Władysław Kosiniak-Kamysz o świadczeniu pielęgnacyjnym i opiece
Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w 2004 roku, za czasów premiera, powstało świadczenie pielęgnacyjne i podkreślił, że była to dobra decyzja. Zaznaczył jednocześnie, że początkowo świadczenie obejmowało wyłącznie rodziców dzieci niepełnosprawnych, a osoby dorosłe nie miały wówczas żadnego wsparcia.
Kosiniak-Kamysz odwołał się do roku 2004 i wskazał, że wtedy wprowadzono świadczenie pielęgnacyjne - decyzję, którą ocenił pozytywnie.
W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że pierwotne świadczenie obejmowało tylko rodziców dzieci niepełnosprawnych i że dorośli niepełnosprawni nie otrzymywali wówczas żadnych środków.
Przypomniał, że później grupa uprawnionych została rozszerzona, jednak podkreślił, że od początku istniało zróżnicowanie świadczeń i nie wszystkie grupy miały taki sam dostęp do wsparcia.
Kosiniak-Kamysz podkreślił brak wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych w pierwotnym rozwiązaniu i zwrócił uwagę na potrzebę uwzględnienia tej grupy przy kształtowaniu świadczeń.
Powstanie świadczenia w 2004 roku
Kosiniak-Kamysz odwołał się do roku 2004 i wskazał, że wtedy wprowadzono świadczenie pielęgnacyjne - decyzję, którą ocenił pozytywnie.
Ograniczony zakres wsparcia
W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że pierwotne świadczenie obejmowało tylko rodziców dzieci niepełnosprawnych i że dorośli niepełnosprawni nie otrzymywali wówczas żadnych środków.
Rozszerzenie grup uprawnionych
Przypomniał, że później grupa uprawnionych została rozszerzona, jednak podkreślił, że od początku istniało zróżnicowanie świadczeń i nie wszystkie grupy miały taki sam dostęp do wsparcia.
Wskazanie braków wobec dorosłych niepełnosprawnych
Kosiniak-Kamysz podkreślił brak wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych w pierwotnym rozwiązaniu i zwrócił uwagę na potrzebę uwzględnienia tej grupy przy kształtowaniu świadczeń.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz wzywa do wspólnego apelu ws. szczepień
Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawia drużynę i plan na wybory
Władysław Kosiniak-Kamysz: granica, bezpieczeństwo, operacja Szpej
Władysław Kosiniak-Kamysz broni tożsamości PSL
Władysław Kosiniak-Kamysz: Albo trzecia droga albo trzecia kadencja PiSu
Władysław Kosiniak-Kamysz: totalna władza poniosła porażkę
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Jan Ziobro
Jan Ziobro: Zapowiedział posiedzenie zespołu ws. katastrofy TU-154M
Janina Okrągły
Janina Okrągły o realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy
Ewa Wolak
Ewa Wolak rekomenduje odrzucenie dwóch poprawek
Tomasz Makowski
Tomasz Makowski wnioskuje o 15-minutową przerwę w obradach
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska krytykuje realizację programu przeciw przemocy
Marian Cycoń
Marian Cycoń pyta o większe uprawnienia straży wobec przemocy w rodzinie
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
Pani Marszałek, Wysoki Sejmie. Pani poseł mówi, że teraz powstaje kilka grup uprawnionych do świadczeń z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną. To prawda. Tak jak w cieśniejszej wypowiedzi mówiłem, jeszcze raz powiem, że to w roku 2004, za czasów premiera Millera, powstało świadczenie pielęgnacyjne. I to była bardzo dobra decyzja. Tylko pani poseł, ono obejmowało tylko rodziców dzieci niepełnosprawnych. W ogóle nie było wsparcia dla dorosłych niepełnosprawnych. Wtedy ani złotówki nie dostawali. Więc nie było kilku świadczeń. Było jedno świadczenie tylko wyłącznie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dobra decyzja. Później została rozszerzona ta grupa podmiotów. Ale wtedy, dzisiaj pani mówi o różnicowaniu. Wtedy też było zróżnicowanie. Nie było dla wszystkich grup tego samego świadczenia. Bo dla dorosłych, opiekunów dorosłych niepełnosprawnych nie było żadnego świadczenia. Dziękuję bardzo.