaruszalności cen w tym czasie, wiadomo wojna ma swoje konsekwencje na rynkach globalnych i Polska nie będzie tutaj jakby izolowana od tego co się działo, ale spółki, które są w tym czy innym stopniu pod kontrolą państwa będą miały na uwadze, aby łagodzić ewentualne skutki podwyżki cen ropy na rynkach światowych i to mogę też Państwu zagwarantować. Także nie ma żadnego powodu do niepokoju, już nie mówię o panice jeśli chodzi o paliwa na naszych stacjach benzynowych, a jeśli chodzi o ceny zrobimy wszystko, aby tutaj konsekwencje wojny nie były zbyt, zbyt bolesne. Kwestia naszych rodaków, którzy przebywają w terenach zagrożonych konfliktem czy wojną na Bliskim Wschodzie. To są głównie emiraty arabskie, to też żebyśmy sobie zdawali sprawę ze skali problemu według władz emiratów arabskich, tam jest blisko 14 tysięcy obywateli polskich, to są nie tylko turyści, to są także rezydenci pracujący tam i nie mamy żadnych informacji ani danych, aby w jakikolwiek sposób ich bezpieczeństwo, życie, zdrowie było zagrożone w związku z konfliktem. Nasi partnerzy w emiratach arabskich zapewniają także, że państwo bierze na siebie, tamto państwo bierze na siebie obowiązek i wywiązuje się z tego obowiązku opieki nad tymi wszystkimi, którzy utknęli albo kończą im się czas wypoczynków w emiratach, więc nie będą pozostawieni sami, sami sobie. Ale problem jest oczywiście z tymi wszystkimi, którzy chcą z różnych powodów, czy muszą wracać do kraju. Chcę poinformować, że my nie jesteśmy od tego, żeby budzić jakieś wielkie emocje w tej kwestii, ale od, od zadań. Działamy w trybie kryzysowym od, od soboty, od momentu, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o, o no ryzykach związanych z wojną, jeśli chodzi o transport lotniczy etc. Powołaliśmy zespół zażądania kryzysowego. Dzisiaj zleciłem ministrowi sportu i turystyki, turyści są tutaj największą grupą zainteresowaną naszym działaniem, aby koordynował pracę zespołu, który został powołany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ale w skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele także do czujnicy względów takich resortów jak Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury, a więc lotnictwo czy Ministerstwo Turystyki, także koordynator do spraw służb specjalnych. I my do tej pory współpracowaliśmy z biurami podróży tak, aby zaopiekować się skutecznie, znaczy z dobrym finałem grupą w tej chwili ponad 480 osób z tych miejsc, które były zagrożone bezpośrednio działaniami wojennymi i gdzie ewakuacja, opuszczenie tych krajów stało się potrzebą chwili i w związku z tym wszyscy otrzymali nasze regularne wsparcie. Placówek konsularnych i przy współpracy z biurami podróży opuścili Izrael, Jordanie i Liban. Ponad 480 obywateli są już w Polsce lub w drodze do, do, do Polski. No system Odyseusz jest do tego, żeby informować wszystkich zainteresowanych o tym, w jaki sposób działają i na co były polskie placówki i na co można liczyć, jeśli chodzi o pomoc konsularną, to też jest ponad 10 tysięcy osób zarejestrowanych w systemie Odyseusz w kilkowymi ratach arabskich. Jesteśmy przygotowani, mówiłem już o tym kilkadziesiąt godzin temu, do akcji ewakuacyjnej, jeśli chodzi o kwestie logistyczne. No przede wszystkim są przygotowane samoloty. Ja wydałem decyzję, aby, aby powstrzymać się z, z jakimikolwiek lotami rządowymi. I będziemy, chcę mieć do dyspozycji wszystkie samoloty, które są w naszej gestii, aby w razie potrzeby i możliwości, bo tu przede wszystkim chodzi o możliwości, a więc musi taki samolot mieć gdzie wylądować i musi być zidentyfikowana grupa osób, która znajdzie się w odpowiednim momencie na odpowiednim lotnisku. To jest mechanizm skomplikowany, współpracujemy także z innymi państwami europejskimi. Kiedy mówiłem o 14 tysiącach obywateli polskich w emiratach arabskich, to warto dodać, że z Unii Europejskiej tam jest 400 tysięcy ludzi. I wszyscy są mniej czy bardziej zainteresowani, no jakąś perspektywą ewakuacji w przypadku, kiedy napięcie będzie większe. Na razie, jak powiedziałem, sytuacja nie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla naszych obywateli w tym miejscu. Jesteśmy