Władysław Kosiniak-Kamysz pyta o wybór sędziów TK
Władysław Kosiniak-Kamysz w trybie sprostowania odniósł się do wypowiedzi posła Piotrowicza dotyczącej zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 roku. Stwierdził, że o zgodności ustaw z Konstytucją może orzekać wyłącznie Trybunał Konstytucyjny i zapytał, dlaczego dziś chce się wybierać sędziów na podstawie tej zmienionej ustawy.
W swoim wystąpieniu pan poseł przypomniał, że ocena zgodności ustaw z Konstytucją należy wyłącznie do Trybunału Konstytucyjnego, nie do Wysokiej Izby. Odniósł się bezpośrednio do słów posła Piotrowicza i podkreślił znaczenie rozróżnienia kompetencji.
Zadał pytanie, dlaczego jeśli uważa się zmianę ustawy z czerwca za niezgodną z Konstytucją, to właśnie na jej podstawie chce się dziś wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pytał również, dlaczego nie poczekać do wejścia w życie ustawy zmienionej przez tych, którzy ją przyjęli.
Wystąpienie ma charakter proceduralny i koncentruje się na spójności działań legislacyjnych. Mówca podkreślił, że wyjaśnienie tych wątpliwości prawnych jest istotne przed podejmowaniem decyzji dotyczących wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Treść sprostowania
W swoim wystąpieniu pan poseł przypomniał, że ocena zgodności ustaw z Konstytucją należy wyłącznie do Trybunału Konstytucyjnego, nie do Wysokiej Izby. Odniósł się bezpośrednio do słów posła Piotrowicza i podkreślił znaczenie rozróżnienia kompetencji.
Wątpliwości co do wyboru sędziów
Zadał pytanie, dlaczego jeśli uważa się zmianę ustawy z czerwca za niezgodną z Konstytucją, to właśnie na jej podstawie chce się dziś wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pytał również, dlaczego nie poczekać do wejścia w życie ustawy zmienionej przez tych, którzy ją przyjęli.
Implikacje proceduralne
Wystąpienie ma charakter proceduralny i koncentruje się na spójności działań legislacyjnych. Mówca podkreślił, że wyjaśnienie tych wątpliwości prawnych jest istotne przed podejmowaniem decyzji dotyczących wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz: Ustawa rewolucjonizuje ochronę ludności
Władysław Kosiniak-Kamysz: Rząd zasiał chorobę nienawiści
Władysław Kosiniak-Kamysz wzywa do zmazania wyroku Brzeskiego
Władysław Kosiniak-Kamysz: żąda 6% PKB i 100% subwencji na szkoły
Władysław Kosiniak-Kamysz wzywa do jedności w obliczu wojny
Władysław Kosiniak-Kamysz: Apel o jedność i bezpieczną Polskę
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Witold Zembaczyński
Witold Zembaczyński pyta: czy podatek ochroni polski handel?
Kornel Morawiecki
Kornel Morawiecki: Krytyka Trybunału i apel o powściągliwość
Łukasz Schreiber
Łukasz Schreiber pyta o straty samorządów po projekcie ustawy
Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza broni Rzeplińskiego i pyta o konstytucję
Stanisław Tyszka
Stanisław Tyszka: Kryzys konstytucyjny i propozycja likwidacji TK
Małgorzata Pępek
Małgorzata Pępek pyta o los 4620 funkcjonariuszy służby celnej
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
W trybie sprostowania pan poseł Kozienia-Kamysz. Do pana posła Piotrowicza. Panie marszałku, Wysoka Izbo. Panie marszałku, Wysoka Izbo. Pan poseł Piotrowicz mówił o zamachu w czerwcu dokonanym na ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Jeszcze raz przypominam, że o zgodności lub niezgodności ustaw z Konstytucją może orzekać tylko i wyłącznie Trybunał Konstytucyjny, nie Wysoka Izbo. To jest pierwsza kwestia. Druga kwestia, panie pośle, to jeżeli uważacie, że ona jest niezgodna z Konstytucją, ta zmiana w czerwcu, macie do tego prawo. Oczywiście, macie do tego prawo. To dlaczego na podstawie tej ustawy zmienionej w czerwcu chcecie dzisiaj wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego? Dlaczego? Dlaczego dzisiaj na podstawie tej samej ustawy chcecie wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego i nie czekacie do wejścia w życie ustawy zmienionej przez was? To jest pytanie, które rodzi się po sformułowanej przez pana posła myśli o niekonstytucyjności ustawy z czerwca 2015 roku. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo.