Władysław Kosiniak-Kamysz krytykuje blokadę zielonej energii
Władysław Kosiniak-Kamysz ostro skrytykował działania rządu dotyczące polityki energetycznej, smogu, wycinki drzew i importu odpadów. Zapowiedział głosowanie za odwołaniem ministra i ostrzegł przed miliardowymi karami oraz utratą środków z programu Czyste Powietrze.
Mówił, że wiatraki są zablokowane, biogazownie i przydomowe elektrownie pozostają w powijakach, a wytwarzanie i sprzedaż energii przez obywateli zostały utrudnione. Podkreślił, że w cztery lata pogrzebano szansę na czystą, zieloną energię, a udział zielonej energii w Polsce po raz pierwszy od 15 lat spada.
Zarzucił rządowi zatrzymanie wymiany starych pieców i odebranie pieniędzy samorządom na walkę ze smogiem. Wskazał na liczbę 50 tysięcy zgonów z powodu smogu i ostrzegł, że zagrożone jest ponad 100 miliardów złotych z programu Czyste Powietrze oraz ryzyko miliardowych kar.
Podniósł, że wcześniej w krótkim czasie wycięto w pień 3 miliony drzew i oskarżył rząd o masowe wycinki pod wysypiska. Zwrócił uwagę na oficjalne dane o sprowadzeniu miliona ton śmieci i wyraził obawy, że nieoficjalne ilości mogą być większe.
Zestawił pięć działań, które jego zdaniem prowadzą do degradacji środowiska - blokadę zielonej energii, zalewanie kraju węglem z zagranicy, wycinkę drzew, sprowadzanie śmieci oraz utratę funduszy i kary. Zapowiedział, że będą głosować za odwołaniem ministra.
Zarzuty wobec polityki energetycznej
Mówił, że wiatraki są zablokowane, biogazownie i przydomowe elektrownie pozostają w powijakach, a wytwarzanie i sprzedaż energii przez obywateli zostały utrudnione. Podkreślił, że w cztery lata pogrzebano szansę na czystą, zieloną energię, a udział zielonej energii w Polsce po raz pierwszy od 15 lat spada.
Smog i programy antysmogowe
Zarzucił rządowi zatrzymanie wymiany starych pieców i odebranie pieniędzy samorządom na walkę ze smogiem. Wskazał na liczbę 50 tysięcy zgonów z powodu smogu i ostrzegł, że zagrożone jest ponad 100 miliardów złotych z programu Czyste Powietrze oraz ryzyko miliardowych kar.
Wycinka drzew i import odpadów
Podniósł, że wcześniej w krótkim czasie wycięto w pień 3 miliony drzew i oskarżył rząd o masowe wycinki pod wysypiska. Zwrócił uwagę na oficjalne dane o sprowadzeniu miliona ton śmieci i wyraził obawy, że nieoficjalne ilości mogą być większe.
