Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Władysław Kosiniak-Kamysz popiera powołanie Collegium Medicum

Władysław Kosiniak-Kamysz popiera powołanie Collegium Medicum

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o potrzebie tworzenia nowych wydziałów lekarskich i zadeklarował poparcie dla wniosku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o powołanie Collegium Medicum. Zwrócił uwagę na niedobór lekarzy i konieczność szybszego dostępu pacjentów do opieki medycznej.

Główne przesłanie


- W swoim wystąpieniu podkreślił, że projekt jest odpowiedzią na niedobory lekarzy i kadr medycznych oraz że daje szansę tysiącom studentów na zdobycie zawodu i setkom tysięcy pacjentów na szybszy dostęp do opieki.

Niedobór lekarzy i demografia


- Zaznaczył skalę problemu demograficznego wśród lekarzy, wskazując liczby przytoczone w debacie i argumentując, że bez zwiększenia liczby absolwentów kierunków lekarskich obecne potrzeby nie zostaną zrealizowane.

Znaczenie kształcenia praktycznego


- Podkreślił konieczność współpracy uczelni ze szpitalami i ośrodkami medycznymi oraz wagę praktycznego szkolenia. Wskazał współpracę z placówkami na terenie Warszawy i z kliniką Dżemeli w Rzymie jako element zapewniający wysoki poziom praktycznej nauki.

Kontynuacja tworzenia wydziałów lekarskich


- Przypomniał, że za czasów jego koalicji powstały wydziały lekarskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytecie Rzeszowskim i Uniwersytecie Zielonogórskim, i podkreślił, że warto kontynuować poszerzanie liczby wydziałów lekarskich.

Dostępność studiów i długofalowe skutki


- Zwrócił uwagę, że wiele zdolnych osób nie może pozwolić sobie na kosztowne studia płatne, a otwieranie kolejnych kierunków medycznych może zwiększyć dostęp kandydatów do kształcenia i wpłynąć na przyszłe losy Polskiej Służby Zdrowia.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, ten projekt jest odpowiedzią na niedobory lekarzy, niedobór lekarzy, kadr medycznych, na trudną sytuację, z jaką borykają się polscy pacjenci, czekając w kolejkach, szukając nadziei w różnych ośrodkach medycznych. I te dane, które były przytoczone w wypowiedziach moich przedmówców, świadczą dobitnie o tym, jak bardzo potrzebne jest stworzenie nowych kierunków lekarskich. To jest szansa dla tysięcy studentów, w ciągu oczywiście kilku lat, na zdobycie dobrego zawodu, a dla dziesiątek, setek tysięcy pacjentów to jest szansa na szybszy dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie. Dobrze są przestrzenie, szanowni państwo, w których jest kontynuacja. Bo chciałbym przypomnieć, że to nie są pierwsze i to nie są nowe propozycje tworzenia wydziałów lekarskich. Za czasów naszej koalicji powstał wydział lekarski na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, na Uniwersytecie Rzeszowskim, na Uniwersytecie Zielonogórskim i ten proces jest kontynuowany. To po pierwsze wskazuje, że można kontynuować coś w tych trudnych czasach politycznie. I nie zmieniać kierunku działania, który jest po prostu jak najbardziej racjonalny. Dzisiaj jest wniosek Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, żeby powołać Collegium Medicum. Naszym zdaniem Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów jak najbardziej zasadny wniosek. I rozumiem przynajmniej część wątpliwości pana posła Rucińskiego, ale zachęcałbym do refleksji jeszcze nad tym. Ja zdaję sobie sprawę, że chcielibyśmy, żeby wszystko było jak tak od marginesu do marginesu. Nie zawsze pewnie się tak uda, że wszystko jest perfekcyjnie przygotowane. Ale potrzeby medyczne, o których pan poseł Ruciński mówi, są dzisiaj nierealizowane w pełni. I nie będą realizowane jak nie będzie lekarzy. Jeżeli 50% lekarzy, jeżeli 85 tysięcy lekarzy spośród 172 tysięcy, którzy mają prawo wykonywania zawodu, lekarzy i lekarze dentystów, ma wiek powyżej 50 roku życia, to tutaj nie można czekać. I wycofanie tej ustawy spowodowałoby na pewno wydłużenie całego procesu do utworzenia nowego wydziału lekarskiego. Jest szansa, że ten wydział, który moim zdaniem świadczy o odpowiedzialności za przyszłe losy Polskiej Służby Zdrowia, i wydział, który jest stworzony na Uniwersytecie ze wszechmiar przygotowanym do wszechstronnego wykształcenia. W naukach humanistycznych, w naukach ścisłych, ale również w naukach medycznych na kierunku lekarskim. Jest po prostu w Polsce potrzebna. Jest naprawdę bardzo wiele młodych osób, które starają się i dotrzymują bardzo dobry wynik na maturze, żeby dostać się na kierunek medyczny. Nie wszystkich rodziców i ich samych stać na studia płat, które są jednymi z najdroższych w Polsce. Więc jeżeli jest ta przestrzeń, żeby młodzi ludzie mogli nie tylko spełniać swoje ambicje i plany, ale tak naprawdę poszerzać grupę osób przygotowanych do niesienia pomocy, to ten projekt po prostu trzeba poprzeć. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt współpracy z różnymi ośrodkami medycznymi, i z różnymi szpitalami na terenie Warszawy, jak również z kliniką Dżemeli w Rzymie. I tu chyba nie chodzi tylko o standardy edyczne. One oczywiście są zawsze niezwykle ważne w zawodach, które niosą za sobą tak dużą odpowiedzialność jak zawód lekarza. Ale dobre przygotowanie teoretyczne, które będzie zapewnione na uczelni, ale też dobre przygotowanie praktyczne, którego nabywa się tylko i wyłącznie w szpitalach. I to w szpitalach, które na co dzień przyjmują setki pacjentów. Jest gwarancją, że ten projekt ma szansę, może nie w takim zakresie, jak byśmy oczekiwali, ale na pewno ma szansę zmienić oblicze funkcjonowania medycyny w Polsce. Jest to kolejny krok i tak jak mówiłem na wstępie, krok kontynuacji poszerzania ilości wydziałów lekarskich w Polsce. Bo oczywiście można mówić, że zapaść demograficzna w służbie zdrowia nie zostanie przez to przełamana. Ale bez tego działania na pewno nie będzie żadnej zmiany w zapaści demograficznej. To za mało musi być też mądra polityka migracyjna w tym zakresie i otwieranie kolejnych kierunków lekarskich. Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów będzie głosował za przyjęciem przedłożonej ustawy. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję.