Władysław Kosiniak-Kamysz krytykuje tarcze i broni samorządu
Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował rządowe tarcze antykryzysowe jako chaotyczne i szkodliwe dla pracowników, przedsiębiorców i samorządów. Wezwał do uwolnienia handlu w niedzielę, szybszego zwrotu VAT i wprowadzenia bonu inwestycyjnego jako pilnych rozwiązań.
Wypowiedź koncentrowała się na zarzutach o ciągłe poprawki i rosnącą biurokrację - mówca wskazywał, że kolejne wersje tarcz zamiast pomagać, komplikują przepisy (wspomniał o 35 ustawach zmienianych od ustawy o miarach po kodeks postępowania karnego).
Przedstawiał twarde liczby: spadek produkcji przemysłowej o 25%, spadek sprzedaży detalicznej o 22%, spadek obrotu w centrach handlowych o 21% oraz ubytek 153 tys. osób zatrudnionych w kwietniu - to ma być obraz skali kryzysu.
Domagał się szybkich rozwiązań: uwolnienia handlu w niedzielę do końca roku i przyspieszenia zwrotu VAT. Podkreślał, że większość przedsiębiorców jest uczciwa ("99%"), a państwo nie powinno ich ogólnie podejrzewać, tylko ścigać pojedyncze nadużycia.
Krytykował politykę wobec samorządów - odejmowanie kompetencji, spadki dochodów z PIT i CIT oraz brak rekompensat. Postulował bon inwestycyjny, zwolnienie inwestycji samorządowych z VAT, finansowanie wynagrodzeń w oświacie z budżetu oraz oddłużenie szpitali powiatowych.
Krytyka tarcz antykryzysowych
Wypowiedź koncentrowała się na zarzutach o ciągłe poprawki i rosnącą biurokrację - mówca wskazywał, że kolejne wersje tarcz zamiast pomagać, komplikują przepisy (wspomniał o 35 ustawach zmienianych od ustawy o miarach po kodeks postępowania karnego).
Dane gospodarcze i zatrudnienie
Przedstawiał twarde liczby: spadek produkcji przemysłowej o 25%, spadek sprzedaży detalicznej o 22%, spadek obrotu w centrach handlowych o 21% oraz ubytek 153 tys. osób zatrudnionych w kwietniu - to ma być obraz skali kryzysu.
Postulaty dla przedsiębiorców
Domagał się szybkich rozwiązań: uwolnienia handlu w niedzielę do końca roku i przyspieszenia zwrotu VAT. Podkreślał, że większość przedsiębiorców jest uczciwa ("99%"), a państwo nie powinno ich ogólnie podejrzewać, tylko ścigać pojedyncze nadużycia.
Stan samorządu i proponowane rozwiązania
Krytykował politykę wobec samorządów - odejmowanie kompetencji, spadki dochodów z PIT i CIT oraz brak rekompensat. Postulował bon inwestycyjny, zwolnienie inwestycji samorządowych z VAT, finansowanie wynagrodzeń w oświacie z budżetu oraz oddłużenie szpitali powiatowych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawia drużynę i plan na wybory
Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje o ochronę małego biznesu
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska Gospodarna, koniec marnotrawstwa
Władysław Kosiniak-Kamysz: Szczyt hipokryzji wobec polskiej wsi
Władysław Kosiniak-Kamysz w Cegłowie: Green Truck i apel o jedność
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wskazanie kandydata na premiera
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Katarzyna Kretkowska
Katarzyna Kretkowska popiera kary dla zagranicznych ubezpieczycieli
Anita Kucharska-Dziedzic
Anita Kucharska-Dziedzic pyta o grzywny 50 i 200 tys. dla rejestrujących
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke o mechanikach, prawach kobiet i aborcji
Monika Pawłowska
Monika Pawłowska: Pyta o uzupełnienie wpływów z CIT i PIT
Dariusz Rosati
Dariusz Rosati krytykuje łatanie tarczy i żąda sensownej ustawy
Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz: Samorządy otrzymają wsparcie w ustawie z tarczy
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