Konsekwencje polityczne i apel
Zestawił pięć działań, które jego zdaniem prowadzą do degradacji środowiska - blokadę zielonej energii, zalewanie kraju węglem z zagranicy, wycinkę drzew, sprowadzanie śmieci oraz utratę funduszy i kary. Zapowiedział, że będą głosować za odwołaniem ministra.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz inauguruje trasę Green Truck po Polsce
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska operuje w kosmosie
Władysław Kosiniak-Kamysz: Apel o Fundusz Płynności
Władysław Kosiniak-Kamysz o wzrostach świadczeń pielęgnacyjnych
Władysław Kosiniak-Kamysz zgłasza Urszulę Pasławską na marszałka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Trzecia droga, apel o wiarę i odwagę
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Elżbieta Radziszewska
Elżbieta Radziszewska krytykuje powołanie nowej izby
Elżbieta Radziszewska
Elżbieta Radziszewska oskarża o fałszowanie wyborów
Marek Sowa
Marek Sowa krytykuje zaniechania rządu wobec przemysłu
Marek Ast
Marek Ast o katalogu zamkniętym i ryzyku uznaniowości
Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta broni zmian proceduralnych i wyłączeń sędziów
Michał Szczerba
Michał Szczerba o kotarach w Sejmie: 40 dni pogardy
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
Bardzo proszę, panie prezesie. Pani marszałek, panie premierze, panie ministrze. Zostaliście Polskę zieloną, zostawicie zakopconą. Od smogu, od płonących śmieci, od ruskiego węgla. Pan nie jest ministrem środowiska, tylko gruzowiska, które po was zostaje. Ale po kolei, wiatraki zablokowane, biogazownie w powijakach, przydomowe elektrownie zablokowane, wytwarzanie sprzedaży prądu samemu zablokowane. W cztery lata pogrzebaliście szansę na czystą, zieloną energię dla Polski i Polaków. Rachunek wystawią wam jesienią. Lećmy dalej. Wymiana starych pieców praktycznie zatrzymana. Pieniądze dla samorządów na walkę ze smogiem odebrane. Bo smog to przecież problem teoretyczny. Tak mówił pański kolega z rządu. 50 tysięcy Polaków umiera z teoretycznego powodu smogu, z którym w ogóle nie walczycie. Jaki efekt tych waszych działań? Pierwszy raz od 15 lat udział zielonej energii w Polsce spada. Grożą nam za to miliardowe kary. Zagrożone jest ponad 100 miliardów z programu Czyste Powietrze. A wy co na to? Polacy, nic się nie stało. Pani poseł, w niedzielę pan prezes nakazał politykę miłości. A pani na mnie warczy. Nieładnie nie słuchać prezesa. Tania, zielona energia wam wadzi, ale ruski węgiel wam nie przeszkadza. To za waszych rządów sprowadzono do Polski 30 milionów ton węgla z Rosji. Tylko w tym roku może to być około 15 milionów ton. Gdzie są wasze obietnice wprowadzenia embarga na węgiel z Rosji? Gdzie są wasze obietnice zakupu, kupowania polskiego węgla przez instytucje publiczne? Tacy byliście odważni w opozycji. Tacy heroiczni. Tygrysy dyplomacji. A to tylko tygrysiątka. Co się z wami stało? Nas wysyłaliście po ordery do Putina, jak było 5 milionów ton węgla. Jak jest 15 milionów ton, to jakie ordery powinniście dostać? Ruski węgiel wam nie przeszkadza. Zielona energia wam szkodzi. Polacy duszą się smogiem. A wy amputujecie naszej ojczyźnie płuca. Wykarczowaliście naszą ojczyznę. W kilka tygodni niesławnego Leks Szyszko wycięliście w pień 3 miliony drzew. Teraz się obudziliście. Teraz się obudziliście. I chcecie pół miliarda drzew zasadzić w pół roku. 32 drzewa na sekundę. Macie rozmach. Tylko myślicie, że ktoś to kupi? Zastaliście Polskę zieloną. Zostawicie wykarczowaną. Drzewa wycinacie pod wysypiska, pod śmieciowiska. Gdzie się zmieści prawie milion ton śmieci sprowadzonych z zagranicy? Trzeba to gdzieś upchać. Milion ton oficjalnie. Milion ton oficjalnie, a nie oficjalnie. Któż to wie? Zamieniacie naszą ojczyznę w wielkie wysypisko śmieci. Taki był plan? Szyszko wykarczuje. Kowalczyk zasypie śmieciami. I teraz prawdziwa piątka PiSu. Po pierwsze zablokować zieloną energię. Po drugie zalać Polskę ruskim węglem. Po trzecie wyciąć drzewa. Po czwarte w to miejsce sprowadzić śmieci. Wreszcie po piąte przegrać 100 miliardów z Unii i zapłacić miliardowe kary. Prawdziwa piątka PiSu. Nie macie zielonego pojęcia co robicie. Narażacie życie i zdrowie Polaków. Dlatego będziemy głosować za odwołaniem ministra Kowalczyka.