przygotowani, zarówno jeśli chodzi o samoloty, które są w dyspozycji rządu, Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało także odpowiednie siły i środki i we współpracy z biurami podróży, a także, co wymaga bardzo precyzyjnej roboty, poprzez indywidualne kontakty. Jak wiecie Państwo, jest czynny numer, specjalna linia informacyjna. Na stronach MSZ-u znajdziecie Państwo dane dotyczące tej linii, ale ona jest obecna także w social mediach. Wszystkie media podawały te numery telefonów. Zresztą razem z grupą ministrów, którzy cały czas ze mną pracują nad kwestią bezpieczeństwa naszych obywateli, dzwoniliśmy pod tą linię tuż przed posiedzeniem rządu, żeby sprawdzić czy działa i działa. I tam będziemy też potrzebowali gromadzić informacje, bo wiecie, tak powiem bardzo wprost, to nie jest sztuka wysłać gdzieś samolot. Trzeba zorganizować grupę ludzi, trzeba mieć pewność, że ten, że samolot, że lotnisko będzie otwarte, trzeba tę grupę ludzi dowieźć, na przykład dowóz z jednego państwa do drugiego w tym regionie, to też nie jest prosta sprawa, to też czasami wymaga na przykład wizy, komunikacji między tymi krajami. Nasze placówki we współpracy z biurami podróży pracują nad tym i będziemy także sprawdzać czy rzeczywiście wszyscy obywatele są zaopiekowani. Chodzi o te miejsca w hotelach i bezpieczny pobyt tak długo jak to będzie potrzebne. Musimy także zidentyfikować te grupy i to jest najbardziej skomplikowane zadanie, które mogły pozostać bez możliwości transportu ze względu na tranzyt gdzieś w odległych krajach Azji. Ktoś wyjechał na wypoczynek załóżmy do Wietnamu czy do Tajlandii i powrót jest niemożliwy, bo nie może wylądować w Dubaju, gdzie miał przesiadkę na przykład. I to jest, tu także we współpracy z innymi państwami będziemy starali się tak kombinować możliwości różnych państw, aby, aby no starać się możliwie skutecznie pomóc w powrocie do kraju tym, którzy ze względu na kłopot tranzytowy utknęli w miejscu, gdzie kończy im się właśnie wypoczynek. Pracujemy nad tym 24 na dobę. Żaden Polak nie może i nie pozostanie bez pomocy wtedy, kiedy ta pomoc będzie niezbędna, ale zwracam się też do wszystkich bez wyjątku, żeby nie siali dezinformacji. Tutaj też zupełnie niepotrzebna jest panika, jak na razie tak jak powiedziałem bezpośredniego zagrożenia dla naszych obywateli w miejscach pobytu tam na Bliskim Wschodzie nie ma. Tam gdzie ono się pojawiło zostali już ewakuowani. Będziemy informowali oczywiście na bieżąco. Kiedy mówię z taką gorącym przekonaniem, żebyśmy unikali paniki czy dezinformacji, fejków, no wiecie dużo się tego różnych rzeczy pojawia także w sieci. To również dlatego, że pojawili się niestety jak często w takich sytuacjach także oszuści i naciągacze, którzy próbują wyłudzić pieniądze załatwiając jakąś pomoc na miejscu. Także proszę polegać wyłącznie na oficjalnych komunikatach, na naszych oficjalnych liniach informacyjnych, placówkach konsularnych i komunikatach rządu w tej sprawie przekazywanych przez przez media. Trzeci temat to informacja, która być może niektórych zaskoczyła o tym, że prowadzimy rozmowy z Francją jeśli chodzi o taki ten zaawansowany system odstraszania nuklearnego. Francja rozmawia z kilkoma państwami europejskimi. My także konsultujemy to nie tylko z Francją, która jest inicjatorem tego przedsięwzięcia. No z oczywistych względów. Francja ma w dyspozycji broń nuklearną, ale także z państwami, które równocześnie z Polską wyraziły gotowość do współpracy w tym projekcie i zostały zaproszone do tego projektu. Także z naszymi skandynawskimi przyjaciółmi, głównie ze Szwecją, Danią jestem także w kontakcie i będziemy o tym rozmawiali. Jeszcze w marcu będzie miał miejsce także Szczyt Energii Atomowej w Paryżu. Tam także będę miał okazję rozmawiać o tym nie tylko z prezydentem Macronem, ale także z naszymi innymi europejskimi partnerami. Polska bardzo poważnie traktuje kwestię bezpieczeństwa nuklearnego. Sami jak wiecie inwestujemy bardzo dużo w przyszłe elektrownie jądrowe i Polska nie będzie chciała być pasywna jeśli chodzi także o bezpieczeństwo nuklearne w kontekście militarnym. Będziemy współpracowali z naszymi sojusznikami w tym.