Dziękuję bardzo. Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Dzisiaj mija 84. dzień od rozpoznania w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. W lutym mówiliście, że jesteście gotowi na wszystko. Okłamaliście pacjentów i medyków, okłamaliście pracowników i pracodawców, okłamaliście rolników i samorządowców. Dzisiaj przychodzicie z kolejną odsłoną tarczy. Jak w tym tempie będziemy przedstawiać kolejne wersje tarczy antykryzysowych, to za pół roku będzie 13, a za rok 26. Są kraje, w których przyjęto jedno rozwiązanie, funkcjonuje, dużo lepiej działa. Wy ciągle zmieniacie i dokładacie więcej biurokracji. 35 ustaw od ustawy o miarach do kodeksu postępowania karnego. Kto się ma w tym wyznać? Właściciel zakładu blacharskiego? Fryzjerka? Dla kogo przygotowaliście te? Dla kolejnych dziesiątek prawników, którzy będą tłumaczyć to z waszego na ludzki, na normalny język, który zrozumie każdy człowiek? Co się wydarzyło przez kwiecień i marzec? Bo taki zachwyt, jak to wspaniale, znów te opowieści dziwnej treści, wazelina o 19.30. I to wszystko będzie przez cały ten rok. Aż do wyborów, kiedy może po wyborach powiecie wreszcie prawdę. Choć nie sądzę. Moi drodzy, co się wydarzyło? Spadek produkcji przemysłowej o 25%. Spadek sprzedaży detalicznej o 22%. Spadek obrotu w pierwszym kwartale, nie tylko w kwietniu, ale w pierwszym kwartale w centrach hondrowych sprzedaży o 21%. Mniej o 153 tysiące osób zatrudnionych w kwietniu. To są fakty, to są dane. To jest skala dramatu, który dzisiaj spotyka polską gospodarkę, polskich pracowników i polskich przedsiębiorców. Miała być bazuka przeciwko wirusowi. A bazukę wytoczyliście przeciwko pracownikom i samorządowcom. Nie pomagacie. Mówił o części pracowniczej pan poseł Zandberg. Ja powiem dużo o samorządach. Ale co trzeba zrobić jeszcze w tej kwestii gospodarczej? Po pierwsze, uwolnienie handlu w niedzielę do końca roku. Jeżeli jest taka sprzedaż, tak spadła sprzedaż, w branży odzieżowej o 2 trzecie spadła sprzedaż w kwietniu. Trzeba odmrozić handel w niedzielę. Druga sprawa. Zwrot VAT-u. Prosiliśmy pani premier, no jak panią lubię, ale tyle razy prosiliśmy o szybszy zwrot VAT-u. Na pierwszych spotkaniach u premiera Morawieckiego. Dwa miesiące przedsiębiorcy czekają na to i nic. Nic z tym nie robicie, bo wam, nie wiem, nie chce się wam. Wy macie tą wizję podejrzewać wszystkich. 99% polskich przedsiębiorców to najuczciwsi ludzie. Jeżeli jest 1% czarnych owiec, to łapać ten 1% czarnych owiec, a nie podejrzewać 99 uczciwych polskich przedsiębiorców, którzy dają pracę. Tak nie wolno. Kolejna sprawa. Musimy doprowadzić też do zmian dla samorządu. Ale to, co zaproponowaliście, no to jest obłuda. I te dzisiejsze wypowiedzi, jak to jesteście obrońcami samorządów i czcicielami idei samostanowienia. Obłudnicy i faryzeuszy. Przez ostatnie lata zabraliście kompetencje samorządowców. Zabraliście wpływ na ochronę środowiska. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Wpływ na doradztwo rolnicze. Na turystykę. Na sprawy związane z melioracją i gospodarką wodną. Zabraliście opiniowanie nawet przedstawicieli samnepidów na poziomie powiatowym. Na szkołę wójt i burmistrz ma dużo mniejszy wpływ. Co to jest? To jest łamanie, ewidentne łamanie zasady pomocniczości. Czyli oddawania kompetencji blisko obywatela. To jest zaprzeczenie demokracji bezpośredniej. I dzisiaj mienicie się piewcami samorządności, że przez 30 lat jesteście z tego dumni? Wy ten samorząd upodliliście w ostatnich latach. Doprowadziliście do tego, że i finansowo spadki, i teraz kilka danych za kwiecień, marzec. Spadki dochodów PIT-u minus 40%. Spadki dochodów CIT-u 30% w dół. A do tego dochodzą obciążenia, które nałożyliście. Nie rekompensowaliście utraty wpływów samorządowych, jak przyjmowaliście nowe ustawy. Nie daliście tej rekompensaty. I co się dzieje z subwencją? Subwencja oświatowa dzisiaj to jest kropla w tych wydatkach, które na oświatę ponoszą samorządowcy. Kilka zadań jest do zrobienia. Po pierwsze bon inwestycyjny. Zwolnić inwestycje samorządowe z VAT-u. Finansować oświatę wynagrodzenia płatne z budżetu. Oddłużyć szpitale powiatowe. Czy to jest w tej ustawie? Nie ma bonu inwestycyjnego. Małe gminy nie utrzymają inwestycji. Jak nie utrzymają inwestycji, to firmy, które u nich pracują, nie będą mogły zatrudniać. Nie będą miały zleceń. To jest rzecz, którą musicie zrobić. W 30-lecie reformy samorządowej. Po raz kolejny upadlacie samorząd. Jesteście przeciwnikami samorządowych. Jesteście wrogami samorządu. Jesteście tymi, którzy zabierają mu kompetencje. My te kompetencje przywrócimy. Polska będzie wielka wtedy, kiedy będzie Rzeczpospolitą samorządową. Nie ma wolności bez samorządności.